به گزارش «تابناک» با نقل قول از ایرنا، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه شنبه شب در برنامه نگاه ۱ شبکه اول سیما اظهار کرد: سند تحول محترم قضایی نخستین سند راهبردی است که ذیل بیانیه گام دوم انقلاب...

کد خبر: 592308
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۱۰-۲۰:۰۷
ارسال توسط :
بازدید: 6
سخنگوی قوه قضاییه: سند تحول قضایی، راهبردی است
سخنگوی قوه قضاییه: سند تحول قضایی، راهبردی است

به گزارش «تابناک» با نقل قول از ایرنا، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه شنبه شب در برنامه نگاه ۱ شبکه اول سیما اظهار کرد: سند تحول محترم قضایی نخستین سند راهبردی است که ذیل بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی تعریف شده است. نسخه اولیه آن از سوی رییس قوه قضاییه محضر رهبر انقلاب اسلامی تقدیم شد که مورد توجه معظم له قرار گرفت. عنایت رهبر انقلاب کمک کرد که در میان جامعه نخبگانی کشور مورد توجه قرار گیرد و اقبال عمومی به این سند این‌ گونه شکل گرفت.

وی ادامه داد: سند مبتنی بر آسیب شناسی وضع موجود بود و در این سند، تمام نقاط مثبت دوره چهل‌ساله قوه قضاییه را دیدیم و وضع موجود را بررسی کردیم و چالش و آسیب ها و عوامل بروز آنها مشخص و اولویت بندی شد. پس از این فرایند مجموعه ای با عنوان سند تحول محترم قضایی تدوین شد.

سخنگوی قوه قضاییه یادآور شد: این سند مردم محور است و با هدف تحول در خدمت رسانی به آنان تدوین شد و برای محقق شدن آن از مردم استمداد طلبیدیم. ستاد راهبردی سند پیش بینی شده و متولی این ستاد رییس قوه قضاییه است و نخستین جلسه راهبری این سند را در محضر آیت الله رییسی برگزار کردیم و شنبه هفته آینده دومین جلسه را برگزار می نماییم و هر ۱۵ روز یکبار این جلسات برگزار خواهد شد.

اسماعیلی توضیح داد: این سند از روی انتشار به مرحله اجرایی نرسیده بلکه نسخه اولیه، پیش از شروع به کار فعالیت آیت الله رییسی به محضر رهبر انقلاب رسیده بود و از همان روزهای اول، بخش هایی به مرحله عملیاتی رسید.

وی اضافه کرد: به دنبال آنیم که آرا و دیدگاه قضات به هم نزدیک شود؛ مرحله تجدید دید در دیوان عالی کشور به جهت اعتمادافزایی مردم است و در عین حال، تلاش شده ابهام در قوانین را از رفع نماییم.

سخنگوی قوه قضاییه اظهار کرد: موضوع پیشگیری از وقوع جرم، مسأله ای آکادمیک و دیربازده است و سند تحول محترم قضایی ما باید زودبازده باشد و البته که از پیشگیری غافل نخواهیم بود اما علاوه بر پیشگیری، بخشی از امور را تحت عنوان قضازدایی داریم که در آن سعی کردیم بار را از دوش دستگاه های محترم قضایی برداریم و به نهادهای مدنی و نهادهای شبه محترم قضایی بسپاریم.

اسماعیلی گفت: سعی کردیم با توسعه فعالیت شورای حل اختلاف و داوری و میانجیگری و بخش های مختلف کمک کار مجموعه قضایی، از این ظرفیت ها حداکثر بهره را ببریم و از تعداد پرونده ها کم نماییم. برخی فرایندهای محترم قضایی ما موجب اطاله دادرسی است؛ تلاش شده با بکارگیری مجامع کارشناسی و راه اندازی سیستم ها، بسته ای جامع دیده شود تا درد مزمن کثرت ورودی پرونده ها و اطاله پرونده ها را درمان کند.

وی تاکید کرد: امروز با تمام مشکلات مدعی می باشیم در تحقق دولت الکترونیک از سایر بخش های جامعه جلوتر می باشیم و این سند نیز به مسأله فناوری های نوین می پردازد. امروز تمام فرایند دادرسی به صورت برخط انجام می شود و این بخشی از سند تحول محترم قضایی است و کرونا در استفاده از فناوری های الکترونیک کمک کرد و یکایک فرایندهای محترم قضایی نیز به سمت الکترونیکی شدن حرکت خواهد کرد.

سخنگوی قوه قضاییه عنوان کرد: بسیاری از دادگاه های ما به صورت الکترونیک برگزار و صفر تا صد دادگاه ها ضبط و ثبت می شود و این گونه نیست که این کار، امروز محقق نمی شود و اوج این اتفاق از تیرماه امسال اتفاق افتاده است.

اسماعیلی یادآور شد: در این سند، مباحث خوب و کارشناسی شده ای درباره حقوق عامه پیش بینی شده است. مصادیق تضییع حقوق عامه از سوی اشخاص و نهادهای مختلف را کم نداریم از این‌رو در تلاشیم جلوی این فراوانی را بگیریم. مهمتر از پیشگیری وقوع جرم، پیشگیری از تضییع حقوق عامه است. باید تمام دست به دست هم دهیم تا حقوق شهروندان در معرض تعدی قرار نگیرد. در این سند پیش بینی کردیم که تعریف درستی از حقوق عامه ارائه شود تا دقیق و شفاف به مصادیق آن رسیدگی شود.

به این نتیجه رسیدیم که ظرفیت مراجع محترم قضایی در دفاع از حقوق عامه محدود است و از مردم و نهادهای مردمی در حوزه پیشگیری از تضییع حقوق عامه و دفاع و گزارش‌گیری از مردم کمک خواهیم گرفت.

اسماعیلی توضیح داد: در قانون هوای پاک، ۵ وزارت خانه و ۴ دستگاه اجرایی و نیروی انتظامی دارای تکالیفی می باشند و هریک از اینها باید در نزد افکار عمومی پاسخگو باشند که بر اساس قانون هوای پاک چه فعالیتی انجام داده اند اما تمام مدعی می شوند. این از اقدامات عجیبی است که برخی متولیان انجام می دهند. وزارت‌خانه ای که وظایف خود را بر اساس قانون پاک انجام نداده می تواند با ارائه به مجلس، موجبات طرح پسرش از وزرا را مطرح کند.

وی یادآور شد: در زمین خواری، قوه قضاییه فعالیت های بسیار خوبی داشته است و در یکسال و نیم اخیر از مجموع اراضی ملی و منابع طبیعی بازپس گرفته و تحویل شده به نهادهای متولی، ۴۰ هزار هکتار آن سواحل دریا بوده است.

سخنگوی قوه قضاییه عنوان کرد: در دوره تحول، سیستم ای برای ثبت اموال مسوولان راه اندازی و تا تیرماه امسال نیز از آن استقبال شد و در ۱ بازه یکساله ۱۵۰۰ نفر از مقامات اموال خود را ثبت کردند اما در ۶ ماه اخیر شاهد رشد ثبت نام کنندگان می باشیم و امروز ۶ هزار تن در این سیستم ثبت نام کرده اند. از طریق سازمان امور اداری پیگیریم تا فهرست مقاماتی که شامل این مسأله می باشند را مشخص نماییم و از آنان بخواهیم اموال خود را در این سیستم ثبت کنند.

اسماعیلی اضافه کرد: برای تدوین سند به اساتید دانشگاه و حوزه مراجعه کردیم که برخی از آنان وکیل بودند و در تنظیم این سند، وکلا را کنار نگذاشتیم. از متخصصان بین رشته ای نیز استفاده کردیم و نخبگان، این سند را بررسی کردند. در این سند به نیازهای مردم به نسبت جامعه وکلا توجه شده و جامعه وکلا نیز باید از این سند استقبال کنند. بسیاری از وکلای ما این سند را پیشرفته دانستند. درباره سقف و درجه بندی و مسائلی اینچنین درباره وکالت که در این سند اشاره شده، کمک کننده است.

وی درباره ۲۵۰ نفر که ارز صادرکننده را برنگردانده بودند، گفت: سراغ این افراد رفتیم و از آنان خواستیم که ارز را برگردانند و ۱۴ و نیم میلیارد یورو رفع تعهد ارزی شد. جمعی از این افراد، مهمان ما در زندان می باشند و پرونده آنان در حال رسیدگی است.

سخنگوی قوه قضاییه درباره پرونده ترور شهید حاج قاسم و فخری زاده توضیح داد: هیچ جنایتی نباید بی مکافات باقی بماند و هر جنایتکاری باید مجازات ببیند. حتماً از منظر حقوق بین المللی جنایتکار باید تعقیب و مجازات شود و در این حوزه اقدامات خوبی انجام دادیم و افراد در این جنایت تروریستی مشخص شده اند و با تکمیل تحقیقات، کیفرخواست صادر می شود.

در کشور عراق نیز اقدامات شایسته ای انجام شده و سیستم محترم قضایی عراق حکم بازداشت (دستگیری) ترامپ را صادر کرده و بین دستگاه محترم قضایی ۲ کشور ایران (IRAN) و عراق همکاری های خوبی انجام شده است.
درباره ترور شهید فخری زاده نیز پرونده تشکیل شده و مسأله در حال رسیدگی است.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=592308
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : تازه ها
هشدار هواشناسی؛ بارش برف و وقوع کولاک در ۴ استان
۱۳۹۹/۱۲/۱۰-۱۹:۴۵

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ با اشاره به اینکه تقویت سیستم بارشی آورده است: بارش برف، کاهش دما و یخبندان، رخداد مه و کاهش دید افقی و در مناطق کوهستانی وقوع کولاک برف فردا (۱۱ اسفندماه)...

ارسال توسط : پارسینه
تصمیم کاخ سفید برای اقدام علیه بن سلمان
۱۳۹۹/۱۲/۱۰-۱۹:۳۴

«جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که برای آمریکا روش‌های موثرتری از تحریم‌ها برای اقدام علیه «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی وجود دارد.وی که با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» مصاحبه می‌کرد، گفت: «واشنگتن...

ارسال توسط : پارسینه
آشنایی با شهاب الدین عزیزی خادم/ رییس فدراسیون فوتبال کیست؟
۱۳۹۹/۱۲/۱۰-۱۹:۰۸

پس از رای (vote) گیری انتخابات ریاست فدراسیون، شهاب الدین عزیزی خادم به ریاست فدراسیون فوتبال رسید. او تقریبا ۸ سال است که سودای ریاست فدراسیون فوتبال را در سر دارد تا بالاخره به این...

ارسال توسط : پارسینه
چگونه نیاز بدن به ویتامین D را تامین نماییم؟
۱۳۹۹/۱۲/۱۰-۱۹:۰۸

ویتامین D یکی از ویتامین‌های ضروری است که بدن برای کارکرد صحیح به آن نیازمند است. این ویتامین در تقویت سیستم ایمنی بدن و نیز جذب مناسب کلسیم نقش مهمی دارد. از این رو، کمبود ویتامین D...

ارسال توسط : پارسینه
روایت عمویی از نشست فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی مجلس/صالحی: سریعتر از موعد به ظرفیت ۱۲۰ کیلوگرم اورنیوم ۲۰ درصد می‌رسیم
۱۳۹۹/۱۲/۱۰-۱۸:۵۸

ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار  مجلس گروه  سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، در تشریح محتوای جلسه فوق العاده بعد از ظهر امروز این کمیسیون...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان