رکورد تزریق ارز صادراتی در هفته‌های پایانی سال شکست/بازگشت11.5 میلیارد یورو ارز طی 8 ماه+نمودار

رکورد تزریق ارز صادراتی در هفته‌های پایانی سال شکست/بازگشت11.5 میلیارد یورو ارز طی 8 ماه+نمودار

به گزارش شفاف، از نیمه مرداد ماه و همزمان با سیاست تعمیق بازار ثانویه تا پایان سال 97 حدود 11.3 میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات به این بازار تزریق شده است. همچنین طی دو هفته ابتدای سال 98 نیز حدود 200 میلیون یورو ارز صادراتی به سامانه نیما بازگشته است. بر این اساس در 8 ماه اخیر و از زمان سیاست جدید ارزی حدود  حدود 11.5 میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما بازگشته است.

گفتنی است، در 3 هفته  پایان سال 97 شاهد رکورد شکنی تزریق ارز به این بازار بودیم و به ترتیب 832،816 و 543 میلیون یورو ارز صادراتی به بازار ثانویه تزریق شده است. به نظر می‌رسد سیاستهای بانک مرکزی و تاکید بر برخوردهای  مالیاتی( و احتمالا قضایی) با صادرکنندگانی که ارز خود را به این سامانه تزریق نکند دلیل افزایش عرضه در هفته‌های پایانی سال بوده باشد.

به گزارش شفاف، از 11.5 میلیارد یورو ارز صادراتی عرضه شده در سامانه نیما حدود 9.6 میلیارد یورو توسط واردکنندگان خریداری شده است. به عبارت دیگر حدود 2 میلیارد یورو از این ارزها بدون مشتری مانده است.

انتهای پیام/

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.


گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

روی خط خبر

دوستان ما