. . . سهیل طاهری عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز در گفتگو با خبرنگار اجتماعی دیتانیوز با نقل خبرگزاری موج گفت: نسخه ارتقا یافته سند تحول...

کد خبر: 599246
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۱۳-۱۹:۱۱
ارسال توسط :
بازدید: 5
موازی کاری در سند تحول محترم قضایی نیاز به اصلاح دارد

سهیل طاهری عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز در گفتگو با خبرنگار اجتماعی دیتانیوز با نقل خبرگزاری موج گفت: نسخه ارتقا یافته سند تحول قضایی، که با ارائه ۱ نقشه راه در صدد دستیابی به «عدالت» و «رضایتمندی مردم» است، اخیرا بوسیله ریاست محترم قوه قضاییه ابلاغ گردیده است. این سند در کنار محاسن بسیار از جمله شفافیت، مقابله با فساد، تلاش در راستای تحقق کارآمدی، نگاه سیستمی به تحول محترم قضایی و قابلیت اصلاح، ارتقاء و استقبال از انتقادات، واجد ایراداتی است که خوشبختانه مکانیسم اصلاح آن در خود سند پیش‌بینی شده است. 

این وکیل دادگستری اضافه کرد: از جمله این ایرادات اساسی، سکوت سند تحول قضایی، در خصوص معضل موازی‌کاری در قوه قضاییه است.

عضو هیات علمی دانشگاه گفت: در بند ۳ مبحث اول از فصل اول این سند، مرکز امور وکلا ،کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده، به عنوان یکی از واحدهای تابعه قوه قضاییه شناسایی گردیده است .

طاهری بیان کرد: در سایر قسمت های این سند نیز نام این واحد در کنار نام «کانون های وکلا» و «کانون کانون کارشناسان رسمی دادگستری» آمده است اما نسخه ارتقا یافته این سند،به این سوال پاسخ نداده که با وجود «کانون وکلای دادگستری» و «کانون کارشناسان رسمی دادگستری» چه نیازی به وجود این واحد و «تصدی‌گری» قوه قضاییه در این ۲ حوزه به جای «نظارت» است؟!

این عضو هیات علمی دانشگاه اضافه کرد: مگر نه این است که مقام معظم رهبری و ریاست محترم قوه قضاییه، به کرات در فرمایشات خود،موازی کاری را نفی نموده‌اند؟!

به گفته این وکیل دادگستری  در بند هشتم از مبحث سوم از فصل اول این سند و ذیل عنوان «چرخشهای تحول‌آفرین»، چرخش از «اکتفا به  مشهورات و پیش فرض های ذهنی رایج» به «بهره‌گیری از نگرشهای بدیع برخوردار از عقلانیت» به عنوان یکی از اصول حاکم بر این سند اشاره گردیده است.

عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز اظهار داشت: وجود واحد موازی تابعه قوه قضاییه، در کنار کانون وکلا و کانون کارشناسان، منطبق بر کدام عقلانیت است؟در کجای دنیا در کنار کانون های مستقل خودگردان و خود انتظام وکلا و کارشناسان، دادگستری نیز خود برای خود کانون وکلا و کارشناسان تاسیس می‌کند؟!

وی بیان کرد: سکوت نسخه ارتقا یافته سند تحول محترم قضایی در خصوص انحلال این واحد تابعه موازی  و الحاق اعضای محترم آن به کانون های وکلا و کارشناسان با رعایت نظامات مربوطه و ایجاد بستر‌های تقنینی لازم، ایراد اساسی است که بر این سند وارد به دید می‌رسد.

طاهری اضافه کرد: با توجه به سیاست‌های ۱ سال اخیر قوه قضاییه در این حوزه و توسعه ساختار و کمیت این واحد موازی ،این سکوت سند تحول محترم قضایی در این خصوص می تواند تحقق تحول محترم قضایی را با مشکلات جدی مواجه نماید.

عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز در پایان گفت: امید است انحلال این واحد موازی در اولین فرصت در دستور ستاد راهبری اجرای سند تحول محترم قضایی قرار گرفته و وفق بند ۶ از مبحث اول از فصل چهارم این سند، در نسخه ارتقا یافته این سند لحاظ گردد.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=599246
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : سرگرمی
راهیابی 11 ایده برتر به مرحله نهایی رویداد شهر هوشمند گردشگری
۱۳۹۹/۱۲/۱۳-۱۹:۰۷

. . . به گزارش دیتانیوز با نقل خبرگزاری موج یزد با نقل قول از روابط عمومی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد؛ علیرضا ثواچه مدیر (manager) گردشگری سازمان فرهنگی...

ارسال توسط : موج نیوز
ارائه خدمات الکترونیکی راهی برای رضایت مشتریان
۱۳۹۹/۱۲/۱۳-۱۹:۰۷

. . . به گزارش دیتانیوز با نقل خبرگزاری موج یزد، محسن صادقیان معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد ضمن رونمایی از سیستم های الکترونیکی شرکت گاز استان یزد، گفت:...

ارسال توسط : موج نیوز
عدم نظارت بر ساخت و سازها از چالش های شهرستان بهاباد
۱۳۹۹/۱۲/۱۳-۱۹:۰۷

. . . به گزارش دیتانیوز با نقل خبرگزاری موج یزد، جعفر فلاح مدیر دفتر نمایندگی نظام مهندسی بهاباد عدم نظارت دقیق و فنی بر ساخت و سازها در بهاباد را یکی از چالش های...

ارسال توسط : موج نیوز
صدمات فقر کمتر از کرونا نیست
۱۳۹۹/۱۲/۱۳-۱۹:۰۷

. به گزارش دیتانیوز با نقل خبرگزاری موج هرمزگان، علی الهیاری مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان هرمزگان در نشست خبری هفته احسان و نیکوکاری گفت: دوسال است که جشن نیکوکاری در شرایطی...

ارسال توسط : موج نیوز
ثبت نام برای کاشت درخت در منازل کرمانشاهیان
۱۳۹۹/۱۲/۱۳-۱۶:۳۷

. . . به گزارش خبرنگار دیتانیوز با نقل خبرگزاری موج کرمانشاه، رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمانشاه در رابطه با ثبت نام کاشت درخت در منازل، تصریح...

ارسال توسط : موج نیوز