به گزارش پارسینه با نقل قول از الوقت، طرح احداث ۱ آبراه به طول ۲۵ مایل (۴۰ کیلومتر) در شمال استانبول برای اتصال دریای مرمره به دریای سیاه در اواسط سال ۲۰۲۱، شروع شده است. اردوغان برای...

کد خبر: 721395
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۲/۲۴-۲۰:۲۲
ارسال توسط :
بازدید: 1
ابرپروژه کانال استانبول؛ رویای ۵۰۰ ساله سلطان سلیمان تعبیر می‌شود؟
ابرپروژه کانال استانبول؛ رویای ۵۰۰ ساله سلطان سلیمان تعبیر می‌شود؟

به گزارش پارسینه با نقل قول از الوقت، طرح احداث ۱ آبراه به طول ۲۵ مایل (۴۰ کیلومتر) در شمال استانبول برای اتصال دریای مرمره به دریای سیاه در اواسط سال ۲۰۲۱، شروع شده است. اردوغان برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ از این مگاپروژه رونمایی کرد.

مقامات ترکیه استدلال کنند که کانال تازه برای کاهش فشار ترافیک از تنگه بسفر استانبول، که ۱ مسیر اصلی برای تجارت جهانی است و سالانه بیش از ۳۸۰۰۰ کشتی از طریق آن عبور می‌کند، حیاتی است.

این پروژه که پرهزینه‌ترین پروژه عمرانی در دوران معاصر ترکیه خواهد بود با تخمین زمان ساخت ۷ سال و هزینه‌ای از ۹.۳ میلیارد دلار تا ۱۴.۶ میلیارد دلار، طراحی شده است.


انتقادات سرسختانه مخالفان


با وجود اینکه مقامات دولت اردوغان از مزایای گسترده طرح کانال استانبول برای اقتصاد ترکیه سخن می‌رانند، اما افراد بدبین بسیارند.

چند هفته پیش ۱۰۴ دریادار بازنشسته با انتشار نامه‌ای سرگشاده نسبت به تهدید احتمالی طرح کانال استانبول برای پیمان مونترو در مورد استفاده از آبراه‌های کلیدی ترکیه هشدار دادند و آن را توافقی خواند که "به بهترین وجه از منافع ترکیه محافظت می‌کند". هشداری که با واکنش شدید دولت اردوغان و بازداشت (دستگیری) بخشی از امضاکنندگان همراه شد.

از دید ژئوپلیتیک، این پروژه تعهد ترکیه به پیمان بین المللی حاکم بر حمل و نقل در تنگه‌های بسفر و دردانل را به زیر سوال می‌برد. کنوانسیون مونترو عبور آزادانه کشتی‌های غیرنظامی از تنگه‌های بسفر و داردانل را در زمان صلح و جنگ تضمین می‌کند. استفاده کشتی‌های نظامی کشور‌های غیرهمجوار با دریای سیاه از تنگه را محدود می‌کند.

کانال تازه به کشتی‌ها اجازه می‌دهد بدون عبور از بخشی از تنگه‌های تحت پوشش این پیمان بین دریای مدیترانه و دریای سیاه ترانزیت کنند.

ابرپروژه کانال استانبول؛ رویای ۵۰۰ ساله سلطان سلیمان تعبیر می‌شود؟

از طرف دیگر مخالفان در مورد اثرات زیست محیطی بسیار مخرب که بوسیله برخی از کارشناسان پیش بینی شده است، انتقاداتی را مطرح کرده‌اند.

بسیاری از مردم می‌گویند که این کانال تازه به دلیل عبور از برخی دریاچه‌های محافظت شده، آسیب زیادی به محیط زیست وارد خواهد کرد. مسیر کانال از دریاچه‌ها و رودخانه‌هایی عبور می‌کند که آب استانبول را تأمین کنند و درنتیجه عبور کشتی‌ها اکوسیستم‌های دریایی و آب شیرین را تهدید می‌کند.

در انتقادی دیگر با توجه به هزینه زیاد این طرح، مخالفان معتقدند می باشند که دعوت از سرمایه‌گذاران خارجی اقتصاد ترکیه را که به شدت به سرمایه‌گذاری خارجی وابسته است، بیشتر در معرض رفتار سرمایه گذاران جهانی قرار دارد.

در سال‌های اخیر این تصویر غم انگیزتر شده است. ارزش لیر از زمان بحران ارزی ۲۰۱۸ به نصف رسیده است و در ماه نوامبر به کمترین میزان ارزش خود به ۸.۵۲ در ازای هر دلار آمریکا رسید. در این ریزش‌ها نقش سرمایه‌گذاران خارجی و وابستگی اقتصادی ترکیه به رفتار این سرمایه‌گذاران کاملاً مشهود بوده است.

چنین تکان‌های اقتصادی برای مردم ترکیه سخت بوده است. در حال حاضر، تورم ماه گذشته با ۱۶.۲ درصد سالانه رسیده و بیکاری نیز با نرخ ۱۳.۴ در ماه فوریه همچنان بالا است.

علاوه بر این بسیاری با اشاره به اینکه عدم موفقیت در رسیدن به پیش بینی‌های بلند پروازانه در پروژه‌های بزرگ قبلی وادار شدن دولت به اجرای ضمانت‌های مالی به شرکت‌های تحت قرارداد را به زیان بخش خدمات عمومی به مردم و کاهش تعهدات دولت در این بخش دانسته‌اند.

به طور مثال گفته می‌شود دولت برای جبران کسری درآمد پیش بینی شده از عوارض، بیش از ۵۱۵ میلیون دلار در سال ۲۰۱۹ به مجری سومین پل بسفر، که ۵ سال پیش افتتاح شده است، پرداخت کرده است.

همچنین در شرایطی که مقامات ترکیه به حوادثی مانند حادثه بسته شدن کانال سوئز در برجسته شدن نقش گذرگاه اضافی برای کمک به حمل و نقل جهانی و کسب درآمد برای ترکیه اشاره کنند، اما منتقدان خاطرنشان کنند که ترافیک بسفر در سال‌های اخیر به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، به خصوص که خطوط لوله‌های تازه انرژی از آسیای میانه و روسیه به سمت اروپا باعث می‌شود حمل و نقل نفت و گاز در مقایسه با گذشته کارآیی کمتری داشته باشد.

بر اساس اعلام وزارت حمل و نقل ترکیه، بین سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۸ تعداد کشتی‌ها در بسفر از ۵۴، ۴۰۰ به ۴۱، ۱۰۰ در سال کاهش یافته است. براساس آمار گارد ایمنی ساحلی ترکیه از سال ۲۰۰۳ نیز حوادث حمل و نقل در این تنگه ۱ سوم کاهش یافته است.

در حال حاضر کشتی‌ها می‌توانند با پرداخت هزینه اسمی از تنگه بسفر عبور کنند و انگیزه کمی برای استفاده از کانال جایگزین وجود دارد.

همچنین منتقدان به افزایش نرخ نابرابری و رانتی شدن اقتصاد ترکیه اشاره کنند. خرید گسترده و ارزان زمین‌های کشاورزی اطراف کانال از مردم بوسیله شرکت‌های خصوصی در حال حاضر این گمانه زنی را دامن زده است که بزرگترین ذینفعان این پروژه بزرگ می‌توانند پیمانکاران خصوصی باشند که در ۸، ۳۰۰ هکتار (۲۰۵۱۰ هکتار) اطراف کانال پیشنهادی "یک شهر جدید" می‌سازند.

سهام شرکت‌های املاک و مستغلات پس از تصویب برنامه‌های منطقه بندی کانال در ۲۷ مارس، در بورس استانبول به میزان ۸.۶۵ درصد افزایش یافت.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=721395
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : بین الملل
چین: واشنگتن یک چهارم واکسن‌های ضدکرونا در &#
۱۴۰۰/۰۲/۲۴-۲۰:۲۰

. فارس: سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری روزانه از اقدام آمریکا در انبار بخش زیادی از واکسن‌های ضد کرونا در دنیا انتقاد کرد.. «هوا چانیینگ»، سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری جمعه تصریح کرد مردم...

ارسال توسط : انتخاب
از انواع نگران کننده ویروس کرونا چه می دانیم؟
۱۴۰۰/۰۲/۲۴-۲۰:۱۹

خبرگزاری میزان - چندین نوع جهش یافته ویروس کرونا ظهور پیدا کرده اند که به این معنی است که آن‌ها به راحتی گسترش می‌یابند، افراد را بیمار کنند و درمان‌ها را بی اثر کنند.. به گزارش «بیزینس اینسایدر»،...

ارسال توسط : میزان آنلاین
اعتراضات ضدصهیونیستی مردم فرانسه و بوسنی در حمایت از مردم فلسطین
۱۴۰۰/۰۲/۲۴-۲۰:۱۰

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان با نقل قول از اسپوتنیک، شهر‌های آلمان برای ۲ شب متوالی شاهد تظاهرات گسترده علیه رژیم صهیونیستی و حمایت از مردم غزه می باشند.. بیش از ۱۵۰۰ نفر با به‌دست...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
اشک‌های نماینده چفیه‌پوش کنگره آمریکا برای مردم فلسطین/عکس
۱۴۰۰/۰۲/۲۴-۲۰:۰۱

آفتاب‌‌نیوز : به نقل از هافینگتون پست، طلیب که خودش اصلیتی فلسطینی آمریکایی دارد، در سخنرانی خود در صحن مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد که او خود ۱ «یادآوری به کنگره است که فلسطینی‌ها واقعاً وجود...

ارسال توسط : آفتاب
هجوم مردم آمریکا به پمپ بنزین‌ها درپی کمبود عرضه سوخت
۱۴۰۰/۰۲/۲۴-۱۹:۵۹

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان با نقل قول از رویترز، حمله سایبری به بزرگترین پالایشگاه نفتی آمریکا، منجر به تعطیلی پمپ بنزین‌ها در چندین ایالت این کشور شد.. پس از حمله سایبری به یکی...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان