ماجرای ممنوعیت صادرات پیاز و سیب زمینی/جلوگیری از بروز نارضایتی با اتخاذ تصمیمات فوری+سند

ماجرای ممنوعیت صادرات پیاز و سیب زمینی/جلوگیری از بروز نارضایتی با اتخاذ تصمیمات فوری+سند

به گزارش شفاف، از ابتدای سال جاری شاهد افزایش قیمت پیاز و سیب زمینی به عنوان دو محصول مهم تولید داخل بوده‌ایم. برای افزایش قیمت این دو کالا دلایل مختلفی از جمله کاهش برداشت، افزایش صادرات و همچنین قاچاق مطرح شده بود که موضوع قاچاق این دست محصولات با وجود عدم ممنوعیت در صادرات تا حدودی غیر منطقی به نظر می‌رسید.

بر همین اساس، روز 9فروردین ماه مدیر کل گمرک باشماق در مکاتبه‌ای با مدیر کل صادرات گمرک ایران از افزایش شدید این محصولات در شهرهای مرزی کشور و همچنین پیگیریهای مقامات محلی برای ممنوعیت صادرات این محصولات  خبر می‌دهد.

در این مکاتبه آمده است، موضوع (مورد اشاره) با احتمال بروز نارضایتی در بین مردم محروم منطقه، با هدف ایجاد محدودیت و یا ممنوعیت در صادرات این دست محصولات از سوی برخی مقامات محلی و استانی پیگیری گردید و در این راستا مراجعات متعددی  به این گمرک صورت گرفته است.

همچنین گفتنی است، مکاتبه‌ای از سوی مدیر کل صادرات گمرک با مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت برای مشخص شدن وضعیت صادرات این محصولات انجام شده بود.

در ادامه و در روز 10 فرودین ماه وزیر صنعت، در مکاتبه‌ای با رئیس کل گمرک ایران از ممنوعیت صادرات پیاز و سیب زمینی از روز 15 فروردین ماه خبر می‌دهد.

به گزارش شفاف، با توجه به اینکه افزایش قیمت این محصولات از چندین روز قبل و در اوایل سال جدید شروع شده بود وزارت صمت و دستگاههای متولی بایستی با سرعت عمل بیشتری در خصوص این دست تصمیمات اقدام کنند. در حال حاضر نیز با وجود اعمال ممنوعیت از 15 فرودین ماه و بارندگیهای اخیر مشخص نیست قیمت این محصولات از چه زمانی در داخل با کاهش مواجه خواهد شد.

گفتنی است، با افزایش قیمت ارزهای خارجی و کاهش شدید ارزش ریال در مقابل این ارزها روند صادرات و واردات در کشور روند معکوس گرفته و تمایل بازرگانان به صادرات کالا و محصولات داخلی افزایش یافته است. نکته قابل توجه اینکه زمانی این نوع صادرات میتواند برای کشور مفید باشد که کالای نهایی در یک فرایند تولیدی و با ایجاد اشتغال در واحدهای تولیدی به مرزهای کشور برای صادرات روانه شده باشد. در واقع صادرات مواد اولیه و محصولات کشاورزی در شرایطی که در داخل کشور با افزایش شدید قیمت ها مواجه هستیم نمی‌تواند منافع قابل توجهی برای اقتصاد کشور داشته باشد.

لازم به ذکر است، در خصوص بازگشت ارزهای حاصل از صادرات این محصولات نیز ابهامات جدی مطرح شده است. بر این اساس موصوعاتی مانند معافیت بازگشت ارز حاصل از صادرات زیر یک میلیون دلار به سامانه نیما و تسویه با نرخ نیمایی و همچنین صادرات ریالی به کشورهای همسایه از جمله عراق و افغانستان از جمله این چالشهاست.

انتهای پیام/

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.


گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

روی خط خبر

دوستان ما