شب گذشته، انویدیا در مراسم GTC 2021 کلاس جدیدی از قطعات سخت‌افزاری را رونمایی کرد تا به‌گفته‌ی خودش، هوش مصنوعی در‌دسترس سازمان‌هایی قرار گیرد که ‌بر زیرساخت دیتاسنتر سازمانی استاندارد تیم سبز متکی...

کد خبر: 688914
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۲/۲۴-۲۰:۵۸
ارسال توسط :
بازدید: 7
انویدیا پردازنده‌های گرافیکی A10 و A30 را برای دیتاسنتر رونمایی کرد

شب گذشته، انویدیا در مراسم GTC 2021 کلاس جدیدی از قطعات سخت‌افزاری را رونمایی کرد تا به‌گفته‌ی خودش، هوش مصنوعی در‌دسترس سازمان‌هایی قرار گیرد که ‌بر زیرساخت دیتاسنتر سازمانی استاندارد تیم سبز متکی می باشند.

به‌نوشته‌ی VideoCardz، محصولات انویدیا پردازنده‌های گرافیکی جدیدی را شامل می‌شوند که در سرورهای شرکت‌های بزرگ حضور پیدا کنند. انویدیا می‌گوید پردازنده‌های گرافیکی جدیدش مجوز لازم را برای اجرای مجموعه‌نرم‌افزار AI Enterprise این شرکت دریافت کرده‌اند که انحصارا در‌دسترس VMware vSphere 7، پرکاربرد‌ترین پلتفرم مجازی‌سازی، قرار دارد.

سیستم‌های تازه انویدیا تراشه‌ی گرافیکی A30 برای پردازش‌های مین‌استریم هوش مصنوعی و تجزیه‌و‌تحلیل داده و A10 برای پردازش‌های گرافیکی متکی‌بر هوش مصنوعی و ورکستیشن‌های مجازی و پردازش‌های ترکیبیِ عادی و گرافیکی را دربر می‌گیرند.

منیوویر داس، رئیس بخش رایانش سازمانی در انویدیا، می‌گوید هوش مصنوعی به‌سرعت در حال تبدیل به فناوری‌ای مین‌استریم است و همین موضوع تقاضا برای زیرساخت‌ها و نرم‌افزارهای مرتبط را افزایش می‌دهد‌. به‌لطف Nvidia AI Enterprise و VMware vSphere 7 روی سیستم‌های تأییدشده‌ی انویدیا مشتریان می‌توانند اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی مجازی‌سازی‌شده را روی سرورهای استاندارد صنعت اجرا کنند تا صدهاهزار شرکت بتوانند سرویس‌های هوش مصنوعی جدیدی را روی پلتفرم VMware میزبانی کنند.

پردازنده گرافیکی دیتاسنتر A10 و A30 انویدیا نمای جلو

Atos، دل، گیگابایت، H3C ،Inspur، لنوو، QCT و سوپرمیکرو نخستین شرکت‌هایی می باشند که می‌خواهند سرورهای مین‌استریمی با پشتیبانی از پلتفرم EGX ارائه دهند. انویدیا می‌گوید به‌لطف پلتفرم EGX سازمان‌ها نخستین‌بار می‌توانند پردازش‌های هوش مصنوعی را روی همان زیرساختی اجرا کنند که برای پردازش‌های مرسوم استفاده می‌شود. از بین نخستین شرکت‌هایی که می‌‌خواهند سیستم‌های تازه را در دیتاسنترهایشان استفاده کنند، می‌‌توانیم به لاکهید مارتین و Mass General Brigham نیز اشاره نماییم.

مقاله‌های مرتبط:

همکاری بین انویدیا و VMware پلتفرم سازمانی مجهز به هوش مصنوعی را به‌منظور شتاب‌دهی به پردازش‌های هوش مصنوعی و پردازش‌های سازمانی کانتینر‌محور و مرسوم دردسترس سازمان‌ها قرار می‌دهد. کریش پراساد، قائم‌مقام ارشد و مدیرکل واحد تجاری پلتفرم ابری در VMware، می‌گوید مشتریان سیلوی هوش مصنوعی نمی‌خواهند؛ بلکه برای مدیریت ساده‌تر و افزایش امنیت، به‌دنبال اجرای پردازش‌های هوش مصنوعی روی زیرساخت‌ خودشان می باشند. گفتنی می باشد به‌لطف همکاری انویدیا و VMware امکان تکامل زیرساخت‌های فعلی سازمانی فراهم می‌شود. 

پردازنده‌ی گرافیکی کلاس سازمانی A30 انویدیا بر‌پایه‌ی معماری گرافیکی امپر طراحی شده است و به‌ادعای انویدیا، می‌تواند عملکردی تطبیق‌پذیر و همه‌کاره در قیمت بهینه ارائه دهد. هر ۱ از تراشه‌های A30 به ۲۴ گیگابایت حافظه‌ی گرافیکی HBM2 و رابط سریع PCIe Gen 4 مجهزند و به‌لطف فناوری Multi-Instance، از اینستنس‌های ۶ گیگابایتی GPU در سرور پشتیبانی کنند. A30 پردازش‌های هوش مصنوعی و سازمانی متنوعی را پوشش می‌دهد و مزایایی در حوزه‌ی بینایی رایانه‌ای دارد.

پردازنده گرافیکی دیتاسنتر A10 و A30 انویدیا نمای پشت

هسته‌های نسل سوم تنسور تراشه‌ی A30 از محاسبات FP32 و حالت نوآورانه‌ی جدیدی پشتیبانی کنند که TensorFloat-32 نام دارد. انویدیا می‌گوید TensorFloat-32 قدرت پردازشی تراشه را درمقایسه‌با نسل قبل، یعنی T4، حدودا ۲۰ برابر ارتقا می‌دهد. پردازنده‌ی گرافیکی کلاس سازمانی A10  قدرت پردازشی موردنیاز برای پردازش‌های گرافیکی، رندرگیری، هوش مصنوعی و پردازش‌های عادی را در سیستم‌های مین‌استریم تأییدشده‌ی انویدیا ارائه می‌دهد. همچنین، معماری امپر انویدیا امکان استفاده از ۲۴ گیگابایت حافظه را فراهم می‌کند. 

شرکت‌های بزرگ فعال در صنایع مختلف مثل مراقبت‌های بهداشتی، خدمات حرفه‌ای و تولیدی در حال پیاده‌سازی سیستم‌های این شرکت و پلتفرم تازه انویدیا و VMware در زیرساخت خودشان می باشند. در‌حال‌حاضر، بیش از ۲۰ سیستم تأییدشده‌ی انویدیا در‌دسترس می باشند و سیستم‌های مجهز به A30 و A10 نیز تا پیش از پایان سال جاری میلادی عرضه می‌شوند. پلتفرم Nvidia AI Enterprise با هزینه‌ی ۳،۵۹۵ دلار به‌ازای هر سوکت CPU به مشتریان ارائه می‌شود. 

مشخصات پردازنده‌های گرافیکی تازه انویدیا برای دیتاسنتر
-Nvidia A10Nvidia A30
تراشهGA102-890GA100
قدرت پردازشی FP64-۵٫۲ ترافلاپس
قدرت پردازشی FP64 Tensor Core -۱۰٫۳ ترافلاپس
قدرت پردازشی FP32۳۱٫۲ ترافلاپس۱۰٫۳ ترافلاپس
قدرت پردازشی TF32 Tensor Core ۶۲٫۵ ترافلاپس | ۱۲۵ ترافلاپس۸۲ ترافلاپس | ۱۶۵ ترافلاپس
قدرت پردازشی BFLOAT16 Tensor Core ۱۲۵ ترافلاپس | ۲۵۰ ترافلاپس۱۶۵ ترافلاپس | ۳۳۰ ترافلاپس
قدرت پردازشی FP16 Tensor Core ۱۲۵ ترافلاپس | ۲۵۰ ترافلاپس۱۶۵ ترافلاپس | ۳۳۰ ترافلاپس
قدرت پردازشی INT8 Tensor Core ۲۵۰ تاپس | ۵۰۰ تاپس۳۳۰ تاپس | ۶۶۱ تاپس
قدرت پردازشی INT4 Tensor Core ۵۰۰ تاپس | ۱۰۰۰ تاپس۶۶۱ تاپس | ۱۳۲۱ تاپس
هسته‌ی RT۷۲ عدد-
انکد / دی‌کدیک انکدر، ۲ دی‌کدر (+ دی‌کدر AV1)یک OFA، یک NVJPEG، چهار NVDEC
حافظه‌ی گرافیکی۲۴ گیگابایت GDDR6۲۴ گیگابایت HBM2
پهنای باند حافظه‌ی گرافیکی۶۰۰ گیگابایت‌برثانیه۹۳۳ گیگابایت‌برثانیه
رابطPCIe Gen4 با سرعت ۶۴ گیگابایت‌برثانیه

PCIe Gen4 با سرعت ۶۴ گیگابایت‌برثانیه

نسل سوم NVLINK با سرعت ۲۰۰ گیگابایت‌برثانیه

فرم‌فاکتورتک درگاهی FHFL

دو درگاهی FHFL

حداکثر توان طراحی حرارتی۱۵۰ وات

۱۶۵ وات

پشتیبانی از فناوری Multi-Instance-

۴ اینستنس ۶ گیگابایتی GPU

۲ اینستنس ۱۲ گیگابایتی GPU

۱ اینستنس ۲۴ گیگابایتی GPU

پشتیبانی از قابلیت vGPU بله

بله

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=688914
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : فناوری و ارتباطات
از تگزاس تا هاوایی: اسپیس ایکس درصدد انجام نخستین پرواز مداری استارشیپ است
۱۴۰۰/۰۲/۲۴-۲۰:۵۵

به‌گزارش ورج، اسپیس ایکس براساس سندی که روز پنجشنبه به کمیسیون ارتباطات فدرال ارائه داد، قصد دارد استارشیپ را در نخستین پرواز مداری‌اش از تگزاس پرتاب کند و سپس در ساحل جزیره‌ای در هاوایی فرود آورد....

ارسال توسط : زومیت
اپل، مایکروسافت و آلفابت برای برای مقابله با کمبود تراشه ائتلافی تشکیل داده‌اند
۱۴۰۰/۰۲/۲۴-۲۰:۱۰

اگر اخبار فناوری را دنبال کرده باشید، می‌دانید که تولیدات جهانی از مدت‌ها پیش به‌واسطه‌ی مشکلات لجستیکی و به موجب آن، کاهش ظرفیت تولید تراشه‌ها و قطعات نیمه‌هادی با اختلال نسبتا حادی مواجه شده...

ارسال توسط : زومیت
مریخ‌نورد چین ساعاتی دیگر روی مریخ فرود می‌آید
۱۴۰۰/۰۲/۲۴-۲۰:۰۶

به گزارش شفاف و با نقل قول از دیلی‌میل، چین قرار است بامداد روز شنبه مریخ نورد "ژورونگ" خود را در چارچوب اولین مأموریت بین سیاره‌ای این کشور در مریخ فرود بیاورد.. مقامات چین فاش کرده‌اند که این...

ارسال توسط : شفاف
مریخ‌نورد چین ساعاتی دیگر روی مریخ فرود می‌آید
۱۴۰۰/۰۲/۲۴-۱۹:۵۸

ایسنا: مریخ نورد چین موسوم به "ژورونگ"(Zhurong) بامداد فردا، شنبه، 25 اردیبهشت روی سطح مریخ فرود می‌آید و به مانند مریخ‌نورد "استقامت" باید "هفت دقیقه وحشت" را برای فرود در همان منطقه ماموریت...

ارسال توسط : انتخاب
ایلان ماسک و سندرم آسپرگر؛ مشکل میلیاردر جنجالی چه می باشد؟
۱۴۰۰/۰۲/۲۴-۱۹:۴۷

ایلان ماسک، میلیاردر مشهور، مدیرعامل تسلا و اسپیس ایکس این روزها با اظهارنظرها و رفتارهای جنجالی خود، تعجب، شگفتی و خشم بسیاری از علاقه‌مندانش و سرمایه‌گذاران در رمزارزها را برانگیخته است. ماسک که...

ارسال توسط : زومیت