. مهر: مدیر (manager) عامل خانه سینما گفت: رئیس قوه قضائیه اعلام کرد جدل روایتی باید در این کشور صورت گیرد و برای جدل روایتی چه در داخل و چه در بیرون نیازمند امنیت هنرمند و آزادی بیان او می باشیم....

کد خبر: 719070
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۲/۲۵-۲۰:۰۲
ارسال توسط :
بازدید: 3
نقش مهم هنر در کاهش آسیب‌های اجتماعی و مبارزه (fight) با مفاسد اقتصادی

نقش مهم هنر در کاهش آسیب‌های اجتماعی و مبارزه (fight) با مفاسد اقتصادی

مهر: مدیر (manager) عامل خانه سینما گفت: رئیس قوه قضائیه اعلام کرد جدل روایتی باید در این کشور صورت گیرد و برای جدل روایتی چه در داخل و چه در بیرون نیازمند امنیت هنرمند و آزادی بیان او می باشیم.

منوچهر شاهسواری در حاشیه نشست نقش سینما در کاهش آسیب‌های اجتماعی و مبارزه (fight) با مفاسد اقتصادی با حضور رئیس قوه قضائیه ظهار کرد: اگر سینما و صنعت تازه نداشته باشیم، در حاشیه تمدن تازه می باشیم و در متن این تمدن قرار نخواهیم داشت.

این تهیه کننده سینما اضافه کرد: زمانی که چنین اعتقادی وجود داشته باشد، اعلام کرد وگو کردن با تمام اجزای حکمرانی کشور اعم از قوه قضائیه، قوه مقننه، قوه مجریه، سایر نهادها، گروه‌های فکری و اندیشه‌ای برای تمام الزام است.

وی اظهار داشت: آنچه که در جلسه با رئیس قوه قضائیه گذشت و عنوانی که برای آن در خصوص آسیب‌های اجتماعی و مفاسد اقتصادی دیده شده بود، به دید می‌آید که از ۱ ضرورتی سخن می‌گوید و آن ضرورت این است که حتماً دارای آسیب‌های اجتماعی می باشیم و به تبع آن مفاسد اقتصادی نیز وجود دارد؛ ضمن اینکه خود مفاسد اقتصادی نیز تشدیدکننده آسیب‌های اجتماعی است.

شاهسواری عنوان کرد: برای اینکه با این موضوع مبارزه (fight) نماییم و به قول رئیس قوه قضائیه مبارزه (fight) سیستماتیک صورت گیرد، حوزه فرهنگ می‌بایست به شدت فعال شود و برای فعال شدن حوزه فرهنگ، صنعت تصویر از چند نیاز برخوردار است؛ نیاز اول این است که گوینده و هنرمند باید نسبت به آنچه که می‌گوید، احساس امنیت کند و توقع ما از بابت احساس امنیت، از قواعد و قوانین قوه قضائیه است.

وی ادامه داد: بدون وجود امنیت، آزادی بیان وجود نخواهد داشت و یا در آزادی بیان تردید وجود دارد. بدون آزادی بیان نمی‌شود در صحنه مبارزه (fight) با مفاسد اقتصادی، اجتماعی، بالا بردن سطح دانشی، ارتباطی، دلبستگی و تقید به جایی که در آن زندگی می‌کنیم که نام آن ایران (IRAN) است، نقش آفرینی کرد و این ها لازم و ملزوم یکدیگر می باشند.

مدیرعامل خانه سینما در ادامه با بیان اینکه تکه تکه کردن جامعه فرهنگی و هنری کشور از دید من ۱ فساد است، گفت: اگر در هر گروه، هر کس و در هر جایی اهل فرهنگ و به خصوص از سینماگران، با قیچی دیدگاه‌های خود، اقدام به تقسیم بندی کنند، در واقع مجموعه‌ای از آحاد کشور را که مخاطبین این گروه‌ها می باشند از هم قیچی و جدا می‌کند.

وی تاکید کرد: نباید ایجاد تفاوت، رانت فرهنگی و اطلاعاتی در این حوزه نماییم.

شاهسواری در ادامه و با توجه به سوال سوالی در خصوص رویکرد رئیس قوه قضائیه به موضوع سینما گفت: بخشی از مباحث مربوط به مسائل عمومی بود که کاری به آن ندارم؛ اما بخشی از مباحث ویژه رئیس قوه قضائیه مربوط به روایت‌ها بود، اساساً روایت‌ها و جدل روایات از همان بنیانی می‌آید که من نیز به آن اعتقاد دارم که همان تمدن متکی به تصویر، تصویری که از خود می‌سازیم و از دیگران دریافت می‌کنیم، است.

برای جدل روایت‌ها باید آزادی بیان داشته باشیم

این تهیه کننده سینما اظهار داشت: این در واقع جنگ روایات، تقابل روایات و جدل روایات در جهان فعلی است و از دید من این بخش از صحبت‌های رئیس قوه قضائیه این معنا و مفهوم را دارد که جدل روایتی باید در این کشور صورت گیرد و برای جدل روایتی چه در داخل، چه بیرون و چه در منطقه و جهان و در آینده و گذشته نیازمند امنیت هنرمند و آزادی بیان او می باشیم و شیوه‌های ممیزی گذشته پاسخ نمی‌دهد.

مدیرعامل خانه سینما تصریح کرد: من فکر می‌کنم وجود ۱ ساز و کار مبتنی بر آزادی بیان و امنیت سخن و امنیت عمل و امنیت کار، مثمرثمر است؛ چگونه است که ما سوتزن‌ها را تشویق می‌کنیم و می‌گوئیم اگر کسی سوتزنی کند ما از او حمایت می‌کنیم؛ فضایی که داریم زندگی می‌کنیم در چنین فرایندی ما سخن می‌گوئیم، خطر آنجاست که ساز و کاری برای اجرای این سخن فراهم نمی‌کنیم و اگر که ساز و کار مناسب پیدا نکنیم حتماً ناامید می‌شویم.

شاهسواری اضافه کرد: ما از سال ۹۸ پیگیر برگزاری این قبیل جلسات نظیر جلسه با آیت الله رئیسی بودیم؛ یعنی فکر می‌کردیم که باید چنین گفتگویی صورت بگیرد.

وی بیان داشت: از انجام ملاقات‌های اینچنینی نظیر دیدار با رئیس قوه قضائیه حتماً خوشحال می‌شویم به شرط‌ها و شروطه‌ها. شرطش هم ساز و کار مبتنی بر بیان و امنیت سینماگران برای ورود به جدل‌های روایتی از تمام موضوعات مبتلابه کشور است.

این تهیه کننده سینما گفت: فضای جلسه با آیت الله رئیسی فضای آزادی بود. درست است وقت کم بود، از این جهت ایراد در این جلسه وجود داشت اما این ایراد، ایرادی نیست که به عنوان ۱ معضل از آن اسم ببرم؛ به هر شکل در شرایط کرونا بود و خیلی از دوستان ما نمی‌توانستند حاضر شوند و جمعیت کمتری را باید در این جلسه حاضر می‌کردیم، تمام اینها اشکالات شکلی است اما به لحاظ محتوایی اگر به سمت ۱ ساز و کار جدی و عملی ببریم حتماً ختم به خیر می‌شود.

شاهسواری بیان داشت: در نظام اداری آنچه تبدیل به ساز و کار بشود حتماً از آن خیر و برکت می‌آید. اگر تبدیل به ساز و کار نشود ۱ معضلی می‌شود بر بقیه معضلات یعنی اعتماد و ارتباط را دچار خدشه می‌کند.

وی بیان داشت: صمیمانه و صادقانه بگویم من بدون هیچ پیش‌داوری در این جلسه حاضر شدم و از تمام دوستان و همکارانم خواستم بدون هیچ پیش‌داوری وارد جلسه شوند. بنابراین پیش داوری را سعی کردیم از خودمان و دوستانمان دور نماییم. در پایان جلسه احساس من این است که آنچه که گفته شد و آنچه که شنیده شد در مسیر درستی از منظر گفتگوست و تأکید می‌کنم اگر منجر به ۱ ساز و کار عملی شود و معضلات و مسائلی که حوزه فرهنگ با دستگاه‌های نظارتی و قضائی و امثالهم می دارند بتواند در ۱ بستر غیر قضائی، حل و فصل شود، نشان دهنده ثمربخش بودن چنین جلساتی است.

وی اضافه کرد: در هر شکل آنجا قوه قضائیه با قواعد و قوانین کار دارد ولی خوب قوانین که الزاماً همیشگی و دائمی نیستند، گفتگو می‌تواند حتی به حذف برخی از قوانین بیانجامد یا برخی از رفتارها تصحیح کند، یا ارتباط را ارتباط سامان یافته بکند، به جای اینکه شما آن سوی رود و ما این سوی رود! نه تمام ما اتفاقاً وسط رود می باشیم و می‌بایست در این مسیر و در این فضا تمام پشتیبان هم باشیم، به نیت آنجایی که داریم در آن زندگی می‌کنیم و آن نیت، عشق ابدی و ازلی تمام ماست که عشق سرزمینی‌مان است با تمام مختصاتش، یعنی این سرزمین مال ماست؛ شکست و پیروزی این سرزمین هم مال ماست و موفقیتش هم مال ماست اینجوری نیست که ۱ کسی فکر کند می‌تواند خودش را به در ببرد، به صورت فردی ممکن است ولی خوب به صورت سرزمینی که امکان پذیر نیست؛ در چنین شرایطی است که من فکر می‌کنم قدم اول را در تقاضا برداشتیم و ما گفتگو کردیم. رئیس محترم قوه قضائیه با روی خوش در این جلسه حاضر شدند و با صبوری به تمام گفتگوها گوش دادند.

این تهیه کننده سینما اضافه کرد: شما نمی‌توانید بدون گفتگو با همسایه به نتیجه برسید، با خانواده با بچه‌هایت با همکارانت هم به همین ترتیب؛ باید گفتگو کنی و در فضای گفتگو است که می‌توانیم ملاحظات همدیگر، نیازهای همدیگر و خطوط احترامی همدیگر را درک نماییم. برگزاری چنین جلساتی نظیر جلسه اهالی سینما و هنر با آیت الله رئیسی، مقدمه‌ای خوبی برای این امر است.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=719070
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : فرهنگی هنری
روزنامه ها در انحصار جنگی که پایانش مشخص نیست!
۱۴۰۰/۰۲/۲۵-۱۹:۲۷

به گزارش شفاف، برخی اخبار امروز (۲۵ اردیبهشت ماه) روزنامه‌های جهان به شرح زیر است:. _ «گاردین» در گزارشی با عنوان «جنگ داخلی» نوشته است: گروه‌های یهود راست تندرو با جوانان عرب، به جنگ خیابانی روی...

ارسال توسط : شفاف
چگونه بازیگر شویم (۳۹۸) /تاثیر بیان صفات در بازیگری
۱۴۰۰/۰۲/۲۵-۱۹:۰۶

خبرگزاری میزان - بازیگری یکی از مشاغل محبوب در سطح جهان محسوب می‌شود، بازیگری فارغ از شهرت و ثروتی که ممکن است برای فرد بازیگر به همراه داشته باشد، جهانی است که می‌توان در آن ایفای نقش در قالب...

ارسال توسط : میزان آنلاین
چه نکات بهداشتی باید حین آزمون دانش آموزان رعایت شود؟
۱۴۰۰/۰۲/۲۵-۱۸:۵۸

آفتاب‌‌نیوز : ابراهیم شکیبا اظهار کرد: با توجه به تصمیم ستاد ملی کرونا مبنی بر برگزاری امتحانات دانش آموزان پایه های نهم و دوازدهم به صورت حضوری و به منظور حفظ سلامتی این افراد، والدین و کارکنان...

ارسال توسط : آفتاب
برگزاری نمایشگاه تخصصی قطعات و صنایع خودرو از اول تیرماه در اصفهان
۱۴۰۰/۰۲/۲۵-۱۷:۴۴

به گزارش خبرآنلاین از اصفهان با نقل قول از ستاد برگزاری نمایشگاه قطعات خودرو اصفهان، برگزارکننده این نمایشگاه با اشاره به اینکه نمایشگاه قطعات خودرو در استان صنعتی اصفهان برگزار می‌شود و در راستای...

ارسال توسط : خبر آنلاین
آبرسانی سیار به ۳۰۵ روستا در اصفهان/روستاهای کوهپایه بیشترین سهم را می دارند
۱۴۰۰/۰۲/۲۵-۱۷:۴۴

به گزارش خبرآنلاین از اصفهان؛ ناصر اکبری اظهار داشت: وقوع خشکسالی های مستمر موجب کاهش کیفیت منابع آبی بسیاری از روستاها شده است، اظهار داشت: در تابستان امسال با استفاده از ۶۰ دستگاه تانکر به ۳۰۵...

ارسال توسط : خبر آنلاین