. ایسنا: رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه کسری بودجه کشور در سال ۱۴۰۰، ۳۵۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی می‌شود، گفت: باید ظرفیت اقتصاد کشور را در جهت تولید ارز دیجیتال به کار بگیریم و با اتخاذ...

کد خبر: 736022
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۳/۲۵-۱۰:۲۱
ارسال توسط :
بازدید: 8
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: کسری بودجه امسال ۳۵۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی می‌شود / باید اقتصاد کشور را در جهت تولید ارز دیجیتال حرکت دهیم

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: کسری بودجه امسال ۳۵۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی می‌شود / باید اقتصاد کشور را در جهت تولید ارز دیجیتال حرکت دهیم

ایسنا: رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه کسری بودجه کشور در سال ۱۴۰۰، ۳۵۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی می‌شود، گفت: باید ظرفیت اقتصاد کشور را در جهت تولید ارز دیجیتال به کار بگیریم و با اتخاذ سیاست‌های درست در حوزه ارز دیجیتال می‌توانیم ۳ تا ۴ میلیارد دلار به منابع ارزی کشور اضافه نماییم.

محمدرضا پورابراهیمی، عصر امروز (شنبه-۲۵ اردیبهشت ماه) در نشستی با عنوان تبیین ابعاد اقتصادی دولت آینده که به همت سازمان بسیج اساتید استان اصفهان و همکاری دفتر بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد میمه برگزار شد، اظهار کرد: هم اکنون شرایط ویژه ای در وضعیت اقتصادی کشور داریم، به طوری که داده ها و آمار اقتصادی مناسب نیست. وضعیت درآمد ملی از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۹ به طور سالانه ۵ درصد کاهش یافته و پس انداز ملی نیز از سال ۹۲ تا ۹۹ همین مقدار کاهش داشته است.

وی اضافه کرد: در بحث مدیریت سرمایه نیز خوب عمل نکرده ایم و شاخص بهره وری از سال ۱۳۹۲ تاکنون منفی شده است که انتظار داریم در حوزه بهره وری بهتر عمل نماییم. میزان سرمایه گذاری خارجی در سال ۱۳۹۲ بیش از ۳ میلیارد دلار بود که در سال گذشته این میزان به ۱.۲ میلیارد دلار کاهش یافت.

به گزارش ایسنا، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، ادامه داد: نرخ تورم در سال ۱۳۹۸ تقریبا ۴۱ درصد بود و وضعیت ارز از سال ۹۲ تا سال ۹۹ روند خوبی را طی نکرد، به طوری که حدود ۱.۷ دهم، ارزش پول ملی کشور کاهش یافت.

پورابراهیمی با بیان اینکه کسری بودجه کشور در سال ۱۴۰۰، ۳۵۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی می‌شود، گفت: رشد اقتصادی کشور با احتساب نفت طی سال‌های ۱۳۹۲ تا ۹۹ کمتر از ۱ درصد بوده است. بنابراین ساختار بودجه را باید اصلاح نماییم تا با این کسری بودجه مواجه نشویم. چند سرفصل برای بهبود کسری بودجه داریم که یکی از این راهکارها این است که دارایی واقعی دولت در بخش بودجه مشخص شود. اگر به اندازه ۵ درصد دارایی‌های بلااستفاده دولت را مدیریت نماییم بخش قابل توجهی از کسری بودجه جبران می شود.

وی تصریح کرد: جلوگیری از فرار مالیاتی از اهمیت خاصی برخوردار است که می تواند کسری بودجه را تا حد زیادی برطرف کند. ۹۰ درصد تجارت ایران (IRAN) با ۱۰ کشور دنیا است و وزارت خارجه باید دیپلماسی اقتصادی را فعال کند. از این ۱۰ کشور در ۵ کشور رایزن بازرگانی نداریم که نقیصه بزرگی است و برای مثال در چین هنوز رایزن اقتصادی نداریم.

نماینده مردم کرمان در مجلس، اضافه کرد: در ۸ سال گذشته برای حل مشکلات اقتصادی به توان داخلی اتکا نداشتیم و نگاهمان به خارج از کشور و مذاکرات هسته ای بود. نباید تمام چیز را به مذاکرات خارجی گره بزنیم، واقعا چرا که دشمن از این وضعیت سوءِ استفاده می کند و بیشتر فشار می‌آورد. وقتی در داخل از دید اقتصادی قوی باشیم دستمان در مذاکرات هم بازتر است.

پورابراهیمی، اظهار کرد: حجم عمده فعالیت دولت باید ارتقای اقتصاد ملی باشد و دولت آینده نیز باید به این مقوله مهم توجه ویژه کند. اقتصاد کشور را نباید شرطی نماییم و باید قوانین متقنی در حمایت از تولید تدوین نماییم که طرح قانون مالیات بر عایدی، طرح اصلاح قانون بانک مرکزی و طرح قانون بانکداری اسلامی از جمله قوانینی است که در این جهت باید اعمال شود.

وی گفت: اقتصاد کشور با همین شرایط سختی که داریم می تواند شکوفا شود و با ۱ تصمیم و اصلاح می توانیم جهش اقتصادی لازم را داشته باشیم. رویکرد تخصصی به مسائل اقتصادی در دولت آینده از اهمیت خاصی برخوردار است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، اضافه کرد: با توانمندی داخلی می توانیم اقتصاد کشور را از وضعیت کنونی خارج نماییم. درباره ارز دیجیتال نمی توانیم آن را نادیده بگیریم و برای مدیریت آن باید ظرفیت اقتصاد کشور را در جهت تولید ارز دیجیتال به کار بگیریم که با سیاست های درست در حوزه ارز دیجیتال می توانیم ۳ تا ۴ میلیارد دلار به منابع ارزی کشور اضافه نماییم. در بحث رمز ارزهای خارجی توصیه می نماییم مردم به سرمایه گذاری در آن روی نیاورند واقعا چرا که ریسک آن بالا است.

پورابراهیمی، با بیان اینکه تدوین قانون برای قانونمند کردن تولید رمز ارز یکی از اقدامات مجلس است، اضافه کرد: کسب و کار ارز دیجیتال هم باید تحت نظارت دولت باشد تا ضرری به مردم نرسد.

نماینده مردم کرمان در مجلس گفت: طبق تورم کنونی نرخ دلار باید ۱۵ هزار تومان باشد. تورم ما نسبت به کشورهای اطراف بیشتر است و در آینده باید طبق داده های اقتصادی ارزش پولی کشور تقویت شود و نرخ ارز کاهش یابد.

پورابراهمی گفت: بزرگترین دارایی های بلااستفاده دولت ظرفیت هایی است که در حوزه اقتصادی کشور داریم، اما از آن استفاده نمی نماییم. زمین، ساختمان و ... از دیگر دارایی های بلااستفاده دولت است.

وی گفت: درباره بازار سرمایه مسئولان مربوط تخصصی و حرفه ای عمل نکردند و با تصمیمات غیر کارشناسی سبب شدند مردم در بورس متضرر شوند. پیش بینی می نماییم سودآوری بازار سرمایه در آینده بهتر شود و رونق بهتری بیابد.

پورابراهمی اضافه کرد: اساتید باید نسبت به انتخابات بیشتر حساس باشند و دانشجویان نیز فعال تر عمل کنند و در ۱ ماه باقی مانده تمام تلاش نماییم تا خواسته مقام معظم رهبری مبنی بر مشارکت حداکثری محقق شود. رویکرد انتخاب اصلح مهم است و باید به سمت کسانی برویم که دل در گرو نظام و انقلاب اسلامی می دارند و برای اجتناب از مشکلات باید دولتی خدوم و انقلابی سر کار بیاوریم تا دشمن ناامید شود.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=736022
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : اقتصادی
قیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
۱۴۰۰/۰۳/۲۵-۱۰:۱۶

۱۰:۰۷ - ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ ۷۷۸۹۲۲۹...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
واردات ۳۰۰ هزار تن دانه روغنی به منظور تامین روغن؛ موافقت ستاد تنظیم بازار با پیشنهاد واردات
۱۴۰۰/۰۳/۲۵-۱۰:۱۶

۱۰:۱۰ - ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ ۷۷۸۹۳۶۲...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
درباره لیموزین خاص جناب پوتین؛ آئوروس سنات
۱۴۰۰/۰۳/۲۵-۱۰:۱۱

روسیه در سال ۲۰۱۳ از برنامه خود برای راه‌اندازی خط تولید خودرو Aurus یا همان لیموزین پوتین خبر داده بود، اما تنش‌های این کشور با غرب در سال ۲۰۱۴ بالا گرفت. موضوعی که سبب شد روس‌ها توجه ویژه‌ای به...

ارسال توسط : اخبار بانک
مقاومت به حالت آماده‌باش کامل درآمد
۱۴۰۰/۰۳/۲۵-۱۰:۰۳

مقاومت فلسطین پیام‌هایی را از طریق مصر و برخی طرف‌های میانجی بین‌المللی به رژیم صهیونیستی ارسال کرده و هشدار داده که این راهپیمایی تحریک‌آمیز به ویژه در محله باب العامود یا محوطه‌های مسجد مبارک...

ارسال توسط : دنیای اقتصاد
قاتل بابک خرمدین به صحنه جرم بازگشت
۱۴۰۰/۰۳/۲۵-۱۰:۰۳

خودروی ویژه انتقال بازداشتی‌های پلیس (police) آگاهی تهران در برابر بلوک در شهرک اکباتان توقف کردند و در حالی که دقایقی قبل از حضور آن‌ها ماموران کلانتری اکباتان شرایط امنیتی را فراهم کرده بودند در...

ارسال توسط : دنیای اقتصاد