کد خبر: 517911 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۸/۰۵-۱۵:۴۳ ارسال توسط : |
2 بازدید
پ

. «عبدالله عبدالله» یکشنبه شب (night) در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما، اظهار کرد: مردم افغانستان می‌دانند که ما می‌خواهیم در کشور صلح و امنیت سراسری برقرار شود و زمینه...

«عبدالله عبدالله» یکشنبه شب (night) در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما، اظهار کرد: مردم افغانستان می‌دانند که ما می‌خواهیم در کشور صلح و امنیت سراسری برقرار شود و زمینه برای گفت‌وگوها وجود دارد و  گفت‌وگوها با طرف مقابل نیز شروع شده است.

وی با بیان اینکه باید در عمل نشان دهیم که به موضوع صلح علاقه‌مند می باشیم، ادامه داد: امیدواریم پیشرفت موضوع کاهش خشونت برای مردم افغانستان محسوس باشد چراکه ایجاد صلح، تقاضا و خواسته اصلی مردم افغانستان است. وث تاکید کرد: جمهوری اسلامی افغانستان آمادگی لازم برای مذاکره را دارد، اما طالبان هنوز موافقت نکرده و امیدواریم تا بتوانیم به نتیجه مناسب دراین زمینه برسیم.

عبدالله تصریح کرد: حداقل درخواست افغان‌ها امنیت در حین مذاکرات صلح افغانستان است. صلح در افغانستان به سود تمام کشورها خواهد بود. جنگ داخلی برای کشور ما بسیار گران تمام شده و  اجماع نسبی برای موفق شدن پروژه صلح در افغانستان وجود دارد.

رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان با اشاره به اینکه تعیین سرنوشت مردم باید از طریق رای (vote) آزاد در افغانستان باشد، یادآور شد: ۲ طرف باید بر روی ۱ بسته جامعه به توافق برسند که نتیجه آن برای تمام مردم افغانستان باید مورد قبول باشد.

وی تاکید کرد: مردم بعد از ۴ دهه جنگ داخلی و فرسایشی دیگر خسته شده اند، اگر گفت‌وگوها به نتیجه نرسد به این معناست که جنگ ادامه پیدا می‌کند و ادامه جنگ نیز به معنای درد و رنج برای مردم افغانستان است.

به گزارش ایرنا، «عبدالله عبدالله» رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان پیش از ظهر یکشنبه برای ۱ سفر ۳ روزه و دیدار و گفت‌وگو با مقام‌های بلندپایه جمهوری اسلامی ایران (IRAN) درباره راه‌های گسترش روابط ۲ جانبه و صلح و ثبات افغانستان وارد تهران شد.

عبدالله ظهر یکشنبه با حضور در وزارت امور خارجه با «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه دیدار و اعلام کرد و گو کرد.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top