. لپ‌تاپ و رایانه‌ها هم مانند هر وسیله‌ای عمری مفید می دارند اما برای افزایش عمر آنها رعایت برخی نکات از اهمیتی ویژه برخوردار است.اکثر کاربران لپ‌تاپ تصور کنند تا هر زمانی لپ‌تاپشان از عهده انجام...

کد خبر: 545025
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۰۷-۰۱:۴۶
ارسال توسط :
بازدید: 14
آموزش : راه‌های افزایش عمر لپ‌تاپ

لپ‌تاپ و رایانه‌ها هم مانند هر وسیله‌ای عمری مفید می دارند اما برای افزایش عمر آنها رعایت برخی نکات از اهمیتی ویژه برخوردار است.

اکثر کاربران لپ‌تاپ تصور کنند تا هر زمانی لپ‌تاپشان از عهده انجام وظایف خود برآید می‌توان از آن برای انجام امور مختلف رایانه‌ای استفاده کرد، اما این تصوری اشتباه بوده و ممکن است لپ‌تاپ‌ها وقتی که بیشتر از هر زمان دیگر به وجود آنها نیاز دارید، ناگهان دچار ایراد شوند.

پس بهتر است قبل از اینکه درگیر دردسرهای تعمیر دستگاه، بازیابی اطلاعات، تامین قطعه و... شوید به فکر چاره باشید.

کارشناسان و فعالان بازار معتقدند طول عمر ۱ دستگاه تحت تاثیر عوامل مختلفی چون نحوه استفاده، ورود تکنولوژی‌های نوین و مدل‌های مبتنی بر تکنولوژی‌های تازه و عوامل دیگری از این دست متفاوت است، با این حال گفته می‌شود به طور میانگین عمر مفید ۱ لپ‌تاپ ۳ تا ۴ سال تخمین زده می‌شود.

البته محصولات برخی برندها ممکن است عمر بیشتری داشته باشند با این حال اگرچه در بسیاری موارد ممکن است خرابی ۱ قطعه در نگاه اول به معنی پایان یافتن عمر ۱ لپ‌تاپ نباشد، اما عدم یافتن قطعه در بازار، به دلیل عرضه مدل‌های تازه که بر تکنولوژی‌های نوین مبتنی می باشند خط قرمزی روی ادامه حیات لپ‌تاپ می‌کشد.

مراقب باتری خود باشید
معمولا یکی از اولین قطعاتی که در لپ‌تاپ دچار مشکل می‌شوند باتری‌ها می باشند در این صورت اگر همچنان باتری لپ‌تاپ شما در بازار موجود باشد شما می‌توانید با صرف مبلغی مشکل را برطرف نمایید اما در غیر این صورت شما برای استفاده از دستگاه خود باید لپ‌تاپ را به پریز برق متصل نمایید که با این شیوه دیگر امکان آن را نخواهید داشت که از لپ‌تاپ خود در حین حرکت و هرجایی استفاده نمایید به عبارت دیگر با این شیوه لپ‌تاپ شما به ۱ دستگاه رایانه شبیه خواهد شد.

بر همین اساس بهترین راه آن است که از باتری خود مراقبت کرده و پس از شارژ باتری آن را از برق خارج کنید.

حتی توصیه می‌شود زمانی که در محیطی ثابت هستید و امکان استفاده از پریز برق برای شما وجود دارد از باتری استفاده نکنید تا بدین ترتیب عمر مفید آن را افزایش دهید.

البته پیش از این کار حتما از محافظ نیز استفاده نمایید تا نوسانات احتمالی برق آسیبی به دستگاه شما نرساند.

نکته دیگر آنکه یکی از دلایل خرابی سریع لپ‌تاپ اتصال مستقیم لپ‌تاپ به برق است، اگر دقت کرده باشید هنگامی که لپ‌تاپ را به برق وصل می‌کنید گاهی اوقات جرقه‌های کوچکی در اطراف پریز به راحتی قابل مشاهده‌اند، همین جرقه‌ها یا به قولی نوسانات برق باعث می‌شود که به لپ‌تاپ آسیب جدی وارد شود.

استفاده از پریزها یا ۳ راهی‌ها یا محافظ جریان برق می‌تواند این مشکل را تا حد زیادی بر طرف کند.

توصیه می‌شود لپ‌تاپ را مستقیم به برق وصل نکنید. علاوه بر این همواره سعی نمایید از نرم‌افزارها و ضد ویروس‌های مناسب و اصل استفاده کنید.

 


لپ تاپ را تمیز نگه دارید
چون لپ‌تاپ‌ها بیش‌تر با محیط و خصوصا دست‌ها در تماس می باشند خیلی زود کثیف می‌شوند و این عمر باعث کاهش طول عمر لپ‌تاپ می‌شود.

برای همین همیشه سعی نمایید لپ‌تاپ خود را تمیز نگه دارید زیرا باعث افزایش طول عمر لپ‌تاپ می‌شود.

همواره می‌توانید برای تمیز کردن لپ‌تاپ از پارچه نخی مرطوب نمناک استفاده نمایید و یا اینکه از محلول‌های تمیز کننده موجود در بازار که مخصوص همین کار می باشند استفاده کنید؛ حتما برای تمیز کردن صفحه مانیتور (نمایش) لپ‌تاپ از پارچه نخی مرطوب استفاده شود .

از لپ‌تاپ در محیط مناسب استفاده کنید
برای استفاده از لپ‌تاپ بهتر است از ۱ سطح صاف و سخت استفاده کنید.

لپ‌تاپ کامپیوتری بسیار جمع و جور و کوچک است که فضای خالی کمی بین قطعات با یکدیگر و با بدنه وجود دارد.

بنابراین بیشتر گرمای تولید شده بوسیله این تجهیزات باید از زیر و اطراف بدنه لپ‌تاپ خارج شود.

بنابراین اگر سطح زیر لپ‌تاپ صاف و سخت باشد. فضای کافی برای تهویه هوای گرم وجود دارد.

بعضی افراد عادت می دارند با لپ‌تاپ در رختخواب کار کنند ولی خوب با قرار دادن آن بر روی تشک نرم ۹ تنها همین مسیر محدود برای تهویه هوای گرم مسدود می‌شود بلکه خاصیت عایقی رختخواب سبب می‌شود سطح زیرین لپ‌تاپ شما به شدت گرم شود که این معضل می‌تواند صدمه جدی به لپ‌تاپ یا نوت بوک شما وارد کند.

نکته دیگر آنکه اگر با لپ‌تاپتان زیاد کار میکنید و مدام روی آن فشار می‌آورید باید از وسیله‌ای به نام کول پد (میز لپ‌تاپ) استفاده کنید.

این وسیله دارای پایه‌هایی بالاتر از سطح زمین می باشند و چندین خنک کننده ( فن ) همراه خود می دارند که باعث خنک شدن و بهبود کار آیی لپ‌تاپ شما می‌شود.

این دستگاه‌ها عمدتا از برق یو اس‌بی استفاده کنند و به شدت کم مصرفند و خیلی کم از باتری استفاده کنند.

همچنین خوردن و آشامیدن در اطراف لپ‌تاپ را ممنوع نمایید یا آن را سر میز غذا نگذارید.

تکه‌های غذا می تواند از میان کلیدهای صفحه کلید به داخل قطعات لپ‌تاپ نفوذ کند و ۱ لپ‌تاپ کثیف که تکه‌های غذا به داخل آن نفوذ کرده است محل مناسبی برای لانه کردن حشرات است.

اگر نوشیدنی شما روی لپ‌تاپ بریزد به احتمال زیاد صدمه جدی خواهد دید. زیرا مایعات سبب بروز اتصالی در مادربرد، هارددیسک، پرسسور و… می‌شود.

به این ترتیب از دست دادن اطلاعات و صدمه دائمی به قطعات مهم لپ‌تاپ خود را تجربه خواهید کرد که در اکثر مواقع هزینه تعمیر آن از خرید ۱ لپ‌تاپ نو گران‌تر تمام می‌شود.
 


زیاد روی تاچ پد فشار نیاورید
یکی از عوامل مهم در طول عمر لپ‌تاپ و به خصوص همان تاچ‌پد این است که نباید زیاد روی آن فشار آورد زیرا همان طور که مشخص است تاچ‌پد یکی از نیازهای مهم هر لپ‌تاپ است خصوصا هنگامی که ماوس همراه نداشته باشید.

به همین دلیل از فشاور آوردن روی صفحه تاچ‌پد خودداری نمایید و سعی نمایید اگر از دکمه‌های آن استفاده می‌کنید آنها را به آرامی فشار دهید.

علاوه بر این اگر می‌خواهید لپ‌تاپ خود را جابه جا نمایید باید همواره نکاتی را رعایت نمایید در غیر این صورت لپ‌تاپ شما با آسیب‌های جدی مواجه می‌شود.

چنانچه در داخل درایو خود سی‌دی یا دی.وی.دی دارید قبل از حمل لپ‌تاپ آنرا خارج کنید.

نوت‌بوک را خاموش نمایید یکی از قسمت‌های مهم و آسیب‌پذیر لپ‌تاپ هارددیسک آن است که باید بسیار مراقبت شود به همین دلیل در لپ‌تاپ‌های تازه قابلیت HDD Protection تعبیه شده است.

به طوری که اگر ضربه‌ای به لپ‌تاپ بخورد وقتی لپ‌تاپ روشن است، هارد را خاموش می‌کند تا از صدمه به آن جلوگیری کند.

لپ‌تاپ خود را از مواجه با گرمای شدید یا ضربات جانبی یا تکان‌های شدید دور نگه دارید.

هرگونه کابل و وسایل متصل به لپ‌تاپ مثل کابل شبکه ، سیم ماوس یا اسپیکر (بلند گو) را از لپ‌تاپ جدا کنید.

صفحه نمایش را به طور کامل ببندید طوری که در جای مخصوص به خودش قرار گیرد.

بهتر است برای جلوگیری از بروز هر گونه حادثه که ممکن است لپ‌تاپ شما را تهدید کند از کیف‌های مخصوص لپ‌تاپ استفاده کنید. لپ‌تاپ خود را از مواجه با گرمای شدید یا ضربات جانبی یا تکان‌های شدید دور نگه دارید.

مواظب درایو لپ‌تاپ خود باشید
سعی نمایید کمتر از رایتر لپ‌تاپ استفاده نمایید یا اگر استفاده می‌کنید از سی دی و دی وی دی خش‌دار استفاده نکنید؛ چراکه باعث خرابی و آسیب دیدن به لنز درایو می‌شود.

زمانی که از دی.وی.دی یا سی.دی رایتر استفاده می‌کنید حتما لپ‌تاپ را به برق متصل کنید، زیرا رایترها جریان بسیار بالایی را از منبع تغذیه کشیده و اگر صرفا از باتری استفاده شود به آن آسیب می‌رساند، چون در این حالت باتری با سرعت زیادی شارژ خود را از دست می‌دهند.

حتی در حالتی که باتری کاملا شارژ نباشد ممکن است لپ‌تاپ خاموش شده و دیسک نوری شما بسوزد.

به همین دلیل در لپ‌تاپ‌های مدرن امروزی اگر شارژ باتری کم باشد، لپ‌تاپ به طور خودکار درایو نوری را خاموش می‌کند.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=545025
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : فناوری و ارتباطات
شرکت داروسازی مرک ساخت واکسن کرونا را به‌دلیل نتایج ضعیف متوقف می‌کند
۱۳۹۹/۱۱/۰۷-۰۰:۱۲

شرکت داروسازی مرک امروز دوشنبه اعلام کرد که تلاش‌های کنونی خود برای ساخت واکسن‌های کووید ۱۹ را با استناد به واکنش ایمنی ناکافی پس از تزریق آن‌ها متوقف خواهد کرد. فعالیت روی دست‌کم یکی از واکسن‌ها...

ارسال توسط : زومیت
پژوهش‌های تازه آلزایمر؛ گامی رو به جلو در شناسایی عصب‌های آسیب‌پذیر
۱۳۹۹/۱۱/۰۶-۲۳:۳۸

بیماری آلزایمر مخرب و توقف‌ناپذیر و درمان‌نشدنی است. دلیل اصلی این بیماری از‌بین‌رفتن نورون‌ها و دیگر سلول‌های مغزی است. به این فرایند پس‌روی هم گفته می‌شود. این پس‌روی به مشکلات حافظه و دیگر...

ارسال توسط : زومیت
کارکنان گوگل اتحادیه بین‌المللی Alpha Global را تشکیل دادند
۱۳۹۹/۱۱/۰۶-۲۳:۰۵

کارکنان گوگل امروز تلاش‌هایشان در زمینه‌ی ایجاد اتحادیه را وارد سطح جهانی کردند و در اطلاعیه‌ای رسمی، از ایجاد اتحادیه‌ای بین‌المللی با نام آلفا گلوبال خبر دادند. براساس گزارش دیتانیوز با نقل...

ارسال توسط : زومیت
تحریک مغزی شخصی‌شده علائم شدید افسردگی را تسکین می‌دهد
۱۳۹۹/۱۱/۰۶-۲۲:۴۲

نورومدولاسیون هدفمند متناسب با علائم متمایز هر بیمار، روشی درحال رایج شدن برای تصحیح فعالیت عصبی نابهنجار در افراد مبتلا به صرع یا بیماری پارکینسون است (نورومدولاسیون تغییر فعالیت عصبی ازطریق تحویل...

ارسال توسط : زومیت
پاسخگوی نیازهای فزاینده حوزه ارتباطات باشیم
۱۳۹۹/۱۱/۰۶-۲۲:۳۹

. با توجه به اهمیت توسعه ارتباطات و فناوری ارتباطات به ویژه در ایام کرونا و بعد از آن و در شرایطی که نیاز مردم به استفاده از اینترنت رو به فزونی است، شرکت مخابرات ایران (IRAN) اعلام کرده انتظار...

ارسال توسط : ایتنا