. به گزارش خبرنگار ایکنا، سومین جلسه مجمع قرآنیان مکتب سلیمانی شامگاه جمعه، ۲۴ اردیبهشت‌ماه با حضور جمعی از فعالان قرآنی کشورمان در حسینیه فاطمه‌الزهرا(س) سپاه محمدرسول‌الله(ص) تهران بزرگ به منظور...

کد خبر: 734915
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۳/۲۵-۱۲:۲۰
ارسال توسط :
بازدید: 13
سومین محفل مجمع قرآنیان مکتب سلیمانی برگزار شد / نقد به اعضای شوراهای قرآنی

سومین محفل قرآنیان مکتب سلیمانی برگزار شد

به گزارش خبرنگار ایکنا، سومین جلسه مجمع قرآنیان مکتب سلیمانی شامگاه جمعه، ۲۴ اردیبهشت‌ماه با حضور جمعی از فعالان قرآنی کشورمان در حسینیه فاطمه‌الزهرا(س) سپاه محمدرسول‌الله(ص) تهران بزرگ به منظور تبیین بیشتر نقش جامعه قرآنی و‌ نیز انتخاب اعضای شورای خادمان مجمع برگزار شد.

در ابتدای این محفل که مدیریت آن را محمد خواجوی، پیشکسوت قرآنی کشورمان بر عهده داشت، سعید پرویزی، قاری بین‌المللی کشور به تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید پرداخت. در ادامه سردار حسین اکبری، معاون فرهنگی سپاه قدس و همرزم سردار شهید قاسم سلیمانی طی سخنانی گفت: شاید سی سال پیش، هیچ شناختی از ایران (IRAN) و انقلاب اسلامی وجود نداشت.

سردار اکبری اضافه کرد: در درون جهان اسلام، اتهاماتی علیه ما وجود داشت و ما را به عنوان ۱ جریان شیعی که خلاف مسیر آنهاست، متهم می‌کردند. در چنین وضعیتی آمریکا ابتدا تلاش کرد با قدرت سخت، ایران (IRAN) اسلامی را از صحنه خارج کند که موفقیتی به دست نیارود تا اینکه به این نتیجه رسیدند، با قدرت نرم وارد مقابله با انقلاب اسلامی شوند. پس از اینکه قدرت نرم هم نتوانست کاری از پیش ببرد همزمان قدرت نرم و سخت را علیه ایران (IRAN) به کار بردند.

وی با اشاره به اینکه جهان اسلام، بعد از جنگ جهانی اول همچنان تحت اشغال است، اضافه کرد: در تمام تاریخ اجلاس اتحادیه عرب، شورای همکاری خلیج فارس و حتی کنفرانس اسلامی هیچ بیانیه یا مصوبه‌ای علیه دشمن و در جهت منافع مسلمانان صادر نشده است، واقعا چرا که جهان اسلام از سوی این دشمن مدیریت شده است.

سردار اکبری آخرین حیله و مهم‌ترین ابزار دشمن اسلام ناب را جریان تکفیری داعش و القاعده برشمرد و تصریح کرد: سال 2014 وقتی داعش آمد اولین کتابی که چاپ کردند کتابی با عنوان «فقه داعش» بود، حدود ۳ بخش از ۴ بخش این کتاب آیات قرآن بود. آنها کار تخصصی کردند و با تحریف قرآن برای تمام اعمال ناشایست، تروریستی و غیر انسانی خودشان هویت‌سازی کردند. داعش تمام رفتار، نظام و ساختار خود را به گونه‌ای طراحی کرد تا به قول خودشان با دین به مقابله دین بیایند.

معاون فرهنگی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه ما فرصت را از دست دادیم و در مقابل آنها در حال استفاده می باشند، بیان کرد: نتوانستیم اندیشه‌ها و نظریه‌های جهانی خودمان را تئوریزه نماییم. وقتی ما این کار را نکردیم آنها خلائی علیه ما در دنیا ایجاد کردند. به هر حال به لطف الهی و به برکت وجود سردار شهید سلیمانی و نگاه پاک مقام معظم رهبری توانستیم داعش را از روی زمین محو نماییم. الان در دنیا تمام می‌دانند ۱ اسلام نابی وجود دارد که با اسلام تکفیری اساساً و ماهیتاً مخالف است و اصلاً راه از بین بردن اسلام تکفیری داعش اسلام ناب محمدی است.

سردار اکبری با بیان اینکه امروز در هر کجای کره زمین اسم ایران (IRAN) اسلامی و حاج قاسم سلیمانی را بیاورید یاد مقاومت می‌افتند، گفت: نگاه مقاومت و گفتمان مقاومت هنوز عملی نشده، اما بستر، کاملاً آماده شده است. یکی از نقدهایی که وجود دارد این است که ما کمتر به قرآن مراجعه می‌کنیم، البته بخشی از این مربوط به توطئه‌های رسانه‌ای دشمن است که ما را از قرآن دور می‌دانند. هنوز بعد از سی سال می‌پرسند، آیا حقیقت دارد قرآن ما با قرآن دیگر کشورها تفاوت دارد؟ این نقطه ضعف ماست که نتوانسته‌ایم خودمان را در دنیا معرفی نماییم.

معاون فرهنگی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیان کرد: امروز وقتی در ۱ صحنه جهانی در حال ایفای نقش می باشیم و می‌توانیم تئوری‌پردازی برای برون‌رفت جهان از مشکلات داشته باشیم، جز استفاده از مبانی قرآن و اهل بیت(ع) هر کاری ابتر و ناقص است. نظریه‌ها و مبانی و دیدگاه‌های ما باید با ۱ عقبه محکمی به نام قرآن که آمده است تا تمام بشریت را نجات دهد، همراه باشد. بنابر این جا دارد امروز از این منظر به دنیا ۱ نگاه ویژه داشته باشیم و با قرآن و اهل بیت (ع) مرتبط نماییم.

شاخص‌های عضویت افراد در شوراهای قرآنی 

به گزارش ایکنا در بخش دیگری از این محفل، بهروز یاریگل، مدرس و پیشکسوت قرآن کریم نیز به بیان برخی مطالب در مورد عملکرد جامعه قرآنی پرداخت و گفت: برای من همواره سؤال است که واقعا چرا ۱ ورزشکار، قهرمان می‌شود و اینقدر سر و صدا پیدا می‌کند، اما وقتی ۱ قاری و حافظ قرآن قهرمان می‌شود، خیلی سروصدایی ندارد، دلیل این بی‌اهمیتی چه می باشد؟

یاریگل با طرح این سؤال که ۱ تشکل مانند «مجمع قرآنیان مکتب سلیمانی» چگونه باید خود را پیدا کند؟ به برخی مشکلات پیش روی جامعه قرآنی از حیث بها داده شدن به آنها اشاره کرد و گفت: این سؤال وجود دارد که با وجود تمام مشکلات، چگونه می‌توانیم ۱ تشکل درست نماییم تا به جامعه قرآنی کشور خدمت کند و چه شرایطی باید فراهم شود تا این تشکل همراه با موفقیت باشد.

وی بیان کرد: برای ما، صرفاً اقشار متخصص مطرح هستد، مردم عادی در این زمینه نادیده گرفته شده‌اند و هیچ‌کاری برای مردم عادی نشده است. تا می‌گوئیم قرآن، منتظر می باشیم ۱ تلاوت به سبک عبدالباسط پخش شود در حالی که وضعیت به گونه‌ای است که ۱ مسئول مهم کشوری نمی‌تواند ۲ خط روخوانی صحیح داشته باشد. این چه معنی دارد؟

این مدرس قرآن با تأکید بر اینکه باید بنشینیم تمام چیز را مورد کارشناسی قرار دهیم تا اولویت‌ها را مشخص نماییم، گفت: جامعه قرآنی باید بتواند در موقعیت‌های مختلف اظهار دید داشته باشد، جالب است هنرمندان در برنامه‌های مناسبتی حضور پررنگ می دارند و اولویت اول رسانه‌ها می باشند، اما کمتر دیده‌ایم ۱ چهره قرآنی در ۱ مناسبت در تلویزیون یا رسانه حضور پیدا کند.

یاریگل یکی از نقدها به شوراهای قرآنی را عضویت نداشتن افرادی از بدنه جامعه قرآنی برشمرد و اظهار کرد: گاهی شاهد می باشیم عضویت افراد در شوراهای مرتبط به فعالیت‌های قرآنی، بدون تناسب است و تنها نسبت آن افراد مدیر (manager) ۱ بخش قرآنی بودن است. مشکل بزرگ‌تر این است که در ۱ جلسه قرار است از چند فعال قرآنی تقدیر شود، استاد 80 ساله در سالن حضور دارد، اما از مدیر (manager) سی و چند ساله برای اهدای جوایز دعوت کنند که عمدتاً نسبتی هم با قرآن ندارند.

وی به بیان برخی ویژگی‌های افرادی که باید در شوراهای قرآنی عضویت داشته باشند، پرداخت و گفت: شاخص‌هایی که برای عضویت در شوراها لازم می‌دانم، عبارت از حسن خلق، نقدپذیری، پاسخگو و دلسوز بودن، داشتن تدبیر، آگاه بودن به نیازهای جامعه قرآنی، محبوبیت در بین قرآنیان و اشتهار به خدمت خالصانه است.

از فضای «چرا به قرآنی‌ها بها داده نمی‌شود» دوری نماییم

بر اساس گزارش ایکنا، احمد ابوالقاسمی، قاری بین‌المللی کشورمان نیز ضمن ارائه گزارشی از کاروان قرآنی انقلاب به بیان برخی مطالب دیگر پرداخت و گفت: همواره قدر بهترین انسان‌های روی زمین دانسته نشده است، لذا نباید نگاه جامعه قرآنی این باشد که واقعا چرا بهایی به این جامعه داده نمی‌شود. البته ما مدعی نیستیم، اما اگر بخواهیم اینگونه فکر نماییم، راه و مسیر را گم خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه هر کسی باید در حیطه خود خدمت کند و حرکتی در جهت بهبود وضعیت انجام دهد، اضافه کرد: چند وقت پیش مطرح شد که قاریان قرآن به مناطق زلزله‌زده بروند و شروع به خانه‌سازی و کارهای جهادی در این زمینه کنند. به اعتقاد من این می‌تواند ۱ نوع عوام‌فریبی باشد، واقعا چرا که کار قاری قرآن، قرائت و تبلیغ قرآن کریم است؛ از ما انتظار حرکت جهادی در زمینه ساخت و ساز نیست، اما انتظار حرکت جهادی در زمینه تلاوت و آموزش قرآن کریم وجود دارد.

ابوالقاسمی با تأکید بر اینکه نباید در امر تبلیغ قرآن کریم خستگی را به خودمان راه دهیم، به برخی سخنان مقام معظم رهبری در مورد اهمیت تلاوت قرآن اشاره و تصریح کرد: از جمله مهم‌ترین بیانات مقام معظم رهبری در مورد فعالیت‌های قرآنی این است که کار قرآنی را ۱ کار استراتژیک معرفی کرده‌اند و این اهمیت فعالیت قرآنی را نشان می‌دهد. کار قاری قرآن زیبا خواندن قرآن است، در جامعه‌ای که قرآن زیبا خوانده شود، حوصله مردم برای شنیدن بیشتر می‌شود. بالا رفتن حوصله مردم باعث می‌شود تا قرآن بیشتر شنیده شود وقتی قرآن بیشتر شنیده شود مردم بیشتر حافظ قرآن می‌شوند. این موضوع در طول زمان می‌تواند باعث تغییر سبک زندگی نیز شود.

تکرار تاریخ در مباحث مربوط به «مرد میدان» و «دیپلماسی»

بر اساس گزارش ایکنا، رئیس سازمان دارالقرآن الکریم نیز در سخنانی به نقش‌آفرینی جامعه قرآنی در کشور در دنیای اسلام پرداخت و گفت: یکی از وظایف اصلی جامعه قرآنی توسعه انس یافتن مردم با قرآن و تلاوت قرآن کریم است. یکی از مواردی که مقام معظم رهبری از تمام جامعه مطالبه کرده‌اند و فرموده‌اند برای تمام مردم مهم است، این است که قرآن را به عنوان کتاب زندگی معرفی و از این کتاب، قواعد زندگی استخراج نماییم.

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی اخوان‌صباغ با اشاره به اینکه از ظاهر قرآن هم می‌توانیم قواعد زندگی فردی و اجتماعی برداشت نماییم، گفت: قاعده‌های بزرگی که در قرآن در مورد زندگی کردن وجود دارد، احصاء نماییم و با به کار بستن آنها در زندگی سبک زندگی قرآنی را توسعه دهیم.

رئیس سازمان دارالقرآن الکریم به برخی بیانات مقام معظم رهبری اشاره و اظهار کرد: معظم له در ۱ سخنرانی بیان کردند کلماتی در داخل قرآن است که مسلمین و مومنین با این کلمات مأنوس نیستند. باید امروز این کلمات بیشتر جا بیفتد. سال گذشته اگر کلمه مواسات را از عموم جامعه می‌پرسیدیم، شاید کمتر کسی با آن آشنا بود، اما امروز در عموم جامعه حرف مواسات می‌آید تمام حداقل ۱ بسته حمایتی ارائه می‌دهند. این نشان می‌دهد ۱ کلمه قرآنی تا سطح جامعه پیش رفته است.

اخوان‌صباغ با بیان اینکه اتفاقی که امروز جامعه قرآنی می‌تواند رقم بزند، همین موضوعات است، گفت: می‌توانیم از ظرفیت قرآن برای خوب زیستن مردم استفاده نماییم. ما باید ملاک‌های ۱ انتخاب خوب را برای مردم تبیین نماییم، همان ملاک‌هایی که مقام معظم رهبری به آن اشاره کردند و جوان بودن و انقلابی بودن را لازمه آن دانستند. ما باید بتوانیم با ادبیات قرآنی فاجعه کودکشی در اسرائیل که سال‌هاست ادامه دارد و فاجعه‌ای که در افغانستان رخ داده است برای جامعه تبیین نماییم.

وی به تعارض ایجاد شده در جامعه از طریق بیان مفاهیم «مرد میدان» و «دیپلماسی» اشاره و با تأکید بر اینکه تاریخ در حال تکرار است، تصریح کرد: ۱ تعارض دوگانه در جامعه معرفی کنند و می‌گویند ما دیپلماسی را دنبال کردیم، اما ۱ نفر باعث شد میدان بر دیپلماسی غلبه داشته باشد. اگر امام ما به این نتیجه برسد که به جای «ابوموسی اشعری» ۱ «مالک اشتر» که زیرک است، مرد جنگ است و دیپلماسی می‌داند به میدان بفرستد، باید مالک اشتر را بفرستیم یا ابوموسی؟

سومین محفل قرآنیان مکتب سلیمانی برگزار شد

اخوان‌صباغ در ادامه بیان کرد: مقام معظم رهبری فرمودند شاه‌کلید گام دوم انقلاب اسلامی، امید دادن به جامعه است، مردم نباید ناامید شوند. جهادی‌ترین حرکت، ۱ حرکت امیدآفرین در جامعه است، با توجه به تمام بیانات مقام معظم رهبری در مورد امیدآفرینی، حال وظیفه ما چه می باشد؟ بیشتر به این وظیفه فکر نماییم. شهید سلیمانی مرد میدانی بود که مرزهای 200 کیلومتری ایران (IRAN) را توسعه داد تا مرز سوریه، لبنان و عراق را نگه دارد. در جای دیگر در سیل خوزستان به عنوان مرد میدان وارد شد، این مرد میدان هم کار دیپلماسی انجام می‌دهد و هم کار میدان، این همان ادبیات قرآن و دین و زندگی است و همان چیزی است که قرآن و اهل بیت(ع) از ما خواسته‌اند.

وی در پایان بیان کرد: این نشان می‌دهد وظیفه ما قرآنی‌ها در گام دوم انقلاب فراتر از اینها هست، باید کارهای مربوط به انس دادن مردم با قرآن را انجام دهیم، اما انسی که به رفتارهای قرآنی در جامعه تبدیل شود. ما هم یکی از گروه‌هایی می باشیم که باید این وظیفه را دنبال نماییم.

گرامیداشت خاطره شهید قرآنی 

بر اساس گزارش ایکنا، در بخش دیگری از این محفل تلاوتی از شهید احمد انصاری‌اصیل، از شهدای قرآن دفاع مقدس پخش شد و پس از آن علی‌اکبر حشمتی، پیشکسوت قرآنی کشورمان به بیان سخنانی در مورد این شهید والامقام پرداخت.

حشمتی با اشاره به اینکه شهید انصاری در 16 اردیبهشت 1336 به دنیا آمد، گفت: او مرد میدان بود. آدمی خوش‌فکر، خوش‌اخلاق، خوش‌صدا، خوش‌برخورد و ... بود. هر کدام از این ویژگی‌ها مرد میدان بودن او را می‌رساند.

وی با اشاره به اینکه شهید انصاری به دنبال بصیرت‌افزایی در جلسات قرآن بود، اضافه کرد: شهید انصاری به محض اینکه فرمان حضرت امام(ره) صادر شد، عازم میدان عملیات شد و در 26 مرداد 58 در آخرین جمعه این ماه مبارک به شهادت رسید.

حشمتی با اشاره به اینکه ایام انتخابات، به شرایط انتخاب اصلح اشاره کرد و اضافه کرد: یکی از زیرساخت‌های انتخاب اصلح بصیرت‌افزایی است و این بصیرت‌افزایی باید در جلسات ما صورت گیرد تا تمام بتوانند به سمت و سویی حرکت کنند که جامعه از این وضعیت نجات پیدا کند. این زمانی اتفاق می‌افتد که بتوانیم این را رشد دهیم و در این مسیر حرکت نماییم.

برنامه‌های آتی مجمع 

در بخش پایانی این محفل، رحیم قربانی، رئیس سازمان قرآن و عترت بسیج تهران بزرگ نیز به بیان برنامه‌های مجمع قرآنیان مکتب شهید سلیمانی پرداخت و گفت: شورای خادمان این مجمع پس از رأی‌گیری در جلسات آتی تعیین خواهد شد.

قربانی به پیگیری مطالب مطرح شده در این محافل اشاره و اظهار کرد: در این محافل معمولاً کلیدواژه‌ها گفته می‌شود، لذا باید شورایی باشد که این کلیدواژه‌ها را دنبال کند. باید بر روی این موارد فکر شود تا مشخص شود جامعه قرآنی به چه شکل می‌تواند وارد میدان شود.

وی تصریح کرد: اگر شورای خادمان یا اجرایی خوب عمل نکند تمام این موارد ابتر باقی می‌ماند. این مجمع تشکیل شده است تا تأثیرگذاری خود را داشته باشد و علاوه بر تلاوت و ایجاد همدلی، اثرگذاری‌های خاص خود را داشته باشد. شورای موقت خادمان این مجمع چند جلسه برگزار کرده و در آخرین جلسه پیشنهاد دادند تا شرایط افراد متقاضی اعلام شود و پس از جمع‌بندی افراد در تخصص‌های مختلف نامزد شوند. تا ۲ هفته دیگر این افراد مشخص می‌شوند.

انتهای پیام
منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=734915
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : مذهبی
برگزاری کارگاه آموزشی «نرم‌افزار جامع‌التفاسیر»
۱۴۰۰/۰۳/۲۵-۱۱:۴۸

. به گزارش ایکنا، کارگاه آموزشی «نرم‌افزار جامع‌التفاسیر» روزگذشته، 24 خرداد از سوی انجمن علمی - دانشجویی دانشکده علوم قرآنی آمل و انجمن علمی - دانشجویی علوم قرآن و حدیث دانشگاه شهید مدنی آذربایجان...

ارسال توسط : ایکنا
ریشه‌یابی حضور کم‌رنگ لرستانی‌ها در مسابقات سراسری قرآن
۱۴۰۰/۰۳/۲۵-۰۹:۱۵

با نگاهی به آمار ثبت‌نامی‌های مسابقات سازمان اوقاف / . به گزارش ایکنا، هفته گذشته و پس از پایان مهلت ثبت‌نام برای حضور در چهل و چهارمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم،‌ آمار میزان استقبال از این...

ارسال توسط : ایکنا
شاخص‌های انتصاب مدیران امور قرآنی بررسی شد / پیگیری ویژه درباره تعطیلی شعب جامعةالقرآن
۱۴۰۰/۰۳/۲۵-۰۸:۳۰

در جلسه مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی؛ . به گزارش خبرنگار ایکنا؛ صد و پانزدهمین جلسه مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی روز گذشته 23 خردادماه به منظور بررسی ۴ دستور در دبیرخانه شورای توسعه...

ارسال توسط : ایکنا
شاخص‌های انتصاب مدیران قرآنی بررسی شد / پیگیری ویژه درباره تعطیلی شعب جامعةالقرآن
۱۴۰۰/۰۳/۲۴-۱۷:۳۹

در جلسه مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی؛ . به گزارش ایکنا؛ صد و پانزدهمین جلسه مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی روز گذشته 23 خردادماه به منظور بررسی ۴ دستور در دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ...

ارسال توسط : ایکنا
آشنایی با قوانین هستی از دیدگاه علوم پایه در مدرسه اسماءالحسنی
۱۴۰۰/۰۳/۲۴-۱۶:۳۰

. به گزارش ایکنا؛ مجموعه نشست‌های موضوعی جهت آشنایی بیشتر با مخلوقات و قوانین هستی از دیدگاه علوم پایه و مهندسی از سوی مدرسه اسماء الحسنی از مجمع مدارس دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران برگزار...

ارسال توسط : ایکنا