به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، از واکسیناسیون تا محدودیت‌های تازه کرونایی امشب ۱۸ فروردین‌ماه در برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور قاسمی دبیر کمیته...

کد خبر: 679938
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۱/۲۸-۰۷:۵۴
بازدید: 5
اولویت ستاد ملی مقابله با کرونا سلامت مردم است

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، از واکسیناسیون تا محدودیت‌های تازه کرونایی امشب ۱۸ فروردین‌ماه در برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور قاسمی دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا و صالحی متخصص بیماری‌های عفونی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

قاسمی با اشاره به اینکه ما در تمام تصمیم گیری‌ها تلاشمان بر این شده است تا اجماع سازی صورت بگیرد گفت: اولویت ما سلامت مردم است، یعنی با نگاه به اولویت سلامت تصمیمات گرفته می‌شود و این راهبرد کلان ستاد ملی مقابله با کروناست.

وی اضافه کرد: باید بین حوزه‌های مختلف و سلامت تعادل برقرار شود، لذا تمام امور انجام شده است، باید بپذیریم که در شرایط عادی قرار نداریم، تمام باید به هم کمک نماییم تا بتوانیم این روند را مدیریت نماییم.

دبیرکمیته اجتماعی، امنیتی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه تنها مشاغل حیاتی و ضروری در شهر‌های قرمز اجازه فعالیت خواهد داشت گفت: وضعیت خوبی که در اسفند ماه داشتیم نتیجه برنامه ریزی و ۵ ماه تلاش بود.

قاسمی با اشاره به اینکه ویروس انگلیسی در اکثر استان‌های کشور گردش پیدا کرده است اضافه کرد: شاهدیم که وضعیت شهر‌های ما از زرد و آبی به سمت نارنجی و قرمز تغییر کرده است لذا بر اساس آماری که امروز وزارت بهداشت منتشر کرد، در حال حاضر ۲۵۷ شهر قرمز، ۱۲۹ شهر نارنجی و ۵۱ شهر زرد می باشند.

وی با اشاره به اینکه تجربه ۹ ماه فعالیت در مدیریت بیماری کرونا اظهار کرد: از اسفند سال ۹۸ تا آبان سال ۹۹ در قالب طرح مدیریت هوشمند محدودیت‌ها کار دنبال شد، این طرح به تصویب جلسه چهل و چهارم ستاد ملی مقابله با کرونا رسید و مبنای عملکرد الزامات و محدودیت‌هایی بود که متناسب با وضعیت شهر‌ها اجرایی شد.

دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی، انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: در آبان‌ماه سال گذشته روند بیماری تصاعدی شد، لذا طرح مدیریت هوشمند عملیاتی شد، در آن زمان وضعیت شهر‌ها به ۴ قسمت قرمز، نارنجی، زرد و آبی تقسیم شد، برای هرکدام از این وضعیت‌ها ۱ جدول الزامات و محدودیت‌ها را طراحی کردیم.

پلمب حدود ۴۲ هزار واحد صنفی متخلف از دید عدم رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی 

قاسمی ادامه داد: ویروس رفتاری قابل پیش‌بینی ندارد و ویژگی‌های خاص خود را دارد، در تمام جای دنیا این مسئله اتفاق می‌افتد و به همین خاطر طرح هوشمند را اجرایی کردیم، هوشمند بودن به دلیل این است که نوع بیماری و ویروسی که با آن مواجه می باشیم رفتار‌های غیر قابل پیش بینی دارد، حدود ۱ سوم از صنوف در حوزه‌های مختلف که در راستای ضروریات زندگی مردم، فضای تولیدی و اقتصاد کشور فعالیت کنند، می‌توانند فعالیت شان را در شهر‌های قرمز ادامه دهند، ما به صورت هفتگی وضعیت شهر‌ها را از اول آذرماه اعلام می‌کردیم.

وی با اشاره به اینکه ۴۲ هزار واحد صنفی ناقض محدودیت‌های کرونایی در ۴ ماه اخیر پلمب شدند اضافه کرد: در راستای طرح جامع مدیریت هوشمند بالغ بر ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار نظارت بوسیله کمیته نظارت استان‌ها انجام شد و حدود ۴۲ هزار واحد صنفی متخلف از دید عدم رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی پلمب شدند.

دبیر کمیته اجتماعی، امنیتی، انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: واحدی که پلمب شده متوجه خسارت‌هایی می‌شود، نظارت ۱ بخش تخصصی دارد که بخشی از آن مربوط به کارشناسان بهداشت محیط می‌شود.

قاسمی با بیان اینکه از زمانی که بحث ممنوعیت تردد‌ها مطرح شد راهکاری که برای تردد‌های ضروری پیش بینی شد گفت: به این صورت بود که مستنداتی باید ارائه داده می‌شد تا مجوزی را دریافت کنند، در اوایل تا فرمانداری‌ها بخواهند با این مسئله به روزرسانی شوند مشکلاتی ایجاد شد، در نهایت این موضوع را بسیار محدود کردیم و در ۴ الی ۵ حوزه ضروری مجوز‌ها صادر می‌شود و بر اساس مستنداتی که در حقیقت، متقاضی ارائه می‌دهد راستی‌آزمایی می‌شود، مجوز‌ها یا برای مباحث اداری، محترم قضایی و یا درمانی صادر می‌شود.

وی اضافه کرد:ما هر هفته جلساتی را برگزار می‌کنیم، ۱۳۰ جلسه کارشناسی شده را تاکنون تشکیل داده ایم، برای ۱ مسئله ساده ساعت‌ها و هفته‌ها جلسه برگزار می‌شود تا به جمع‌بندی برسیم، اولویت تصمیم دید دوستان وزارت بهداشت است و در مورد نوروز بر اساس مصوبه ستاد ملی تصمیمات اجرایی شد.

مصطفی قانعی رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در بخش دیگری از برنامه گفت:واکسن داخلی به طور مشخصی با ۱ برنامه مشخص حمایت می‌شود و در حقیقت این کوتاهی تامین کنندگان واکسن خارجی است که نه تنها برای ایران (IRAN) بلکه برای کشور‌های دیگر به جز ۷، ۸ کشور این بدقولی وجود دارد لذا زمینه‌ای ایجاد شد تا واکسن ساز‌های داخلی بیشتر مورد توجه قرار بگیرند.

وی با اشاره به اینکه برای خرید واکسن مدت طولانی در کمیته ملی واکسن بحث و تمام تمهیدات انجام شد اضافه کرد: سهمیه کوواکس خریداری شد و پول آن پرداخت شد، منتها وضعیت به شکلی است که تأمین واکسن مطابق با تولید کننده و دید تولید کنندگان و یا آورده تولیدکنندگان صورت نگرفته است و این موضوع مختص به ایران (IRAN) نیست.

قانعی ادامه داد: میزان واکسیناسیون و میزان واکسنی که داریم به طور واضح باید بگویم که نسبت به برخی کشور‌ها عقب می باشیم و در این موضوع تردیدی نیست.

واکسن پاستور سریعتر از ماه مهر به دست مردم می‌رسد

وی اظهار کرد: تعداد واکسنی که در داخل ایران (IRAN) تولید می‌شود نسبت به بقیه کشور‌ها بسیار قابل توجه است که امید می‌رود تا ماه مهر بتواند پاسخگوی نیاز کشور باشد، همیشه این بحث را داشتیم که تاخیری را در تولید نسبت به بقیه کشور‌ها در حدود پنج، ۶ ماه داریم، ولی خوب انشالله واکسن را به مردم خواهیم رساند.

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: کادر پزشکی، سالمندان و کسانی که بیماری خاص می دارند این‌ها ممکن است از مهر ماه به بعد واکسن را دریافت کنند، اما قبل از آن گروه‌های پرخطر واکسن را دریافت کنند، ایران (IRAN) با ۲ یا ۳ واکسن را با سایر کشور‌ها تولید مشترک دارد، واکسن پاستور سریعتر از ماه مهر به دست مردم می‌رسد.

قانعی اظهار کرد: علت کم بودن ورود واکسن خارجی تاخیر تامین کنندگان خارجی است نه تاخیر خرید، از سوی دیگر باید اذعان داشت که ویدیو‌های منتشر شده در فضای مجازی درباره تجهیزات تست کرونا قابل راستی آزمایی نیستند، امیدواریم از شهریور ماه به بعد بحران نداشته باشیم.

محمدرضا صالحی فوق تخصص بیماری‌های عفونی اضافه کرد: ویروس کرونای انگلیسی این قابلیت را دارد که جهش‌های جدیدی پیدا کند که در جمعیت‌های با حجم بالاتر و بیمارانی که دچار نقص ایمنی می باشند گسترش پیدا کند.

وی ادامه داد: ویروس جهش یافته انگلیسی، واگیری بسیار بالایی دارد یعنی تقریباً ۷۰ درصد بیشتر از نوع ووهان قدرت سرایت دارد البته این ویروس رفتار بالینی متفاوتی ندارد و این نگرانی وجود دارد که به سمت جهش‌های خطرناک با رفتار‌های بد بالینی برویم.

صالحی تاکید کرد: در حال حاضر وضع خیلی وخیم است و این ویروس جهش یافته با بالا بودن تعداد مبتلایان به صورت ناگهانی و حجم بالای بیمارانی که به سیستم بهداشتی و درمانی تحمیل می‌کند می‌تواند نظم سیستم بهداشت و درمان را بر هم بزند که این بی نظمی می‌تواند موجب افزایش مرگ و میر باشد.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی اضافه کرد: در روز‌های گذشته تعداد تست مثبت، بستری و فوتی افزایش پیدا کرده است که این شرایط به قدرت بالای چسبندگی ویروس جهش یافته به سلول‌های انسان بستگی دارد، مردم باید شیوه نامه‌ها را رعایت کنند و مسئولین باید محدودیت‌ها را عملیاتی کنند.

صالحی با اشاره به اینکه تصمیم گیران باید دستورالعمل‌های مقابله با کرونا را عملیاتی کنند اظهار کرد: مردم نیز باید تا حد امکان به دستور العمل‌های مقابله با کرونا پایبند و متعهد باشند، تمام موارد مشکوک میان آلرژی و کرونا؛ ابتلا به کرونا در دید گرفته شود، علائمی مثل تب بالا، سردرد شدید و اسهال شدید در آلرژی کمتر مشاهده می‌شود.

انتهای پیام/

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
برچسب ها:
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=679938
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : علمی پزشکی
قهوه معمولی یا فاقد کافئین؛ کدام ۱ برای بدن مناسب است؟
۱۴۰۰/۰۱/۲۸-۰۶:۱۲

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران با نقل قول از اکسپرس، کافئین یکی از موادی است که به وفور در قهوه و برخی نوشیدنی‌ها وجود دارد. گرچه کافئین باعث افزایش انرژی و نیز...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
گیاه «شِنگ» چه می باشد و چه خواصی دارد؟
۱۴۰۰/۰۱/۲۸-۰۵:۳۲

به گزارش ایسنا از برگ‌های شنگ در سالاد استفاده کنند و ایرانیان آن را مانند کاهو و کاسنی با سرکه و بدون آن می‌خورند، چون بسیار خنک است. خوردن برگ‌های شنگ اسهال و خون‌ریزی معده را بند می‌آورد و از...

ارسال توسط : الف
ویزیت پزشکان در ۱۴۰۰ هم گران شد/ نرخ‌های جدید
۱۴۰۰/۰۱/۲۸-۰۴:۴۶

آفتاب‌‌نیوز : دکتر سجاد رضوی درباره جزئیات رشد تعرفه‌های سال ۱۴۰۰، گفت: رشد تعرفه‌های امسال حدودا در کل ۲۸.۵ درصد بود که در اجزای مختلفی مانند ویزیت، جزء فنی، جزء حرفه‌ای، هتلینگ، دارو و...

ارسال توسط : آفتاب
پس از بهبودی تا چه زمان در برابر کرونا ایمن می باشیم؟
۱۴۰۰/۰۱/۲۸-۰۴:۰۸

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با نقل قول از مدیکال اکسپرس، این ۱ سوال باز است که بعد از غلبه بر عفونت سارس-کووید ۲، محافظت در برابر عفونت مجدد (ابتلای...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
مادران شیرده مراقب مصرف چربی باشند
۱۴۰۰/۰۱/۲۸-۰۳:۴۹

آفتاب‌‌نیوز : در این تحقیق دانشگاه بریتیش کلمبیا، اوکاناگان، کانادا، دکتر دینا گیبسون، محقق بیوشیمی به همراه دکتر سانجو جوش که جنبه‌های بیوشیمیایی چربی‌های رژیم غذایی را مطالعه می‌­کند، با دکتر...

ارسال توسط : آفتاب