. به گزارش خبرنگار حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اموال و دارایی‌های نامشروع مسئولان شناسایی و پس گرفته می‌شود. این  دستورالعملی تازه از سوی ریاست قوه قضاییه  است که مقابل...

کد خبر: 592268
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۱۳-۱۸:۳۶
بازدید: 4
قوه قضائیه مقابل زیاده‌خواهی‌های مدیران/ دارایی بادآورده و نامشروع مسئولان دولتی پس گرفته می‌شود

قوه قضائیه مقابل زیاده‌خواهی‌های مدیران/ دارایی بادآورده و نامشروع مسئولان دولتی پس گرفته می‌شود

به گزارش خبرنگار حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اموال و دارایی‌های نامشروع مسئولان شناسایی و پس گرفته می‌شود. این  دستورالعملی تازه از سوی ریاست قوه قضاییه  است که مقابل زیاده‌خواهی‌های مسئولان می‌ایستد و تمام اموالی که آن‌ها از طریق نامشروع و  غیرقانونی به دست آورده اند را پس می‌گیرد.

اعاده اموال نامشروع بهمن سال ۹۸ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و هدف آن مبارزه (fight) با فساد بود، اما به دنبال مبارزه (fight) بهتر با فساد رئیس قوه قضائیه چندی پیش با ابلاغ دستورالعملی دادستان کل کشور را موظف کرد تا با همکاری دیگر دستگاه‌های اموالی که مسئولان با سوء استفاده از موقعیت شغلی یا جایگاه مدیریتی خود کسب کرده‌اند را پس بگیرد و به بیت المال بازگرداند.

سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات، دستگاه‌های امنیتی، پلیس، دادستانی کل کشور همگی در شناسایی اموال نامشروع مسئولان باید با یکدیگر همکاری لازم را داشته باشند و در راستای این بخشنامه، دادستانی کل موظف است تا ثروت‌های کلان و نامشروعی که مسئولان در زمان مدیریت خود به دست آورده اند را پس بگیرد و به آن‌ها رسیدگی کند.

استرداد اموال خارج از کشور جزو وظایف دادستانی کل کشور است

اما موضوع مهمی که در بستر این دستورالعمل ذکر شده آن است که دادستان‌ها موظف می باشند تا انتقال احتمالی اموال به همسر، فامیل، شرکا ،فرزندان یا هر ۱ از افرادی که با مسئولان مرتبط می باشند را شناسایی کنند و در صورت وقوع چنین امری با آن‌ها برخورد قانونی داشته باشند؛ یکی دیگر از اقداماتی که دادستان‌ها باید انجام دهند این است که پول‌های مسئولان که به خارج از کشور منتقل شده است  را هم ردیابی کنند و در همین راستا استرداد اموال خارج از کشوره هم جزو وظایف دادستانی کل کشور است.

ابلاغ این دستورالعمل و پس گرفتن اموال نامشروع از مسئولان اقدام مناسبی است که شهروندان نسبت به آن واکنش مثبت داشته اند، اما اجرای سریع و عادلانه این دستورالعمل هم یکی از مهمترین خواسته‌هایی است که شهروندان می دارند. در همین راستا شعب ویژه‌ای برای اجرای سریعتر قانون اعاده اموال نامشروع تشکیل می‌شود و دادگاه‌ها موظف می باشند تا تمام اموال نامشروع را به بیت المال بازگردانند.

قوه قضائیه مقابل زیاده‌خواهی‌های مدیران/ دارایی بادآورده و نامشروع مسئولان دولتی پس گرفته می‌شود

مردم اموال نامشروع مدیران دولتی را معرفی کنند

البته اجرای این دستورالعمل قانونی تنها بر عهده قوه قضاییه نیست بلکه این نهاد از مردم و سایر دستگاه‌های نظارتی درخواست کرده تا اطلاعات خود راجع به اموالی را که مشروعیت ندارند به دادستان کل کشور معرفی کنند تا پس از آن دادستان ضمن انجام بررسی و تحقیقات مقدماتی از ظرفیت قوه قضاییه استفاده کرده و با مسئولان برخورد قانونی داشته باشد.

به دنبال قانون که از گذشته وجود داشته است، ریاست دستگاه قضا دستورالعملی را برای اجرای قانون الحاق موادی به قانون نحوه اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران (IRAN) صادر کرد که بر مبنای آن گفته شده است قوه قضاییه برای مبارزه (fight) با فساد حمایت قانونی از ثروت‌های مشروع رسیدگی به اموال مسئولان وارد عمل می‌شود.

این دستورالعمل در ۶ فصل نویسندگی شده است که فصل اول مربوط به تعاریف و اصطلاحات، فصل دوم مربوط به شناسایی و جمع‌آوری اطلاعات، فصل سوم درباره اقدامات دادستان، فصل چهارم درباره رسیدگی‌ در دادگاه، فصل پنجم درباره اجرای احکام و فصل ششم درباره اطلاع‌رسانی است.

اجرایی شدن این قانون می‌تواند سد راه مسئولانی ‌شود که از راه‌های نامشروع و سوء استفاده از موقعیت خود اموال بسیار زیادی را کسب کنند و پول‌های زیادی را به جیب می‌زنند؛ به کمک این دستورالعمل و بخشنامه که از سوی ریاست قوه قضاییه صادر شده است دیگر هیچ ۱ از مسئولان نمی‌توانند فکر کنند که با سو استفاده از قانون می‌توانند پول‌های هنگفتی را به حساب خود یا خانواده شان واریز کنند.


بیشتر بخوانید


انتهای پیام/

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=592268
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : اجتماعی
هسته های جهادی به ٢٠٠ هزار هسته خواهد رسید
۱۳۹۹/۱۲/۱۳-۱۸:۲۱

به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،خدابخشی عضو شورای عالی امنیت ملی در هفتمین نشست ملی استان ها و شهرستان های هدف اظهار کرد: ما نسبت به گروه های جهادی دین داریم....

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
معاون استاندار تهران: قیمت مصوب مرغ ۲۰۴۰۰ تومان است
۱۳۹۹/۱۲/۱۳-۱۸:۰۴

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران گفت: مرغ ۲ قیمت ندارد و تنها قیمت مرغ ۲۰۴۰۰ تومان همان قیمت مصوب است و خرید مرغ بالاتر از این قیمت تخلف است.. به گزارش ایسنا، حشمت الله عسگری در جلسه تنظیم...

ارسال توسط : عصرایران
زیرساخت‌های شورای عالی استان‌ها متحول شده است
۱۳۹۹/۱۲/۱۳-۱۸:۰۲

خبرگزاری میزان- علیرضا احمدی رئیس شورای عالی استان‌ها در روز اول چهلمین اجلاس شورای عالی استان‌ها، که امروز (چهارشنبه) برگزار شد گفت: یکی از وظایف اصلی شورای عالی استان‌ها بردن طرح به مجلس است و...

ارسال توسط : میزان آنلاین
پیگیری مطالبات شهدا و ایثارگران جهادی در دستور کار است
۱۳۹۹/۱۲/۱۳-۱۷:۴۱

به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، سردار زهرایی مسئول بسیج سازندگی در هفتمین نشست ملی استان‌ها و شهرستان‌های هدف اظهار کرد: در سیل سال گذشته خوزستان زمانی که ۲...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
تعطیلی فعالیت کارگاه های ساختمانی در روز های جمعه
۱۳۹۹/۱۲/۱۳-۱۷:۳۱

پارسینه: شهردار منطقه۱۳ از ممنوعیت فعالیت کارگاه ساختمانی دارای مزاحمت صوتی و ترافیکی در روز های تعطیل بنا به...

ارسال توسط : پارسینه