به گزارش خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، شانزدهم فروردین ماه بود که خبر شهادت ۲ تن از محیط بانان عزیز کشورمان در استان زنجان به دلیل اصابت گلوله‌های شکارچیان غیرمجاز...

کد خبر: 688937
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۲/۲۴-۲۱:۱۲
بازدید: 3
محیط بانی و چالش چتر حمایتی/ محافظانی که محافظت نمی‌شوند

به گزارش خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، شانزدهم فروردین ماه بود که خبر شهادت ۲ تن از محیط بانان عزیز کشورمان در استان زنجان به دلیل اصابت گلوله‌های شکارچیان غیرمجاز منتشر شد، خبر تلخی که دل هموطنان و دوستداران محیط زیست را داغدار کرد.

البته که پیش از این محیط بانان دیگری بودند که به منظور حفاظت از محیط زیست و حیات وحش جان خود را از دست دادند یا به دلیل اصابت گلوله شهید شدند. طبق آمار منتشر شده از سوی سازمان محیط زیست طی سال‌های گذشته ۴۰۰ محیط بان کشور در درگیری با متخلفان محیط زیست دچار صدمات جانی شدند و بیش از ۱۴۰ محیط بان کشورمان نیز در حین خدمت به شهادت رسیدند.

محیط بانان کشور با چالش‌های زیادی از گذشته تا به امروز مواجه بودند، گلایه‌هایی که شاید حتی صدایش به جایی نرسد. از کمبود نیروی محیط بان و فشار بر سایر محیط بانان تا عدم رسیدگی به پرونده شهدای محیط بان و مفتوح ماندن پرونده‌های آنان، این درحالی است که سرهنگ جمشید محبت خانی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور در بهمن ماه سال گذشته در این باره اظهار کرد: تمام مناطق رسمی سازمان محیط زیست اهمیت و ویژگی‌های منحصر به فرد می دارند، واقعا چرا که هر کدام بر اساس پتانسیل‌های گیاهی و جانوری خاص انتخاب شده‌اند.

او در ادامه بیان کرد: در حال حاضر پارک‌های ملی و مناطق دارای گونه‌های در معرض خطر انقراض و مناطقی که به طریقی در مجاورت شهر‌ها و مراکز جمعیتی قرار گرفته‌اند بیشتر مورد تهدید می باشند و حفاظت از آن‌ها بسیار اهمیت دارد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه کمبود محیط بان در کشور بیان کرد: کمبود نیرو سبب وارد شدن فشار مضاعف بر سایر نیروها، کاهش توان و عدم پوشش حفاظتی کامل مناطق شده و در این شرایط متخلفان به راحتی عمل مجرمانه خود را انجام می‌دهند.

محبت خانی در ادامه اضافه کرد: کمبود نیرو موجب کنترل نشدن به موقع صنایع آلاینده، حفاظت ناقص منطقه و در نتیجه حذف ذخایر ژنتیکی کشور بوسیله افراد سودجو می‌شود.

بنابر اعلام سازمان محیط زیست قرار بود که از ابتدای فروردین ماه سال ۱۴۰۰ حقوق محیط بانان کشور ۳۵ درصد افزایش یابد و ۲۴۰ محیط بان جدی استخدام شوند، اما هنوز هیچ کدام از این وعده‌های حمایتی محقق نشده است، این درحالی است که در پی شهادت ۲ محیط بان زنجانی جمعی از فعالان محیط زیست از قوه قضاییه خواستار رسیدگی به لایحه حمایت از محیط بانان شدند، قوانینی که تنها اسم حمایتی را به یدک می‌کشند.

در پی این موضوع رئیس قوه قضاییه با تاکید بررسیدگی سریع و دقیق برموضوع و روشن کردن وضعیت مجرمان و کیفر آن‌ها که علاوه بر عبرت دیگر متخلفان از حوادث آتی بازدارندگی داشته باشد، گفت: از ابتدای کار مسئولان ناجا و دادگستری پیگیری‌هایی انجام دادند که باید تشکر کرد.

وی ادامه داد: باید محیط بانان ما و مامورانی که وظیفه حفاظت از محیط زیست را برعهده می دارند، حمایت قانونی شوند و پشتیبانی و حمایت قانونی از این عزیزان امری ضروری است.

رییس قوه قضاییه تاکید کرد: همکاران ما هم در بخش‌های مختلف خودشان را موظف دانسته باشند که با همکاری و پشتیبانی جدی تمام نیرو‌ها و مرزبانان که در میدان حفظ و حراست از ثروت‌های ملی و مرز‌های کشور می باشند باید پشتیبانی حقوقی، قانونی و محترم قضایی شوند و این قضیه ۱ امر بسیار ضروری است.

جمشید محبت خانی فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست نیز در تاریخ ۲۰ فروردین ماه سال جاری درباره وجود مشکلاتی در قانون به کارگیری سلاح برای محیط بانان اظهار کرد: سال گذشته قانونی مبنی بر به کارگیری سلاح محیط بانان همچون ماموران پلیس (police) تصویب و بعد از تأیید شورای نگهبان به سراسر کشور ابلاغ شد که محیط بانان در این قانون، حمایت بیمه‌ای و محترم قضایی شدند.

وی ادامه داد: در این قانون، محیط بانان تنها زمانی که جانشان یا جان همکارشان در خطر باشد اجازه استفاده از سلاح را داشتند، اما خلأ این قانون این است که وقتی محیط بانان در منطقه حفاظت شده افرادی را سوار بر خودرو یا موتور با سلاح گرم ببیند، شکار زده باشند یا نزده باشند تا زمانی که به سمت محیط بانان هدف گیری و شلیک نکنند، محیط بانان اجازه شلیک ندارند و شکارچی غیرمجاز حتی اگر شکار هم کرده باشند می‌توانند به راحتی با سلاح گرم در منطقه تردد کنند.

محبت خانی گفت: طبق این قانون، حالت پدافندی برای محیط بانان تصویب شده، اما ما باید به این فکر باشیم که محیط بانان تنها منتظر عمل طرف مقابل نباشند که عکس العمل نشان دهند، چون امکان دارد شکارچی در همان ابتدا سر محیط بان را نشانه بگیرد و محیط بان کشته شود و در این جا دیگر عکس العملی برای محیط بان وجود ندارد، چون جان خود را از دست داده است.

وی اضافه کرد: پس در این رابطه باید ۱ ماده قانونی به این موضوع اضافه شود مانند زمانی که فردی مسلح در حال فرار باشد پلیس (police) دستور ایست می‌دهد و اگر فرد مسلح متوقف نشد، پلیس (police) اجازه شلیک از کمر به پایین فرد مسلح را دارد و می‌تواند تیر هوایی بزند.

محبت خانی تصریح کرد: در رابطه با قانون بکارگیری سلاح محیط بانان ما باید به گونه‌ای قانون را اصلاح نماییم که اگر فردی با اسلحه به صورت غیرمجاز داخل منطقه حفاظت شده است، محیط بان بتواند دستور ایست دهد و اگر فرد متوقف نشد، در شلیک هوایی مانند پلیس (police) رفتار کند.

وی اضافه کرد: در رابطه با اصلاحیه قانون، مجلس هم اعلام آمادگی کرده و ما به دنبال اصلاح قانون بکارگیری سلاح محیط بانان می باشیم تا این نیرو‌های خدوم و زحمتکش با ایمنی بتوانند حافظ طبیعت کشور باشند.

در نتیجه با وجود رخ دادن اتفاقات تلخی که در چند سال اخیر برای محیط بانان عزیز کشورمان افتاد، امیدواریم با اصلاح قانون حمایت از محیط بانان و رسیدگی به موقع به پرونده شهدای محیط بانان بتوانیم از جان و خانواده‌های آنان محافظت نماییم، تا شاید با این اقدام شاهد کاهش این اتفاقات تلخ باشیم.


بیشتر بخوانید: ۱۴۳ محیط‌بان در راستای حفاظت از محیط زیست کشور شهید شدند


انتهای پیام/

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=688937
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : اجتماعی
تشکیل ۲ کمیته برای بررسی خودکشی‌های اخیر رزیدنت‌ها
۱۴۰۰/۰۲/۲۴-۲۱:۰۶

. ایسنا: مدیر (manager) روابط عمومی سازمان نظام پزشکی کشور از تشکیل ۲ کمیته برای بررسی مشکلات رزیدنت ها و بررسی خودکشی های اخیر، خبر داد و گفت: دستیاران شیفت بندی های سنگینی می دارند؛ رزیدنت‌هایی...

ارسال توسط : انتخاب
مرکز ملی خشکسالی: مشکل فرونشست زمین در کشور بسیار جدی است؛ می‌تواند سرزمین را از شرایط زیستی خارج کند / سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ یکی از بدترین سال‌های آبی در ایران (IRAN) بوده
۱۴۰۰/۰۲/۲۴-۱۹:۵۸

. ایسنا: رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن تشریح آخرین وضعیت بارش‌ها و خشکسالی در کشور گفت: در این شرایط به مسئله پایداری سرزمین توجه نماییم و بی‌مهابا از آب‌های زیرزمینی...

ارسال توسط : انتخاب
موتورتخریب وعملیات روانی جریان رقیب برای اختلاف افکنی فعال شده است
۱۴۰۰/۰۲/۲۴-۱۸:۴۹

به گزارش روابط عمومی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، امیرابراهیم رسولی سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، ضمن اشاره به شروع موتورتخریب وعملیات روانی رقیب، تاکید کرد: هیچ اختلافی در جریان...

ارسال توسط : پارسینه
مصوبه ای که جدی گرفته نشد؛ ترافیک سنگین در آخرین روز ممنوعیت سفر
۱۴۰۰/۰۲/۲۴-۱۸:۱۶

. ایسنا: در حالی که قرار بود از ۳ شنبه گذشته تا فردا ۲۵ اردیبهشت ممنوعیت تردد در استان‌های کشور اعمال شود، به دید می‌رسد این مصوبه چندان جدی گرفته نشده است؛ واقعا چرا که امروز به ویژه در محورهای...

ارسال توسط : انتخاب
ترافیک سنگین در آخرین روز ممنوعیت سفر !
۱۴۰۰/۰۲/۲۴-۱۷:۱۱

در حالی که قرار بود از ۳ شنبه گذشته تا فردا ۲۵ اردیبهشت ممنوعیت تردد در استان‌های کشور اعمال شود، به دید می‌رسد این مصوبه چندان جدی گرفته نشده است؛ واقعا چرا که امروز به ویژه در محورهای شمالی...

ارسال توسط : عصرایران