مهتاب نصیرپور ابراز تاسف می‌کند که هنوز بازیگری در جامعه ما به عنوان ۱ شغل تعریفی ندارد و این بی‌هویتی را دردناک می‌داند.. ۱۴ اردیبهشت ماه روز جهانی بازیگر است. به همین مناسبت روز گذشته مطالب...

کد خبر: 721343
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۲/۲۴-۲۱:۵۱
ارسال توسط :
بازدید: 3
انتقاد خانم بازیگر از ۱ بی‌هویتی/ چند بازیگر داریم که درآمدهای آن چنانی داشته باشند؟!
انتقاد خانم بازیگر از ۱ بی‌هویتی/ چند بازیگر داریم که درآمدهای آن چنانی داشته باشند؟!

 مهتاب نصیرپور ابراز تاسف می‌کند که هنوز بازیگری در جامعه ما به عنوان ۱ شغل تعریفی ندارد و این بی‌هویتی را دردناک می‌داند.

۱۴ اردیبهشت ماه روز جهانی بازیگر است. به همین مناسبت روز گذشته مطالب گوناگونی در صفحات مجازی منتشر و میان بازیگران هم تبریک‌هایی رد و بدل شد. این تبریک‌ها حتما برای بازیگران دلچسب است ولی خوب طبیعتا تمام واقعیت روز بازیگر نیست زیرا این روز هم مانند هر روز دیگری فرصتی است برای آن قشر خاص تا از مشکلات و دلمشغولی‌های خود بگویند. دلمشغولی‌هایی که در دوران کرونا بارها بیشتر هم شده است.

مهتاب نصیرپور از جمله بازیگران گزیده‌کار است که کمتر هم اهل گفتگو با رسانه‌هاست. او سال‌هاست که به کار تدریس هم مشغول است و در عین حال حضور موثری در اتفاقات اجتماعی دارد.

این بازیگر و مدرس بازیگری در گفتگو با ایسنا از بی‌هویتی دردناک این شغل در کشور ما سخن می‌گوید و در عین حال تاکید دارد که بازیگران هم همانند دیگر اقشار جامعه حق می دارند درباره مسائل اجتماعی اظهارنظر کنند.

نصیرپور در شروع درباره تعریف بازیگری به عنوان ۱ شغل می‌گوید: نمی‌توانیم حقیقت را کتمان نماییم، بازیگری شغل است ولی خوب شغلی که در جامعه ما به رسمیت شناخته نمی‌شود. من به همراه چندین هنرمند دیگر عضو انجمن نمایش بودیم که در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد به طور کامل منحل شد. تمام هنرمندان عضو، اخراج شدند اما جالب است که کادر اداری این انجمن که قرار بود پیگیر موارد مربوط به اعضا باشند، به عنوان کارمند جذب وزارت ارشاد شدند!

او یادآوری می‌کند: ما برای زنده کردن سابقه فعالیت‌مان ۵ ۶ سال به دادگاه‌ها رفت و آمد داشتیم و در نهایت هم وزارت کار اعلام کرد برای شما تعریفی نداریم و ما را به عنوان هنرمند تعریف نکردند بلکه ما را در طبقه‌بندی کارگران قرار دادند که البته شخصا از این موضوع بسیار خوشحالم زیرا کارگران قشر بسیار شریفی می باشند ضمن اینکه زحماتی که بازیگران برای کار خود می‌کشند، کم از تلاش‌های کارگران نیست ولی خوب مساله این است که برای هنر و هنرمند در وزارت کار جایگاهی قائل نشده‌اند و این بی‌هویتی دردناک است.

این بازیگر با اشاره به اینکه تدریس رشته‌های هنری متفاوت در دانشکده‌ها می‌افزاید: رشته بازیگری در وزارت علوم تعریف شده و در دانشکده‌های گوناگونی تدریس می‌شود ولی خوب همین که وارد بازار کار می‌شویم، هیچ تعریفی برایمان نیست این درد بسیاری از همکاران ماست که چاره‌ای هم برایش نداریم.

نصیرپور در ادامه از شرایط دشوار تعدادی از بازیگران در دوران کرونا صحبت می‌کند: چند بازیگر داریم که درآمدهای آن چنانی داشته باشند؟! در همین وضعیت نفس‌گیر، بسیاری از همکاران ما با وجود سن بالا برای گذران زندگی ناچار به کار می باشند. برخی از آنان مجبور به شب‌کاری یا فعالیت در خارج از شهر شده‌اند. بعضی با پروژه‌هایی همکاری داشته‌اند که پروتکل‌های بهداشتی در آنها رعایت نشده و در این مدت، کم نشنیده‌ایم بازیگرانی در حین کار درگیر بیماری شده و بعضی جان خود را هم از دست داده‌اند. اینها دردهایی است که ظاهرا درمانی برایش نداریم.

انتقاد خانم بازیگر از ۱ بی هویتی/ چند بازیگر داریم که درآمدهای آن چنانی داشته باشند؟!

این بازیگر در بخش دیگری از این گفتگو درباره ورود بازیگران به حوزه‌های اجتماعی و نظرات متفاوتی که در این زمینه وجود دارد، توضیح می‌دهد: چه ایرادی دارد که بازیگران هم مانند دیگر اقشار جامعه درباره مسائل اجتماعی اظهار دید کنند. البته سخنان آنان به دلیل شهرت‌شان بیشتر دیده و شنیده می‌شود ولی خوب مساله، حق انتخاب است و اینکه ما به عنوان بازیگر تصمیم بگیریم درباره چه چیزی واکنش نشان بدهیم یا اظهار دید نماییم. برخی همکاران گاهی درباره مسائل خصوصی خود یا موارد مربوط به همکاران دیگر اظهار دید کنند و گاهی هم درباره مسائل فرهنگی و عمومی ولی خوب برخی از بازیگران ترجیح می‌دهند تنها درباره مسایل اجتماعی اظهار دید کنند و وارد مسائل خصوصی نمی‌شوند. اینها انتخاب افراد است.

این بازیگر که خود در مواردی به مسائل اجتماعی ورود کرده است، خاطرنشان می‌کند: بعضی افراد معتقدند بازیگر سرش را پایین بیندازد و تنها به کار خودش فکر کند. بعضا این افراد که مسئولیت‌هایی هم در جامعه می دارند، به بازیگران می‌گویند ما فضایی امن ایجاد کرده‌ایم که شما به کار خودتان بپردازید، رشد و پیشرفت نمایید و مورد توجه قرار بگیرید و باید قدردان ما باشید و به جز کار خودتان، به امور دیگر کاری نداشته باشید درحالیکه به اعتقاد من ۱ بازیگر با تلاش و ممارست و سختکوشی خود به موفقیت می‌رسد و این حق را دارد که اگر تمایل داشت، درباره مسائل اجتماعی هم اظهارنظر کند.

او اضافه می‌کند: عموما هنرمند نسبت به مردم و مخاطبان خود حساس است. او به مردمی که پیگیر کارهایش می باشند و به او ابراز محبت کنند، توجه دارد و مگر می‌تواند نسبت به سرنوشت مردم کشورش و مشکلات آنان بی‌اعتنا باشد؟! ما همان اندازه که قدردان محبت مخاطبان‌مان می باشیم، هر لحظه که دچار مشکل یا از چیزی دلگیر شوند، حق داریم با آنان ابراز همدردی نماییم یا اگر بابت موضوعی خوشحال می باشند، دوست داریم ما نیز در کنار آنان این خوشحالی را ابراز نماییم.

مهتاب نصیرپور در پایان با تاکید بر اینکه رابطه بازیگر و جامعه ۱ رابطه ۲ طرفه است، ادامه می‌دهد: این رابطه هرگز نمی‌تواند یک‌طرفه باشد. البته اجباری نیست ولی خوب حقیقت این است که بازیگران به هر حال با احساسات‌شان سر و کار می دارند و خیلی طبیعی است که نسبت به مردم حساس و در مسائل اجتماعی کنارشان باشند.

ایسنا 

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
برچسب ها:
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=721343
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : فرهنگی هنری
۸ راه رسیدن به شادمانی در روزگار کرونایی
۱۴۰۰/۰۲/۲۴-۱۹:۲۶

آفتاب‌‌نیوز : «بر طبق آخرین نظرسنجی‌های صورت‌گرفته در دانشگاه نورک شیکاگو، آمریکایی‌ها در غمگین‌ترین دوران خود طی پنجاه سال گذشته می باشند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید تنها ۱۴ درصد از افراد...

ارسال توسط : آفتاب
چگونه بازیگر شویم (۳۹۷) /اصول اولیه ۱ بازیگری دراماتیک
۱۴۰۰/۰۲/۲۴-۱۸:۵۹

خبرگزاری میزان - بازیگری یکی از مشاغل محبوب در سطح جهان محسوب می‌شود، بازیگری فارغ از شهرت و ثروتی که ممکن است برای فرد بازیگر به همراه داشته باشد، جهانی است که می‌توان در آن ایفای نقش در قالب...

ارسال توسط : میزان آنلاین
چگونه بازیگر شویم (۳۹۷) /اصول اولیه ۱ بازیگری دراماتیک
۱۴۰۰/۰۲/۲۴-۱۸:۴۸

خبرگزاری میزان - بازیگری یکی از مشاغل محبوب در سطح جهان محسوب می‌شود، بازیگری فارغ از شهرت و ثروتی که ممکن است برای فرد بازیگر به همراه داشته باشد، جهانی است که می‌توان در آن ایفای نقش در قالب...

ارسال توسط : میزان آنلاین
یک هفته با آل‌پاچینو در شبکه نمایش
۱۴۰۰/۰۲/۲۴-۱۷:۵۵

آفتاب‌‌نیوز : شبکه نمایش در بخش موضوعی خود فیلم‌های با موضوع زندگی در طبیعت را در برنامه خود خواهد داشت و در بخش صحنه‌گران (مرور آثار) نیز به سراغ بازیگر سرشناس سینما آل پاچینو می‌رود.. ساعت 13:...

ارسال توسط : آفتاب
«ناخاطرات» بوسیله انتشارات سوره مهر منتشر شد
۱۴۰۰/۰۲/۲۴-۱۶:۴۴

خبرگزاری میزان - مجموعه اشعار سپید «ناخاطرات» سروده مژگان عباسلو منتشر شد، عباسلو در مورد مضمون و محتوا و سیر سرودن این اثر اینگونه می‌نویسد:. نقش مهمی در این نمایشنامه ندارمقرار است اودر ۱ کافه‌ی...

ارسال توسط : میزان آنلاین