سازمان ملل هشدار داده که دنیای روزنامه‌نگاری با "ضررهای شدیدی" روبه‌رو است و همین هشدار اهمیت "اطلاعات به عنوان ۱ کالای عمومی" در روز جهانی مطبوعات را برجسته می‌کند.. به گزارش عصرایران با نقل قول از...

کد خبر: 719880
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۲/۲۵-۱۸:۰۱
ارسال توسط :
بازدید: 6
کدام کشورهای اروپایی برای خبرنگاران خطرناکند؟

سازمان ملل هشدار داده که دنیای روزنامه‌نگاری با "ضررهای شدیدی" روبه‌رو است و همین هشدار اهمیت "اطلاعات به عنوان ۱ کالای عمومی" در روز جهانی مطبوعات را برجسته می‌کند.

به گزارش عصرایران با نقل قول از یورونیوز، این سازمان می‌گوید که بحران کنونی ویروس کرونا باعث بسته شدن بسیاری از موسسات رسانه‌ای و کاهش کار در این صنعت شده و "بازداشت‌های سیاسی" خبرنگاران افزایش یافته است.

نتیجه این امر شکل گیری تدریجی "بیابان‌های خبری" در کشورهایی است که خبرنگاران آنها امکان حصول اطلاعات دقیق از میان مردم را ندارند.

"ئی کاترینا باخالوفا" سمت راست و "داریا چالتسوا" پس از انعکاس و فیلم‌برداری از تظاهرات علیه "الکساندر لوکاشنکو" در بلاروس محاکمه می‌شوند/ عکس: اسوشیتیدپرس

 محاکه 2 ۲ روز نامه (newspaper) نگار در بلاروس

در ماه گذشته سازمان غیر انتفاعی گزارشگران بدون مرز (RSF)  در گزارشی شاخص جهانی آزادی مطبوعات را منتشر کرد. این گزارش نشان می‌دهد که چگونه مقامات با عذر همه‌گیری کرونا مطبوعات را سرکوب کرده‌اند. در این میان به بررسی برخی از کشورهای اروپایی می‌پردازیم که رتبه خوبی در آزادی بیان و فعالیت خبرنگاران ندارند. 

بلاروس

بلاروس به عنوان کشوری که برچسب "آخرین دیکتاتوری اروپا" را گرفته بدترین کشور برای آزادی مطبوعات در اروپا محسوب می‌شود.

پس از انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری 2020 در مرداد گذشته و انتخاب چند باره "الکساندر لوکاشنکو" این کشور به فضایی نامهربان برای خبرنگاران تبدیل شد.

بسیاری از روزنامه‌نگاران به دلیل تلاش برای انتشار اخبار و مستندسازی جنبش اعتراضی گسترده علیه حکومت 26 ساله لوکاشنکو (پس از استقلال از اتحاد جماهیر شوروی) دستگیر یا بازداشت شدند.

اطلاعات نشان می‌دهد بلاروس خطرناک‌ترین کشور اروپا در سال 2020 بوده است.

شاخص آزادی مطبوعات در اروپا

هرچه خط آبی کوتاهتر باشد آزادی بهتر است

شاخص ازادی مطبوعات در اروپا

در زمان اعتراضات انتخابات ریاست جمهوری بلاروس دسترسی به اینترنت قطع شد. از آن زمان تا کنون دسترسی به اینترنت در هنگام برگزاری اعتراضات قطع می‌شود. قطع کامل اینترنت و نت تلفن همراه از روز انتخابات شروع شد و ارتباط اینترنتی این کشور بین روزهای 8 تا 12 ا‌گوست سال گذشته از شبکه جهانی قطع شد.

انجمن روزنامه‌نگاران بلاروس از بازداشت 336 خبرنگار و 60 حادثه خشن علیه روزنامه‌نگاران در ماه‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری بلاروس خبر داده است.

ترکیه

ترکیه در سال گذشته به عنوان رکوردار بزرگترین زندان روزنامه‌نگاران در جهان شناخته شد. با خبر دیتانیوز و گزارش سازمان "گزارشگران بدون مرز"دولت "رجب طیب اردوغان"  همچنان به سرکوب منتقدان و روزنامه‌نگاران می‌پردازد.

این سازمان اعلام کرده که دولت اردوغان با استفاده از کودتای نافرجام سال 2016 دستورات بیشتری را برای سرکوب رسانه ها مخالفان در طول دولت خود صادر کرده است.

در سال 2021 چین در زندانی کردن روز نامه (newspaper) نگاران از ترکیه پیشی گرفت اما این کشور همچنان دومین کشور ناخوشایند خبرنگاران در اروپا با شاخص گزارشگران بدون مرز است.

سازمان گزارشگران بدون مرز می‌گوید: خطر حبس و کنترل قانونی و توقیف گذرنامه خبرنگاران همیشه وجود دارد.

این نهاد توضیح می‌دهد که حدود 90 درصد از رسانه‌های ملی ترکیه از طریق ناظران دولتی کنترل می‌شوند و اقدامات تبعیض‌آمیز گسترده ای در صدور کارت‌های مطبوعاتی و تبلیغات محلی صورت می‌گیرد.

دادگاه حقوق بشر اروپا می‌گوید ترکیه حقوق "احمد آلتان" روزنامه‌نگار این کشور را نقض کرده است.

این مجمع اروپایی اخیرا  از ترکیه خواست تا به "احمد آلتان" غرامت پرداخت کند. ترکیه این روزنامه‌نگار را پس از کودتای سال 2016 به اتهامات غیرمعمول تروریستی حدود 4.5 سال زندانی کرد. وی اخیرا آزاد شده است.

شاخص آزادی مطبوعات در اروپا

هرچه خط آبی کوتاهتر باشد آزادی بهتر است

جدول ازادی مطبوعات در اروپا

پرونده‌ای که ترکیه علیه این پیرمرد 71 ساله تشکیل داد موجب محکومیت بین‌المللی شد.

دادگاه حقوق بشر اروپا در ماه گذشته "چندین مورد نقض حق آزادی و امنیت و آزادی بیان" در پرونده های ترکیه را کشف کرده است.

روسیه

روسیه سرکوب آزادی مطبوعات را در طول همه‌گیری ویروس کرونا و مبارزه"الکسی ناوالنی" منتقد برجسته ولادیمیر پوتین علیه کرملین تشدید کرد.

اتحادیه اروپا و آمریکا سرکوب معترضین و روزنامه‌نگاران مخالف در پی بازداشت (دستگیری) و زندانی شدن ناوالنی را محکوم کردند.

رئیس امور خارجه اتحادیه اروپا در ماه ژانویه (دی ماه گذشته) از بازداشت‌ها و استفاده روزنامه‌نگاران در میان اعتراضات ابراز تاسف کرد.

"انتونی بیلیکن" وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که که آمریکا "استفاده مداوم از تاکتیک‌های خشن علیه معترضان صلح طلب و روزنامه‌نگاران از سوی مقامات روسی را در دومین هفته متوالی" محکوم می‌کند.

همزمان با بازداشت (دستگیری) "الکسی ناوالنی" بزرگترین معترض کرملین و پوتین روزنامه‌نگاران مخالف حزب حاکم در این کشور بازداشت شدند.

در همین حال رسانه‌های مستقل روسیه برای انتشار گزارش‌های مربوط همه‌گیری کرونا "ماه‌ها جنگیدند" و سرانجام دولت در دسامبر 2020 تائید کرد که تعداد کل جان باختگان کرونایی در روسیه ۳ برابر آمار رسمی اعلام شده بوده است.

سازمان گزارشگرن بدون مرز می‌گوید اقدامات محدود کننده همه‌گیری زمینه‌های بیشتری را برای جلوگیری از کار روزنامه‌نگاران به مقامات داده است.

بلغارستان

تا زمان اعلام شاخص 2021، بلغارستان برای ۳ سال متوالی در پائین ترین رتبه شاخص آزادی مطبوعات اروپا قرار داشت.

سازمان گزارشگران بدون مرز در سال 2020 این کشور را "رسوای بزرگ اروپا" نامید و تاکید کرد "روزنامه‌نگاران صریح "نه تنها تحت فشار و آزار و اذیت دولت بلکه مورد تهدید و خشونت نیز قرار می‌گیرند".

مدیر رادیوی ملی بلغارستان در نوامبر گذشته استعفا داد و به یورونیوز اعلام کرد از "وعده هایی که انجام نمی‌شود" راضی نیست.

شاخص آزادی مطبوعات در اروپا

قسمت انتهایی جدول

کدام کشورهای اروپایی برای خبرنگاران خطرناکند؟

 مونته‌نگرو

سازمان گزارشگران بدون می‌گوید: با وجود اینکه دولت تازه مونته‌نگرو در سال 2020 از  اولویت بهبود آزادی مطبوعات در این کشور خبرداده است اما در قانون اساسی هیچ تغییر قابل توجهی رخ نداده است.

شرایط رسانه ها امیدهای کشور را برای پیوستن به اتحادیه اروپا را تغییر نداده است.

اتحادیه اروپا در سال 2020 در گزارشی اعلام کرد که مونته‌نگرو برای پیوستن به اتحادیه در بیشتر شاخص ها پیشرفت کرده اما در زمینه آزادی بیان همچنان به دلیل بازداشت و پیگیری‌های قانونی علیه روز نامه (newspaper) نگاران و پست‌های نویسندگی شده در شبکه‌های اجتماعی مورد انتقاد قرار دارد.

اوکراین

سازمان گزارشگران بدون مرز می‌گوید از برنامه اصلاحات بخش رسانه‌های پس از انقلاب سال 2014 اوکراین که موجب برکناری "ویکتور یانوکوویچ" رئیس‌جمهور طرفدار روسیه شده، استقبال کرد.

 با این حال این گزارش می گوید "جنگ اطلاعاتی" با روسیه اثرات منفی در آزادی مطبوعات داشته که شامل ممنوعیت فعالیت رسانه‌های روسی و اجتماعی، آزارهای اینترنتی و تشکیل پرونده‌های دادگاهی دیگر شده است.

براساس گزارش موسسه "مس اینفورمیشن" در طول همه‌گیری حملات فیزیکی به خبرنگاران اوکراین افزایش یافته و 170 مورد از این حملات به ثبت رسیده است.

اوکراین با ۱ پله سقوط در رتبه بندی شاخص آزادی مطبوعات در سال 2021 به رتبه 97 رسید.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=719880
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : بین الملل
حمایت هزاران نفر در سیدنی و ملبورن از مردم فلسطین+ تصاویر
۱۴۰۰/۰۲/۲۵-۱۷:۴۹

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان، با نقل قول از شبکه «ای بی سی» استرالیا، هزاران نفر در سیدنی و ملبورن استرالیا در حمایت از مردم مظلوم فلسطین دست به تظاهرات زدند.. براساس این گزارش،...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
رد ادعای وزارت خارجه آمریکا از سوی ترکیه
۱۴۰۰/۰۲/۲۵-۱۷:۴۱

آفتاب‌‌نیوز : ترکیه تازه‌ترین گزارش وزارت امور خارجه ایالات متحده در مورد ادعای نقض آزادی مذهبی را رد کرد .. به گزارش وبگاه «احوال» با نقل قول از دیتانیوز با نقل خبرگزاری «آناتولی» سخنگوی وزارت امور...

ارسال توسط : آفتاب
درگیری نیروهای روس و آمریکایی در حسکه
۱۴۰۰/۰۲/۲۵-۱۷:۳۰

آفتاب‌‌نیوز : به نویسندگی روز نامه (newspaper) فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که یگان‌های پلیس (police) نظامی آن روز پنج‌شنبه در استان حسکه در شمال شرق سوریه ۱ کاروان نظامی...

ارسال توسط : آفتاب
مرگ نزدیک به ۴ هزار نفر در هند بر اثر کرونا
۱۴۰۰/۰۲/۲۵-۱۷:۰۴

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان، با نقل قول از دیتانیوز با نقل خبرگزاری رویترز، هند امروز شنبه نیز از مرگ نزدیک به ۴ هزار نفر بر اثر کرونا خبر داد؛ همچنانکه این کشور از مقدار اندکی...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
آمادگی‌ها برای انجام تظاهرات در میدان التحریر عراق
۱۴۰۰/۰۲/۲۵-۱۶:۵۲

۱۵:۴۷ - ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ ۷۷۵۷۸۶۵...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان