. به گزارش خبرنگار ایکنا، مراسم رونمایی از چند اثر پژوهشی، سیستم آموزش مجازی و اختتامیه طرح تفسیر در سی‌ودومین نشست رؤسای ادارات امور قرآنی استان‌های سراسر کشور روز گذشته، پنجم اسفندماه، در محل...

کد خبر: 647026
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۱/۲۵-۰۲:۱۳
ارسال توسط :
بازدید: 18
سامانه آموزش مجازی قرآن و عترت و 27 اثر پژوهشی رونمایی شد

به گزارش خبرنگار ایکنا، مراسم رونمایی از چند اثر پژوهشی، سیستم آموزش مجازی و اختتامیه طرح تفسیر در سی‌ودومین نشست رؤسای ادارات امور قرآنی استان‌های سراسر کشور روز گذشته، پنجم اسفندماه، در محل سازمان دارالقرآن الکریم با حضور حجج اسلام قرائتی؛ رئیس ستاد اقامه نماز، محمد قمی؛ رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، حمید محمدی؛ دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی، مهدی اخوان‌صباغ؛ رئیس سازمان دارالقرآن الکریم، سیدجعفر صادقی؛ معاون برنامه‌ریزی و توسعه فناوری و حسین تقی‌پور، مدیرکل پژوهش و تولید محتوای سازمان دارالقرآن الکریم برگزار شد.

سیدجعفر صادقی، معاون برنامه‌ریزی و توسعه فناوری سازمان دارالقرآن در این نشست با تأکید بر اینکه، شرایط پیش آمده از کرونا در ۱ سال اخیر، موجب شد تا با حمایت سازمان تبلیغات اسلامی در ۳ بخش آموزشی، خدمت‌رسانی و تسهیل‌گری، سیستم‌هایی را طراحی نماییم که می‌توان ادعا کرد سازمان دارالقرآن در این زمینه پیشرو است، گفت: تمامی بخش خدمات‌ و تسهیل‌گری این سامانه‌ها، رایگان است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه فناوری سازمان دارالقرآن بیان کرد: سیستم آموزش مجازی شامل ۲ بخش است؛ بخش اول فعالیت‌ها، که به صورت استاندارد طراحی شده و برای عموم قابل استفاده است. فاز دوم، ارائه پنل به مؤسسات است که با توجه به تغییر رویکردها در سراسر دنیا طراحی شده است. برای تمامی مؤسسات و تشکل‌های قرآنی در این سامانه، نقشه راهی در دید گرفته شده تا از گردونه فعالیت‌های آموزشی در سطح کشور حذف نشوند. بخشی از کارها از سوی مؤسسات و تشکل‌های مردمی انجام می‌‌شود، اما در بخشی که نیاز به عدالت آموزشی است، واسطه‌ها را حذف و به مزایای کار ورود پیدا می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه بهره‌گیری از LMS به عنوان ۱ مدل آموزشی در دنیا اضافه کرد: البته مؤسسات به صورت جسته و گریخته، از این مدل آموزشی استفاده کرده‌اند، اما بحث مهم، بخش آموزشی است، واقعا چرا که سازمان دارالقرآن با پیشینه بحث‌های آموزشی، باید در این عرصه پیشگام می‌بود. در حال حاضر، بیش از هزار نفر می‌توانند به صورت آنلاین در سیستم lms.telavat.com باشند و بیش از ۱۰ هزار کاربر نیز به صورت آفلاین، فیلم‌های بارگذاری شده را دریافت کنند.

صادقی با اشاره به اینکه خدمات این سیستم اعم از ترویج حفظ قرآن به صورت تخصصی و عمومی و آزمون ارزیابی به صورت کلان‌سیستمی اضافه کرد: از طریق این سیستم کارها اعم از صدور مجوز مؤسسات قرآنی و صدور مجوز خانه‌های قرآنی، ارزیابی و اعطای مدرک به حافظان قرآن، بحث نظارت بر چاپ و نشر قرآن و بحث رصد و ارزیابی فعالیت‌های قرآنی در تمام کشور در دید گرفته شده و در این سیستم لینک شده است و این سیستم‌ها آماده بهره‌برداری می باشند. باید اعلام کرد در سیستم آموزشی براساس کد ملی، اطلاعات یکپارجه از افراد در دسترس خواهیم داشت.

در ادامه حسین تقی‌پور، مدیرکل پژوهش و تولید محتوای سازمان دارالقرآن الکریم درباره محتوای این سامانه‌های آموزشی، خدمت‌رسانی و تسهیل‌گری گفت: بخشی از آن به حوزه زیرساخت‌ها و پلتفرم‌ها و نرم‌افزارهای آموزشی و بخش عمده این کار به محتوای آموزشی قرآن باز می‌گردد. آنچه که خلأ اصلی در این حوزه است، محتوای آموزشی متناسب با فضای مجازی و برخوردار از سیر آموزشی یکپارچه و منظم است.

وی تأکید: حدود ۱۵۰ ساعت فیلم آموزشی به صورت انیمیشن با گرافیک قابل قبول در حوزه قرآن و عترت تولید شد که در دید داریم بالای هزار فیلم آموزشی در حوزه آموزش‌های قرآنی و عترت برای علاقه‌مندان تهیه و تولید نماییم. در تقسیم‌‌بندی کلی، آموزش‌ها پیرامون عمومی، تخصصی و کادر متخصص است که تربیت کادر متخصص نیز در بحث آموزش‌های معرفتی، تربیتی و مهارت‌های تربیتی است.

سامانه آموزش مجازی قرآن و عترت و 27 اثر پژوهشی معارفی رونمایی شد

مدیرکل پژوهش و تولید محتوای سازمان دارالقرآن با اشاره به اینکه نشانی این سیستم یکپارچه آموزشی lms.telavat.com، اضافه کرد: اگر نتوانیم خودمان را با شرایط روز همراه نماییم، حذف خواهیم شد. شرایطی را ایجاد کردیم که عموم مردم، مؤسسات و دستگاه‌ها و مجموعه‌های نیاز آموزش قرآنی خود را در بستر فضای مجازی با مراجعه به این سیستم برطرف کنند.

تقی‌پور با اشاره به اینکه ویژگی‌های این سیستم آموزشی گفت: در بحث سنی، خردسالان از مقطع دبستان یا هر فردی که توانایی روخوانی و روان‌خوانی و صحیح‌خوانی قرآن را دارد (بدون محدودیت سنی، اما به شرط دارا بودن سواد)، می‌توانند به این سیستم مراجعه کنند و از رشته‌‌های مختلف با تدریس اساتید و داوران بین‌المللی بهره‌مند شوند.

وی تأکید کرد: از ضعف‌های سنوات اخیر در حوزه‌های آموزش قرآن، نبود زیرساخت‌ها بود که انتظار داریم دوستان در بخش‌های مختلف قرآنی با هم همکاری کنند تا بتوانند طی انجام فعالیت مشترک و یکپارچه، به اهداف خود برسیم.

بخش دیگر این برنامه رونمایی از ۲۷ عنوان کتاب و اثر پژوهشی در موضوعات مختلف قرآنی و معارفی بود. حجت‌الاسلام والمسلمین حمید محمدی درباره این آثار گفت: تمامی این آثار در نوع خود، متفاوت و ممتاز می باشند. همگی این آثار با توجه به نیاز روز جامعه به محتوای معارفی تولید شده است.

وی اضافه کرد: برخی از این آثار شامل آموزش صوت و لحن قرآن کریم، بصیرت، قرآن؛ کتاب مقاومت، جهاد و شهادت، سال‌ شکوفایی، انگیزه و انگیزه‌سازی، نسخه شفابخش و آثار پژوهشی در حوزه تحلیل قرآنی و مردمی به ماه‌های رجب، شعبان و رمضان است.

بخش دیگر این نشست، اختتامیه طرح توسعه آموزش عمومی تفسیر قرآن کریم بود که حجت‌الاسلام مهدی اخوان‌صباغ، رئیس سازمان دارالقرآن الکریم، در این خصوص گفت: ۳ ماه پیش که به محضر حجت‌الاسلام و المسلمین قرائتی رسیدیم، برنامه تفسیر قرآن را شروع کردیم که در این برنامه نزدیک به ۷ هزار نفر در فضای قرآنیان سازمان تبلیغات اسلامی، کارکنان، امامان محله، ائمه جماعت، شبکه هیئات مذهبی و ظرفیت‌هایی که خود سازمان تبلیغات اسلامی دارد، در این برنامه شرکت کردند. در این طرح، ۵ سوره لقمان، فتح، حجرات، نور و محمد(ص) با استفاده از ظرفیت کتاب‌های حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی، مطالعاتش انجام و برگزاری مسابقات آن با هماهنگی نهاد اداری و مالی سازمان و معاونت آموزش سازمان تبلیغات اسلامی اجرا شد. در این طرح ۷۲ ساعت ضمن خدمت برای کارکنان نیز محاسبه شد. بعد از برگزاری آزمون حدود ۲۰۰ نفر به عنوان برگزیدگان مشخص شدند.

وی با بیان اینکه بحث توسعه فرهنگ تفسیر در کشور را در این جلسه خواهیم داشت، اضافه کرد: ۱ سیستم مجازی را رونمایی خواهیم کرد که این سامانه، آموزش مجازی قرآن و عترت نام‌گذاری شده و ۱ سیستم کلی برای تمام مخاطبان کشور است. این سیستم ۱۰ سیستم زیر مجموعه دارد. ۵۰% این سیستم مباحث معرفتی و تربیتی قرآن کریم و الباقی مباحث مهارتی از جمله آموزش صوت و لحن است.

سامانه آموزش مجازی قرآن و عترت و 27 اثر پژوهشی معارفی رونمایی شد

در این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی از ۱ عمر فعالیت‌های قرآنی حجت‌الاسلام محسن قرائتی نیز تجلیل به عمل آورد. بخش پایانی این نشست نیز رونمایی از سیستم آموزش مجازی قرآن و عترت، چند کتب و اثر پژوهشی در حوزه قرآن، عترت، خانواده و تربیت و در نهایت اختتامیه طرح تفسیر با حضور حجج‌الاسلام قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز، محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، حمید محمدی، دبیر شورای عالی توسعه فرهنگ قرآنی و مهدی اخوان‌صباغ، رئیس سازمان دارالقرآن بود.

انتهای پیام
منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=647026
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : مذهبی
اعلام ویژه‌برنامه‌های رمضانی شبکه قرآن و معارف سیما
۱۴۰۰/۰۱/۲۴-۲۲:۴۶

. به گزارش ایکنا، با نقل قول از روابط عمومی شبکه قرآن و معارف سیما، همزمان با فرارسیدن ماه مبارک رمضان و حلول بهار قرآن، پخش زنده محفل انس با قرآن کریم در روز اول ماه مبارک رمضان که به‌صورت مجازی و...

ارسال توسط : ایکنا
تدارک ویژه گروه همخوانی محمدرسول‌الله(ص) برای ماه رمضان
۱۴۰۰/۰۱/۲۴-۱۹:۳۴

. رحیم قربانی، مسئول گروه همخوانی محمدرسول‌الله(ص) در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا از تدارک ویژه این گروه برای ماه مبارک رمضان خبر داد و گفت: در شرایطی که مردم بیش از هر زمان دیگری نیاز به انس با قرآن،...

ارسال توسط : ایکنا
فقدان «محمدجعفر تجلی» خسارتی بزرگ به امور قرآنی
۱۴۰۰/۰۱/۲۴-۱۹:۲۲

. به گزارش ایکنا؛ به دنبال درگذشت حجت‌‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر تجلی، مسئول برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن در اواخر دهه 60 و معاون فرهنگی سازمان اوقاف در آن سالها، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی...

ارسال توسط : ایکنا
بخش فروشگاهی و محتوایی در نمایشگاه مجازی قرآن هم‌تراز باشد
۱۴۰۰/۰۱/۲۴-۱۸:۲۶

فقهی‌زاده در شورای برنامه‌ریزی نمایشگاه مجازی قرآن: . به گزارش ایکنا؛ اولین جلسه شورای برنامه‌ریزی نمایشگاه مجازی قرآن کریم صبح امروز 24 فروردین‌ماه با حضور عبدالهادی فقهی‌زاده، معاون قرآن و عترت...

ارسال توسط : ایکنا
قرآنِ چاپ اسوه با نام «تجلی» گره خورده است
۱۴۰۰/۰۱/۲۴-۱۸:۱۵

. به گزارش ایکنا؛ حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی خسروی، پژوهشگر و مولف آثار قرآنی کشورمان با انتشار پیامی نسبت به درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر تجلی، از مدیران پیشین امور قرآنی واکنش نشان...

ارسال توسط : ایکنا