به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، بسیاری از خانواده‌ها سال‌ها از شنیدن صدای دلنشین فرزند بی نصیب بوده و مدت‌هاست در پی رفع مشکلات ناباروری خود می باشند....

کد خبر: 719927
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۲/۲۵-۲۰:۰۱
بازدید: 4
درمان ناباروری در دوران تمام گیری کرونا

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، بسیاری از خانواده‌ها سال‌ها از شنیدن صدای دلنشین فرزند بی نصیب بوده و مدت‌هاست در پی رفع مشکلات ناباروری خود می باشند.

این روزها با وجود ویروس منحوس کرونا، زندگی برای تمام خانواده ها به خصوص زوج ها سخت تر شده است. برخی از خانواده ها به دلیل ترس از کرونا درمان ناباروری خود را رها کرده و آن را به تعویق انداخته اند. در حالی که متخصصان می‌گویند کرونا نمی‌تواند بر توانایی بارداری نقش داشته و تاثیر بگذارد. تنها کافی است خانواده ها با رعایت کردن شیوه نامه های بهداشتی درمان خود را ادامه داده و به مراکزی بروند که بدانند  از لحاظ رعایت بهداشت کاملا قابل اطمینان می باشند.

با توجه به سهم مـساوی مردان و زنان در ایجـاد ناباروری، مراجعه زوجین به پزشک برای تشخیص و پیگیری علـت ناباروری ضرورت دارد؛ حضور مرد و انجام تست آنالیز در زمان تعیین شـده مهم است زیرا می‌تواند در همان ابتدای بررسـی روش درمـانی را تغییر دهد.

نوزاد

افزایش سن، قدرت باروری را کاهش می‌دهد

مسعود وثوق، مدیر (manager) مرکز سلول درمانی پژوهشگاه رویان در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره ناباروری اظهار کرد: از زمانی که در تاریخ   مشکلات ناباروری ثبت و ضبط شد، این موضوع در دست بشریت مورد بررسی قرار گرفت. امروزه آن چیزی که اهمیت دارد، این است که  ناباروری می تواند در جوامع پیشرفته، در حال توسعه تاثیرات خود را بگذارد. یعنی در تمام جوامع  اتفاق می افتد و تنها علل آن‌ متفاوت است. آماری که در جهان ثبت شده نشان می‌دهد حدود ۱۵ الی ۲۰ درصد زوجین در سنین باروری با مشکل ناباروری رو به رو می باشند.

او گفت: علت‌ ناباروری در جوامع مختلف متفاوت است. میزان شیوع ناباروری در کشور ما کمی بیشتر از میانگین جهانی است. علت آن این است که سن ازدواج در کشور ما متاسفانه بالا رفته و با افزایش سن قدرت باروری قطعا کاهش پیدا می‌کند. حتی موفقیت در درمان ناباروری و داشتن نوزادی سالم   با افزایش سن، تحت شعاع قرار می‌گیرد و نگرانی‌هایی رو به وجود می آورد.

وثوق بیان کرد: یکی از علل افزایش سن ازدواج،  توقعاتی است که جوانان  از زندگی داشته و بخشی دیگر مربوط به مدارج بالاتر علمی می شود که تا حدودی مانع ازدواج زودهنگام جوانان شده است. بخش اساسی این موضوع مربوط می شود به مباحث اقتصادی، زیرا زوج ها نگران این موضوع می‌شوند که آیا می‌توانند با وجود فرزند، نیاز‌های زندگی و  کودک خود را تامین کنند یا خیر. از علل دیگر این است که آیا می توانند فرزندان خوبی را تربیت کرده و به جامعه تحویل بدهند.

او گفت: یکسری از دلایل مداخله‌ای در شیوع ناباروری  از جمله می‌توان به آلاینده‌های نزدیک محیط زندگی اشاره کرد. به طور واضح افرادی که با اشعه کار کنند به عنوان کارکنان بخش‌های تصویربرداری، باروری این افراد تحت تاثیر ناباروری قرار می‌گیرند. کسانی که در پمپ بنزین‌ها زندگی کنند؛ تحت تاثیر آلاینده‌های بنزین قرار گرفته و سرب موجود  و‌ عوامل فیزیکی دیگر مانند فرکانس‌های رادیویی می‌توانند روی باروری تاثیر ۲ چندانی داشته باشند. آن چیزی که باید در جوامع ما به طور کلی رفع شود، اعتقادات اشتباهی است که بسیاری از خانواده ها درباره ناباروری می دارند. تمام خانواده ها باید دانسته باشند که   سهم زن و مرد در ناباروری یکسان است.

مدیر مرکز سلول درمانی پژوهشگاه رویان تصریح کرد: اگر زوج ها بخواهند نتیجه ببینند و در باروری موفق باشند، باید با هم مشارکت داشته و کنار یکدیگر درمان را پیگیری کنند.

او یادآوری کرد: طبق تحقیقات در روزهای آغازین کرونا مشخص شد، این بیماری بر روی باروری تاثیری نخواهد داشت. زنان و مردانی که به کرونا مبتلا شدن، بعد از بهبودی، قدرت باروری آن‌ها کاهشی نداشته است.

وثوق بیان کرد: تمام شیوه نامه‌های بهداشتی در مراکز ناباروری و رویان رعایت می‌شود. در ابتدای ورود به این مرکز، افراد مورد غربالگری اولیه قرار می‌گیرند. فرم‌های خاصی هم برای کرونا وجود دارد که اگر کوچک‌ترین شکی درباره تماس افراد با مبتلایان وجود داشته باشد و یا آلودگی باشد، بلافاصله به اتاق عمل می روند. افرادی که تست آن ها  مثبت شود  به متخصص عفونی معرفی می شوند تا درمانشان شروع شود و بعد از بهبودی  به مرکز درمانی برمی‌گردند. افرادی که ۱ سیکل درمانی انجام دادن و نتیجه نگرفتن با داشتن ۱ استراحت کوتاه می‌توانند سیکل مجدد را شروع کنند.

او گفت: هزینه‌های ویزیت و سونوگرافی‌های مجدد، تخمک گیری و انتقال جنین ۱ سیکل کامل می شود که با بیمه حدود ۷ الی ۸ میلیون تومان برای هر فردی در دید گرفته شده است یعنی از ابتدا تا آخر درمان این مقدار هزینه کردن کافی است.


بیشتر بخوانید 


مراکز ناباروری

۲۰ درصد زوجین مشکل ناباروری می دارند

مریم سودوفی، مسئول آزمایشگاه رویان در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: با توجه به اینکه پژوهشگاه رویان ۱ مرکز فوق  تخصصی ناباروری است، طبیعتا عمده نمونه‌های پاتولوژی در این مرکز صورت می‌گیرد. معمولا افرادی که در این بخش کار می کنند  متخصصان اورولوژی می باشند که در بخش‌های بالینی اسپرموگرام، هورمون شناسی، ایمونولوژی فعالیت می کنند. همه  آزمایش ها اعم از هماتولوژی و بیوشیمی و میکربیوشیمی در این بخش انجام می شود.

او با تاکید براینکه تنها با ۲ آزمایش می‌توان اظهارنظر کرد، گفت: تمام مراحل بستگی به این دارد که افراد با چه شرایطی نمونه را تحویل آزمایشگاه  داده اند. باید تمام مراحل آزمایشگاه انجام شود و  ۲ نمونه با حدفاصل مناسب مورد  بررسی قرار بگیرند و بعد درمان را شروع کنند. حدود ۲۰ درصد زوجین مشکل ناباروری می دارند.  مواردی هم وجود دارد که ۱ طرف یا هر ۲ طرف مشکل ناباروری می دارند؛ در این بین  به طور جداگانه بوسیله متخصصان اورولوژی، آنکولوژی بررسی می‌شوند و درمان  جداگانه ای دریافت کنند.

سودوفی تصریح کرد:  در وهله اول درمان تست اسپرموگرام در آقایان گرفته می‌شود و زنان هم از راه های دیگری مورد تست قرار می‌گیرند. حدود ۳ ساعت بعد جواب تست آن ها  داده می‌شود. برای خانم‌ها اکثرا آزمایش‌های هورمونی انجام می‌شود. حداقل در ۱ بازه زمانی ۴ یا ۵ روز جواب تست از طریق پیامک فرستاده می‌شود.

او تاکید کرد: خانواده ها ترس از رفتن به مراکز درمانی نداشته باشند و حتما درمان ناباروری خود را جدی گرفته و ادامه دهند.

انتهای پیام/

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
برچسب ها:
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=719927
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : علمی پزشکی
رابطه بردبرد داستان و خانواده
۱۴۰۰/۰۲/۲۵-۱۹:۳۸

یک نویسنده و مترجم از این‌که چگونه ادبیات داستانی به شما این امکان را می‌دهد که با حداقل هزینه، تجربه‌گر گران‌ترین تجربه‌های زندگی باشید، می‌گوید....

ارسال توسط : آفتاب
رژیم غذایی هلندی، راهکاری برای رهایی از چربی شکم
۱۴۰۰/۰۲/۲۵-۱۸:۰۶

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با نقل قول از دیلی اکسپرس، چربی شکم نوعی بافت چربی است که در نزدیکی اندام‌های حیاتی بدن قرار دارد. اگرچه این نوع بافت چربی از...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
تاریخ و نحوه برگزاری آزمون تولیمو اعلام شد
۱۴۰۰/۰۲/۲۵-۱۷:۴۳

فاطمه زرین آمیزی، سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره داوطلبان شرکت در آزمون زبان انگلیسی پیشرفته تولیمو اظهار کرد: دوره...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
نکات مهم بعد از تزریق واکسن کرونا/ توصیه‌های غذایی برای شادابی/ خوردن فلفل سبز تند مفید است؟
۱۴۰۰/۰۲/۲۵-۱۷:۰۹

اخبار کلینیکی باشگاه خبرنگاران جوان را در این بسته مشاهده کنید. به گزارش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اگر موفق به رصد اخبار کلینیکی باشگاه خبرنگاران جوان در ۲۵...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
چطور با کودک «لجباز» برخورد نماییم؟
۱۴۰۰/۰۲/۲۵-۱۶:۴۱

کودکان در سنین پیش‌ دبستانی دوست می دارند خودشان تصمیم بگیرند، انتخاب کنند و در کارهای مربوط به خود مستقل باشند؛ بنابراین تنها در مواردی کودک، لجباز به شمار می‌آید که بیش از نصف دستورات والدین را...

ارسال توسط : انتخاب