. . . به گزارش خبرنگار اقتصادی دیتانیوز با نقل خبرگزاری موج، فولاد مبارکه به عنوان بزرگترین تولیدکننده فولاد در ایران (IRAN) در سال های اخیر دستاوردهای زیادی داشته،...

کد خبر: 599208
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۱۳-۱۸:۳۸
ارسال توسط :
بازدید: 6
فولاد مبارکه بزرگترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان

به گزارش خبرنگار اقتصادی دیتانیوز با نقل خبرگزاری موج، فولاد مبارکه به عنوان بزرگترین تولیدکننده فولاد در ایران (IRAN) در سال های اخیر دستاوردهای زیادی داشته، به طوری که در شرایط کنونی فولاد مبارکه ۲۰ درصد از سهم بازار ورق های فولادی تخت در منطقه را در اختیار دارد و با ظرفیت تولید حدود ۱۱/۴ میلیون تن آهن اسفنجی صدر بزرگترین تولیدکننده های  آهن اسفنجی در جهان قرار دارد که با در دید گرفتن بازار تمام محصولات این شرکت ارزش بازار آن به بیش از ۲۵۰۰۰۰ میلیارد تومان می رسد.

در واقع شرکت فولاد مبارکه نه تنها در صنعت فولاد بلکه در اقتصاد هم نقش موثری دارد، به گونه ای که هم اکنون سهم ۱ درصدی در تولید ناخالص داخلی کشور و سهم ۵ درصدی در تولید ناخالص داخلی بخش صنعت دارد.

همچنین این شرکت علاوه بر اینکه برای ۳۵۰ هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغال ایجاد کرده است با تامین مواد اولیه بیش از ۱۰۰۰ کارگاه به صورت مستقیم و ۳۰۰۰ کارگاه به صورت غیر مستقیم توانسته در تولید کشور هم نقش فعالی داشته باشد.

شرکت های گروه فولاد مبارکه

شرکت های گروه فولاد مبارکه شامل چندین شرکت فولادی و هلدینگ سرمایه گذاری و معدنی می باشند که میزان سهام ها بین ۳۶ تا ۱۰۰ درصد آنها در اختیار فولاد مبارکه است. در واقع ۹۶ درصد سهم شرکت فولاد هرمزگان، ۱۰۰ درصد صنایع معدنی فولادی سنگان، ۱۰۰ درصد شرکت صنعت و معدنی فولاد سنگ مبارکه، ۶۵ درصد فولاد سپید دشت، ۹۳ درصد فولاد چهارمحال بختیاری، ۵۳ درصد فولاد امیرکبیر، ۵۳ درصد فولاد متیل، ۹۹ درصد شرکت فنی و مهندسی فولاد مبارکه، ۷۵ درصد شرکت بین المللی ایریسا، ۱۰۰ درصد شرکت فلز تدارک، ۱۰۰ درصد شرکت تارا استیل، ۳۸ درصد شرکت تامکو، ۹۵ درصد باشگاه فرهنگی ورزشی فولاد مبارکه سپاهان، ۳۶ درصد هلدینگ سرمایه گذاری توکا فولاد و ۴۲ درصد هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات در اختیار مجتمع مبارکه است.

همچنین وضعیت تولید فولاد خام در گروه مبارکه از سال ۱۳۹۰ سیر صعودی داشته به طوری که از ۵۸۳۶ هزار تن به ۹۴۵۰ هزار تن در سال ۹۹ رسیده است و امسال هم در بخش تولید گندله نسبت به سال گذشته رشدی ۱۰ درصدی، در بخش آهن اسفنجی و تختال این مجموعه رشدی ۸ درصدی داشته و تنها کمتر از ۲ درصد در تولید نورد گرم و سرد افت داشته است.

 نقشه راه فولاد مبارکه

در حال حاضر هم شرکت فولاد مبارکه نقشه راهی را ترسیم کرده که بر مبنای آن در سال ۱۴۰۱ این شرکت در احداث ۱۸ واحد فولاد سازی و در سال ۱۴۰۴ در احداث ۲۵ واحد فولادسازی مشارکت می کند.

همچنین امسال برنامه این شرکت روی افزایش ظرفیت تولید فولاد سپیددشت متمرکز بوده تا رکود تولید فولاد مبارکه در سال های گذشته شکسته شود. پیش از این شرکت فولاد مبارکه توانسته با الحاق فولاد هرمزگان و فولاد صبا به مجموعه مبارکه ظرفیت تولید خود را بالا ببرد.

پروژه های در دست اجرا

در حال حاضر فولاد مبارکه چندین پروژه در دست اجرا دارد که نورد گرم ۲ با سرمایه ای ۲۵۵ میلیون یورویی و ۸۷۶۵ میلیارد ریالی تا سال ۱۴۰۲ به بهره برداری می رسد و پروژه ای فولادسازی و ریخته گری چهارمحال بختیاری با  سرمایه ۹۵ میلیون یورویی و ۱۵۰۰ میلیارد تومانی  سال ۱۴۰۰ به بهر برداری می رسد.

همچنین احداث واحد فولادسازی و ریخته گری مجتمع فولاد زاگرس اندیمشک با سرمایه ای ۳۶/۵ میلیون یورو و ۳۸۴ میلیارد تومانی در سال ۱۴۰۱ راه اندازی می شود. پروژه احداث کارخانه تولید ورق عریض شرکت فولاد هرمزگان با سرمایه ۱۵۰ میلیون یورویی و ۲۱۰۰ میلیارد تومانی در سال ۱۴۰۳ به بهر برداری می رسد. طرح توسعه فولاد امیرکبیر کاشان با سرمایه ای ۱۲ میلیون یورویی و ۳۷۰۰ میلیارد تومانی از دیگر طرح های در دست اجرا است.

هدف مجتمع فولاد از سرمایه گذاری ۱ میلیارد یورویی و ۱۹ هزار میلیارد تومانی در اجرای این پروژه ها افزایش رونق اقتصادی در بخش صنعت است. این شرکت با عدم وابستگی به منابع دولتی و صندوق توسعه ملی و استفاده از توان فنی و پیمانکاری داخلی عملا توان داخلی اش را به نمایش گذاشته و دور نمای توسعه صادرات کشور پس از اجرای این پروژه ها تقویت می شود.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=599208
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : سرگرمی
ثبت نام برای کاشت درخت در منازل کرمانشاهیان
۱۳۹۹/۱۲/۱۳-۱۶:۳۷

. . . به گزارش خبرنگار دیتانیوز با نقل خبرگزاری موج کرمانشاه، رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمانشاه در رابطه با ثبت نام کاشت درخت در منازل، تصریح...

ارسال توسط : موج نیوز
مدیرعامل بانک رفاه کارگران به عنوان چهره نامی صنعت و اقتصاد کشور انتخاب شد
۱۳۹۹/۱۲/۱۳-۱۶:۳۷

. . . به گزارش دیتانیوز با نقل خبرگزاری موج با نقل قول از روابط عمومی بانک رفاه کارگران، در سومین اجلاس سراسری مسئولیت پذیری اجتماعی و فرهنگ سازمانی(CSR) که با حضور...

ارسال توسط : موج نیوز
هیئت امنایی شدن دانشگاه‌ها به معنای واگذاری اختیارات است/ضرورت دوری از مرکزگرایی
۱۳۹۹/۱۲/۱۳-۱۶:۲۱

به گزارش دیتانیوز با نقل خبرگزاری موج آذربایجان شرقی، حجت الاسلام سعید رضا عاملی در نشست با روسای دانشگاه‌ها و مدیران صنایع آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه اهمیت شکل گیری سیستم کار، ساماندهی و...

ارسال توسط : موج نیوز
پیشبرد برنامه های آموزش عالی برای تمام ۱ مسئولیت ملی و همگانی است
۱۳۹۹/۱۲/۱۳-۱۶:۲۱

. به گزارش دیتانیوز با نقل خبرگزاری موج، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در مراسم افتتاحیه چهاردهمین کنفرانس ملی و هشتمین کنفرانس بین المللی یادگیری و یاد دهی الکترونیکی ایران، در...

ارسال توسط : موج نیوز
جامعه پزشکی تلاشگران خط مقدم مقابله با کرونا می باشند
۱۳۹۹/۱۲/۱۳-۱۶:۱۰

...

ارسال توسط : موج نیوز