. رئیس مجلس با اشاره به اینکه پاسخ ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به نامه رهبر معظم انقلاب، اراده رهبران عالی ۲ کشور را بر ارتقای روابط دوجانبه دانست.. به گزارش تسنیم، محمدباقر قالیباف عصر امروز در...

کد خبر: 688970
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۲/۲۴-۲۰:۲۹
ارسال توسط :
بازدید: 6
لاوروف: نامه رهبری به پوتین طرح امضای توافق جامع ایران (IRAN) و روسیه بود

لاوروف: نامه رهبری به پوتین طرح امضای توافق جامع ایران (IRAN) و روسیه بود

رئیس مجلس با اشاره به اینکه پاسخ ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به نامه رهبر معظم انقلاب، اراده رهبران عالی ۲ کشور را بر ارتقای روابط دوجانبه دانست.

به گزارش تسنیم، محمدباقر قالیباف عصر امروز در دیدار سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه که به تهران سفر کرده است، با اشاره به اینکه سفر بهمن سال گذشته خود به روسیه اظهار کرد: زمانی که مجلس یازدهم شکل گرفت، تصمیم بر این شد که اولین سفر خارجی را به روسیه انجام دهم و جدای از اهمیت این تصمیم، در آن سفر حامل پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی برای آقای پوتین هم بودم.

وی با بیان این که آن سفر حاوی 2 نکته بود گفت: سفر من به روسیه تاکیدی صریح و رسمی بر این بود تغییر و جابه جایی قدرت در آمریکا هیچ تاثیری بر رویکرد و تصمیم های ما در توسعه تمام جانبه مناسبات ایران (IRAN) و روسیه نخواهد داشت.

قالیباف با تاکید بر این که در روابط دوجانبه باید به سمت ۱ توافق بلند مدت همکاری های مشترک در زمینه اقتصادی و تجاری، امنیتی و سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، علمی و دانشگاهی، سایبری حرکت نماییم اضافه کرد: پس از این سفر پاسخ آقای پوتین به نامه رهبر معظم انقلاب حاکی از این بود که امروز رهبران ۲ کشور بر این مهم اتفاق دید می دارند و مسئولان حوزه وزارت خارجه 2 کشور باید این مسئله را دنبال کنند.

رئیس مجلس تصریح کرد: جای این گلایه هم وجود دارد که ۲ کشور هنوز نتواسته اند آنطور که باید از تمام ظرفیت های فراوان موجود برای توسعه تمام جانبه همکاری های اقتصادی استفاده کنند و در این زمینه باید اقدامات جدی انجام شود.

وی اضافه کرد: البته اتحادیه اوراسیا می تواند به ارتقای همکاری های اقتصادی کمک کند و در همین زمینه در سفر من به مسکو توافق شد که ۱ هاب مالی و لجستیکی برای تسهیل روابط تجاری ایجاد شود و من بعد از سفر نیز آن را پیگیری کرده ام تا به سرعت این مهم انجام شود.

رئیس قوه مقننه با بیان این که در سطح منطقه ای موضوع قابل توجه، همکاری نزدیک ۲ کشور برای مبارزه (fight) با تروریسم و جلوگیری از دخالت کشورهای خارج از منطقه در منطقه است، گفت: همکاری های دوجانبه و چند جانبه نظیر فرایند آستانه و سایر مکانیزم های منطقه ای می تواند در مبارزه (fight) با تروریسم، امنیت و پیشرفت منطقه بسیار موثر واقع شود.

وی تاکید کرد: ایران (IRAN) و روسیه نباید از هرگونه پیشنهاد برای دخالت بقیه کشورها در امور منطقه استقبال کنند، بلکه باید با آن مقابله نمایند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از حمایت های روسیه در مسئله برجام گفت: به طور روشن ما باید چارچوب برجام را حفظ نماییم، اما آمریکا هم باید به تعهدات خود در این توافق عمل کند، آنگاه ما نیز لغو کامل تحریم ها را راستی آزمایی خواهیم کرد. این موضع قاطع و روشن جمهوری اسلامی ایران (IRAN) است.

وی با اشاره به اینکه خرابکاری در نطنز تاکید کرد که این اتفاق را باید تمام کشورها محکوم کنند به خصوص 1+4 در این زمینه باید موضع گیری شفاف و روشنی داشته باشد؛ البته جمهوری اسلامی حق خود را برای پاسخ گویی به این اتفاقات محفوظ دانسته و به موقع به آن پاسخ خواهد داد.

رئیس مجلس با بیان این که در حوزه پارلمانی روابط خیلی خوبی بین ۲ کشور برقرار است، گفت: سومین کمیسیون عالی همکاری های پارلمانی ۲ کشور در آینده نزدیک در تهران برگزار خواهد شد.

وی ضمن تشکر از همکاری خوب روسیه درباره ارسال واکسن کرونا به ایران (IRAN) گفت: با تسریع در ارسال بیشتر واکسن به ایران (IRAN) و ایجاد شتاب حداکثری در تولید مشترک واکسن در ایران (IRAN) تاکید داریم.

در این دیدار سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز ضمن رساندن سلام «ماتوینکو»، رئیس شورای فدراسیون روسیه، «والودین» رئیس دوما و «نیکلای پاتروشف» دبیر شورای امنیت ملی روسیه به رئیس مجلس کشور گفت: تمام مقاماتی که شما با آنها دیدار کردید بر این باور می باشند که سفر شما به روسیه به توسعه روابط ۲ کشور کمک موثری کرد.

وی با اشاره به اینکه نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی به پوتین گفت: در این نامه از ایده ای که مطرح کردید برای امضای ۱ توافق جامع و تمام گیر بین ۲ کشور حمایت شد و امیدواریم در زمانی که این سند آماده شد، پارلمان ایران (IRAN) نیز از امضای آن حمایت کند.

این دیپلمات کهنه کار روسی با بیان این که ما از تعامل بین قوای مقننه و مجریه ۲ کشور استقبال می نماییم، گفت: بین ۲ دولت ایران (IRAN) و روسیه مکانیزم ها و ساختارهای خوبی ایجاد شده است، از جمله کمیسیون هایی که باعث ارتقاء همکاری های مشترک شده و اخیرا نیز برای مقابله با کرونا کمیته تخصصی مشترک ایجاد کرده ایم.

وی با بیان این که در راستای مقابله با کرونا تاکنون بیش از 500 هزار دوز واکسن به ایران (IRAN) تحویل شده است، گفت: مراحل تولید واکسن اسپوتنیک نیز در ایران (IRAN) بزودی انجام خواهد شد.

لاوروف تاکید کرد: کلید حل مشکلات برجام بازگشت کامل و بدون قید و شرط آمریکا به تعهداتش در این توافق و اجرای قطعنامه 2231است.

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد: ما مخالف رویکردهای یکجانیه گرایی آمریکا می باشیم و بر این باوریم که مسائل منطقه باید در مسیر اعلام کرد و گو با مشارکت کشورهای منطقه حل شود.

وی درباره مناقشه قره باغ گفت: هم اکنون فرصتی برای همکاری های منطقه ای و بین المللی برای بازسازی زیرساخت ها در این منطقه ایجاد شده است .

وی با اشاره به اینکه این که در این فرایند ایران، روسیه و ترکیه در کنار هم خواهند بود و تمام قدم ها را به صورت کاملا شفاف برخواهند داشت، اضافه کرد: همکاری های منطقه ای این پیام را ارسال می کند که ما در منطقه خود، خودمان مشکلات را حل می نماییم.

وی تاکید کرد: مسئله مهم، ایستادن مقابل دخالت کشورهای ثالث است که چشم طمع به این منطقه می دارند.

لاوروف با بیان این که ما ارزش زیادی برای ارتقای روابط جامع ۲ کشور از جمله روابط پارلمانی قائل می باشیم، از رییس مجلس شورای اسلامی برای شرکت در ۲ اجلاس منطقه ای و بین المللی در روسیه از سوی روسای پارلمان های روسیه دعوت به عمل آورد.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
برچسب ها:
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=688970
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : سیاسی
آمریکا چه میزان واکسن کرونا احتکار کرده است؟/چین پاسخ داد
۱۴۰۰/۰۲/۲۴-۲۰:۲۷

سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری روزانه از اقدام آمریکا در انبار بخش زیادی از واکسن‌های ضد کرونا در دنیا انتقاد کرد. . «هوا چانیینگ»، سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری جمعه تصریح کرد مردم...

ارسال توسط : خبر آنلاین
تصاویر| حضور مصطفی تاج‌زاده در چهارمین روز ثبت‌نام داوطلبان ریاست جمهوری
۱۴۰۰/۰۲/۲۴-۲۰:۲۶

آفتاب‌‌نیوز : مصطفی تاج‌زاده، معاون سیاسی پیشین وزارت کشور در دولت اصلاحات، جمعه ۲۴ اردیبهشت ماه با حضور در وزارت کشور برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد....

ارسال توسط : آفتاب
باهنر: رئیس ستاد انتخاباتی هیچ کاندیدایی نیستم / ذیل تصمیمات شورای وحدت فعالیت خواهیم داشت
۱۴۰۰/۰۲/۲۴-۲۰:۲۰

. فارس: دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با تاکید بر اینکه رییس ستاد انتخاباتی هیچ کاندیدایی نیستم و ذیل تصمیمات شورای وحدت فعالیت خواهیم داشت، تصریح کرد: تمام باید تلاش نماییم تا اجماع در میان...

ارسال توسط : انتخاب
آمار قربانیان کرونا در ایران (IRAN) کاهش یافت/ مبتلایان دیابت در فاز دوم واکسیناسیون
۱۴۰۰/۰۲/۲۴-۲۰:۱۶

به گزارش خبرآنلاین، به گفته سیما سادات لاری در ۲۴ ساعت گذشته و براساس آزمایش‌های قطعی تشخیصی ۱۰ هزار و ۱۴۵ بیمار تازه مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شده و متاسفانه ۲۰۲ نفر از هموطنانمان در روز...

ارسال توسط : خبر آنلاین
آرامش قبل از طوفان در ستاد انتخابات /خبری از بزرگان نشد
۱۴۰۰/۰۲/۲۴-۲۰:۰۴

آفتاب‌‌نیوز : ستاد انتخابات درچهارمین روز چشم انتظار کاندیداهای شاخصی بود که قرار بود امروز را برای ثبت نام انتخاب کنند، انتظاری که تا لحظات آخر ادامه یافت اما نه خبری از لاریجانی و رئیسی و...

ارسال توسط : آفتاب