. به گزارش  حوزه  دولت گروه  سیاسی  باشگاه  خبرنگاران  جوان، جلسه هیئت دولت روز چهارشنبه به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور با رعایت دستورالعمل‌های  بهداشتی به ۲ صورت حضوری و مجازی...

کد خبر: 587669
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۱۱-۱۶:۰۸
بازدید: 4
امضای موافقتنامه بین ایران، قطر و عمان در زمینه حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی

به گزارش  حوزه  دولت گروه  سیاسی  باشگاه  خبرنگاران  جوان، جلسه هیئت دولت روز چهارشنبه به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور با رعایت دستورالعمل‌های  بهداشتی به ۲ صورت حضوری و مجازی برگزار شد و در این جلسه گزارش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص «تحلیل جایگاه ایران (IRAN) در شاخص آمادگی شبکه (NRI) در سال ۲۰۲۰» مورد بررسی قرار گرفت.

شاخص آمادگی شبکه (NRI) از سال ۲۰۰۲ بوسیله مجمع جهانی اقتصاد (WEF) با همکاری مؤسسه مدیریت بازرگانی اروپا (INSEAD) شروع و از سال ۲۰۱۹ تولید این شاخص به مؤسسه غیرانتفاعی پورتلاس سپرده شد که جمهوری اسلامی ایران (IRAN) از سال ۲۰۱۰ تاکنون در جمع کشور‌های مورد بررسی قرار گرفته است.

براساس آمار ارایه شده، رتبه ایران (IRAN) در شاخص آمادگی شبکه (NRI)، از ۱۰۱ در بین ۱۳۸ کشور جهان در سال ۲۰۱۰ به رتبه ۷۹ در بین ۱۳۴ کشور جهان در سال ۲۰۲۰ ارتقاء یافته که افزایش ۰/۲ درصدی امتیاز ایران (IRAN) در این شاخص را نشان می‌دهد.

شاخص (NRI) به ۴ زیرشاخص اثرگذاری (شامل اثر فناوری بر اقتصاد شبکه، کیفیت زندگی و حرکت به سمت توسعه پایدار)، حکمرانی (امنیت شبکه‌های ارتباطی، تنظیم گری دولت در تسهیل اقتصاد شبکه و فراگیری شبکه‌های ارتباطی)، استفاده جامعه از فناوری (استفاده و مهارت افراد در زمینه ICT، استفاده کسب و کار‌ها از ICT و مشارکت در اقتصاد شبکه و استفاده و سرمایه‌گذاری دولت در زمینه ICT) و بلوغ فناوری (شامل دسترسی و استفاده از مصادیق فناوری، میزان محتوای بومی تولید شده و قابلیت پذیرش فناوری‌های نوین) تقسیم می‌شود.

دسترسی به اینترنت، پوشش شبکه‌های نسل چهارم (۴ G)، پهنای باند اینترنت بین الملل به ازای هر کاربر، دسترسی مدارس به اینترنت، ثبت اختراع برنامه‌های ICT، ضریب نفوذ پهن باند سیار، کاربران اینترنت و کاربران فعال شبکه‌های اجتماعی، نسبت ثبت نام آموزش عالی، میزان باسوادی بزرگسال، هزینه تحقیق و توسعه بوسیله بنگاه ها، سرور‌های امن اینترنت و دسترسی به محتوا و خدمات بومی، از جمله مؤلفه‌هایی است که ایران (IRAN) در آن‌ها در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۶ رشد داشته و البته همچنان نیازمند بهبود است.

در ادامه گزارش پیشنهادات و راهکار‌های لازم برای بهبود و ارتقای ایران (IRAN) در شاخص یاد شده ارایه شده است.

اختصاص اعتبار برای تکمیل عملیات سیستم انتقال آب از سد آزاد به سنندج

با تصویب هیئت وزیران، مبلغ ۱ هزار میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به منظور تکمیل عملیات سیستم انتقال آب از سد آزاد به شهرستان سنندج در استان کردستان اختصاص یافت.

دولت وزارت نیرو (شرکت سهامی توسعه منابع آب و نیروی ایران) را موظف کرد ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام عملیات مذکور، گزارش عملکرد اعتبارات فوق را هر ۳ ماه به سازمان‌های برنامه و بودجه کشور و مدیریت بحران کشور ارسال نماید.

اصلاح آیین نامه اجرایی منابع و مصارف هدفمندی یارانه‌ها

هیئت وزیران در ادامه، با پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور مبنی بر اصلاح یکی از مواد آیین‌نامه اجرایی بند (الف) تبصره (۱۴) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور درخصوص منابع و مصارف هدفمندی یارانه‌ها موافقت کرد.

به موجب اصلاحیه فوق، درخصوص ردیف‌های پرداختی (۱۳) تا (۲۰) پرداختی‌های (مصارف) جدول مندرج در تبصره (۱۴) قانون مذکور، سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها از طریق خزانه‌داری کل کشور مکلف است مبالغ مربوط را پس از کسر مصارف و تکالیف اجتناب ناپذیر از جمله یارانه نقدی و غیرنقدی خانوارها، مستمری و افزایش مستمری، خرید تضمینی گندم متناسب با ردیف‌های (۱)، (۲)، (۳) و (۶) دریافتی‌های (منابع) جدول یاد شده، به صورت علی‌الحساب در اختیار شرکت‏‌های مربوط قرار دهد تا در انتهای هر ماه نسبت به تسویه آن بر اساس تخصیص سازمان برنامه و بودجه کشور اقدام شود.

همچنین تکلیف مندرج در بند مذکور برای سازمان برنامه و بودجه کشور مبنی بر پرداخت به شرکت‌های مربوط به صورت هر ۱۵ روز یکبار، حذف گردید.

معافیت واردات تجهیزات اهدایی به صندوق ملی محیط زیست از پرداخت عوارض و مالیات بر ارزش اضافه کرده

با تصویب دولت، کالا‌ها و تجهیزات اهدایی به صندوق ملی محیط زیست، از پرداخت مالیات بر ارزش اضافه کرده معاف شدند.

گفتنی است، به موجب تفاهم نامه همکاری‌های زیست محیطی میان سازمان حفاظت محیط زیست جمهوری اسلامی ایران (IRAN) و کمیسیون ملی اصلاحات جمهوری خلق چین، دولت چین برای همکاری در امر مقابله با تغییرات آب و هوا، نسبت به تأمین کالا‌ها و اقلام مورد نیاز سازمان حفاظت محیط زیست به میزان ۲۰ میلیون یورو اقدام نموده است که پس از ترخیص، کالا‌ها و تجهیزات مذکور در محل پاسگاه‌های محیط بانی برای تقویت زیرساخت‌های محیط زیستی در سراسر کشور مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

اصلاح مصوبه مربوط به کاهش آلودگی محیط زیستی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس

هیئت وزیران با هدف تأمین دید مجلس شورای اسلامی، مصوبه مربوط به برخی اقدامات برای کاهش آلودگی محیط زیستی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس را اصلاح کرد.

به موجب اصلاحیه مذکور، وزارت راه و شهرسازی موظف شد از محل اعتبارات مصوب مربوط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و منابع مشارکت‌های اجتماعی طرح‌های شرکت ملی نفت ایران (IRAN) با رعایت تبصره ماده (۸۰) قانون اساسنامه شرکت ملی نفت ایران، نسبت به احداث و تجهیز بیمارستان تازه (۱۱۰) تختخوابی مورد نیاز منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس اقدام نماید.

صدور مجوز موافقتنامه تجارت ترجیحی با دولت مالزی

هیئت وزیران در ادامه، با صدور مجوز به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای انجام مذاکره، پاراف و امضای موقت موافقتنامه تجارت ترجیحی بین دولت جمهوری اسلامی ایران (IRAN) و دولت مالزی موافقت کرد.

امضای موافقتنامه بین ایران، قطر و عمان در زمینه حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی

با تصویب هیئت وزیران، مجوز انجام مذاکره، پاراف و امضای موقت موافقت‌نامه همکاری در زمینه حفظ نباتات گیاهی بین دولت جمهوری اسلامی ایران (IRAN) و دولت‌های قطر و سلطنت عمان صادر شد.

گفتنی است موافقتنامه مذکور در راستای حفظ پایدار زیرساخت‌های تولید محصولات گیاهی و منافع درازمدت ملی و امنیت غذایی کشور و به منظور تسهیل و تسریع مبادله کالا‌ها و تجهیزات کشاورزی از طریق کشور‌های یاد شده صورت گرفته است.

معافیت از پرداخت سود بازرگانی برای کالا‌های اهدایی به مجتمع خیرساز آموزشی در شهرستان خوی

با تصویب هیئت وزیران، کالا‌های اهدایی بابت تکمیل و تجهیز «مجتمع خیرساز آموزشی شادروان سکینه نمکی» واقع در شهرستان خوی، از پرداخت سود بازرگانی معاف شدند.

دولت این تصمیم را در راستای سیاست‌های کلی ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش کشور مبنی بر مشارکت و بکارگیری هر چه بیشتر ظرفیت‌های سازمان‌های مردم نهاد و جامعه خیرین در تکمیل، تجهیز و نوسازی مدارس و توسعه آموزش در کشور اتخاذ کرد.

انتهای پیام/

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
برچسب ها:
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=587669
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : تازه ها
احتمال ایجاد رانت و فساد در اختصاص واکسن کرونا
۱۳۹۹/۱۲/۱۱-۱۶:۰۴

به گزارش تابناک با نقل قول از فرارو، با ادامه واردات واکسن کرونا به کشور درخواست های ویژه برای در اولویت قرار گرفتن دریافت آن افزایش یافته است..  چندی پیش بحث در اولویت قرار گرفتن هنرمندان و...

ارسال توسط : تابناک
امید و اعتماد جامعه باید احیا شود
۱۳۹۹/۱۲/۱۱-۱۵:۵۷

به گزارش  حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با نقل قول از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهور، اسحاق جهانگیری در سی و نهمین جلسه شورای عالی جوانان که به ریاست وی برگزار شد، با اشاره...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
سرمایه‌گذاران بخش‌های خصوصی برای ایجاد تاسیسات مدیریت پسماند تسهیلات دریافت کنند
۱۳۹۹/۱۲/۱۱-۱۵:۵۷

به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران  جوان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در صحن علنی نوبت عصر و  در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، با بند‌های (ب) و (ج) و بند الحاقی...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
محسن رضایی: ایران (IRAN) باید وارد قره‌باغ شود
۱۳۹۹/۱۲/۱۱-۱۵:۴۲

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ایران (IRAN) باید وارد قره‌باغ شده و در بازسازی نقش داشته باشد و در کمیته آتش‌بس هم وارد شود و نظارت بر کریدورهای ایجادشده کند.. به گزارش فارس، محسن رضایی پیش از ظهر...

ارسال توسط : فرارو
نمایش ملکه و زوج جداشده از سلطنت درتلویزیون
۱۳۹۹/۱۲/۱۱-۱۵:۴۰

بازدید 287 288 بازدید...

ارسال توسط : تابناک