کد خبر: 517900 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۸/۰۵-۱۷:۰۰ ارسال توسط : |
5 بازدید
پ

به گزارش پارسینه، امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح با حضور در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر، اظهار داشت: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ما با تحریم‌های مختلف مواجه بودیم و...

به گزارش پارسینه، امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح با حضور در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر، اظهار داشت: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ما با تحریم‌های مختلف مواجه بودیم و آمریکایی‌ها از این ابزار مرتباً علیه جمهوری اسلامی ایران (IRAN) استفاده می‌کردند؛ در ۱ دوره‌ای در سال ۸۹ تلاش کردند با نفوذی که در شورای امنیت می دارند تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران (IRAN) را تبدیل به تحریم‌های شورای امنیت کنند که نفوذ آن را در جهان افزایش دهند.

وی اضافه کرد: قطعنامه ۲۲۳۱ تمام تحریم‌های گذشته ایران (IRAN) را باطل کرد، اما محدودیت‌هایی را به وجود آورد که هر کسی می‌خواهد با ایران (IRAN) ارتباط در حوزه تسلیحات داشته باشد باید از شورای امنیت مجوز بگیرد. این محدودیت اگرچه در ظاهر خیلی بهتر از گذشته بود، اما با توجه به اینکه آمریکایی‌ها داشتند جلوی هرگونه ارتباط را با ایران (IRAN) می‌گرفتند و آن‌ها می‌خواستند در حوزه بهداشتی، دارو و کمک به سیل زدگان و زلزله زدگان و کمک‌های مردمی اخلال ایجاد کنند که امروز (today) به طور خودکار و بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ تمام محدودیت‌هایی که در حوزه تسلیحات پیش‌بینی شده بود برداشته شد و از امروز (today) ما مجاز می باشیم هر چیزی که نیاز داریم از دنیا تهیه نماییم و آنچه که دیگران نیاز می دارند و می‌توانیم آن‌ها را تأمین نماییم به دیگران بفروشیم.

وزیر دفاع گفت: اهمیت این موضوع بیشتر از نگاه دشمنان ماست؛ زیرا دشمنان ما به خصوص آمریکایی‌ها در ۱ سال گذشته تمام تلاش خود را کردند که این محدودیت‌ها برداشته نشود و یا محدودیت‌های جدیدی اعمال شود تا حدی که تمام حیثیت خود را پای این کار گذاشتند و هر آنچه می‌توانستند در این مسیر به کار بستند، اما حیثیت آن‌ها به کلی رفت و اتفاقی افتاد که تاکنون برای هیچ کشوری در شورای امنیت نیفتاده است.

امیر حاتمی در خصوص چرایی ترس آمریکا از آزادی ایران (IRAN) در حوزه تسلیحاتی، گفت: این موضوع دلایل متعددی دارد. بخشی از آن به دلیل مسائل داخلی آمریکاست و توضیحات انتخاباتی برای آن‌ها دارد. از سوی دیگر دلایل واقعی این موضوع این است که ما در دفاع مقدس با محدودیت‌هایی روبرو بودیم و اوج مظلومیت‌های مردم ایران (IRAN) و نیرو‌های مسلح را شاهد بودیم که آمریکایی‌ها تلاش کردند چیزی به دست توانمند مردم ایران (IRAN) نرسد، اما اوج خود باوری را فهمیدیم و به این نتیجه رسیدیم که اگر می‌خواهیم از عزت و تمامیت ارضی کشورمان دفاع نماییم باید در حوزه دفاع بر خود متکی باشیم. این باور موجب حرکت ما شد و امروز (today) می‌توانیم ۹۰ درصد از نیاز‌های دفاعی خود را تأمین نماییم و با اتکا به توانایی خود می‌توانیم از کشورمان دفاع نماییم؛ ارائه این گونه الگو به دنیا برای آمریکایی‌ها بسیار تلخ و سخت است و آن‌ها نمی‌خواهند چنین الگویی به دنیا ارائه شود.

حقمان را از حلقوم آمریکایی‌ها بیرون کشیدیم

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی در شرایطی به این توانمندی‌ها رسید که آن‌ها تمام تلاششان را برای محرومیت ایران (IRAN) از حق طبیعی خود کردند و از سوی دیگر آن‌ها می‌خواستند با گرفتن این حق جمهوری اسلامی ایران (IRAN) را تحقیر کنند؛ پس از این جهت برای ما بسیار مهم بود که این حق را بگیریم. به حمدالله تلاش کردیم و عنایت خداوند نیز شامل حال شد و این اتفاق بسیار مهم رخ داد و ما حقمان را از حلقوم آمریکایی‌ها بیرون کشیدیم.

امیر حاتمی در خصوص دکترین دفاعی ایران (IRAN) در شرایط جدید، گفت: اگر تمام فرصت‌های دنیا نیز در اختیار ما قرار بگیرد ما از خود اتکایی دست بر نمی‌داریم و این محبت را به طور جدی دنبال می‌کنیم، اما این شرایط فرصت‌هایی را برای ما به وجود آورده است که ۱ سوی آن استفاده ما از ظرفیت‌های دنیاست که می‌توان از فناوری‌های موجود در جهان استفاده نماییم و ما نیز می‌توانیم از این فرصت‌ها استفاده نماییم، اما دوستانی داریم که آن‌ها علاقه‌مند می باشند و ما می‌توانیم از ظرفیت‌های آن‌ها استفاده نماییم و برای تأمین بخشی از نیازهایمان از آن‌ها بهره ببریم.

وزیر دفاع گفت: منطق اقتصادی می‌گوید اگر کالایی را جهان تولید می‌کند ما می‌توانیم بر اساس منفعت اقتصادی از آن استفاده نماییم؛ البته این خود اتکایی که به دلیل تحریم‌ها به وجود آمد موجب شکل‌گیری ۱ ظرفیت عظیم در داخل کشور ما شد که کشور‌های مختلفی می‌توانند از این نیازمندی‌ها استفاده کنند. بر اساس اصولی که در جمهوری اسلامی ایران‌ها بر آن معتقدیم می‌توانیم این توانمندی خود را به کشور‌های دوست اهدا نماییم.

وی در خصوص اینکه آیا برنامه‌ای برای خرید و فروش سلاح دارید یا خیر؟ گفت: زمینه خرید و فروش سلاح وجود دارد و ما در این خصوص برنامه داریم. از حدود ۱ سال قبل که آمریکا تلاش کرد این محدودیت‌ها تمدید شود به نوعی باعث شدند که بسیاری از کشور‌ها از توانمندی ما آگاه شوند و به ما مراجعه کنند. در این خصوص مذاکرات و صحبت‌هایی انجام شده و زمینه‌هایی برای فروش و تأمین نیازمندی‌ها وجود دارد که البته فروش ما بسیار گسترده‌تر خواهد بود.

امیر حاتمی ادامه داد: محدودیت‌های شورای امنیت در ۷ قلم مهم تجهیزات نظامی بود، اما در دیگر حوزه‌ها ما هم خرید داشتیم و هم فروش انجام دادیم. امروز (today) نیز بسیاری از کشور‌ها به دنبال تأمین نیاز‌های شأن از ما می باشند؛ به دید من با این شکست که آمریکا در شورای امنیت خورد سلسله شکست‌های او تکمیل شد. به خصوص در نتیجه اقدامات دولت فعلی که موجب شد آن‌ها در شورای امنیت ۱ سلسله شکسته‌هایی خوردند. آن‌ها به جایگاهی رسیده‌اند که نمی‌توانند منافع خود را به درستی تأمین کنند و به همین دلیل سلسله شکست‌هایی را از ایران (IRAN) خوردند.

وزیر دفاع با بیان اینکه در حوزه موشکی ۱ قدرت قابل اعتنا می باشیم، تاکید کرد: در حوزه زمینی، تمام اقلام دفاعی از تانک تا توپ و خمپاره و ضدزره و خودرو را برای فروش داریم در حوزه هوایی نیز توانمندی منحصر به فردی در تعمیر و نگهداری هواگرد‌های غربی و شرقی داریم.

امیرحاتمی در ادامه تصریح کرد: ما در حوزه پهپاد جزو ٥-٦ قدرت اول جهان می باشیم و در حوزه دریایی نیز انواع شناور‌ها از زیردریایی تا شناور را می‌سازیم و آن‌ها را در سطح قدرت‌های بزرگ تسلیح می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه در حوزه پدافندهوایی سیستم باور٣٧٣ را با بالاترین برد و ارتفاع ساختیم و سامانه‌های دیگر نظیر ١٥ خرداد و سوم خرداد را هم داریم، گفت: ما طیف گسترده‌ای از تجهیزات را داریم که با رعایت مقرراتی که جمهوری اسلامی به آن پایبند است، به کشور‌هایی که از این تسلیحات علیه دیگران استفاده سو نکند و تنها دنبال دفاع مشروع باشند، میفروشیم.

وزیر دفاع تصریح کرد: ما مثل امریکا نیستیم که عربستان و امارات را به جان مردم یمن انداخت تا سلاح بفروشد.

امیر حاتمی در پایان اضافه کرد:کارآمدی و قیمت ارزان جزو مولفه‌های مهم محصولات دفاعی ایران (IRAN) است.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top