کد خبر: 516775 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۸/۰۳-۰۶:۰۵ ارسال توسط : |
2 بازدید
پ

آفتاب‌‌نیوز : دفتر ریاست جمهوری عراق شنبه شب (night) در بیانیه خود با اشاره ضمنی به اهانت اخیر «هوشیار زیباری» وزیر اسبق دارایی و از مسئولان ارشد حزب دموکرات کردستان عراق به سازمان الحشد الشعبی...

آفتاب‌‌نیوز :

دفتر ریاست جمهوری عراق شنبه شب (night) در بیانیه خود با اشاره ضمنی به اهانت اخیر «هوشیار زیباری» وزیر اسبق دارایی و از مسئولان ارشد حزب دموکرات کردستان عراق به سازمان الحشد الشعبی تاکید کرد: ما اظهارات اهانت آمیز به نهادهای رسمی و دستگاه‌های امنیتی از جمله الحشد الشعبی را نمی پذیریم.

این بیانیه با اشاره به اینکه این‌که عراق در شرایط دشواری قرار داشته و نیاز به وحدت مواضع ملی دارد، اضافه کرد که همکاری و همیاری جهادی بین ارتش و الحشد الشعبی و پیشمرگه و دیگر نیروها بود که پیروزی بر تروریسم را به همراه آورد.

این بیانیه به حادثه امروز (today) آتش زدن دفتر حزب دموکرات کردستان عراق در بغداد اشاره کرد و چنین اقدامی را به «نفع ثبات و صلح اجتماعی» این کشور ندانست و خواهان تحقیقات درباره آن شد.

ریاست جمهوری عراق در این بیانیه بر موضع ثابت خود در حمایت از آزادی بیان در چارچوب مسالمت آمیز تاکید کرد و اضافه کرد که الحشد الشعبی هر گونه دخالت در حادثه آتش سوزی امروز (today) در بغداد را رد کرد .

شهر بغداد، پایتخت عراق امروز (today) شاهد تجمع هواداران سازمان الحشد الشعبی برای محکوم کردن اهانت اخیر زیباری به این سازمان دفاع مردمی بود.

معترضان با سر دادن شعار در مقابل دفتر حزب دموکرات کردستان عراق در منطقه الکراده در مرکز بغداد، اهانت اخیر زیباری علیه سازمان الحشد الشعبی را محکوم کرده و از او خواستند تا به خاطر این اهانت، عذرخواهی کند.

آنها خواهان عدم تکرار چنین تعرض هایی به سازمان الحشد الشعبی شدند.

در همین پیوند، ستاد اطلاع رسانی سازمان الحشد الشعبی با انتشار این بیانیه تاکید کرد: ما احساسات عراقی ها و دوستداران و پشتیبانان جانفشانی های فرزندان الحشد الشعبی را می فهمیم و از آزادی بیان و اعتراض و تظاهرات مسالمت آمیز مطابق قانون اساسی حمایت می نماییم.

سازمان الحشد الشعبی در این بیانیه مخالفت خود با استفاده از خشونت یا تخریب به هر شکلی از اشکال» را مورد تأکید قرار داد.

در بیانیه الحشد الشعبی از همگان خواسته شد تا از اعتبار نظام (سیاسی) و صلح اجتماعی و احترام به نیروهای امنیتی در این شرایط حساس، پاسداری کنند.

اظهارات اخیر زیباری علیه الحشد الشعبی باعث شد که واکنش انتقادی تندی از جانب مسؤولان، سیاستمداران، شخصیت‌ها و گروههای مقاومت عراق ایجاد شود.

زیباری پیش‌تر در ۱ مصاحبه تلویزیونی با اهانت به نیروهای بسیج مردمی عراق مدعی شده بود که «حمله گروههای عراقی به پایگاه‌های آمریکا در اربیل به این دلیل است که آنها اقلیم کردستان عراق را نزدیک [متحد] آمریکا می‌دانند و این گروهها همانطور که داعش به بغداد و اربیل حمله می‌کرد، به اینها حمله کنند».

در پی اهانت زیباری به الحشد الشعبی، پارلمان عراق نیز روز (day) چهارشنبه شاهد تنش و درگیری لفظی گروهی از نمایندگان بود و این امر باعث شد که جلسه به زمان دیگری موکول شود.

اما زیباری در نهایت عصر شنبه از تحریف شدن محتوای مصاحبه تلویزیونی اخیر خود سخن اعلام کرد و تصریح کرد: اظهارات من تحریف و به گونه دیگری تفسیر شد و منظورم این بود که منطقه نظامی در الخضراء (منطقه سبز در مرکز بغداد) پاکسازی شود.

وی در این اعلام کرد وگو که برخی آن را نوعی عذرخواهی از اظهاراتش علیه سازمان الحشد الشعبی اما دیرهنگام تفسیر کردند، اضافه کرد: کسی نمی تواند جانفشانی های الحشد الشعبی در بیرون راندن داعش و تروریسم را انکار کند.

زیباری اضافه کرد: الحشد الشعبی نهادی رسمی است که پارلمان به (تشکیل) آن رأی داد و بخشی از ساختار امنیتی عراق به شمار می رود.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top