کد خبر: 516570 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۸/۰۳-۰۷:۰۱ ارسال توسط : |
3 بازدید
پ

خبرگزاری میزان - بیست و ششمین روز (day) از ماه مهر ۹۹ با اخبار و حاشیه‌های فراوانی در عرصه فرهنگ و هنر روبرو بود که از جمله مهمترین آن‌ها می‌توان به فرارسیدن سالروز شهادت «امام رضا (ع)» اشاره...

خبرگزاری میزان - بیست و ششمین روز (day) از ماه مهر ۹۹ با اخبار و حاشیه‌های فراوانی در عرصه فرهنگ و هنر روبرو بود که از جمله مهمترین آن‌ها می‌توان به فرارسیدن سالروز شهادت «امام رضا (ع)» اشاره کرد.

چند نکته مهم پیرامون سیره علمی و تدابیر هوشمندانه‌ «امام رضا (ع)» در برابر دشمنان

وی رویکرد مامون در مقابله با «امام رضا (ع)» را مورد بررسی قرار داد و ابراز کرد: از آنجا که عباسیان خود را زیرپرچم «اهل بیت (ع)» به مردم معرفی کرده بودند و پس از به دست گرفتن حکومت، مشخص شد که پیروی و همراهی با «اهل بیت (ع)» تنها وسیله‌ای برای رسیدن آنان به حکومت شده است لذا قیام‌ها و آشوب‌های متعددی گوشه و کنار سرزمین‌های اسلامی ایجاد شد، مامون برای اینکه بتواند قیام‌های متعدد شیعیان را فرو بنشاند با دسیسه‌ای زیرکانه «امام رضا (ع)» را مجبور به پذیرش ولایتعهدی کرد این عمل او ظاهری زیبا داشت، چون به دید می‌رسید مامون با احترام از «امام رضا (ع)» در خواست و ایشان را به عنوان ولیعهد خود معرفی کرده است. 

***عملکرد هوشمندانه ولایتعهدی «امام رضا (ع)» در برابر دسیسه‌های شوم مامون

موسوی به ابعاد دسیسه مامون در قبال «امام رضا (ع)» اشاره و بیان کرد: مامون قصد داشت تا با این کار به جامعه نشان دهد «امام رضا (ع)» نیز علاقمند و شیفته قدرت است، اما «امام رضا (ع)» هوشمندانه عمل کردند ایشان با گذاشتن شرط برای پذیرش پیشنهاد ولایتعهدی پیامی آشکارا به جامعه انتقال دادند. 

برای مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک کنید

سینما و تئاتر دوباره تعطیل شدند/پایانی بر ماه صفر و شروع «ماه ربیع الاول»

آیین خداحافظی (goodbye) با ماه صفر

محمد حبیبی در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان پیرامون آخرین روز‌های ماه صفر گفت: ماه صفر پس از ماه محرم به عنوان ماه غم و عزاداری «ائمه معصومین (ع)» شناخته می‌شود، ماه محرم و صفر ماه غم و اندوه است و پایان یا انتهای آن می‌تواند پایانی برای غم و رنج «ائمه اطهار (ع)» شناخته شود، زیرا با شروع ربیع الاول و ولادت «پیامبراکرم (ص)» رخداد‌های بهتری در پیش خواهد است.

وی پیرامون ماه محرم و صفر ابراز کرد: ماه محرم را بعد از ماه مبارک رمضان شهرالله نامیده‌اند، ماهی که در آن اوج بندگی خداوند متعال در روز (day) عاشورا ظهور پیدا کرد و این بندگی با اسارت خاندان عصمت تکمیل گردید. ورود به این ۲ ماه عظیم به منزله ورود به حریم الهی است و حضور با ادب در این ۲ ماه موجب تعالی انسان می‌گردد نباید فراموش کرد که راه صحیح تعالی و بندگی الهی از توصیه‌های «اهل بیت (ع)» می‌گذرد. محور توصیه‌های «اهل‌بیت(ع)» برای این ۲ ماه، عزاداری، زیارت و عبادات مخصوص است.

حبیبی به فسلفه عزاداری در ماه محرم و صفر اشاره و اظهار کرد: برخی از بزرگان دین فلسفه عزاداری برای «سیدالشهدا (ع)» را سینه‌زنی و زنجیرزنی و از مظاهر شعایر مهم این ماههای عزیز می دانند و ادامه این مسیر را تداوم هدف عاشورا می دانند، در این راستا «آیت‌الله بهجت» جهت پیرامون عزادرای در ماه محرم و صفر بیان کرده‌اند که حضرت «سیدالشهدا (ع)» با اختیار خود، آن تمام مصائب و شهادت و اسارت نزدیکان و اقوام خود را تحمل کردند و برای این مهم چشم از دنیا برداشته بودند و  نصر و پیروزی را در رضایت الهی در دید گرفتند و در نهایت «سیدالشهدا(ع)» در کمال اختیار شهادت در راه خداوند متعال را انتخاب کردند.

  • بیشتر بخوانید:
  • برای مطالعه مطالب و گفت‌وگوهای مذهبی اینجا کلیک کنید

این کارشناس علوم قرآنی توجه به هدف «سیدالشهدا (ع)» را مورد بررسی قرار داد و تاکید کرد: «سیدالشهدا (ع)» هرگز به دنبال پیروزیِ نظامی به مقابله با یزید نبود این مهم در  وقایع پیرامون حضرت مسلم ابن عقیل مصداق بارز پیدا کرده و گویای صلح طلبی «امام حسین (ع)» است، اگر مسلم همراه با همان ۳۰ هزار نفر نیرو که دعوت نامه ارسال کرده بودند و بیعت خود با «سیدالشهدا(ع)» اعلام کرده بودند در همان روز (day) اول مقر ابن زیاد را محاصره و به جنگ با وی پرداخته بودند هرگز کار به روز (day) عاشورا کشیده نمی‌شد.

وی پیرامون اهمیت و توجه به آخرین روز‌های ماه صفر بیان کرد: معرفت پیرامون ماه محرم و صفر نکته‌ای قابل تامل است که مومنان باید نسبت به آن توجه داشته باشند بررسی هدف و عملکرد «امام حسین (ع)» در این دوماه بسیار مهم است، حال که این دوماه به روزهای پایانی نزدیک شده می توان نگاهی به عملکردمان داشته باشیم و بدانیم که چقدر توانسته ایم فضیلت کسب نماییم، یکی از زمینه های فضیلت همانگونه که در روایات آمده گریه بر «سیدالشهدا (ع)» که از تمام مستحبات ارزنده تر است، زیرا رقّت روحی به دنبال دارد و فضیلتش در برخی موارد بالاتر از نماز شب (night) بیان شده است، لذا باید توجه داشت تحول درونی انسان در گریه بر «سیدالشهدا (ع)» به عنوان کلید نهانی قلب افراد قرار گرفته و اکنون در آخرین روز‌ها باید توجه داشت چه میزان بر «سیدالشهدا (ع)» گریه کردیم و چه میزان خود را با اهداف ایشان همراه کردیم و در مسیر تحقق رویکرد «امام حسین (ع)» قدم برداشتیم.

برای مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک کنید

«آقای سانسور» اولین گزینه قطعی اکران بعد از بازگشایی سینماها//////////////////////چهارشنبه

ادامه ناکامی سینماها بعد از تعطیلی سالن‌های شهر تهران

خبرگزاری میزان - بازگشایی سینما‌ها به تاریخ اول تیر ماه سال جاری موافقان و مخالفان خاص خود را داشت، برخی این اقدام را زود می‌دانستند و نسبت به رعایت بهداشت احساس نگرانی کنند، برخی نیز بازگشایی سینما‌ها را بلامانع دانسته و آن را امری طبیعی در ایام پساکرونا اعلام کردند. 

  • بیشتر بخوانید:
  • برای مشاهده آخرین اخبار از سینمای ایران اینجا کلیک کنید

سینماها با اکران ۲ فیلم موفق جشنواره فیلم فجر در دوره سی و هشتم شروع شد، «شنای پروانه» و «خوب بد جلف» هر ۲ در جشنواره فیلم فجر موفقیت هایی را به دست آورده بودند، تمام بر آن بودند که اکران این ۲ فیلم می تواند جان تازه ای بر بدنه سینما بدمد اما پیش بینی ها درست نبود و این ۲ اثر در مجموع به اندازه ۱ فیلم کم فروش سال گذشته هم فروش نداشتند. 

در این میان اما هیچ پیش بینی درست از کار در نیامد، فیلمهای زیادی بعد از بازگشایی سینماها اکران شدند و هیچکدام نتواستند به فروش خوبی دست پیدا کنند، از سویی با شروع موج سوم کرونا بار دیگر سالنهای سینما بسته شد تا اندک فروشی که نصیب سینماگران می شد هم از بین برود. 

حال نزدیک به ۲ هفته از تعطیلی دوباره سینماها می گذرد، این تعطیلی منتقدان فراوانی دارد، بسیاری می گویند که در شرایطی که تمامی مشاغل به راحتی به کارشان ادامه می دهند دلیل تعطیلی سینماها مشخص نیست، از سویی سینماداران هم اطمینان می دهند که تاکنون گزارشی مبنی بر ابتلا به کرونا نداشته اند و پروتکلهای در سالنهای سینما به خوبی رعایت شده است. 

برای مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک کنید

سینما و تئاتر دوباره تعطیل شدند/پایانی بر ماه صفر و شروع «ماه ربیع الاول»

هنوز ابلاغیه تازه‌ای برای تعطیلی مجدد صادر نشده است

محسن حسن زاده در گفتگو با خبرگزاری میزان، پیرامون تعطیلات دوباره تئاتر در پی شیوع موج سوم بیماری کرونا گفت: مرکز هنر‌های نمایشی براساس ابلاغیه‌های دریافتی از سوی ستاد ملی مبارزه (fight) با کرونا تصمیمات خود در قبال تعطیلی و یا بازگشایی تئاتر را انجام می‌دهد، براساس ابلاغیه قبلی تئاتر تا ۲۵ مهر ماه تعطیل بوده، ولی خوب هنوز ابلاغیه تازه‌ای مبنی بر تعطیلی دوباره تماشاخانه‌ها صادر نشده است.

وی در همین راستا ادامه داد: در قبال تعطیلی تماشاخانه های تئاتر مرکز هنرهای نمایشی کاملا تابع ستاد ملی مبارزه (fight) با کرونا می باشیم، وقتی از سوی این ستاد ابلاغیه تازه ای صادر نشده، این بدان معناست که تعطیلات تئاتر پایان یافته و سالنهای نمایش از فردا می توانند به کار خود ادامه دهند.

برای مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک کنید

«خورشید کاروان» به صورت آنلاین دیده می‌شود

«خورشید کاروان» به صورت آنلاین دیده می‌شود

خبرگزاری میزان - تئاتر و عرصه هنرهای نمایشی از ابتدای تیر ماه سال جاری و بعد از نزدیک به ۵ ماه تعطیلی بار دیگر شروع به کار کرد، هر چند بسیاری در ابتدا مخالف بازگشایی زودهنگام سالن‌های نمایش بودند اما تماشاخانه‌های تئاتر مکلف شدند تا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی میزبان مخاطبان باشند. 

در این میان بسیاری از کارگردانان مطرح تئاتر از اجرا سر باز زدند، بسیاری از اجراهای مطرح و برخی دیگر از اجراهایی که از حضور بازیگران چهره و سلبریتی‌ها بهره می‌بردند ادامه کار خود را به بعد از پایان بیماری کرونا منتقل کردند اما در این میان برخی از کارگردانان جوان فرصت را غنیمت شمرده و آثار خود را روی صحنه بردند. 

  • بیشتر بخوانید:
  • برای مشاهده آخرین اخبار تئاتر طی هفته جاری اینجا کلیک کنید

«خورشید کاروان» به صورت آنلاین دیده می‌شود

نمایش «خورشید کاروان» با بازنویسی مهدی متوسلی و کارگردانی محمود فرهنگ در سی امین سال اجرای خود در قالب ۱ اجراخوانی و به صورت آنلاین اجرا می‌شود.

این اجراخوانی ساعت ۱۹ روز (day) جمعه ۲۵ مهر به صحنه می‌رود و به صورت آنلاین پخش می‌شود و مخاطبان و علاقه مندان می‌توانند از طریق شبکه‌های اجتماعی تماشاگر این اثر باشند.

در اجراخوانی «خورشید کاروان» که کاری از مؤسسه فرهنگی فدک است، جلیل فرجاد، کرامت رودساز، حسین پارسایی، اسداالله بابایی، مهدی امینی، عبدالرضا کیهانی و گروهی از هنرمندان به ایفای نقش می‌پردازند.

نمایش «خورشید کاروان» طی ۳۰ سال گذشته در اکثر مراکز استان‌های کشور و کشورهای هلند، انگلستان و امارات اجرا شده است.

برای مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک کنید

انتهای پیام/

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
آخرین اخبار :فناوری و ارتباطات

فروش بزرگ بنزین در بورس

۱۳۹۹/۰۸/۰۳-۰۲:۰۰
ارسال توسط :

رالی باخت - باخت خودرو

۱۳۹۹/۰۸/۰۳-۰۲:۰۰
ارسال توسط :

حباب سکه به ۹۰۰ هزار تومان رسید

۱۳۹۹/۰۸/۰۲-۲۳:۴۰
ارسال توسط :
Scroll to Top