کد خبر: 528457 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۹/۰۸-۲۰:۰۰ ارسال توسط : |
4 بازدید
پ

. به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان با نقل قول از وبسایت الوفد، نتایج ۱ مطالعه انگلیسی در کالج امپریال لندن نشان داد افرادی که از ویروس کرونا بهبود می‌یابند...

ابتلا به کرونا مغز شما را ۱۰ سال پیر می‌کند!

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان با نقل قول از وبسایت الوفد، نتایج ۱ مطالعه انگلیسی در کالج امپریال لندن نشان داد افرادی که از ویروس کرونا بهبود می‌یابند ممکن است تاثیرات قابل توجهی بر عملکرد مغز آن‌ها برجای بماند؛ به گونه‌ای که در بدترین حالت منجر به انحطاط روانی می‌شود که این معضل برابر با ۱۰ سال پیری برای مغز است.

محققان این مطالعه را تحت دید "آدام همپشایر" پزشک کالج امپریال لندن بر روی بیش از ۸۴۰۰۰ نفر انجام دادند و کسانی که بیشتر تحت تأثیر کرونا قرار گرفته اند ۸.۵ واحد ضریب هوشی آن‌ها کاهش یافته است.

همپشایر گفت: در برخی موارد شدید، ابتلا به ویروس کرونا تا چند ماه موجب ناتوانی گسترده شناختی می‌شود.

محققان در گزارشی درباره نتایج به دست آمده نوشتند: تجزیه و تحلیل‌های ما با این دیدگاه سازگار است که ابتلا به ویروس کرونا عواقب شناختی مزمنی به دنبال دارد. افرادی که از این بیماری بهبود یافته اند و افرادی که هنوز علائم آن را می دارند، دچار نقص شناختی قابل توجهی شده اند.

تجزیه و تحلیل‌های شناختی که این محققان انجام داده اند، میزان عملکرد مغز در انجام وظایفی مانند به خاطر سپردن کلمات را اندازه گیری کرده است. این تحلیل‌ها به طور گسترده‌ای برای ارزیابی عملکرد مغز در بیماری‌هایی مانند بیماری آلزایمر مورد استفاده قرار می‌گیرند و می‌توانند به پزشکان در ارزیابی نقص موقت مغزی در بیماران کمک کنند.

در میان مبتلایان به ویروس کرونا، افرادی که در بیمارستان بستری شده اند، بدترین تاثیرپذیری را در این تحقیق داشته اند؛ به گونه‌ای که این تاثیرپذیری معادل کاهش عملکرد مغز در طول مدت ۱۰ ساله است.

ابتلا به کرونا مغز شما را ۱۰ سال پیر می‌کند!

نتیجه این تحقیق قابل اعتماد نیست

برخی دانشمندان اظهار داشتند که باید به یافته‌های این تحقیق محتاطانه نگاه کرد. جوانا واردلو، استاد تصویربرداری عصبی کاربردی در دانشگاه ادینبورگ می‌گوید که عملکرد‌های شناختی شرکت کنندگان قبل از آلوده شدن به ویروس کرونا آزمایش نشده است و نتایج بدست آمده پس از بهبودی طولانی مدت نبوده است؛ بنابراین هرگونه تأثیر بر روی جنبه‌های شناختی مغز ممکن است کوتاه مدت باشد.

درک هیل، استاد علوم تصویربرداری پزشکی در دانشگاه کالج لندن نیز اعلام کرد که نتایج این تحقیق نمی‌تواند کاملاً قابل اعتماد باشد؛ زیرا طی آن توانایی بیماران قبل و بعد از بیماری مقایسه نشده و شامل تعداد زیادی از افرادی است که گفته اند به ویروس کرونا مبتلا بوده اند، اما آزمایش مطمئنی در این خصوص نداشته اند.


بیشتر بخوانید

عوارض کرونا که بلای جان بهبودیافتگان این بیماری می‌شود

علائم پساکرونایی بهبودیافتگان و نگرانی شدید دانشمندان


انتهای پیام/

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top