کد خبر: 516566 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۸/۰۹-۰۳:۲۹ ارسال توسط : |
6 بازدید
پ

معمولا، ما انتخاب می نماییم که به موسیقی شاد گوش بدهیم یا غمگین؛ نکته ی جالب توجه این است که مغز ما به انواع مختلف موسیقی واکنش های متفاوتی نشان می دهد. سلیقه شما در موسیقی چه چیزی را در مورد شما...

تاثیر موسیقی بر شخصیت افراد

معمولا، ما انتخاب می نماییم که به موسیقی شاد گوش بدهیم یا غمگین؛ نکته ی جالب توجه این است که مغز ما به انواع مختلف موسیقی واکنش های متفاوتی نشان می دهد.

سلیقه شما در موسیقی چه چیزی را در مورد شما نشان می دهد؟

موسیقی نقش مهمی در زندگی مردم سراسر جهان بازی می‌کند، به همین دلیل است که بسیاری تعجب کنند که عوامل فردی ممکن است بر ترجیحات موسیقی تاثیر بگذارند. آیا محتویات لیست موسیقی شما می‌تواند چیزی در مورد شخصیت تان آشکار کند؟

اغلب افراد به موسیقی به عنوان راهی برای بهبود روحیه، ایجاد انگیزه در هنگام تمرین و … گوش می دهند. اما اکنون این سوال مطرح می شود که چقدر این موسیقی ها تحت تأثیر ویژگی های اساسی شخصیت افراد قرار می دارند؟ در این مطلب از مجله آلامتو به بررسی ارتباط میان سلیقه موسیقیایی و شخصیت شما می پردازیم، لطفا تا انتها با ما همراه باشید.


ویژگی های شخصیتی مرتبط با سبک های موسیقی

یک مطالعه در مقیاس بزرگ که بوسیله محققان دانشگاه هریوت وات انجام شد، بیش از 36000 شرکت کننده از سراسر جهان را مورد بررسی قرار داد. از شرکت کنندگان خواسته شد علاوه بر ارائه اطلاعات در مورد جنبه های شخصیت خود، بیش از 104 سبک موسیقی مختلف را ارزیابی کنند.

به گفته محقق این مطالعه، آدریان نورث، دلیل اینکه مردم برخی اوقات احساس تدافعی نسبت به سلیقه خود در موسیقی می دارند، ممکن است به میزان ارتباط آن با نگرش و شخصیت آن ها مربوط باشند.

نورث می گوید مردم خودشان را از طریق موسیقی تعریف می ‌کنند و از آن به عنوان وسیله‌ای برای ارتباط با افراد دیگر استفاده کنند. تحقیقات او به این ارتباط اشاره می‌کند که مردم اغلب با کسانی که سلیقه موسیقی یکسانی با آن ها می دارند، ارتباط برقرار کنند.

در قسمت زیر برخی از ویژگی های شخصیتی مرتبط با برخی از سبک های موسیقی آورده شده است:

موسیقی پاپ

علاقه مندان به 40 موسیقی برتر پاپ اغلب افرادی برونگرا، صادقانه و پایبند به اصول می باشند. در حالی که دوست داران موسیقی پاپ افرادی سخت کوش می باشند و از عزت نفس بالایی برخوردارند، محققان معتقدند که تمایل آنها به خلاقیت کمتر و به اضطراب و ناراحتی بیشتر است.

موسیقی رپ و هیپ هاپ

علی رغم تفکر کلیشه ای که نشان می دهد دوست داران موسیقی رپ، پرخاشگری یا خشونت بیشتری می دارند، محققان چنین ارتباطی را پیدا نکرده اند. طرفداران موسیقی رپ اغلب عزت نفس بالایی می دارند و معمولاً افرادی برون گرا می باشند.

موسیقی کانتری (country music)

موسیقی کانتری گونه‌ای از موسیقی محلی آمریکا است. طرفداران موسیقی کانتری معمولاً افرادی سخت کوش، متعارف و خوش برخورد می باشند. در حالی که آهنگ های کانتری اغلب بر دل شکستگی متمرکز می باشند، افرادی که به این ژانر موسیقی جذب می‌شوند از دید احساسی افرادی باثبات می باشند. علاوه بر این، آنها شخصیتی محافظه کارانه نیز می دارند.

موسیقی هوی متال / راک

با وجود تصور پرخاشگر و تهاجمی که برخی نسبت به موسیقی راک و هوی متال می دارند، محققان دریافتند که طرفداران این سبک موسیقی معمولاً افرادی ملایم و ظریفی می باشند. آن‌ ها تمایل به خلاق بودن می دارند، اما اغلب درون‌گرا بوده و از عزت‌نفس پایین رنج می‌برند.

موسیقی ایندی (Indie Music)

طرفداران موسیقی ایندی نوعاً افرادی درون گرا، روشنفکر و خلاق می باشند. به گفته محققان، آنها کمتر سخت کوش و ملایم می باشند.  انفعال، اضطراب و عزت نفس پایین از دیگر ویژگی های متداول شخصیتی این افراد است.

موسیقی رقص (Dance Music)

به گفته محققان، افرادی که موسیقی رقص را ترجیح می دهند، معمولاً اهل بحث و گفتگو می باشند. آنها تمایل می دارند در صفت باز بودن نسبت به تجربه یا پذیرای تجربه بودن، یکی از ۵ ویژگی اصلی شخصیت، در رتبه های بالا قرار بگیرند.

موسیقی کلاسیک

دوستداران موسیقی کلاسیک معمولاً درون گرایانه ترند اما با خود و دنیای اطرافشان نیز راحت می باشند. آنها معمولا افرادی خلاق می باشند و احساس عزت نفس خوبی می دارند.

موسیقی جاز، بلوز و سول

طبق تحقیقات انجام شده، مشخص شد افرادی که از موسیقی جاز، بلوز یا سول لذت می برند با عزت نفس بالایشان، افرادی برونگرا می باشند. آنها بسیار خلاق، باهوش و صاف و ساده می باشند.

همچنین بخوانید: فواید گوش دادن به موسیقی

تحقیقات چه می گویند؟

تعدادی از مطالعات نشان داده اند که سلیقه موسیقی می تواند در واقع پیش بینی کننده خوبی از ویژگی های شخصیتی باشد، اما تمام تحقیقات با این نظریه موافق نیستند.

پیش بینی ویژگی های شخصیت

تحقیقات انجام شده بوسیله روانشناسان جیسون رنتفرو و سام گاسلینگ، حاکی از آن بود که دانستن نوع موسیقی که گوش می نمایید در واقع می تواند منجر به پیش بینی های شگفت آور در مورد شخصیت شما شود.

محققان دریافتند که افراد پس از گوش دادن به 10 آهنگ مورد علاقه فرد، می توانند قضاوت دقیقی در مورد میزان برون گرایی، خلاقیت و ذهن باز آن فرد داشته باشند.

افراد برون گرا تمایل می دارند به دنبال آهنگ هایی با بیس سنگین بروند در حالی که کسانی که از سبک های پیچیده تری مانند موسیقی جاز و کلاسیک لذت می برند خلاقیت بیشتری می دارند و امتیاز IQ بالاتری می دارند.


سبک‌های شناختی و موسیقی

مطالعه دیگری نشان داد که انواع موسیقی که از آن لذت می‌برید، ممکن است به روش‌های پردازش اطلاعات مربوط به مغز شما مرتبط باشد.

در این مطالعه، محققان دریافتند که افرادی که همدلی بیشتری می دارند، بیشتر از موسیقی معاصر ملایم اما غنی از احساسات لذت می بردند که از ایندی راک گرفته تا کانتری، متفاوت بود. این در حالی است که افراد پایبند به اصول، بیشتر تمایل به موسیقی های پیچیده، شدید و پرانرژی می دارند.

افراد پایبند به اصول، که به گفته محققان تمایل می دارند مسیرهای شغلی خود را در ریاضیات و علوم دنبال کنند، بیشتر به پیچیدگی ساختاری موسیقی گرایش می دارند، و اغلب موسیقی کلاسیک و جاز را دوست می دارند.

این در حالی است که تمام تحقیقات از این ایده که ویژگی های شخصیتی در تعیین ترجیحات موسیقی نقش می دارند پشتیبانی نمی کنند. ۱ متاآنالیز 2017 نشان داد که ویژگی های شخصیتی نقش بسیار کمی در این تفاوت های فردی می دارند.


سایر عوامل تاثیرگذار چه می باشند؟

کارشناسان خاطرنشان می کنند که ویژگی های شخصیتی به تنهایی ترجیحات موسیقی فرد را مشخص نمی کنند. در حالی که موسیقی اغلب راهی مهم برای بیان هویت شخصی فرد است، تحقیقات نشان داده است که مردم برای اهداف مختلف به موسیقی گوش می دهند. عوامل دیگر از جمله جنسیت، سن، طبقه اجتماعی و زمینه فرهنگی نیز در سلیقه موسیقی هر فرد نقش مهمی می دارند.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top