وزیر امور خارجه ضمن اشاره به بحران بی‌سابقه کرونا و آثار مخرب آن بر اقتصاد کشورهای عضو گفت: یکی از درس‌هایی که باید از این بحران گرفت، این است که چطور ۱ بحران بهداشتی می‌تواند به بحران‌هایی همچون...

کد خبر: 679215
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۱/۲۸-۰۶:۲۲
ارسال توسط :
بازدید: 2
ظریف: آماده همکاری با کشورهای «دی ۸» در حوزه‌های مختلف می باشیم

 وزیر امور خارجه ضمن اشاره به بحران بی‌سابقه کرونا و آثار مخرب آن بر اقتصاد کشورهای عضو گفت: یکی از درس‌هایی که باید از این بحران گرفت، این است که چطور ۱ بحران بهداشتی می‌تواند به بحران‌هایی همچون بحران اقتصادی، بحران بشردوستانه، بحران آموزشی و افزایش نابرابری‌ها در جامعه بین المللی تبدیل شود و هزینه اصلی آن نیز بر کشورهای درحال توسعه تحمیل گردد. 

 ظریف با اشاره به اینکه تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه مردم ایران (IRAN) در دوران تمام گیری کرونا از رویش حس همبستگی مابین ملت‌ها و نیز تمایل به همکاری در شرایط بحران به عنوان درس‌های مثبت دوران کرونا یاد کرد.

وزیر امور خارجه در بخش دیگری از سخنان خود تسهیل و افزایش تجارت، گسترش ارتباطات حمل و نقلی، تقویت گردشگری و بهره برداری از ظرفیت‌های فنآورانه و انسانی بویژه جوانان را ازجمله اولویت‌های سازمان دی ۸ برای همکاری قلمداد و آمادگی کشورمان برای همکاری جدی در این حوزه‌ها را اعلام کرد.

وی در ادامه ضمن تشکر از دولت بنگلادش برای برگزاری عالی این نشست و دبیرکل و تیم ایشان گفت: وزیران گرانقدر، جامعه بین الملل همچنان با چالش بی سابقه تمام گیری کووید-۱۹ روبروست. برای ایران، این چالش با تروریسم اقتصادی وحشیانه علیه ، که جنایتی فاحش علیه بشریت است، تلفیق شده است. 

ظریف اضافه کرد: هرچند جامعه بین‌الملل مشتاقانه می‌خواهد ویروس کرونا را به زباله دان تاریخ بسپارد، اما این تمام گیری درس‌های ارزشمندی هم به ما آموخته است. ما آموختیم که ۱ بحران سلامت چطور به سهولت می‌تواند به ۱ بحران اقتصادی، ۱ بحران بشری، ۱ بحران تحصیلی، ۱ بحران امنیت غذایی و ۱ بحران نابرابری منجر شده و به کشورهای در حال توسعه و کم‌تر توسعه یافته خسارتی فراتر از انتظار وارد کند.
وزیر امورخارجه کشورمان یادآور شد: در عین حال، ما آموختیم که ۱ بحران جهانی چطور می تواند برکات همبستگی را میان ملت‌ها سرازیر کند. 

ظریف: آماده همکاری با کشورهای «دی ۸» در حوزه‌های مختلف می باشیم

>>> بیشتر بخوانید:
ظریف در نشست دی8 شرکت کرد

وی در ادامه ضمن قدردانی از کشورهای دی 8 به دلیل حمایت جمهوری اسلامی ایران (IRAN) در طول این تمام گیری و در میانه تحریم‌های غیرقانونی و بیرحمانه، گفت: درس دیگری که آموخته‌ایم این است که اگر جامعه بین المللی می‌خواهد برای چالش‌های مشترکی که در پیش داریم آماده شود، تقویت همکاری میان کشورها و مناطق، گزینه ای بهینه خواهد بود. نهادهای چندجانبه، از جمله دی 8، ‌مجموعه گسترده ای از انتخاب‌ها را در اختیار ما قرار می‌دهد.

ظریف با بیان این این که نمی خواهم به شرح و بسط در خصوص چالش‌های مشترکی که پیش روی ماست، بپردازم یادآور شد: می خواهم بر انتخاب‌های مؤثری تمرکز کنم که می‌توانیم به صورت جمعی در چارچوب موجود و بالقوه همکاری دی8، اتخاذ نماییم. این امر اکنون که در آستانه نهایی کردن نقشه راه ده ساله دی8 قرار داریم، بسیار حائز اهمیت و درخور است.

وزیر امورخارجه به تجارت اشاره کرد و گفت: در صورتی که موافقتنامه موجود تجارت ترجیحی همراه با برخی از ساز و کارهای تکمیلی در خصوص گمرکات، امور مالی و خرد مالی، بانکداری، ظرفیت های دیجیتال و غیره اجرایی شوند، هدف تجارت ۲۰ درصدی درون دی8 تا سال ۲۰۳۰ در دسترس ما خواهد بود بنابراین دولت های ما باید در نقش تسهیل گر ظاهر شده و بخش خصوصی و شرکت‌های کوچک و متوسط باید به میدان آورده شوند.
وی ادامه داد: با وجود فاصله جغرافیایی زیادی که میان برخی کشورهای دی8 وجود دارد، دی8 می‌تواند ۱ نهاد متشکل از مجموعه‌ای از کشورهای متصل به هم باشد. این امر می تواند و باید از جمله در زمینه حمل و نقل مرکب و همکاری بندری، قرابت فرهنگی و گردشگری و اتصال شرکت به شرکت محقق شود.

ظریف گفت: از کشور میزبان بابت هوشیاری‌اش در تعیین موضوع بهره‌برداری از قدرت جوانان و فناوری به عنوان زمینه این نشست شورای وزیران و کنفرانس، سپاسگزاریم. 
وزیرامورخارجه یادآور شد: وزیران مربوطه ما در حوزه جوانان، این هفته گردهم آمده و راه‌های همکاری در خصوص این موضوع بسیار حائز اهمیت برای کشورهای‌مان را مورد بحث قرار دادند، جمهوری اسلامی ایران (IRAN) در ۲ برنامه مرتبط با مسائل انسانی و فناورانه دی8 فعال بوده است. ما در همدان میزبان «دانشگاه بین المللی دی8  و همین طور در تهران میزبان شبکه انتقال و تبادل فناوری دی8 می باشیم. ما از هر ایده‌ای برای تقویت این ۲ ابتکار استقبال می‌کنیم.
وی در پایان گفت: بار دیگر بر حمایت کامل ما از اقدام جمعی برای تحقق اهداف و مقاصد عالی دی8، تأکید می‌کنم.

نشست وزرای خارجه سازمان دی ۸ بریاست وزیرامور خارجه بنگلادش و با حضور وزرای امور خارجه مصر، اندونزی، جمهوری اسلامی ایران، مالزی، نیجریه، پاکستان و ترکیه در آستانه دهمین نشست سران این سازمان برگزار گردید. 

نشست مجازی سران  دی هشت  فردا با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی و به ریاست نخست وزیر بنگلادش برگزار می‌شود.

310 310

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=679215
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : سرگرمی
ست سیدادس و دریاچه ای از اشک ۲ عاشق! (+عکس)
۱۴۰۰/۰۱/۲۸-۰۱:۴۳

عصر ایران- ست سیداداس منطقه ای کوچک در مجمع الجزایر آتشفشانی آزور است. آزور سرزمینی متشکل از 9 جزیره آتشفشانی و تعدادی جزیره کوچک در کنار تپه های دریایی است که چیزی در حدود 2300 کیلومتر مربع مساحت...

ارسال توسط : عصرایران
ست سیدادس و دریاچه ایی از اشک ۲ عاشق! (+عکس)
۱۴۰۰/۰۱/۲۸-۰۱:۳۲

عصر ایران- ست سیداداس منطقه ای کوچک در مجمع الجزایر آتشفشانی آزور است. آزور سرزمینی متشکل از 9 جزیره آتشفشانی و تعدادی جزیره کوچک در کنار تپه های دریایی است که چیزی در حدود 2300 کیلومتر مربع مساحت...

ارسال توسط : عصرایران
سیروان فاقد امکانات درمانی و بیمارستانی است
۱۴۰۰/۰۱/۲۸-۰۱:۲۵

. . . به گزارش دیتانیوز با نقل خبرگزاری موج ایلام،جمعی از مردم و خیرین سلامت شهرستان سیروان طی نامه ای خطاب به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ،خواستار رفع مشکلات...

ارسال توسط : موج نیوز
تغییرات اساسی در رژیم غذایی سال۱۴۰۰
۱۴۰۰/۰۱/۲۷-۲۳:۱۲

. بسیاری از افراد برای کاهش وزن و افزایش سلامتی خود از رژیم‌های غذایی سنگین تبعیت کنند، اما جالب است بدانید که می‌توانید در  سال ۱۴۰۰، تنظیمات غذایی خود را به طور کامل تغییر دهید و تنها با همین...

ارسال توسط : انتخاب
تولید برنامه "آفتاب ضیافت" برای نوجوانان در
۱۴۰۰/۰۱/۲۷-۲۱:۳۹

...

ارسال توسط : موج نیوز