کد خبر: 547654 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۹/۰۸-۱۱:۵۴ ارسال توسط : |
11 بازدید
پ

. به گزارش خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، حوزه بهداشت‌ و درمان در هفته گذشته با رویداد‌هایی متعدد مواجه بود که در این بسته خبری به بخشی از آنها می‌پردازیم....

از آزمایش فاز انسانی واکسن ایرانی تا تولید کیت تشخیص سریع کرونا

به گزارش خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، حوزه بهداشت‌ و درمان در هفته گذشته با رویداد‌هایی متعدد مواجه بود که در این بسته خبری به بخشی از آنها می‌پردازیم.

فوتی‌های روزانه کرونا تا ۲ هفته دیگر به ۸۰۰ نفر می‌رسد

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی درباره وضعیت پیش روی کشور از لحاظ شیوع ویروس کرونا، گفت: در حال حاضر میزان مرگ و میر روزانه بیماران کرونایی در کشور ما ۴۰۰ نفر است که بر اساس پیش بینی موسسه «آی اچ ام ای» تا ۲ هفته دیگر میزان فوتی‌های کرونایی در کشور به ۸۰۰ نفر در روز (day) خواهد رسید.

او بیان کرد: این آمار پیش بینی ما نیست بلکه پیش بینی موسسه «آی اچ ام ای» است و امیدواریم درست نباشد. مبنای این پیش بینی روند گذشته شیوع بیماری در کشور و محاسبه میزان تردد اجتماعی بر اساس حرکت موبایل‌ها است، زیرا در شرایط فعلی فرد تمام اصول بهداشتی را هم که رعایت کند با حرکت در سطح شهر و بیرون رفتن به کرونا مبتلا خواهد شد. زمانی که در کشور میزان فوتی‌های ما ۱۲۰ نفر بود پیش بینی موسسه «آی اچ ام ای» این بود که میزان فوتی‌ها در آبان به ۴۰۰ نفر برسد که در مقابل این پیش بینی اقدام خاصی صورت نگرفت.


خواهش می‌کنم از تردد‌ها و تجمع‌های غیرضروری پرهیز کنید؛ کرونا تعارف ندارد

سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز (today) با ارسال دومین پیامک خود به مردم که در سطح شهر در حال تردد می باشند از رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی بوسیله آنان قدردانی کرد.

فروش مکمل‌ها در داروخانه‌های آنلاین مجاز است

کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در توئیت خود نوشت: فروش دارو اعم از دارو‌های مستلزم نسخه یا بدون نسخه (OTC) منحصر به داروخانه است و فروش دارو حتی در داروخانه‌های آنلاین مجاز نیز ممنوع است.

او گفت: فروش فرآورده‌های سلامت محور غیر دارویی نظیر مکمل‌ها و... نیز تنها در داروخانه‌های آنلاین دارای مجوز از سازمان غذا و دارو، مجاز خواهد بود.

واکسن ایرانی کرونا به زودی وارد فاز انسانی می‌شوند

سعید نمکی وزیر بهداشت اظهار کرد: از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، عزیزانمان در شرکت‌های دانش‌بنیان، انستیتو پاستور و سرم سازی رازی و سازمان جهانی بهداشت به ویژه احمد المنظری و افرادی که در قسمت ساخت واکسن و دارو‌های بیولوژیک با ما همکاری کنند، تشکر می‌کنم.

او با بیان اینکه موج تازه و پاییزه خیز جدیدی از بیماری کرونا را در جهان رقم زد، گفت: کشور ما هم درگیر این موضوع شده است و ما طرح جدیدی دنبال می‌کنیم تا با بیماریابی و تست بیشتر بتوانیم بیماری را کنترل نماییم و به زودی به صدهزار تست خواهیم رسید.

وزیر بهداشت بیان کرد: تولید تست‌های آنتی ژن در کشور از اواسط هفته آینده شروع می‌شود و و پروانه صدور این تست‌ها به سرانجام رسیده است، امیدواریم بتوانیم با قرنطینه سریعتر و مراقبت بیشتر در بیمارستان‌ها از آمار مرگ و میر و موارد بستری بکاهیم.

ایران جزو ۵ کشور تولیدکننده کیت تشخیص سریع کرونا قرار می‌گیرد

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در مراسم رونمایی از خط تولید کیت هوشمند تشخیص سریع کرونا اظهار کرد: در زمینه بیماری کرونا، محدودیت کیت تشخیص سریع مبتنی بر آنتی ژن کرونا، مسئله مهمی بود که با رونمایی از این خط تولید، این محدودیت برطرف می‌شود و ایران (IRAN) جز ۵ کشور اول دنیا در زمینه تولید این نوع تست‌ها قرار می‌گیرد.

او اضافه کرد: کیت هوشمند سریع کرونا امروز (today) با ظرفیت روزانه ۱۰۰ هزار عدد در روز (day) تولید می‌شود، این کار با هدف توسعه روحیه دانش بنیان و جهش تولید انجام شده است.

تلاش ۲۰ گروه ایرانی برای ساخت واکسن کرونا

علیرضا بیگلری، رئیس انستیتو پاستور گفت: برای ساخت واکسن کرونا می‌توان از قدیمی‌ترین و ساده‌ترین راه یعنی استفاده از بدنه خود ویروس که غیر فعال شده و یا از قسمتی از پروتئین‌های ویروس استفاده کرد. در برخی از روش‌ها هم می‌توان از دستور‌های ژنتیکی «دی ان‌ای و یا آر ان ای» برای ساخت آنتی بادی علیه ۱ ویروس استفاده کرد.

بیگلری درباره میانگین زمان ساخت ۱ واکسن، اظهار کرد: با توجه به اینکه ساخت واکسن یکی از پیچیده‌ترین موارد بیولوژیکی به شمار می‌رود معمولا ممکن است ۵ تا ۷ سال طول بکشد که در مورد کووید ۱۹ با توجه به حاد بودن شرایط این موارد خیلی کوتاه شده است.

تکلیف تردد مشاغل ضروری در ساعات منع آمدوشد

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت گفت: اعمال محدودیت‌های دقیق مطالبه وزارت بهداشت بود. روسای دانشگاه‌ها برای تعطیلی ۲ هفته‌ای نامه دادند، زیرا نگران بودند که محدودیت‌های کنونی به خوبی اعمال نشود و موثر نباشد البته بعد از جلسه با مقام معظم رهبری و تشکیل قرارگاه خوشبین‌تر می باشیم، زیرا فرایند‌ها دقیق‌تر مشخص شده است. رهبر انقلاب فرمودند که محدودیت‌ها را باید وزارت بهداشت پیشنهاد بدهد که همین روال در حال انجام است. در قرار گاه ۳ روز (day) فرصت می دارند که نظراتشان را روی محدودیت‌ها ارائه کنند و تمام دستگاه‌ها عملیاتی بودن محدودیت‌ها را می‌سنجند.

او ادامه داد: در حال حاضر با توجه به سازوکاری که در قرارگاه عملیاتی کرونا وجود دارد و وظایف هر ۱ از دستگاه‌ها مشخص شده است و نظارت عالیه هم با وزارت بهداشت است، امیدواریم این محدودیت‌ها به خوبی پیش رود. اتفاقی که از شبنه می‌افتد این است که در تمام مراکز استان‌ها و ۱۶۰ شهرستان که در شرایط قرمز می باشند؛ جز مشاغل ۱ که ضروری می باشند، سایر مشاغل تعطیل خواهندبود و سازوکار برای این محدودیت‌ها دیده شده است و جریمه‌ها بالاتر رفته و مشخص شده استکه چه کسی باید جریمه را اعمال و چه کسی باید نظارت کند و به دید می‌رسد که محدودیت‌ها جدی‌تر اعمال شود.

مراکز درمانی پایتخت روزانه به ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ واحد خون نیاز می دارند

محمدرضا مهدی زاده مدیرکل انتقال خون استان تهران گفت: ذخایر خون ما بعد از شیوع گسترده موج سوم کرونا و نگرانی‌های مردم برای خروج از منزل با کاهش شدید و محسوس مواجه شد.

او با اشاره به اینکه ۱۶۰ بیمارستان در تهران به مردم خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می‌دهند، ادامه داد: در فراخوان‌های روز‌های اخیر به مردم گفتیم که ذخایر خون به مرز هشدار رسیده و خوشبختانه مثل همیشه مردم پر شورتر از همیشه به مراکز اهدای خون مراجعه کردند.

مهدی زاده اضافه کرد: میزان توزیع خون و فر آورده‌های خونی مانند پلاکت و پلاسما بستگی به درخواست بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دارد و این میزان در هر روز (day) متفاوت است.

صدور ۶ مجوز تردد برای داروخانه‌های شبانه روزی در طرح منع آمد و شد

علی فاطمی نائب رییس انجمن داروسازان ایران (IRAN) گفت: بنابر هماهنگی‌های انجام شده با فرمانداری شهرها، نظام پزشکی استان‌ها و انجمن داروسازان اطلاعات داروسازان جمع آوری شد.

فاطمی ادامه داد: با فراخوان استانی انجمن داروسازان اطلاعات پلاک خودرو‌های داروسازان و افراد شاغل در داروخانه‌ها جمع آوری شد و این اطلاعات در اختیار نظام پزشکی هر استان و فرمانداری‌ها قرار گرفت تا داروسازان مشمول جریمه نشوند و بتوانند در دوران اعمال محدودیت همچنان به مردم خدمت رسانی کنند واقعا چرا که نیاز به دارو حیاتی است و باید روند خدمت رسانی مشاغل پزشکی مانند داروسازان بدون وقفه ادامه داشته باشد.

انتهای پیام/

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top