وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان که پیشتر برای نشان دادن مضرات ساده انگاری در مبارزه (fight) با کرونا از ورزش‌های فوتبال و کشتی مثال می‌زد، این بار وضعیت را مشابه جنگ احد در صدر اسلام توصیف...

کد خبر: 589610
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۰/۲۹-۱۶:۴۹
ارسال توسط :
بازدید: 4
بازگشایی مدارس مشابه «مغرور شدن مسلمانان به پیروزی در احد» است!
تابناک اجتماعیوزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان که پیشتر برای نشان دادن مضرات ساده انگاری در مبارزه (fight) با کرونا از ورزش‌های فوتبال و کشتی مثال می‌زد، این بار وضعیت را مشابه جنگ احد در صدر اسلام توصیف کرد.


به گزارش «تابناک»، ۴ ۵ روز پس از ابلاغ مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر بازگشایی محدود در مدارس سراسر کشور، سعید نمکی از مخالفت جدی اش با این مصوبه پرده برداشت. مخالفتی که می‌تواند منجر به شکل گیری موجی از مخالفت با این تصمیم شود و مصوبه یاد شده را به شدت تحت الشعاع قرار داده و چه بسا غیرقابل اجرا نماید.


آن گونه که سخنگوی ستاد ملی کرونا خبر داده، بر اساس مصوبه جلسه روز شنبه این ستاد و بر اساس قرار گرفتن اغلب شهرستان‌های کشورمان در وضعیت زرد و آبی کرونایی، قرار است دستورالعمل‌هایی تصویب شود تا بازگشایی مدارسی که کمتر از ۵۰ دانش آموز می دارند و در مناطق آبی قرار می دارند در دستور کار قرار گیرد و باقی مدارس با رعایت ملزوماتی از جمله حضور محدود دانش آموزان فعالیت خود را به صورت حضوری از سر بگیرند.


در بخش دیگری از این مصوبه، به ضرورت بازگشایی مدارس در پایه‌های اول و دوم ابتدایی در مناطق زرد و آبی تاکید شده و افزون بر آن، گفته شده که کادر اداری و اجرایی مدارس جز در مناطق قرمز، از ابتدای بهمن ماه در مدارس حضور خواهند یافت تا ارتباط میان دانش آموزان و والدین شان با مدارس تا حد ممکن دایر شود. سلسله تصمیماتی که قرار است دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های مرتبط با آن تدوین شود و برای تصویب به ستاد ارائه گردد.


بر اساس این برنامه ریزی، یکی از دستور کار‌های نشست آتی ستاد ملی مقابله با کرونا بررسی این دستورالعمل‌های مراقبتی در مدارس خواهد بود تا به این وسیله مقدمات بازگشایی مدارس فراهم آید. مقدمه چینی برای یکی از مهم‌ترین بازگشایی‌هایی کرونایی در کشورمان که وزیر بهداشت با سخنان امروزش بزرگترین آسیب را به آن وارد آورده و چه بسا موجبات فروپاشی اش را فراهم کرده است!


این اتفاقی است که ظاهرا وزیر بهداشت برای آن هدف گذاری کرده است. این را می‌شود از تغییر جالب توجه در سخنان نمکی دریافت که هربار می‌خواست بر پرهیز از ساده انگاری و عادی فرض کردن شرایط کرونایی تاکید کند، از فوتبال و کشتی مثال می‌زد و گل خوردن در دقیقه نود یا ضربه فنی شدن در اثر ۱ غفلت را شاهد می‌آورد تا درباره ساده انگاری هشدار دهد، اما این بار به سراغ مثالی بسیار مهم و کلیدی در صدر اسلام رفته است:


«عمده‌ترین دلیل شکست مسلمانان در جنگ احد، مغرور شدن به پیروزی بود تا جایی که پیامبر اسلام را تا حمراءالاسد تعقیب کردند و آنجا دوباره لشکر آرایی جدیدی شد. عین آن اتفاق در شرایط کنونی که این دستاورد بزرگ ملی را دوباره کسب کرده ایم می‌تواند برای ما نیز رخ دهد. هرگونه عادی پنداری و سهل انگاری به دلیل فروکش کردن بیماری موجب بازگشت رفتار‌های اجتماعی نادرست و شیوع مجدد بیماری می شود بنابراین بیداری و وسواس مستمر در رعایت شیوه نامه‌ها بوسیله مردم و مسئولین، ضروری است.»


و این شاه بیت سخنان امروز وزیر بهداشت در مخالفت با مصوبه اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا بود که قرار است به زودی تکمیل شود و از ابتدای بهمن ماه به اجرا در آید، اما برخی مسائل برای وحشت کردن بعضی خانواده‌ها از آن کم بود که حالا ابراز نگرانی شدید وزیر از آثار منفی بازگشایی مدارس و مقایسه آن با نبرد تاریخی احد که به شکست مسلمانان گره خورد، مزید بر علت شده است.


وضعیتی که بعید نیست در صورت نهایی شدن و اجرای این مصوبه هم رهاوردی جز ممانعت بسیاری از خانواده‌ها از فرستادن فرزندان دلبندشان به مدرسه در پی داشته باشد، به ویژه زمانی که می‌دانیم نسخه جهش یافته‌ای از ویروس در جهان در حال شیوع است که در بسیاری از کشورمای همسایه ایران (IRAN) هم شایع شده و هر آن ممکن است شاهد شیوع آن در کشورمان باشیم. ویروسی که به جوانان و نوجوانان هم رحم نمی‌کند و قدرت سرایت بسیار بالاتری هم دارد.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=589610
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : اجتماعی
دردهایی که باید در جوانی جدی گرفت: درد زانو، کمر و گردن
۱۳۹۹/۱۰/۲۹-۱۶:۴۷

از شایعترین دردهایی که خیلی از جوانان آن را نادیده می گیرند کمر درد، زانو درد و گردن درد است. این در حالی است که این آسیب ها در سنین بالاتر به خصوص در سالمندان جزو متداول ترین آسیب ها و دردها به...

ارسال توسط : پارسینه
ضرورت آمادگی برای مواجهه با پیک‌های بعدی کرونا
۱۳۹۹/۱۰/۲۹-۱۶:۴۳

به گزارش ایسنا، دکتر سعید نمکی، در ابتدای این نشست که با حضور اعضای قرارگاه تامین دارو و تجهیزات پزشکی برگزار شد، ضمن تاکید بر استمرار رعایت پروتکل های بهداشتی در تمامی مراسم و مناسبت ها، گفت:...

ارسال توسط : الف
زالی: شرایط کرونا در تهران شکننده است؛ احتمال شکل گیری پیک چهارم / حضور دانش آموزان در مدارس اختیاری است
۱۳۹۹/۱۰/۲۹-۱۶:۳۸

رئیس ستاد مقابله با کرونا کلانشهر تهران ضمن انتقاد از سفرهای روزهای اخیر از شکننده بودن شرایط تهران در مقابله با بیماری کووید ۱۹ و احتمال شکل گیری پیک چهارم خبر داد.. به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا...

ارسال توسط : انتخاب
عزم ملی برای رفع آلودگی هوا وجود ندارد
۱۳۹۹/۱۰/۲۹-۱۶:۳۵

. به گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان  ظفرنژاد عضو جمعيت زنان مبارزه (fight) با آلودگی محيط زيست در نشست هوای پاک گفت: آلودگی هوا مبحث بسیار مهم و پیچیده‌ای است که باید...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
حتی ۱ بند از قانون هوای پاک تا به امروز اجرایی نشده است/ آیا جای مازوت در ریه‌های مردم است؟
۱۳۹۹/۱۰/۲۹-۱۶:۱۳

کاشفی در نشست خبری: . به گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان  مه‌لقا کاشانی نایب‌رئیس جمعیت زنان مبارزه (fight) با آلودگی محیط ‌زیست و عضو انجمن زنان مبارزه...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان