سعید لیلاز کارشناس اقتصادی در اعلام کرد وگو با خبرآنلاین با بیان اینکه درباره توافقنامه ۲۵ ساله ایران (IRAN) و چین اغراق می شود،اظهارداشت: معمولا در اولین مواجهه با موضوع توافق نامه ایران (IRAN) و...

کد خبر: 681592
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۱/۲۸-۰۷:۰۴
ارسال توسط :
بازدید: 2
لیلاز: مخالفان توافقنامه ۲۵ ساله ایران (IRAN) و چین،هنوز فرق توافقنامه و قرارداد را نمی‌دانند

سعید لیلاز کارشناس اقتصادی در اعلام کرد وگو با خبرآنلاین با بیان اینکه درباره توافقنامه ۲۵ ساله ایران (IRAN) و چین اغراق می شود،اظهارداشت: معمولا در اولین مواجهه با موضوع توافق نامه ایران (IRAN) و چین،به این موضوع توجه نمی شود که آنچه امضا شده تنها ۱ توافق نامه است و تا تبدیل شدن به قرارداد راه طولانی در پیش دارد.

 بیشتر بخوانید 

   حریری: نه موافقان از محتوای سند همکاری ایران‌ و چین اطلاع می دارند نه‌ مخالفان

وی اضافه کرد: اکثر کسانی که نسبت به این توافق نامه انتقاد دارند، گویی درطول زندگی شان ارز خارجی خرید و فروش نکرده اند و نمی توانند  فرق بین توافقنامه و قرارداد را تشخصی بدهند و پیچیدگی های دومی به اولی را درک کنند.نکته دوم اینکه ، در این توافقنامه هیچ تضمینی جز امضا وجود ندارد.همانطور که در هیچ توافق نامه و قراردادی تضمینی برای تداوم کاروجود ندارد مگر آنکه براساس موازنه قوا آن قرارداد بهم بخورد.

لیلاز با تاکید بر اینکه هر توافق نامه ای براساس ۱ موازنه قوا نویسندگی می شود،تاکید کرد: به محض آنکه موازنه قوا بهم بخورد،قرارداد نقض می شود.از سویی باید توجه داشت که یک توافقنامه بیانگر هیچ چیز نیست حتی قراردادترکمنچای که اینقدر به آن استناد می شود وقتی در تهران طرفداران میرزامسیح مجتهد، گریبایدوف را کشتند،روسیه بخشی از بدهی های ایران را از ترس بخشید که در ایران (IRAN) علیه روسیه قیامی صورت بگیرد، چون موازنه قوا در روسیه در سال ۱۸۲۹ که گریبایدف در ایران (IRAN) کشته شد،بهم خورد.

او اضافه کرد: وقتی انقلاب روسیه اتفاق افتاد، بقیه قرارداد ترکمنچای هم باطل شد و روسیه از کلیه مفاد انحصاری اش در ایران (IRAN) گذشت.بنابراین هیچ تضمینی برای هیچ قراردادی وجود ندارد..اگر ایران (IRAN) ضعیف شود،این توافقنامه بهم می خورد وگرنه برعکس آن اتفاق می افتد.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه هیچ توافق و همکاری به تنهایی قابل اجرا شدن نیست،تصریح کرد: حتی من معتقدم این میزان حساسیتی که نسبت به این توافقنامه درافکار عمومی ایجاد شده است هم باید باقی بماند.من مخالف هرگونه تلاش برای ساکت کردن مخالفان این توافقنامه هستم.چون این مخالفت ها به حفظ موازنه به نفع ایران (IRAN) کمک می کند.

اغراق می شود

لیلاز در ادمه با اشاره به اینکه اغلب مخالفان درباره این توافقنامه اغراق می کنند،گفت:این اغراق یا ناشی از سوء نیت است یا ناآگاهی از حجم اقتصاد ایران ؛در حالی که حجم اقتصاد ایران (IRAN) ، کوچک نیست که با ۴۰۰ میلیارد دلار ظرف ۲۵ سال تحت حمایت چین قرار بگیرد.از سوی دیگر همین الان حجم مراودات ایران با چین بالاتر از رقم این توافق نامه است.چرا تا الان مخالفان حرفی نمی زدند؟ 

او در ادامه به میزان تجارت چین با آمریکا اشاره کرد و گفت: نسبت آنچه چین  در موازنه تجاری با اقتصاد آمریکا می کند بسیار بزرگتر از حتی هشداری است که مخالفان این توافق نامه عنوان می کند.همین الان مازاد تجاری چین با آمریکا هر ۴۰۰ روز معادل این توافقنامه است .

لیلاز گفت: به اعتقاد من این توافقنامه اگر خسارتی به ایران (IRAN) بزند،مسئولیت آن با غرب است. چون فشار غرب و تداوم افزایش این موضوع به ضرر آنهاست. اصلا این توافقنامه محصول دیدگاه‌های ترامپی است. از تمام اینها مهمتر،کسانی که می گویند باید به سمت غرب برویم،این توافقنامه به نوعی کمک به ورود غرب به اقتصاد ایران است.همانطور که یکی از آثار این توافقنامه همین کنفرانس اخیر وین است.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه مخالف هرگونه موازنه بین شرق و غرب بین اقتصاد ایران است،یادآورشد: من معتقدم هرگونه به هم خوردن موازنه ایران (IRAN) به سمت شرق و غرب چه به نفع غرب باشد یا شرق،در نهایت به ضرر منافع ملی ایران (IRAN) است و سبب بی ثباتی ایران می شود. در حالی که توافقنامه ای که سبب برقراری موازنه شرق و غرب می شود،به نفع ایران (IRAN) است. این توافقنامه هم غلطیدن به سمت شرق نیست.

لیلاز درپاسخ به این پرسش که برخی از نقش آقای لاریجانی در این توافقنامه انتقاد می کنند،گفت: در همه جای دنیا،وقتی پای مسایل بسیار مهم در میان است، روسای کشورها نمایندگان ویژه ای برای امور خاص در دید می گیرند.حضور آقای لاریجانی هم به همین دلیل است.اگر دولت در جریان این امر نبود و آقای لاریجانی مستقیما وارد مذاکره شده و دولت را در جریان قرار نمی داد،می توانستیم بگوییم که دولت در مسایل کلان کشور کنار گذاشته شده است.اما توافقنامه را آقای ظریف آن را امضا کرده است.اگر قرار بود این اتفاق بدون حضور دولت بیفتد، مثل جریان شورای امنیت ملی دولت احمدی نژاد می شد.

وی اضافه کرد: طبق عرف دیپلماتیک تمام امور دیپلماتیک به تنهایی در دولتها تصمیم گیری نمی شود و سایر بخش ها مثل پارلمان ها یا نمایندگان رهبران در این تصمیم ها مشارکت می کنند.حضور آقای لاریجانی هم پدیده عجیبی نیست و در دولتهای قبل هم نمونه چنین نمایندگانی داشته ایم.

٢٢٣٢٢٣

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
برچسب ها:
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=681592
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : سیاسی
 روزه، قرآن و دعا؛ مائده‌های ماه رمضان
۱۴۰۰/۰۱/۲۸-۰۶:۴۶

خبرگزاری میزان - بنا به اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در آستانه ورود به ماه ضیافت الهی این پایگاه ۱۴۰۰/۰۱/۱۹ گزیده‌ بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره اهمیت این ماه و راهکار‌های...

ارسال توسط : میزان آنلاین
علیرضا بهشتی: مردم احساس می کنند مشکلات شان از طریق صندوق رای (vote) حل نمی شود
۱۴۰۰/۰۱/۲۸-۰۶:۳۵

. بخشی از اظهارات او را می خوانید:. . . . *در ۱ دهه اخیر رئیس‌جمهور، مجلس، شوراهای شهر و روستا، با گذشت هر دوره انتخاباتی بی‌تحرک‌تر و بی‌اثرتر می‌شوند.نتیجه اینکه تغییر و رفت‌وآمد کارگزاران تغییر...

ارسال توسط : خبر آنلاین
 روزه، قرآن و دعا؛ مائده‌های ماه رمضان
۱۴۰۰/۰۱/۲۸-۰۶:۳۵

خبرگزاری میزان - بنا به اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در آستانه ورود به ماه ضیافت الهی این پایگاه ۱۴۰۰/۰۱/۱۹ گزیده‌ بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره اهمیت این ماه و راهکار‌های...

ارسال توسط : میزان آنلاین
انتخابات؛ نماد وحدت ملی
۱۴۰۰/۰۱/۲۸-۰۶:۰۵

مقام معظم رهبری در سخنان اخیرشان نکاتی را پیرامون انتخابات و اهمیت آن فرمودند و از جمله به جایگاه و مسئولیت سنگین و نقش بی‌بدیل رئیس‌جمهور اشاره کردند تا افرادی ناآگاهانه و بدون ارزیابی خود نامزد...

ارسال توسط : الف
در طلب کوش و مده دامن امید ز دست
۱۴۰۰/۰۱/۲۸-۰۶:۰۱

این پرونده خبرآنلاین، پیشکشی ست به مناسبت روز چهارم « ماه » خواندن «او». . ماهی که قرار است قوی شویم برای انجام امر «او» و چشیدن طعم شیرینی یاد او در جان آدمی. . بگذار بگذریم. می دانی که چه دست ها و...

ارسال توسط : خبر آنلاین