. به گزارش دیتانیوز با نقل خبرگزاری موج، سعید نمکی وزیر بهداشت در نامه‌ای خطاب به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی نوشت:. . پیرو مکاتبات و مذاکرات قبلی باتوجه به التهاب ناشی از موج چهارم...

کد خبر: 681653
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۱/۲۸-۰۷:۴۰
ارسال توسط :
بازدید: 1
آنچه می‌بینید اثرات خرید‌های پیش از عید و صف طولانی خرید مرغ است

به گزارش دیتانیوز با نقل خبرگزاری موج، سعید نمکی وزیر بهداشت در نامه‌ای خطاب به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی نوشت:

پیرو مکاتبات و مذاکرات قبلی باتوجه به التهاب ناشی از موج چهارم بیماری COVID-19 در کشور، همانگونه که در مکاتبات قبل یادآور شدم پیشبینی از ارتفاع موج تازه سنگینتر و حجیمتر از امواج قبلی است. آنچه همکارانم در روزهای اخیر از موارد بستری میبینند ناشی از بیتوجهی‌های قبل از سفرها بخصوص بازارهای شلوغ، صفهای طولانی و درهم فشرده مرغ و غیره است و افزایش تصاعدی موارد سرپائی حاکی از اثرات سفرهای نوروزیست که از روزهای آینده باید منتظر افزایش موارد بستری باشیم.

لذا جهت کاهش فشار سنگین به بخشهای بستری و احتمال کمبود تخت بیمارستانی، بخصوص مراقبتهای ویژه مجدداً توجه به موارد زیر را یادآور میشوم:

 1- گام تازه طرح شهید سلیمانی با همکاری بسیج و سازمانهای مردم نهاد در قالب محله محور کماکان بعنوان اولین سطح مراقبتی و بیماریابی باید مورد توجه قرار گیرد.

 2- مراکز 16 و 24 ساعته سرپائی باید بشدت گسترش یابد. در این مراکز حتماً نمونهگیری و انجام تست، آموزش مراجعه کنندگان، یافتن نزدیکان در تماس با فرد مبتلا، ایزوله کردن آنها و در صورت نیاز ارجاع به کلینیکهای تنفسی بسیار حائز اهمیت است.

 3- تجربه مدیریت بیماری در موج تازه با ویروس انگلیسی در استان خوزستان نشان داد درمان سریع ضد ویروس در بیماران علامتدار و پرخطر در اولین روزهای ابتلاء در کاهش بار ویروس و پیشگیری از شروع فاز مخرب ایمونولوژیک بسیار موثرست. لذا در کلیه مراکز سرپائی بوسیله پزشک متخصص و یا پزشک عمومی مطلع بر مبنای پروتکلهای ابلاغی، درمان ضد ویروس با داروهائی که در پروتکلهای ابلاغی معاونین محترم بهداشت و درمان قید شده ضروری است. این داروها حتماً بوسیله رئیس محترم سازمان غذا و دارو و معاونین غذا و داروی استانها باید در داروخانههای منتخب بمقدار کافی ارائه گردد. خوشبختانه کمبود داروئی نداریم و ضرورت دارد تعداد داروخانههای منتخب به حد کافی و لیست آنها در مراکز درمان سرپائی نصب شود تا بیماران جهت تهیه دارو سرگردان نشوند. این داروها طبق مصوبه، تحت پوشش بیمه‌های سلامت و تأمین اجتماعی و بیمههای مکمل می باشند.

 4- طبق دستور رئیس جمهور محترم و همراهی رئیس محترم سازمان برنامه و بودجه قرار شد معوقات دانشگاهها که از محل منابع طرح تحول و 1% ارزش اضافه کرده در سال گذشته تأمین نشد سریعاً انجام و مطالبات طرف های قرارداد در مراکز سرپائی پرداخت گردد. ضمناً قرار شد جهت راه اندازی تختهای بیمارستانی و مراکز بهداشتی درمانی نزدیک به بهره برداری نیز منابع در اسرع وقت تأمین گردد.

هماهنگی روسای دانشگاهها با معاونت محترم توسعه مدیریت و منابع و معاونین محترم درمان و بهداشت در این راستا بطور مستمر ضروریست.

 5- جهت قطع هرچه سریعتر زنجیره انتقال ویروس خطرناک جهش یافته نظارت دقیق و مستمر بر رعایت شیوهنامههای بهداشتی الزامیست. هرگونه قصور در عدم گزارش بموقع پروتکل شکنیها در کلیه سطوح بعهده رئیس محترم دانشگاه استان خواهد بود. قویاً باید بر اجرای پروتکلها نظارت و هرگونه نقص آنها باید به مراجع ذیصلاح منعکس گردد. رونوشت مکاتبات تمام روزه به دفتر اینجانب نیز ارسال شود.

 6- باتوجه به احتمال ورود ویروس های موتاسیون یافته غیر انگلیسی بوسیله مسافرین بازگشته از سفرها، بخصوص از کشورهای همسایه، مرزهای هوائی و زمینی بشدت کنترل گردد.

کلیه موارد باید نمونهگیری و پس از اطمینان از عدم آلودگی اجازه ورود داده شود. سازمان هلال احمر نیز در این راستا آماده همکاری می باشد. ضمناً همانگونه که قبلاً ابلاغ کردهام، مرتب باید نمونههای ادواری جهت NGS ارسال گردد تا از عدم وجود موتاسیون داخلی نیز مطمئن شویم.

معاون محترم تحقیقات و فناوری و معاون محترم بهداشت در این راستا کمک خواهند کرد. در این مورد استانهائی همچون هرمزگان، بوشهر و دیگر استانهای جنوبی که اسکله تخلیه بار بوسیله کشتیهای خارجی می دارند با توجه به ورود بارهائی از کشور برزیل و هندوستان و شیوع ویروس جهش یافته برزیلی و بشدت موتاسیون یافته هندی شدیداً مراقب باشند تا هرگونه تماس مستقیم و غیر مستقیم، عامل انتقال ویروس نشود ضمن آنکه باید بنحو مقتضی از عدم آلودگی خدمه و بار این کشتی ها قبل از رسیدن به اسکله مطمئن شویم. این دقت با سطحی دیگر مشمول بنادر شمالی و گمرکات دیگر کشور نیز می شود. همزمانی آلودگی کشور با ویروسی غیر از ویروس جهش یافته انگلیسی کار را غیر قابل کنترل خواهد کرد.

 7- لازمست استفاده از ظرفیت مطبها، کلینیک ها و بیمارستانهای خصوصی و خیریه بنحو احسن مورد توجه قرار گیرد.

توفیق کلیه عزیزان را از خداوند بزرگ مسئلت دارم .

دکتر سعید نمکی

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=681653
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : سرگرمی
ست سیدادس و دریاچه ای از اشک ۲ عاشق! (+عکس)
۱۴۰۰/۰۱/۲۸-۰۱:۴۳

عصر ایران- ست سیداداس منطقه ای کوچک در مجمع الجزایر آتشفشانی آزور است. آزور سرزمینی متشکل از 9 جزیره آتشفشانی و تعدادی جزیره کوچک در کنار تپه های دریایی است که چیزی در حدود 2300 کیلومتر مربع مساحت...

ارسال توسط : عصرایران
ست سیدادس و دریاچه ایی از اشک ۲ عاشق! (+عکس)
۱۴۰۰/۰۱/۲۸-۰۱:۳۲

عصر ایران- ست سیداداس منطقه ای کوچک در مجمع الجزایر آتشفشانی آزور است. آزور سرزمینی متشکل از 9 جزیره آتشفشانی و تعدادی جزیره کوچک در کنار تپه های دریایی است که چیزی در حدود 2300 کیلومتر مربع مساحت...

ارسال توسط : عصرایران
سیروان فاقد امکانات درمانی و بیمارستانی است
۱۴۰۰/۰۱/۲۸-۰۱:۲۵

. . . به گزارش دیتانیوز با نقل خبرگزاری موج ایلام،جمعی از مردم و خیرین سلامت شهرستان سیروان طی نامه ای خطاب به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ،خواستار رفع مشکلات...

ارسال توسط : موج نیوز
تغییرات اساسی در رژیم غذایی سال۱۴۰۰
۱۴۰۰/۰۱/۲۷-۲۳:۱۲

. بسیاری از افراد برای کاهش وزن و افزایش سلامتی خود از رژیم‌های غذایی سنگین تبعیت کنند، اما جالب است بدانید که می‌توانید در  سال ۱۴۰۰، تنظیمات غذایی خود را به طور کامل تغییر دهید و تنها با همین...

ارسال توسط : انتخاب
تولید برنامه "آفتاب ضیافت" برای نوجوانان در
۱۴۰۰/۰۱/۲۷-۲۱:۳۹

...

ارسال توسط : موج نیوز