پیش نشانه‌ها از دید آماری و از منظر روند ۱ ماهه که شهر‌های نارنجی را قرمز کرد تمام نشان می‌دهد وضعیت ۱ ماه آینده نگران کننده است و نباید صبر کرد، حتی باید بگوییم جدی‌تر از سال قبل باید...

کد خبر: 645569
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۰۷-۱۳:۵۶
ارسال توسط :
بازدید: 0
دکتر نوفرستی: نباید منتظر شویم تمام به سفر بروند و بعد محدودیت ایجاد نماییم
دکتر نوفرستی: نباید منتظر شویم تمام به سفر بروند و بعد محدودیت ایجاد نماییم

پیش نشانه‌ها از دید آماری و از منظر روند ۱ ماهه که شهر‌های نارنجی را قرمز کرد تمام نشان می‌دهد وضعیت ۱ ماه آینده نگران کننده است و نباید صبر کرد، حتی باید بگوییم جدی‌تر از سال قبل باید تلاش کرد. حتی باید بگوییم‌ ای کاش سال گذشته نیز محدودیت‌ها قبل از فروردین اجرا می‌شدند.

موج چهارم کرونا در راه است

دکتر جواد نوفرستی در گفتگو با خبرنگار شفقنا زندگی با توجه به سوال این سوال که بحث نوروز و خرید شب عید مطرح است و از طرفی با نوع خطرناکتری از ویروس کرونا روبرو می باشیم. به دید می‌رسد قوانین و محدودیت‌ها و موارد الزام آور برای ۱ ماه پایانی سال هنوز مشخص نشده است. حتی بسیاری از تور‌های مسافرتی ثبت نام کرده و پر شده اند، این وضعیت ناشی از چه می باشد و آیا شاهد انفعال مسئولین ستاد کرونا نیستیم؟ اظهار داشت: کاملا درست است و نشانه‌هایی وجود دارد که موج چهارم کرونا در راه است. از ۸ آذر که آمار مبتلایان حاد رو به کاهش بود و از بالای ۵ هزار و ششصد یا هفتصد نفر به ۳ هزار و خورده‌ای رسید، ۲ روز است که روند مجددا افزایشی شده و نشانه‌ای از این مساله است که در روز‌ها و هفته‌های بعد میزان فوتی‌ها افزایش پیدا می‌کند. وضعیت حاد خوزستان بارز است. ما که به صفر شهر قرمز رسیده بودیم مجددا یازده شهر قرمز داریم، این وضعیت بحران را نشان می‌دهد، ولی خوب هم مردم و هم مسئولین بیماری را جدی نمی‌گیرند. البته من بیشتر مسئولین را مسئول می‌دانم، چون مردم به تصمیمات مسئولین نگاه کنند. وقتی مردم در روز طبیعت جدیت و صداقت را دیدند اعتماد کردند و همراهی داشتند. وقتی مسئولین در شب یلدا نگران بودند، چون مردم موضوع را باور داشتند کمک کردند. امروز مردم مردد بودن مسئولین در تصمیم گیری‌ها را می‌بینند. وقتی نشانه‌ها وجود دارد باید تصمیم گیری سرعت داشته باشد.

تصمیمات مسئولین با تاخیر همراه بوده است

وی اضافه کرد: در مورد سفر‌ها چیز‌هایی گفته می‌شود که برخی حقیقتا به طنز شبیه است. اگر می‌خواهند ۲ هفته دیگر محدودیت ایجاد کنند دانسته باشند کسی که بلیط گرفته، گرفته است. ظاهرا برخی مسئولین از ۳ موج قبلی درس نگرفته اند و تصمیمات با تاخیر همراه بوده است و در هر موج انسان‌هایی قربانی شدند و بعد تصمیم خود را گرفتیم. مردم باید در رفتار مسئولین جدیدت ببینند. مردم فکر کنند این تصمیمات چندان جدی نیست و حتی فکر کنند آمار‌ها هم چندان جدی نیست. هیات دولت تصویب کرده است که برخی از سفر‌ها که با مدیریت و هماهنگی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری در قالب تور‌ها انجام می‌شود، مجاز می باشند. نکته‌ای که وجود دارد این است که چطور سفر با خودرو‌های شخصی که خانواده است و بیشتر تحت کنترل است محدود کرده ایم و سفر با اتوبوس را که در ساعاتی طولانی و مسافت زیاد انجام می‌شود و امکان رعایت پروتکل‌ها کمتر وجود دارد آزاد گذاشته ایم؟ برخی از موضوعات با هم هم خوانی ندارد و به دید می‌رسد مساله کسب و کار پر رنگ‌تر است، چون در غیر این صورت سفر با خودرو شخصی ایمن‌تر است.

از اواسط اسفند ناچار خواهند شد جلوی سفر‌ها را بگیرند


وی تصریح کرد: ما ۱ سال است که توصیه می‌کنیم و می‌گوییم تا جاییکه امکان دارد از وسیله نقلیه عمومی استفاده نکنید، ولی خوب در سفر‌ها این استفاده را آزاد می‌گذاریم و این تناقض است و باید موجب نگرانی باشد. به عقیده من طی هفته‌های آینده وضعیت به حدی بغرنج می شود که حتی اگر امروز گفته می‌شود سفر آزاد است، اما از اواسط اسفند ناچار خواهند شد جلوی سفر‌ها را بگیرند. وقتنی خوزستان به طور جدی درگیر این بحران شده است مراودات بین استان‌ها می‌تواند بیماری را گسترش دهد. اگر بخواهیم به سطح ایمنی برسیم اولین موضوع بحث بهداشت عمومی است که بخشی به مردم بر می‌گردد. در حوزه حمل و نقل عمومی شهرداری‌ها و شورای شهر باید اقدام به ضدعفونی کنند و حتی باید فکری برای تست‌های رایگان کرد، ما امروز امکان تست رایگان فوری داریم. در خصوص واکسن نیز به دید می‌رسد ما در واردات نیز کمی کند می باشیم، حال یا امکان و تجربه و مدیریت آن را نداریم. توصیه می‌شود از ظرفیت بخش خصوصی و انجمن‌ها استفاده شود. متاسفانه ما در این حوزه‌ها به کندی عمل کرده ایم. امیدواریم این موارد نیز تصحیح شود، ولی خوب تا زمانی که واکسیناسیون عمومی انجام بگیرد باید رعایت بهداشت مد دید باشد و چاره‌ای جز این نیست.

وضعیت بازار‌ها نگران کننده است


دکتر نوفرستی در خصوص اینکه آیا می‌توان با پیش بینی وضعیت، از امروز پیشگیری نماییم؟ چون عید در راه است و ما از امروز شاهد شلوغی پاساژ‌ها و مراکز خرید می باشیم اظهار داشت: به طور بدیهی ما از اسفند شاهد افزایش ابتلا و مرگ و میر خواهیم بود. ۱ سال از شروع اپیدمی در کشور ما گذشته و به راحتی می‌توانیم تمام موارد را با تجربه ۱ ساله تطبیق بدهیم. بدیهی است که این ماه اوج شلوغی بازار‌ها خواهد بود. تصمیمی که سال گذشته می‌توانست اخذ شود، ولی خوب از ۸ فروردین ایجاد شد نتیجه خود را نشان داد. نباید منتظر بشویم تا تمام به سفر بروند و بعد محدودیتی ایجاد نماییم. پیش نشانه‌ها از دید آماری و از منظر روند ۱ ماهه که شهر‌های نارنجی را قرمز کرد تمام نشان می‌دهد وضعیت ۱ ماه آینده نگران کننده است و نباید صبر کرد، حتی باید بگوییم جدی‌تر از سال قبل باید تلاش کرد. حتی باید بگوییم‌ای کاش سال گذشته نیز محدودیت‌ها قبل از فروردین اجرا می‌شدند. باید به مردم اعلام کرد اگر می‌توانند اینترنتی خرید کنند، وضعیت بازار‌ها نگران کننده است، اما به دید می‌رسد محدودیت‌ها ایجاد نخواهند شد و ابتدا وارد بحران می‌شویم و سپس فکر می‌کنیم تا ببینیم چه خواهیم کرد، این مسائل نگران کننده است و نشان می‌دهد ما از ۱ سال سختی که گذرانده ایم درسی نگرفته ایم.

هیچ کسی به اندازه خود فرد نمی‌تواند مراقب سلامتی اش باشد


وی با بیان اینکه تمام ما برای اسفند ماه نگران می باشیم گفت:، اما چون نمی‌توان چندان به تصمیمات امیدوار بود محکومیم تا موج چهارم رخ بدهد و این خطر پیش بیاید. توصیه ما به مردم این است که هیچ کسی به اندازه خودش نمی‌تواند مراقب سلامتی اش باشد. نباید به امید تصمیمات مسئولین باشند و خودشان باید رعایت کنند. اگر مساله را با اسفند سال گذشته مقایسه نماییم سال پیش در این روز‌ها آمار ۱ رقمی بود و شاید به سمت ۲ رقمی مایل می‌شد، ولی خوب وقتی به فروردین رسید و مساله سفر پیش آمد آمار‌ها هنوز نهایتا ۵۰ نفره بود، اما امروز آمار‌های ما بسیار بیش از آن است. آمار مبتلایان ما ۸۰۰۰ نفری است و این تنها آمار‌های ثبت شده است. شاید مردم باید از مسئولین بخواهند که محدودیت‌ها را ایجاد کنند. اگر نه بسیاری از خانواده‌ها حتی برای سفر‌های جمعی برنامه ریزی کنند و اگر دیر تصمیم گرفته شود شاید حتی عده‌ای پیش از اجرای تصمیمات به سفر رفته باشند.


دولت محدودیت‌ها را دیر اجرا می‌کرد و زود بر می‌داشت


دکتر نوفرستی با توجه به سوال این سوال که طبق آمار‌های ارائه شده بوسیله وزارت بهداشت میزان رعایت پروتکل‌ها کم شده است حتی عنوان شد در خوزستان رعایت پروتکل‌ها بسیار پایین بود و به ده درصد رسیده بود و به همین دلیل بیماری اینچنین گسترش پیدا کرد مسئولین در این مورد چه وظیفه و نقشی داشتند؟ اظهار داشت: هشدار‌ها مدام داده می‌شد و گفته می‌شد که عادی انگاری نکنیم، ولی خوب دولت محدودیت‌ها را دیر اجرا می‌کرد و زود بر می‌داشت. طبیعتا با این تصمیمات مردم حس کنند شرایط عادی است و متاثر از این تصمیمات مردم نیز وضعیت را عادی درک کنند. از طرفی آمار‌ها پایین می‌آید و اظهار موفقیت می‌کنیم و اخباری که در این خصوص منتشر می‌شود و اظهار موفقیت در کنترل و مهار بیماری و مقایسه با وضعیت بد سایر کشور‌ها پالس‌هایی از عادی بودن شرایط می‌دهد و تصوری در بین مردم ایجاد کنند و مردم بیماری را جدی نمی‌گیرند و کمتر رعایت کنند. شاید اگر آمار‌های واقعی بوسیله مسئولین گفته می‌شد و اعلام می‌شد که مثلا آمار‌های واقعی ۲ و نیم تا ۳ برابر است (چون معاون کل وزیر در تابستان اعلام کرد امار‌های واقعی ۲ و نیم تا ۳ برابر آن چیزی است که اعلام می‌شود) شاید باید این نکته هر روز هشدار داده می‌شد تا مردم جدی می‌گرفتند. اگر مردم دچار عادی انگاری شوند موج چهارم به سرعت کشور را در بر می‌گیرد. امروز در اروپا هم درگیر این مساله می باشند البته آمار فوت ما در رنگینگ جهانی حدود ۲۴ و ۲۵ است، ولی خوب دچار عادی انگاری شدن موجب می شود کشور‌های غربی که روند واکسیناسیون را شروع کرده اند روندی کاهشی داشته باشند و ما با پیک چهارمی که بسیار مرگبارتر است به اواخر اسفند و اوایل فروردین برسیم.

شرایط ما امروز همان شرایط بد آبان ماه است


وی اضافه کرد: هم رسانه‌ها و هم مردم باید این موضوع را بسیار جدی بگیرند و دانسته باشند که شرایط ما امروز همان شرایط بد آبان ماه است. تمام باید این مساله را جدی بگیریم. تمام ما مسئولیت داریم چه مسئولینی که در رسانه‌ها دیده می‌شوند و الگو می باشند. وقتی ۲ نفر فوتبالیست ملی بر اثر این بیماری فوت کردند مشخص شد این ۲ در دورهمی که برای ضبط برنامه رفته بودند مبتلا شده اند، چون پروتکل‌ها آنجا رعایت نمی‌شد و میناوند در شرایط حاد بیماری آنجا حضور داشت. هشدار‌ها تاکید می‌کند که کوچکترین علایم سرماخوردگی را کرونا فرض نمایید و جدی بگیرید و دیر مراجعه نکنید. گفته می‌شد هر ۲ نفر دیر مراجعه کرده بودند در غیر این صورت با تجربیاتی که به دست آمده است می‌شد سریعتر آن‌ها را مداوا کرد. این عزیزان و تهیه کننده و کارگردان و این طیف الگو می باشند حتی از بابت جنبه مثبت نیز این افراد سرمشق می باشند. یکی از کارگردان‌ها گفته بود ما در این موضوع کاسه داغتر از آش شده ایم و من ماسک را، چون مجبورم کرده اند زده ام و من از این کارگردان تعجب می‌کنم حرف این افراد سند است و حتی پخش این حرف‌ها می‌تواند خطرناک باشد. این فرد خطا کرده و پخش پیام او بوسیله هر کسی و هر رسانه‌ای نیز خطا است. این فرد در جایگاهی است که شهروندان می‌توانند از حرف او الگو برداری کنند اگر کسی با پیروی از این نسخه مبتلا شد و عزیزانش را از دست داد می‌تواند در دادگاه شکایت کند و بگوید من به استناد حرف این کارگردان که می‌گفت بیماری الکی است و ماسک را کنار بگذارید، این کار را کرده ام و این فرد قانونا محکوم است، چون حرف من و شما با حرف ۱ سلبریتی و یا چهره متفاوت است. تعداد زیادی از مردم این افراد را قبول می دارند و این طیف باید بسیار مراقبت باشند. شاید در آینده بر علیه این افراد اظهار جرم صورت بگیرد، کسانی که این حرف‌های بدون پشتوانه را مطرح کنند باید پاسخگو باشند. خود من موافق طب سنتی هستنم البته به عنوان مکمل نه جایگزین، ولی خوب باید افراط و تفریط را کنار گذاشت. این مساله جایگاهی دارد و رد و تایید مساله‌ای در این حوزه باید با مستندات علمی همراه باشد. دیدگاه افراطی و اینکه کتاب طب را آتش می‌زنند و طب مدرن را کلا قبول ندارد تاثیری منفی بر وجهه دین و علم و نظام و کشور دارد و موضوعایت مطرح می‌شود که بیشتر به شیوع بیماری کمک می‌کند. در کل رسانه و شخصیت‌های مشهور و مسئولین جایگاهی ویژه می دارند و اتفاقا امروز این گروه‌ها باید برای اجرای محدودیت‌ها مطالبه گری کنند.

منبع:شفقنا

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=645569
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : اجتماعی
تداوم بارش‌ها در کشور
۱۳۹۹/۱۲/۰۷-۱۳:۴۵

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از تداوم بارش‌ها در کشور طی امروز و فردا (۷ و ۸ اسفند) خبر داد و گفت: بارش‌ها طی امروز در ۶ استان شدت خواهد داشت.. به گزارش ایسنا، صادق ضیاییان با اشاره...

ارسال توسط : تابناک
علوم پزشکی مشهد: تزریق ۸۷۸۰ دوز واکسن کرونا به کادر درمان در شرق کشور شروع شد
۱۳۹۹/۱۲/۰۷-۱۳:۳۶

ایرنا: رییس اداره امور بیماریهای واگیردار دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در محموله دوم واکسن کرونا ۸ هزار و ۷۸۰ دوز واکسن برای دانشگاههای علوم پزشکی مستقر در قطب شرق کشور اختصاص یافته است که از امروز...

ارسال توسط : انتخاب
پویش آجر به آجر با مشارکت بیش از ۷۰۰ هزار نفر
۱۳۹۹/۱۲/۰۷-۱۳:۰۶

خبرگزاری میزان- مهراله رخشانی مهر در بیستمین گفتگوی تخصصی تعلیم و تربیت با مدیران کل نوسازی استان‌ها، با بیان اینکه سرانه فضا‌های آموزشی از ۱.۵ متر مربع در قبل از انقلاب به ۵.۲ متر مربع رسیده است،...

ارسال توسط : میزان آنلاین
وزیر راه خبر داد: احداث آزادراه ابراهیم برای کاهش ترافیک شرق تهران
۱۳۹۹/۱۲/۰۷-۱۲:۴۹

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین ، محمد اسلامی در برنامه ویدیو کنفرانسی افتتاح آزادراه غدیر که با حضور رییس جمهور برگزار شد، گفت: این آزادراه به طول ۱۵۸ کیلومتر هدیه دولت به مردم است و تمام این پروژه با...

ارسال توسط : خبر آنلاین
تغییرات در سهمیه بنزین
۱۳۹۹/۱۲/۰۷-۱۲:۱۷

آخرین تغییرات سهمیه بنزین وانت‌بارها طی اطلاعیه‌ای از سوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران (IRAN) اعلام شد.. به گزارش ایسنا، پیرو آخرین مصوبات کارگروه مدیریت مصرف سوخت آخرین تغییرات انجام شده در...

ارسال توسط : عصرایران