آفتاب‌‌نیوز : اخیرا ۱ رسانه آلمانی گزارش داده بود که ۱ تاجر بزرگ ایرانی در آلمان فروش کلوچه نادری را با دید بازرسان مواد غذایی این کشور متوقف کرده و دلیل این اقدام این بود که به دید بازرسان مواد...

کد خبر: 606179
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۱۱-۱۵:۴۵
ارسال توسط :
بازدید: 11
ماجرای کلوچه آلوده ایرانی در آلمان چه بود؟
آفتاب‌‌نیوز :

اخیرا ۱ رسانه آلمانی گزارش داده بود که ۱ تاجر بزرگ ایرانی در آلمان فروش کلوچه نادری را با دید بازرسان مواد غذایی این کشور متوقف کرده و دلیل این اقدام این بود که به دید بازرسان مواد غذایی آلمان خوردن این نوع کلوچه به دلیل وجود آلاینده‌هایی با اثرات ژنتیکی و سرطان زایی می‌تواند برای سلامتی خطر ایجاد کند.

در این رابطه فرزانه انصاری، رئیس پژوهشگاه استاندارد با بیان اینکه تمام محصولات صادراتی حد مجازی برای آزمون انطباق می دارند، اظهار کرد: اخیراً درباره وجود ۲ آلاینده در کلوچه اخباری منتشر و اعلام شده بود با استانداردهای کشور مقصد مطابقت ندارد، اما در زمینه صادرات به کشورهای اروپایی ملاک ما قوانین و ضوابط موجود در اتحادیه اروپا است.

به گفته وی بر طبق قوانین و ضوابط اتحادیه اروپا، الحاقیه به شماره ۱۸۸۱ در زمینه آلاینده های مواد غذایی در سپتامبر ۲۰۲۰ منتشر شده که در آن تاریخ اجرا از ژانویه ۲۰۲۱ است. اما تاریخ تولید کلوچه صادراتی از ایران (IRAN) قبل از تاریخ اجرای این الحاقیه بود.

البته رئیس پژوهشگاه استاندارد اعلام کرد که در این الحاقیه هم حد مجازی برای ۲ آلاینده یادشده درج نشده، یعنی محدوده اندازه گیری وجود ندارد. پس حتی اگر تاریخ اجرای الحاقیه قبل از ورود کلوچه به کشور مقصد بود، باز هم قابلیت اندازه‌گیری آلاینده‌ها وجود نداشت.

وی اضافه کرد: به طور کلی در صادرات و واردات بین کشورها خریدار می‌تواند طبق توافق با فروشنده، استانداردهای خود را مطالبه کند که در این مورد ضوابط جدیدی به تولیدکننده ایرانی اعلام نشده بود.

انصاری با توجه به سوال موضوع سرطانزا بودن این محصول نیز با بیان اینکه اخیرا برای بررسی مسائل مشابه این موضوع کمیته ارزیابی ریسک تشکیل شده، اظهار کرد: در این کمیته موضوعاتی که مربوط به مسائل ایمنی است بررسی می شود و زمانی که به اجماع دید برسیم که ممکن است ۱ محصول خطرناک باشد، حتما اقدامات لازم انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: در الحاقیه اتحادیه اروپا نیز در مورد فراورده کلوچه عددی عنوان نشده و به عبارت دیگر هنوز خطر آن مسجل نشده است به عبارت دیگر ممکن است آلودگی وجود داشته باشد اما در حد خطرزا نیست. ما زمانی ورود می نماییم که با اسناد و مدارک تشخیص دهیم آلودگی برای سلامت مردم خطرناک است.

به گفته این مقام مسئول در بحث ارزیابی ریسک سبد خانوار، میزان ورودی آن آلاینده از مجموع کل غذای مصرفی ۱ فرد و میزان بروز بیماری که ممکن است آلاینده مورد دید در ۱ جامعه آماری مشخص ایجاد کند تمام با روش‌های آماری پیچیده محاسبه می‌شود که در نهایت میزان بیماری‌زایی آلاینده مشخص می‌شود. بنابراین باید حداقلی در سبد غذایی خانوار ایرانی که برای ما مهم است، داشته باشد.

وی اضافه کرد: در مواردی ممکن است ۱ آلاینده به دلیل شرایط آب و هوا، خاک و غیره بالفطره در ۱ محصول وجود داشته باشد و لزوما به محصولات اضافه نمی‌شود.

انصاری با بیان اینکه در بحث صادرات هم مسئله ارزیابی ریسک مهم است، تصریح کرد: اگر کشوری با ارزیابی ریسک متوجه شده که محصول مورد دید در سبد خانوار مهم است و برای او خطرناک محسوب می‌شود می‌تواند از کشوری که خریداری می‌کند بخواهد که با ضوابط موردنظر کشور مقصد محصول تولید شود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر هم خیلی از فرآورده‌هایی که در کشور ما تولید می‌شود و برای ما مهم است حد مجاز مشخص دارد. برای مثال حد مجاز آرسنیک در برنج بسیار سختگیرانه‌تر از کشورهای دیگر است، واقعا چرا که مصرف آن در سبد خانوار فرد ایرانی بسیار بیشتر از ۱ فرد اروپایی است.

انصاری در پایان گفت: بنابراین به طور کلی وجود آلایندگی در کلوچه مسئله نگران کننده نیست و اگر اینطور باشد حتما از طریق روابط عمومی سازمان ملی استاندارد اطلاع رسانی می‌شود و در استانداردها مد دید قرار می‌گیرد.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=606179
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : اقتصادی
افزایش موارد قتل زنان در افغانستان
۱۳۹۹/۱۲/۱۱-۱۵:۴۲

به گزارش شفاف، رویا دادرس، سخنگوی وزارت امور زنان افغانستان امروز (دوشنبه) به شبکه خبری بی‌بی‎ سی گفت: این رقم نسبت به سال گذشته که موارد قتل حدود ۹۰ مورد بوده، بیش از پنجاه درصد افزایش یافته است....

ارسال توسط : شفاف
نگرانی تل‌آویو از فشارهای تازه آمریکا بر عربستان
۱۳۹۹/۱۲/۱۱-۱۵:۴۰

. . . . . . . . سایت خوان روز نامه (newspaper) دنیای اقتصاد. . . . . . تاریخ انتشار :...

ارسال توسط : دنیای اقتصاد
هشدار وزیر دفاع دانمارک نسبت به آسیب‌پذیری کشورش در برابر حملات هوایی
۱۳۹۹/۱۲/۱۱-۱۵:۴۰

. . به گزارش دیتانیوز با نقل خبرگزاری اسپوتینک، وزیر دفاع دانمارک گفت، زمانی که موضوع توانایی دفاعی کشور علیه حملات از بالا مطرح می‌شود، جعبه ابزار ارتش دانمارک، خالی است.. . .  به گفته...

ارسال توسط : دنیای اقتصاد
صحنه عجیب بین قاتل و پدر مقتول در شب اعدام! +عکس
۱۳۹۹/۱۲/۱۱-۱۵:۳۸

. به گزارش اقتصادآنلاین با نقل قول از خراسان، از سوی دیگر صحنه عجیبی در حال وقوع بود. قاضی زرگر (قاضی با تجربه اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد) با تقاضای خانواده مقتول برای دیدار با قاتل ۳۷...

ارسال توسط : اقتصاد آنلاین
بخار شوی را چند بخریم؟
۱۳۹۹/۱۲/۱۱-۱۵:۳۴

بر اساس قیمت بازار؛ تاریخ انتشار ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ ۱۵:۳۰...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان