به گزارش میزان، فارغ از انقلاب پُرشکوه ملّت ایران (IRAN) که بزرگ‌ترین و مردمی‌ترین انقلاب عصر تازه بوده و قابل قیاس با دیگر رویدادها نیست، حتماً پافشاری مردم بر استیفای حق هسته‌ای خود و بهره‌مندی...

کد خبر: 681639
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۱/۲۸-۰۶:۱۷
ارسال توسط :
بازدید: 1
بهروز کمال‌وندی: شناسایی ۴ معدن بالقوه کیک زرد در کشور/غنی‌سازی در ماه‌های آینده بیشتر خواهد شد

به گزارش میزان، فارغ از انقلاب پُرشکوه ملّت ایران (IRAN) که بزرگ‌ترین و مردمی‌ترین انقلاب عصر تازه بوده و قابل قیاس با دیگر رویدادها نیست، حتماً پافشاری مردم بر استیفای حق هسته‌ای خود و بهره‌مندی از صنعت کاربردی هسته‌ای با تلاش شبانه‌روزی دانشمندان این صنعت، از مهم‌ترین نقاط عطف و رویدادهای سَده گذشته است.

اولین گام ایران (IRAN) برای حرکت به سمت استفاده از ۱ انرژی نو به نام هسته‌ای سال ۱۳۳۵ برداشته شد و در سال ۱۳۴۰ پروژه «راکتور تحقیقاتی تهران» شروع به کار کرد؛ آن‌طور که در تارنمای سازمان انرژی اتمی آمده است این اقدام «سنگ‌بنای علوم و فنون هسته‌ای» در ایران (IRAN) شد و ۱۳ سال بعد نیز سازمان انرژی اتمی تاسیس و اکبر اعتماد اداره آن را بر عهده گرفت.

غرب به سردستگی رژیم آمریکا در روزگاری که اموال ملت ایران (IRAN) را غارت می‌کرد تهران را ترغیب به داشتن صنعت هسته‌ای کرده و حتی راکتور ۵ مگاواتی هدیه کرده بود، اما به محض به ثمر نشستن تلاش ملت ایران (IRAN) برای داشتن استقلال سیاسی در سال ۱۳۵۷، همین کشور‌ها تبدیل به مخالفان صنعت هسته‌ای در ایران (IRAN) شدند بنابراین مشخص می‌شود پرونده‌های ضد ایرانی غرب در حوزه هسته‌ای ساختگی بوده و هیچ مبنایی ندارد.

۲۰ دستاورد هسته‌ای از سال ۸۵

از ۲۰ فروردین سال ۱۳۸۵ که اولین سالروز ملی فناوری هسته‌ای با دستیابی به فناوری غنی سازی اورانیوم و تولید کیک زرد برگزار شد، تا سال ۱۳۹۲ حدود ۲۰ دستاورد مهم رونمایی شد. از ۲۰ فروردین ۱۳۹۳ سازمان انرژی اتمی هر ساله پروژه‌های متعددی را با موفقیت به اتمام رساند و معرفی کرد. تعدد این دستاورد‌ها را بصورت آماری می‌توان ذکر کرد به طوری که در سال ۱۳۹۳ (۴ دستاورد)، سال ۱۳۹۴ (۴ دستاورد)، سال ۱۳۹۵ (۱۵ دستاورد)، سال ۱۳۹۶ (۴۰ دستاورد)، سال ۱۳۹۷ (۸۳ دستاورد) و سال ۱۳۹۸ (۱۱۴ دستاورد) رونمایی شد.

مراسم روز ملی فناروی هسته‌ای در سال ۱۳۹۹ به دلیل شیوع ویروس حقیر و خطیر کرونا برگزار نشد. حال هم‌زمان با روز ملی فناروی هسته‌ای سال ۱۴۰۰ که بناست از ۱۳۳ دستاورد صنعت هسته‌ای رونمایی شود با بهروز کمال‌وندی معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران (IRAN) به گفت‌وگو نشستیم. ضمناً یادآور می‌شود مراسم روز ملی فناروی هسته‌ای امسال فردا شنبه ۲۱ فروردین برگزار می‌شود.

. بناست روز شنبه از ۱۳۳ دستاورد تازه مرتبط با صنعت هسته‌ای رونمایی شود. در مصاحبه قبلی که با شما داشتیم فرمودید از فروردین ۸۵ تا ۹۲، ۲۰ دستاورد و از سال ۹۳ تا ۹۸، ۲۶۰ دستاورد داشتیم. حالا بناست ۱۳۳ دستاورد در صنعت هسته‌ای داشته باشیم، این دستاوردها مربوط به چه حوزه‌هایی است؟

کمال‌وندی: منظور ما از دستاورد، پیشرفت و رسیدن به نقطه‌ای است که مشکلی از این صنعت حل شده باشد؛ بعضی از این دستاوردها، موضوعاتی است که در سطح ملی اهمیت دارد و به همین دلیل انتخاب می‌شوند تا به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شوند و یا در نمایشگاهی از آن‌ها رونمایی شود.

یک سوم دستاورد‌های تازه هسته‌ای در حوزه غنی سازی است

گرچه حدود ۱ سوم از دستاورد‌های تازه هسته‌ای در حوزه غنی سازی است، ولی خوب در حوزه‌های دیگر به خصوص پزشکی- هسته‌ای نیز دستاورد‌های متعددی داریم که در این رابطه می‌توانیم به تعدادی رادیو دارو در حوزه تشخیصی و درمانی اشاره کرد.

افتتاح اولین مرکز پرتو پزشکی کودکان در بیمارستان کودکان تهران

حدود ۱۳- ۱۴ مورد از این دستاورد‌ها به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح می شود که در این رابطه می‌توان به افتتاح اولین مرکز پرتو پزشکی کودکان در بیمارستان کودکان تهران، دومین بیمارستان سوختگی سوانح پرتویی و مرکز دوم واحد صنعتی مجتمع آب سنگینی که دوتره تولید می‌کند در استان مرکزی اشاره کرد که هر دوی این مراکز استفاده‌های تحقیقاتی و دارویی می دارند.

ساخت مرکز ملی یون درمانی
همچنین در این حوزه می‌توان به پروژه عظیم ساخت مرکز ملی یون درمانی با ۲۲۰ میلیون یورو تجهیزات با کمک وزارت بهداشت و همکاری برخی از بانک‌های داخلی به صورت فایناس اشاره کرد که این مرکز می‌تواند پنجمین مرکز در سطح جهان باشد.

تترا؛ پروژه‌ای برای تولید رادیو دارو‌ها

پروژه دیگری تحت عنوان «تترا» برای تولید رادیو دارو‌های درمانی و تشخیصی تازه در حد استاندارد بالا اشاره کرد که در دست احداث است و جزئیات پیشرفت آن را ارائه خواهیم کرد، مواردی هم در کوانتوم بایولوژیک داریم که برای درمان سرطان بسیار موثر خواهد بود.

آغاز تست مکانیکال سانتریفوژ IR9 به زودی

. به پروژه‌های مرتبط با غنی‌سازی هم اشاره بفرمایید. ظاهراً بناست سانتریفیوژ IR9 تست مکانیکی شود

کمال‌وندی: بله در حوزه‌ای که به موضوع غنی سازی مربوط می‌شود، ۱ سوم از پیشرفت‌ها مربوط به انواع ماشین‌ها و تجهیزات مرتبط با غنی سازی است که با بومی سازی این دستگاه ها، توسعه در این زمینه صورت گرفته است که مهمترین این ماشین ها، سانتریفیوژ IR9 است که به زودی تست مکانیکال آن شروع می‌شود؛ تست مکانیکی مرحله پیشرفته از تولید ۱ سانتریفوژ است که بعد از انجام انواع تست ها، گاز اصلی به این ماشین تزریق خواهد شد.

. وقتی از تست سرد ۱ سانتریفیوژ صحبت می‌کنیم یعنی چند درصد کار آن نوع دستگاه طی شده است؟

کمالوندی: هنگامی که به این مرحله می‌رسیم به این معنی است که محاسبات تئوری صورت گرفته، کار‌ها در حال انجام است و نصف بیشتر راه طی شده است.

با راه اندازی سانتریفیوژ IR9 از مرحله سانتریفیوژ IR1 که هر دستگاه آن صرفاً ۱ سو ظرفیت دارد، به سمت ۵۰ سو ظرفیت رفته ‌یم، البته بین این ۲ ماشین، ماشین‌های مختلف دیگری هم داریم که خیلی از آن‌ها را نصب می‌کنیم.

. پس مهم‌ترین رونمایی مراسم روز شنبه سانتریفیوژ هست.

کمال‌وندی: مهمترین برنامه روز فناوری هسته‌ای در حوزه غنی سازی، سانتریفوژ است، ضمن آنکه خیلی از قطعات سانتریفیوژ‌ها نیز ساخت داخل است، منتها سانتریفیوژ IR9، هم ظرفیتش حائز اهمیت است و هم اینکه ماشینی است که برخلاف سانتریفوژ‌های دیگر پروسه صحه گذاری با استاندارد بالا را طی می‌کند یعنی برای هر مرحله آن، ده‌ها مدرک تهیه و صادر می‌شود و الان هزاران مدرک را دارد.

. تائیدیه‌ها داخلی است؟

کمال‌وندی: بله، در وضعیت مهندسی معکوس مانند دستگاهی که قبلا تولید شده را تولید می‌کنیم، اما وقتی دستگاهی را خودمان تولید می‌کنیم، نرم افزار آن را داریم و سندش مهندسی و ثبت شده است، یعنی اگر قرار باشد بعد‌ها تغییری روی آن صورت گیرد دیگر لازم نیست تیمی که آن را ساخته اند خودشان حضور داشته باشند و تیم‌های دیگری هم می‌توانند روی آن کار کنند که البته در حوزه غنی سازی موارد متعدد دیگری هم همانند IR9 وجود دارد.

۱۶هزار و ۵۰۰ سو ظرفیت غنی سازی داریم/ظرفیت غنی سازی در ماه‌های آینده بیشتر خواهد شد

. در مصاحبه قبلی با میزان گفته بودید تا سال ۱۴۰۹، ۲۷۲ هزار سو ظرفیت غنی سازی خواهیم داشت، باتوجه به ساخت ماشین تازه و اینکه ما دیگر تعهد برجامی نداریم، این میزان تا چه، زمانی تولید خواهد شد؟

کمال‌وندی: این میزان ظرفیت غنی سازی را برای ۱۵ سال در دید گرفته بودیم، حال فرض نمایید برجامی در کار نیست و قصد سرعت دادن به برنامه‌های هسته‌ای خود را داشته باشیم، خیلی سریع ظرف مدت چند سال، ۳ یا ۴ سال آینده می‌توانیم به این میزان دست پیدا نماییم.

ماشین‌های IR6 آماده‌ بوده و قرار است هزار ماشین از آنها نصب شود، ماشین‌های IR2M نیز تماماً صحه گذاری شده و هزار دستگاه از آن نصب شده و در حال تولید است، آبشار دوم ماشین‌های IR4 هم که ظرفیت آن به اندازه IR2M است در حال نصب بوده و آبشار اول‌ آن نیز در حال تولید است و ماشین‌های IR1 هم به تدریج کنار گذاشته می‌شود.

الان حدود ۱۶و ۵۰۰ سو ظرفیت غنی سازی داریم که این رقم قبل از برجام ۱۳هزار و ۵۰۰ سو بود، ظرفیت غنی سازی ظرف ماه‌های آینده با توجه به اضافه شدن ماشین آلات تازه نیز به مراتب بالاتر خواهد رفت.

. با در دید گرفتن ملاحظات جدید، اگر طرف غربی به تعهداتش برگردد، دوباره محدودیت‌های هسته‌ای را می‌پذیرید؟

کمال‌وندی: در حال حاضر با فرض اینکه اصلا برجامی وجود ندارد کار می‌کنیم، اما اگر تحریم‌ها لغو شود و راستی آزمایی شود که تحریم‌ها به صورت موثر لغو شده اند ما نیز قدم‌هایی را که برداشته ایم را به نقطه‌ای که برجام تعیین کرده بر می‌گردانیم.

البته باید در دید داشته باشیم که ۵ سال و نیم است که از برجام گذشته، ایستگاه لغو تحریم‌های تسلیحاتی را پشت سر گذاشتیم و در سال هشتم نیز مجددا یکسری از محدودیت‌ها برداشته خواهد شد، ولی خوب براساس برجام سرعت رشد غنی سازی ما به صورت طبیعی کندتر خواهد شد، اما دستیابی به ظرفیت غنی سازی ۲۷۲ هزار سو در پایان ۱۴۰۹ با برجام نیز قابل تعهد است.

افزایش تولیدسالانه کیک زرد به ۴۰ تن

. یکی از حوزه‌های مهم صنعت هسته‌ای مرحله اکتشاف و استخراج هست که مع‌الأسف زیاد مورد توجه افکار عمومی قرار نمی‌گیرد. در این خصوص بفرمایید که چه وضعیتی داریم

کمال‌وندی: در حوزه اکتشاف و استخراج هم باید عنوان کنم که در وضعیت بسیار خوبی قرار داریم، اگر قبلا سالانه به طور متوسط ۴ تن کیک زرد تولید می‌کردیم الان به سالی ۴۰ تن رسیده است.

. در روش‌های تازه اکتشاف از صنعت هسته‌ای بهره برده اید؟

کمالوندی: اجازه بدید در مورد روش خیلی توصیح ندهم، ولی خوب آخرین تکنولوژی پیشرفته است.

اکتشافات اولیه بر اساس ۱ سری پرواز‌های هوایی صورت می‌گیرد؛ از آنجایی که فلزی با چگالی بالاست با بررسی‌های هوایی نقاطی که این فلز به میزان زیادتری را در خود جای داده شناسایی می‌شود و سپس مناطقی که آنومالی دیده شده باشد، چاه‌هایی نزدیک به هم حفر می‌شود تا مشخص شود که تراکم موجود، قابلیت تبدیل به معدن را دارد یا خیر.

در حوزه اکتشاف هم به مرحله اکتشاف هوایی رسیدیم که باعث شده ذخایر اورانیوم جدیدی کشف نماییم، اگر در گذشته گمان می‌کردیم به لحاظ منابع، کشور فقیری می باشیم الان مشخص شده اگر در دارا بودن این منابع غنی نباشیم فقیر هم نیستیم.

شناسایی ۴ معدن بالقوه کیک زرد در کشور

با کشف ۴ حوزه تازه غیر از مجتمع معدنی استخراج اورنیوم ساغند، کیک زرد بیشتری خواهیم داشت، اگر چه هدف گذاری ما تولید سالانه صد تن کیک زرد در کشور است، اما همین که در این چند سال توانسته ایم از رقم ۴ تن به ۴۰ تن استخراج اورانیوم برسیم نشان می‌دهد که جهش خوبی صورت گرفته است.

شناسایی اورانیوم در اعماق ۶۰۰ الی ۷۰۰ متری زمین

ضمن آنکه در حوزه اکتشاف نیز زمانی از تجهیزاتی استفاده می‌کردیم که با به کارگیری آن‌ها تنها می‌توانستیم تا عمق ۵۰ الی ۱۰۰ متری زمین را پی جویی نماییم، اما هم اکنون با روش‌های تازه می‌توانیم تا اعماق ۶۰۰ - ۷۰۰ متری زمین را مورد بررسی قرار دهیم.

گمان می‌کنم الان احتمال داشتن ۴ معدن وجود دارد که این معادن تازه کمک خواهد کرد تا وضعیت مواد اولیه مان بهتر شود البته باید منتظر نتیجه نهایی ماند، اما آنچه که نشان داده شده امیدوار کننده است لذا فکر می‌کنم رسیدن به تولید صد تن کیک زرد برای آینده نزدیک چند ساله شدنی باشد.

. قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران» که مشتمل بر ۹ ماده و ۲ تبصره هست در جلسه علنی روز چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ تصویب و پیرو استکاف رئیس‌جمهور، ۱۹ آذر از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی ابلاغ و ۴ دی ۹۹ لازم‌الاجرا شد. این قانون در چند مورد تکالیف اساسی برای سازمان انرژی اتمی مقرر کرده که بخشی از این تکالیف از قبیل شروع غنی‌سازی ۲۰ درصد یا نصیب ماشین‌های IR2M انجام شده است. مایلم درباره آخرین وضعیت سایر تکالیف این قانون همچون بهره‌برداری از کارخانه تولید اورانیوم فلزی در اصفهان بفرمایید

کمال‌وندی: در این ارتباط ۶ ایستگاه داشتیم یکی «ایستگاه بلافاصله» بود که باید فورا پس از تصویب این قانون، به تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد اقدام و در طول یکسال حداقل ۱۲۰ کیلوگرم از آن را در کشور ذخیره می‌کردیم که همین امروز بیشتر از ۵۵ کیلو از آن را تولید کرده ایم.

تقدیم برنامه زمانبندی ساخت راکتور آب سنگین ۴۰ مگاواتی تازه به مجلس

ایستگاه دوم، ایستگاه ۱ ماهه بود که می‌بایست ۱ برنامه زمانبندی درباره راکتور آب سنگین ۴۰ مگاواتی تازه را می‌دادیم که این کار نیز در زمان خودش انجام شده است، ایستگاه ۲ ماهه را داشتیم که توقف اجرای تعهدات فراپادمانی بود که ۱ هفته قبل از موعد قانون مجلس به آژانس نامه نوشتیم، ۱ تفاهمی صورت گرفت و بیانیه‌ای امضا شد و عملا اکنون ما تعهدات فرا پادمانی، پروتکل الحاقی و تعهدات برجامی را اجرا نمی‌کنیم.

البته بر اساس این تفاهم، هم اکنون اطلاعات دوربین‌ها و اطلاعاتی که خودمان در اختیار آژانس می‌گذاشتیم را ظرف ۳ ماه نزد خودمان نگه می‌داریم تا اگر تمام مسائل حل و تحریم‌ها لغو شد می‌توانیم با دید مجلس، اطلاعات را در اختیار آن‌ها بگذاریم، اما در غیر این صورت این اطلاعات پاک خواهد شد.

ایستگاه بعد از ۲ ماه، ایستگاه ۳ ماهه بود که اکنون ۱ هفته از آن گذشته، که ما باید در طول ۳ ماه، هزار ماشین IR۲M نصب می‌کردیم و ۱ آبشار ۱۶۴ تایی IR۶ که نصب و گازدهی شده و اکنون در حال تولید است.

بعد از آن ایستگاه ۵ ماهه را داریم که کارخانه اورانیوم فلزی است که آن هم در زمان خودش اتفاق خواهد افتاد، اگر چه ما در سوخت «سیلیساید» سوختی که از مسیر اورانیوم فلزی رد می‌شود عبور کردیم و اکنون در حال تولید این سوخت می باشیم که در واقع عبور از مسیر اورانیوم فلزی است.

یک ایستگاه هم تا انتهای سال داریم که باید در انتهای سال، ظرفیت تولید ما به ماهی ۵۰۰ کیلو برسد که لازمه رسیدن به این میزان این است که غیر از ماشین IR۶ که هزار ماشین آن باید تا پایان سال نصب شود و غیر از هزار ماشین IR2M باید زنجیره‌های دیگر را هم فعال نماییم که همین الان کار در حال انجام است.

زنجیره دوم IR4 در حال نصب و زنجیره اول آن در حال تولید است، ضمن آنکه مدل‌های دیگر از ماشین‌ها را به کار خواهیم گرفت که در این رابطه می‌توان به سانتریفیوژ IR9 اشاره کرد که از تست مکانیکال آن در روز فناوری هسته‌ای رونمایی خواهد شد.

عده‌ای با القای این که صنعت هسته‌ای کشور نابود شده سعی می دارند یاس و ناامیدی در مردم ایجاد کنند در حالی که آمار و ارقام و بازدید‌ها نشان می‌دهد که صنعت هسته‌ای ما صنعت بسیار شادابی است و تکالیفی که قانون برای مشخص کرده است را به خوبی می‌توانیم انجام دهیم کما اینکه اکنون نیز جلوتر از تکالیفی می باشیم که قانون برای ما مشخص کرده است.

در خصوص راکتور تازه آب سنگین بفرمایید که در چه مرحله‌ای است؟

کمال‌وندی: در جلسات کمیسیون مجلس صحبت از احیای راکتور قبلی بود که ما نیز اعلام کردیم که این کار با تعویض لوله‌ها شدنی است، اما آقای ذوالنور[رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس] مطرح کردند که اگر مجددا به برجام برگردیم چه اتفاقی خواهد افتاد، دوباره باید این لوله‌ها را جمع نماییم لذا خود ایشان پیشنهاد ساخت ۱ راکتور تازه را مطرح کردند و از ما هم پرسیدند که این کار شدنی است؟ که ما هم در جواب گفتیم پول و امکانات در اختیار ما قرار دهید می‌توانیم این کار را انجام دهیم که بر این اساس بود که ۱ ماده قانونی[ماده ۵] در قانون اقدام راهبردی مجلس برای لغو تحریم‌ها مشخص شد.

تست سرد بازطراحی راکتور آب سنگین ۴۰ مگاواتی فعلی اراک طی ۶ ماهه ابتدایی امسال

. علاوه بر ساخت راکتور آب سنگین ۴۰ مگاواتی تازه که در ماده ۵ قانون هسته‌ای مجلس به آن اشاره شده است، موضوع بازطراحی راکتور آب سنگین ۴۰ مگاواتی فعلی اراک هم در دستور کار است. درباره آخرین وضعیت آن هم بفرمایید

کمال‌وندی: راه اندازی تست سرد این راکتور را در نیمه اول سال یعنی طی ۴ یا ۵ ماه آینده خواهیم داشت و معمولا وقتی تست سرد راکتوری انجام می‌شود حداکثر تا یکسال بعد هم راه اندازی کاملا صورت خواهد گرفت.

علی رغم تمام تلاش ها، موانع و فشارها، به اتکای توان متخصصان خودمان این خواسته را به نتیجه رساندیم، راکتوری با شار نوترونی خیلی بالاتر از قبلی خواهیم داشت که ده‌ها سال می‌تواند مشکل کشور را به لحاظ نیاز رادیو دارو و مسائل تحقیقاتی حل کند.

امروز ظرفیت تولیدمان ۲۰ درصد بیشتر از قبل از برجام است

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران (IRAN) با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری به بررسی چشم‌انداز و دستاورد‌های صنعت هسته‌ای ایران (IRAN) پرداخت و درباره آخرین وضعیت این صنعت در کشورمان مطالبی را بیان کرد.

بهروز کمالوندی، سخنگو و معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه در آب سنگین وضعیت بسیار خوبی داریم گفت: کیفیت آب سنگین ما در دنیا اول است، آب سنگینی که در دنیا وجود دارد ۹۹/۹۵ درصد است، آب سنگینی که در کشور ما تولید می‌شود ۹۹.۹۹ درصد است.

وی اضافه کرد: سال گذشته حدود ۷ میلیون دلار آب سنگین صادر کردیم و امسال هم ۱۴ میلیون دلار صادر خواهیم کرد لذا ما نیاز‌های داخلی را جواب می‌دهیم، مراکز علمی و فناوری و دانشگاه‌ها به دنبال این مواد می باشند ما مصرف کننده هم شده ایم.

معاون امور بین الملل حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: بدون هیچ اغراقی می‌خواهم بگویم که به هیچ وجه وضعیت صنعت هسته‌ای ایران (IRAN) با هفت، ۸ سال پیش قابل مقایسه نیست، خیلی به جلو پیش رفته ایم.

وی ادامه داد: در جلسه سران ۳ قوه تصویب شد تا برنامه کشور در طول ۱۵ سال به حداقل تولید برسیم که معادل ۲۵۰ هزار سو برنامه، ارائه دادیم لذا برنامه ۱۵ ساله برجامی بود، اما اگر به فرض بگوییم که برجامی در کار نیست، یکدفعه مدت زمان کمتر می‌شود، ظرفیت ما حدود ۲۰ درصد از ظرفیت قبل برجام در تولید بیشتر است، به طوری که ماشین‌های پیشرفته به کار گرفته می‌شود، ۱۶ هزار و ۵۰۰ سو ظرفیت داریم به سرعت این ظرفیت در حال اجرایی شدن است پیش از آن ۱۳ هزار و ۵۰۰ سو ظرفیت داشتیم.

کمالوندی با اشاره به اینکه ملاقاتی که امروز دکتر عراقچی با مدیرکل آژانس داشتند ملاقاتی متعارف است که همیشه در هر بار انجام می‌شود گفت: همتای آمریکایی هم با مدیرکل آژانس دیدار داشتند، رویترز به دنبال فضاسازی است تا نکته منفی را به این ملاقات اضافه کند و تمرکز بر روی بحث‌های منفی شود، هیئتی قرار است از آژانس به ایران (IRAN) سفر کند، این موضوعاتی که الان مطرح است مسئله‌ای حاد نیست بلکه تمام کشور‌ها از این جنس موضوعات می دارند، اما باید از مسیر حرفه‌ای موضوع حل شود و جلسات مختلف ترجیحاً نباید در گزارشات مطرح شود.

وی با اشاره به اینکه در فضای سیاسی و بین المللی فشار‌ها بر روی کشور ما وجود دارد اضافه کرد: تلاش کنند تا به کشور ما اتهام زنی کنند و موضوع را سیاسی جلوه بدهند.

کمالوندی با تاکید بر اینکه صنعت هسته‌ای صنعتی فاخر است که در کنار صنایع دیگر قدرت افزا و اقتدار آفرین در سطح بین‌المللی است عنوان کرد: در سیاست بین‌الملل به دنبال انباشت قدرت می باشند، کشور‌های قدرتمند سعی کنند دیگری قدرتمند نشود، آن هم کشوری که ایدئولوژی دارد و بر روی ایدئولوژی خود به دنبال عدالت و عدالت جویی است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: باید بدانید که هدف سیاسی پشت‌سر این موضوع است لذا این موضوعات در مورد خیلی از کشور‌ها بوده و بدتر از این هم بوده است، ولی خوب بی سر و صدا حل شده است.

وی اضافه کرد: در مورد ایران (IRAN) و سوریه برخورد سیاسی کنند، علت این نیست که تنها آژانس سیاسی است، تمام سازمان‌های بین‌المللی بنا به دلایل مختلف تحت فشار قدرت‌های بین المللی می باشند، ولی خوب به تدریج شرایط در حال تغییر است.

کمالوندی با اشاره به اینکه آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل شروع کردند تا برای کمیته تحریم بودجه‌ای را تعیین کنند اضافه کرد: از ۲۰۰ و اندی کشور حتی ۱۰ کشور هم همراه نشدند، خیلی‌ها به دنبال فرصت می باشند لذا هر وقت خبری در مورد ما و آژانس شنیدید، اولین سوال این باشد که چه کسی این خبر را مطرح می‌کند و معمولاً رسانه‌های بین المللی با اهداف سیاسی این موضوعات را مطرح کنند و به دنبال اتهام‌زنی می باشند.

وی اضافه کرد: چهل سال تجربه کار دیپلماتیک دارم، فضای سیاسی خیلی سنگین است، فضای سیاسی در سازمان‌های بین المللی خیلی سنگین است و اورژانس یکی از این سازمان‌ها است که فشار برای آن وجود دارد، از دوستان ما قرار بود تا در کمیته فنی باشد، ما در کمیته فنی به دنبال این نیستیم که چگونه به عقب برگردیم به دنبال این موضوع می باشیم که آن چیز‌هایی را که آن‌ها عمل نکردند را مطالبه نماییم.

کمالوندی اظهار کرد: آنچه که الان استراتژی کلی تیم مذاکره کننده است این است که تکلیف تحریم قبل از هر چیزی مشخص و روشن شود، قرار است تیمی از آژانس به ایران (IRAN) بیاید.

معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه مسائل فنی را نباید سیاسی کرد اضافه کرد: باید فکری به حال بحث درز اطلاعات کرد، خواسته ما از آژانس این است که برای برخی از کار‌ها ضرورتی ندارد که جزئیات را بنویسند، وقتی موضوعی به صورت کلی را می‌توان گزارش داد واقعا چرا وارد جزئیات می‌شوند.

کمالوندی با بیان اینکه تا زمانی که تحریم‌ها لغو نشود، قرار نیست هیچ اطلاعاتی در اختیار آژانس قرار گیرد، گفت: در صورتی که تحریم‌ها لغو شد، اطلاعاتی که در این مدت نگهداری شده را در اختیار آژانس قرار می‌دهیم در غیر این صورت اطلاعات بعد از ۳ ماه از حافظه دوربین‌ها حذف و ثبت اطلاعات متوقف خواهد شد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه بحث غنی سازی را برجسته نکنید، چون غربی‌ها سو استفاده کنند بیان کرد: امروز به خاطر غنی سازی و پیشرفت که در این زمینه بوده به عنوان سالروز فناوری هسته‌ای ایران (IRAN) معرفی شده است، غنی‌سازی سوخت را در محصولات تحقیقاتی و نیروگاهی تامین می‌کند لذا کشور‌های غربی وانمود کنند که گویی جمهوری اسلامی ایران (IRAN) به دنبال سلاح است این در حالی است که پیشرفت‌های ما شفافیت هایمان را نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: ۱ سال دیگر راکتور اراک برای تولید رادیو دارو استفاده می‌شود، تست سرد در طول نیمه اول سال انجام می شود لذا حداکثر یکسال بعد از آن راکتور آب سنگین را راه اندازی خواهیم کرد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه امروز ظرفیت تولیدمان ۲۰ درصد بیشتر از قبل از برجام است عنوان کرد: در حال نصب ماشین‌های پیشرفته می باشیم، سرعت ما خیلی زیاد شده است، ۹ تن به خارج از کشور داده بودیم و الان ۵ تن را تولید کرده ایم به طوری که به ۶۰ کیلو در حال نزدیک شدن می باشیم، نسبت به قبل از برجام حدود ۳۰ درصد افزایش داریم به طوری که نرخ تولید در گذشته کمتر از نرخ تولید الان بوده است.

وی با اشاره به اینکه ۵۰۰ میلیون یورو برای ساخت نیروگاه به روس‌ها بدهکاریم گفت: روس‌ها با ما همکاری خوبی می دارند و کار را متوقف نکرده و به دنبال پیدا کردن راه حلی برای حل مسئله می باشیم، ۸ تا ۱۲ درصد برق کشور باید اتمی باشد، تنوع انرژی لازم است تا در آینده با مشکل مواجه نشویم.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=681639
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : سیاسی
انتخابات؛ نماد وحدت ملی
۱۴۰۰/۰۱/۲۸-۰۶:۰۵

مقام معظم رهبری در سخنان اخیرشان نکاتی را پیرامون انتخابات و اهمیت آن فرمودند و از جمله به جایگاه و مسئولیت سنگین و نقش بی‌بدیل رئیس‌جمهور اشاره کردند تا افرادی ناآگاهانه و بدون ارزیابی خود نامزد...

ارسال توسط : الف
در طلب کوش و مده دامن امید ز دست
۱۴۰۰/۰۱/۲۸-۰۶:۰۱

این پرونده خبرآنلاین، پیشکشی ست به مناسبت روز چهارم « ماه » خواندن «او». . ماهی که قرار است قوی شویم برای انجام امر «او» و چشیدن طعم شیرینی یاد او در جان آدمی. . بگذار بگذریم. می دانی که چه دست ها و...

ارسال توسط : خبر آنلاین
آقای نمکی! شما وزیر هستید؛ نه مرثیه سرا
۱۴۰۰/۰۱/۲۸-۰۵:۴۱

وزیر بهداشت این روز‌ها به جای مدیریت بحران کارش مرثیه‌سرایی شده و گاه مداحی. گاه التماس و گاه افتخار. گاه شعار از این می‌دهد که دیگران می‌خواهند مدیریت کرونا را از ما یاد بگیرند و گاه...

ارسال توسط : آفتاب
«اضافی»؛ مجموعه شعری به زبان محاوره
۱۴۰۰/۰۱/۲۸-۰۴:۰۸

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، مجموعه شعر «اضافی» اثر نرگس شمس در انتشارات شانی منتشر شد. شعرهای این کتاب به زبان محاوره نویسندگی شده اند.. به دلیل زبان روان اشعار...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
پشت پرده امضای سند همکاری ایران (IRAN) و چین چه بود؟
۱۴۰۰/۰۱/۲۸-۰۱:۱۰

آفتاب‌‌نیوز : محرمانگی این سند همکاری، همکاری بلندمدت با چین و چرایی انتخاب این کشور به‌عنوان اولین همکاری بلندمدت استراتژیک برای کشور، ظرفیت‌های ایران (IRAN) و چین برای همکاری، فرصت و مخاطرات آن...

ارسال توسط : آفتاب