آفتاب‌‌نیوز : برخی سوالاتی که مخاطبان در زمینه اعمال محدودیت‌ها از روز (day) شنبه اول آذر پرسیده‌اند، همراه با پاسخ‌ها به شرح زیر آمده است:. به دید می رسد مسؤولان ذیربط در اجرای طرح محدودیت‌ها از...

کد خبر: 547880
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۳/۲۴-۰۰:۰۵
ارسال توسط :
بازدید: 54
پاسخ به برخی ابهامات درباره محدودیت‌های کرونایی
آفتاب‌‌نیوز :

برخی سوالاتی که مخاطبان در زمینه اعمال محدودیت‌ها از روز (day) شنبه اول آذر پرسیده‌اند، همراه با پاسخ‌ها به شرح زیر آمده است:

به دید می رسد مسؤولان ذیربط در اجرای طرح محدودیت‌ها از ابتدای آذر اطلاع رسانی خوبی انجام ندادند و نوعی سردرگمی بین مردم و حتی مسؤولان وجود دارد

پاسخ: در این زمینه اطلاع رسانی به نحو مناسب تاکنون انجام شده است؛ حضور وزیر کشور و فرمانده قرارگاه در برنامه تیتر شب، حضور رییس کمیته امنیتی اجتماعی در اعلام کرد وگوی ویژه خبری، حضور دبیر کمیته امنیتی اجتماعی در برنامه تیتر شب، مصاحبه با شبکه های مختلف رادیو، مصاحبه با رسانه ها، صدور اطلاعیه مکتوب، برگزاری جلسه با استانداران و فرمانداران سراسر کشور از جمله اقدامات در این زمینه بوده است. پاسخگویی لحظه ای به سوالات و شبهات رسانه ها و مسؤولان نیز کماکان در دست اقدام است.

چرا اجرای طرح، این تمام استثنا دارد؟ از جمله مشاغلی که فعالیت شان خیلی ضروری نیست؛ مثل رانندگان اینترنتی.

پاسخ: تنها مشاغل و فعالیت هایی مستثنا شده اند که با نیازهای روزانه و ضروری مردم ارتباط می دارند. تاکسی های اینترنتی در زمره حمل و نقل عمومی قرار داشته که مشمول ممنوعیت نخواهند شد؛ بویژه که تردد خودروهای شخصی در ساعاتی از شبانه روز (day) که اعلام شده، ممنوع است.

چرا تمام مشاغل باز می باشند جز تعدادی مشاغلی که اهمیت چندانی ندارند؟

پاسخ: حدود ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد صنفی در کشور وجود دارد که تنها گروه اول مشاغل صنفی حدود ۷۰۰ هزار واحد را شامل می شود و همین گروه به دلیل نیاز مردم در دوران اجرای طرح، فعالیت می کنند. ضمن اینکه حوزه ادارات، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی نیز در این طرح مشمول محدودیت شده‌اند که در مجموع بخش اعظمی از فعالیت های کشور را در بر می گیرد.

نحوه تردد برخی مشاغل در ساعات قرنطینه چگونه است؟

پاسخ: منع تردد در ساعات ۹ تا ۴ بامداد صرفاً مشمول شهرهای قرمز است. مشاغل ضروری از طریق فرمانداری ها احصا و لیست آنها به راهور اعلام می شود تا از اعمال قانون خودداری شود.

ساعات کاری حمل و نقل عمومی در این دوره محدودیت‌ها چگونه است؟

پاسخ: در این طرح، محدودیت ساعت برای فعالیت حمل و نقل عمومی پیش بینی نشده است. پیشنهاداتی به ستاد ملی ارسال شده تا برای تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی درون شهری اقدام شود تا با افزایش ظرفیت از تراکم کاسته شود. البته با توجه به تعطیلی بسیاری از حوزه ها در شهرهای قرمز، عملاً تقاضا برای سفر کاسته می شود و این امر نیز موجب کاهش تراکم خواهد شد. حمل و نقل عمومی بار و کالاهای اساسی و مسافر بین شهری اعم از ریلی، جاده ای و هوایی نیز در این طرح مشمول محدودیت نشده لیکن وزارت راه موظف است فعالیت آنها را نظارت تا برابر پروتکل های بهداشتی اقدام کند.

چه نهادی قرار است بر روی بستن صنوف نظارت کند؟

پاسخ: مسؤولیت نظارت بر اجرای این طرح با کمیته عالی نظارت مستقر در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی است. در سطح استان ها و شهرستان ها کمیته نظارت با حضور بسیج اصناف، بازرسان اتاق اصناف، پلیس (police) اماکن ناجا و هلال احمر تشکیل شده و به صورت میدانی بر اجرای این طرح نظارت می کنند. علاوه بر این ها ناظران اصلی، مردم عزیز می باشند که با اطلاع رسانی بموقع، مسؤولان را در اجرای موفق این طرح یاری کنند.

فعالیت کارخانه های مجاز و شیوه تردد کارگران به حاشیه شهر چگونه است؟

پاسخ: کارخانه های مجاز برابر گروه اول مشاغل فعالیت خواهند داشت. البته در این کارخانه ها نیز موضوع رعایت پروتکل ها و غربالگری از مهم‌ترین موضوعات است که می بایست از طرف مسؤولان این واحدها به صورت جدی محقق شود. تردد کارگران اگر نیازی به خروج از شهر محل سکونت نداشته باشند، مشکلی ندارد اما اگر باید از شهر محل سکونت خارج شوند، با هماهنگی نیروی انتظامی و ارائه اسناد مثبته بلامانع خواهد بود.

وضع بازار چگونه است؟ کسی که در بازار کار می کند از تعطیلی خبر ندارد چه برسد به کارمندان ادارات!

پاسخ: برابر اطلاع رسانی های صورت گرفته و اطلاعیه های صادره، بعید است که کسبه از اجرای طرح و یا جزییات آن خبر نداشته باشند؛ ضمن آنکه از طریق اتاق اصناف به تمام واحدهای صنفی و اتحادیه ها، طرح مذکور اطلاع رسانی شده است. کارکنان ادارات نیز برابر بخشنامه صادره سازمان اداری و استخدامی از طرح مطلع می باشند.

کاسبی که شغل او در حوزه مواد غذایی و کالاهای ضروری نیست, نمی داند از روز (day) شنبه می تواند به سر کار برود یا خیر. نمی داند تعطیلی او صرفاً تا ساعت ۶ بعدازظهر است یا ۲ روز (day) کامل تعطیل است؟

پاسخ: از ۹ ماه پیش مشاغل در ۴ گروه تقسیم شده اند که در این طرح نیز از همان گروه ها استفاده شده؛ لذا اگر کاسبان عزیز در زمره گروه اول باشند، شامل محدودیت و ممنوعیت در وضعیت ها نخواهند شد. در شهرهای زرد مشاغل گروه ۴ ممنوع است. در شهرهای نارنجی گروه، ۳ و ۴ ممنوع می باشند. در شهرهای قرمز گروه های ۴، ۳، ۲ شامل ممنوعیت می شوند. لیست مشاغل نیز برابر اطلاعیه ها منتشر شده و خواهد شد.

مشخص نیست منع تردد درون شهری از ساعت ۹ شب (night) تا ۴ صبح چگونه اجرا می شود؟ یعنی اگر کسی در این ساعات بخواهد به سوپرمارکت محل برود و مواد غذایی تهیه کند می تواند یا خیر؟ این منع تردد مخصوص وسایل نقلیه است یا عابران پیاده را هم شامل می شود؟ یا اصلاً این ممنوعیت مربوط به تهران است یا تمام شهرهای قرمز؟

پاسخ: ترددهای ضروری در ممنوعیت تردد از ساعت ۹ شب (night) با هماهنگی فرمانداری ها انجام خواهد شد. این ممنوعیت شامل عابران پیاده نخواهد شد. این ممنوعیت مربوط به شهرهای قرمز بوده و در سایر شهرها اعمال نخواهد شد.

در زمان اجرای طرح، شرکت های خصوصی تعطیل می باشند یا خیر؟

پاسخ: شرکت های خصوصی و دفاتر مربوط به گروه ۱ مشاغل فعالیت داشته و شامل محدودیت نمی شوند. در سایر گروه ها نیز با توجه به وضع شهرها و نوع محدودیت و الزامات تعیین شده می توانند فعالیت نمایند. دفاتر و شرکت های خصوصی حوزه آموزشی فرهنگی و اجتماعی نیز بر اساس وضع شهرهای زرد، نارنجی و قرمز فعالیت خواهند داشت.

اگر تمام این اصناف اجباراً تعطیل خواهند بود، پرسش دیگری مطرح می شود و آن اینکه این اقشار چگونه باید در مدت تعطیلی، زندگی کنند و درآمد داشته باشند؟

پاسخ: بسته کامل حمایت از اصناف با هماهنگی اتاق اصناف ایران (IRAN) در بخش های مختلف مالیاتی، بیمه، استمهال، عوارض، هزینه اجاره، چک بانکی، هزینه‌های آب، برق، گاز و ... تهیه و برای ستاد ملی ارسال تا در جلسه آتی، بررسی و تصمیمات لازم اتخاذ شود. با توجه به نقش اتاق اصناف ایران (IRAN) در تهیه این بسته قطعاً تمام ملاحظات دیده شده است.

کارمندهای شرکت های صنعتی مثل فولاد، ذوب آهن، پتروشیمی و کارمندان شرکت های صنعتی کوچک که در شهرک های صنعتی شاغل می باشند تعطیل می باشند یا خیر؟ اگر نیستند حمل و نقل شان به چه صورت است؟

پاسخ: کارخانه های تولیدی صنعتی در زمره گروه اول قرار داشته که مشمول محدودیت و تعطیلی نخواهند شد. بنابر این کارفرمایان موظف می باشند تا ضمن رعایت دستورالعمل های ابلاغی نسبت به غربالگری مستمر کارکنان وکارگران اقدام کنند. تردد این واحدها با هماهنگی صورت خواهد پذیرفت و ‌مشمول جریمه نخواهند شد.

وضع تردد خودروی کسانی که در روز (day) ممنوعیت شغلی ندارند، در منطقه‌ طرح ترافیک چه می باشد؟

پاسخ: طرح ترافیک برقرار بوده و لذا اگر خودروی مذکور فاقد طرح باشد، جریمه طرح ترافیک اعمال خواهد شد.

رفت و آمد خبرنگاران در ساعات ممنوعیت، چطوری باید باشد تا جریمه نشوند؟ ساز وکار جریمه پلیس (police) برای متخلفان در ساعات ممنوعه شب (night) چه می باشد؟

پاسخ: مشاغل هماهنگ شده از جمله خبرنگاران، با هماهنگی فرمانداری ها و راهور اقدام می شود؛ لذا جریمه شامل آنها نخواهد شد. این افراد و سایر مردمی که به ضرورت نیاز به تردد می دارند می‌توانند از راننده‌های اینترنتی در سطح شهر استفاده کنند. ممنوعیت تردد در شهرهای قرمز انجام شده که برابر هماهنگی فرمانداری ها، موارد ضروری احصا و به راهور اعلام می شود تا اعمال قانون نشوند. سایر موارد در صورت عدم رعایت جریمه خواهند شد. ساز وکار آن هم دوربین‌ها راهور است.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=547880
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : حوادث
دستگیری قمه‌کش‌های بازار آهن
۱۴۰۰/۰۳/۲۳-۱۸:۰۵

رییس پلیس (police) امنیت عمومی تهران بزرگ از بازداشت (دستگیری) ۲ شرور خبر داد که اقدام به قمه‌کشی و شرارت در بازار آهن کرده بودند.. سردار علی ذوالقدری دراین باره گفت: اواخر فروردین ماه امسال خبر...

ارسال توسط : انتخاب
تعمیرکار موبایل، «اخاذ» از آب درآمد
۱۴۰۰/۰۳/۲۳-۱۶:۳۵

آفتاب‌‌نیوز : سرهنگ داود معظمی گودرزی در تشریح جزئیات این خبر گفت: مدتی قبل زن جوانی با مراجعه به مقر پلیس (police) فتای پایتخت اعلام کرد که چندی پیش تلفن همراهش را برای تعمیر به ۱ فروشگاه تعمیرات...

ارسال توسط : آفتاب
نقص امنیتی افزونه وردپرس
۱۴۰۰/۰۳/۲۳-۱۵:۳۵

رئیس مرکز تشخیص‌و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس (police) فتا ناجا با اشاره با خبر دیتانیوز و گزارش آسیب پذیری در WP statistics سایت‌های ورد‌پرس از سوی تیم Wordfence Threat Intelligence گفت: ضروری...

ارسال توسط : انتخاب
کاهش ۱۰ درصدی جرائم در پایتخت
۱۴۰۰/۰۳/۲۳-۱۵:۰۴

فرمانده انتظامی تهران بزرگ ازکاهش ۱۰ درصدی جرائم در پایتخت به دنبال اجرای طرح‌هایی چون رعد، کاشف، ظفر، صاعقه و ... خبر داد....

ارسال توسط : آفتاب
عکس| تمساحی به نام بن‌لادن که ۸۰ نفر را خورد
۱۴۰۰/۰۳/۲۳-۱۳:۳۸

آفتاب‌‌نیوز : اسامه تمساحی از نیل است که گمان می‌رود بیش از ۷۵ سال سن داشته باشد. او بین سال‌های ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۵ میلادی ۱ دهم از جمعیت دهکده کوچک لوگانگا در اوگاندا را خورد و از بین برد. او حتی روی...

ارسال توسط : آفتاب