. سال گذشته در چنین روزهایی بود که شاخص کل خیز برداشته بود تا ابر کانال ۱ میلیون واحد را فتح کند. روند صعودی شاخص کل بسیار با شیب تندی طی می شد و دولتمردان در این بین مدام مردم را به سرمایه گذاری در...

کد خبر: 721390
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۲/۲۵-۱۹:۵۷
ارسال توسط :
بازدید: 1
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام هشدار داد؛ اما گوش شنوایی نبود/ بازی الاکلنگی دولت در بورس چه بلایی بر سر سهامدار آورد؟

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام هشدار داد؛ اما گوش شنوایی نبود/ بازی الاکلنگی دولت در بورس چه بلایی بر سر سهامدار آورد؟

سال گذشته در چنین روزهایی بود که شاخص کل خیز برداشته بود تا ابر کانال ۱ میلیون واحد را فتح کند. روند صعودی شاخص کل بسیار با شیب تندی طی می شد و دولتمردان در این بین مدام مردم را به سرمایه گذاری در بورس تشویق می کردند و حرف منتقدان را گوش نمی دادند.

به گزارش تابناک اقتصادی، به عنوان نمونه در 7 اردیبهشت 1399 حسن روحانی رئیس جمهوری در واکنش به صحبت‌های منتقدان درباره بالا رفتن شاخص بورس گفت: شما اگر ناراحت هستید راه‌حلش این است در گوشتان پنبه بگذارید و این حرف‌های خوب را نشنوید. وی ادامه داد: بورس ما خوب شده عصبانی می‌شوند و می‌گویند در تمام دنیا بورس برهم ریخته، واقعا چرا بورس ایران (IRAN) خوب است؟ این به خاطر تلاش تمام شرکت‌ها فعالان اقتصادی و خوشبختانه عرضه کردن سهام شرکت‌هایی که شرکت‌های بزرگ می باشند.

هر چه دولتمردان بیشتر در تنور بورس می دمیدند برخی مسئولین نگران تر از گذشته می شدند و هشدارهایی را به سرمایه گذاران و دولتمردان می دادند اما گوش شنوایی نبود.

یکی از کسانی که مدام در مورد وضعیت بورس هشدار می داد، دکتر محسن رضایی دبیر تشخیص مصلحت نظام بود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام هشدار داد؛ اما گوش شنوایی نبود/ بازی الاکلنگی دولت در بورس چه بلایی بر سر سهامدار آورد؟

وی در 14 اردیبهشت ماه سال گذشته بود که طی ۱ یادداشتی اعلام کرد: "برخی دولت‌ها در ایران، اقتصاد را الاکلنگی اداره کرده اند، به نحوی که کفه‌ای را روی زمین متوقف و کفه دیگر را تقویت کرده اند و بدین ترتیب، تعادل اقتصاد را به هم زده اند؛ ۱ بار به امید کاذب گشایش بین المللی و ورود سرمایه خارجی از ناحیه مذاکرات برجام، روی تولید و سرمایه ملی می‌نشینند و متوقفش کنند و در آن سو با سد شدن مسیر نقدینگی به تولید، با هدف کنترل تورم، سرمایه ملی را با نرخ سود بالا در بانک‌ها حبس کرده، نظام بانکی را هوا کنند. نتیجه این می‌شود که سیل نقدینگی سد بانک‌ها را شکسته، راهی بازار‌های سوداگری و سفته‌بازی چون طلا، ارز، مسکن و... می‌شود، تورم افسار می‌گسلد، ارزش پول ملی به سبب تضعیف تولید، تضعیف می‌شود و سیلی به صورت اقتصاد می‌خورد. سال ۹۶ و ۹۷ اینچنین شد. طی ماه های اخیر، با کاهش نرخ سود بانکی، بانک را هم به کفه تولید اضافه کرده و زمینگیر کنند تا کفه بورس به هوا رود و به سبب این موفقیت، برای خود کف می‌زنند؛ حال آنکه در حال تبدیل نقدینگی بدون پشتوانه به سرمایه بدون پشتوانه می باشند. فرجام چنین روندی این است که نهایتا سرمایه تجمیع شده به بانک بازگشته و حجم نقدینگی را افزایش خواهد داد. باز، پس از مدتی سد این سرمایه انباشت شده که مابه‌ازایی در بخش واقعی ندارد، شکسته شده، وارد بازار سفته بازی مالی و دارایی می شود و داستان کاهش ارزش پول ملی تکرار خواهد یافت".

درآمد 30 هزار میلیارد تومانی دولت از بورس، دولت به دنبال تامین کسری بودجه از بورس بود؟

به هر صورت دولتمردان هر چند سعی کردند که هدف خود از تشویق مردم برای حضور در بورس را مخفی نگه می دارند اما آن ها هدف خاصی را از تشویق مردم برای حضور در بازار سرمایه داشتند. آن ها می دانستند که برای تامین هزینه های بودجه ای راهکاری جز تامین منابع مالی از بورس ندارند و به همین خاطر حرف منتقدان را گوش نمی کردند و به عاقبت کار هم نمی اندیشیدند.

فرهاد دژپسند وزیر اقتصادی طی مصاحبه ای در اسفند ماه سال گذشته گفت: امسال ۵۰۰ هزار میلیارد تومان تجهیز منابع مالی از طریق بازار سرمایه انجام شد اما باید به صراحت بگویم که برخی به غلط این موضوع را منعکس کردند که دولت ۵۰۰ هزار میلیارد تومان از بازار سرمایه تامین مالی کرده که هرگز چنین چیزی درست نیست. این تجهیز مالی برای اقتصاد کشور از طریق بازار بدهی و بازار سهام برای تمام بخش های دولتی، خصوصی و نهادهای عمومی مانند شهرداری ها صورت پذیرفت.

وی در بخش دیگری از این صحبت های خود گفت: تامین مالی دولت از بازار سهام در سال جاری (1399) کمی بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان بوده است که آن هم در ماه های ابتدایی سال که بازار با رونق قابل توجه همراه بود، صورت پذیرفت. دژپسند اضافه کرد: دولت در بازار سرمایه دارایی فروخته و در مقابل آن وجوهی حاصل کرده که درآمد دولت از تمام روش‌ها در بازار سهام حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

عاقبت تشویق مردم برای حضور در بورس چه شد؟

در 19 مرداد ماه سال گذشته بود که سرانجام ترمز بورس با دعوای وزیر اقتصاد و وزیر نفت بر سر نحوه عرضه صندوق پالایش یکم کشیده شد. به یکباره کلید خروج پول از بورس زده شد و تلاش ها برای جلوگیری از سقوط بورس نتیجه نداد و مردم هر روز با وعده و وعید بازگشت بورس به شرایط خوب، شاهد آب شدن سرمایه های خود بودند.

روزها گذشت و بورس در آستانه وارد شدن به نهمین ماه ریزش خود است و اعتراضات بورسی علاوه بر تهران به شهرهای دیگر رسید. سران ۳ قوه برای برون رفت بورس از شرایط کنونی در روز دوشنبه 13 اردیبهشت 1400 دور هم جمع شدند تا پیشنهادات سازمان بورس را در جلسه خود بررسی کنند و به تصویب برسانند.

سازمان بورس 3+7 پیشنهاد را برای برون رفت بورس از شرایط فعلی ارائه داده بود که 3 پیشنهاد نیازی به تصویب سران قوا نداشت و 7 پیشنهاد دیگر اما مورد تصویب قرار گرفت. 7 پیشنهادی که تصویب آن با انتقاداتی از سوی برخی کارشناسان و نمایندگان همراه بود.

سید احسان خاندوزی نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در واکنش به مصوبات 3+7 هیات دولت برای بهبود بازار سهام در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت:

تلاش مجلس و دولت ارزشمند است، اما رییس بانک مرکزی باید در برابر ۲ مورد از 10 فرمان می‌ایستاد.

1- سال 99 تسهیلات بانکی به مقصد بورس بازی چند برابر تسهیلات کمک به اقتصاد کرونا بود.

2- دست بردن به سهم 85 میلیون نفر از صندوق توسعه ملی منصفانه نیست، به ویژه وقتی ارز نیست و چاپ پول...

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام هشدار داد؛ اما گوش شنوایی نبود/ بازی الاکلنگی دولت در بورس چه بلایی بر سر سهامدار آورد؟

مشابه دیدگاه این نماینده مجلس در اظهارنظرهای سایر مخالفان نیز دیده می‌شد و اکثریت آنان تصمیمات تازه سران قوا را تداوم سیاست‌گذاری غلط در دهه‌های گذشته و دید دستوری به اقتصاد می‌دانند و از اینکه بورس به عنوان ۱ بازار مالی تا این حد دستخوش نوسان شده است اظهار تاسف کرده‌اند. آنان مصوبات شورای اقتصادی سران قوا را نه‌تنها در راستای حمایت از سرمایه‌های خرد و رونق بازار سرمایه نمی‌دانند، بلکه معتقدند این مصوبات فاقد پشتوانه کارشناسی و مصداق بارز حمایت از رانت دولتی است و به کام عده‌ای ذی‌نفع پرنفوذ یا پرسروصدا است.

به هر صورت حالا به دید می رسد که بعد از ۱ سال از انتقادات پیرامون صعود به حساب و کتاب بورس، تمام به این نتیجه رسیده اند که دید منتقدان درست بود. حالا هزینه ای که از بابت تصمیمات گرفته شده است از کانال چاپ پول برای 85 میلیون ایرانی ضرر دارد تا ضرر سهامداران خرد بورس جبران شود.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=721390
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : اقتصادی
ایراد شورای نگهبان به لایحه اصلاح قانون مبارزه (fight) با قاچاق کالا و ارز چه می باشد؟
۱۴۰۰/۰۲/۲۵-۱۹:۴۳

. به گزارش اقتصاد آنلاین، هادی طحان نظیف در گزارش ۷۹ از سلسله گزارش‌های خود از جلسات شورای نگهبان نوشت:. . شورای نگهبان شنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰، در ۲ نوبت جلسه داشت. در این جلسه «لایحه...

ارسال توسط : اقتصاد آنلاین
تاثیر دامنه نوسان مثبت و منفی ۵ بر بازار سرمایه
۱۴۰۰/۰۲/۲۵-۱۹:۳۶

به گزارش خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، مهدی محمود رباطی، کارشناس بازار سرمایه در برنامه اعلام کرد و گوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر از رشد ۴۰ برابری فعالان بازار سرمایه طی ۲ سال اخیر خبر داد...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: کسری بودجه امسال ۳۵۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی می‌شود / باید اقتصاد کشور را در جهت تولید ارز دیجیتال حرکت دهیم
۱۴۰۰/۰۲/۲۵-۱۹:۳۰

. ایسنا: رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه کسری بودجه کشور در سال ۱۴۰۰، ۳۵۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی می‌شود، گفت: باید ظرفیت اقتصاد کشور را در جهت تولید ارز دیجیتال به کار بگیریم و با اتخاذ...

ارسال توسط : انتخاب
الیز به جای لیز/ عملیات پاکسازی مخالفان ترامپ از حزب جمهوریخواه
۱۴۰۰/۰۲/۲۵-۱۹:۲۳

. . به گزارش اقتصادنیوز به دنبال امتناع لیز چنی، نماینده باسابقه وایومینگ از پذیرش ادعاهای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا مبنی بر تقلب انتخاباتی منجر به شکست وی، جمهوری‌خواهان کنگره، پس...

ارسال توسط : دنیای اقتصاد
تصاویری از طراحی عجیب آیفون ۱۳
۱۴۰۰/۰۲/۲۵-۱۹:۱۰

اخیراً تصویرها رندری از نسخه مفهومی گوشی آیفون ۱۳ مدل M1 منتشر شده است که ما را با ۱ طراحی عجیب و غیر معمول در پرچم دار آینده آیفون مواجه می‌سازد. شاخص‌ترین نکته در این طراحی عجیب، زائده‌ای است...

ارسال توسط : صبحانه آنلاین