خبرگزاری میزان - طبق گزارش دیتانیوز با نقل خبرگزاری صدا و سیما از نیویورک، نمجید تخت روانچی می‌گوید اراده سیاسی واقعی آمریکا در بازگشت به برجام تنها بعد از راستی‌ آزمایی لغو عملی تحریم‌ها مشخص...

کد خبر: 774213
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۳/۲۵-۱۱:۵۱
ارسال توسط :
بازدید: 3
تخت روانچی: ادعای آمریکا درباره برجام تنها در حد حرف است

خبرگزاری میزان - طبق گزارش دیتانیوز با نقل خبرگزاری صدا و سیما از نیویورک، نمجید تخت روانچی می‌گوید اراده سیاسی واقعی آمریکا در بازگشت به برجام تنها بعد از راستی‌ آزمایی لغو عملی تحریم‌ها مشخص می‌شود.

 سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران (IRAN) در سازمان ملل، در سخنرانی روز جمعه خود در نشست مجمع عمومی این سازمان که برای بررسی گزارش سالانه شورای امنیت به مجمع برگزار شده بود، به بیان موضع کشورمان درباره برخی تحولات خاورمیانه در سال ۲۰۲۰ و اقدامات ذیربط این شورا پرداخت.

تخت روانچی اعلام کرد وقتی آمریکا در اولین روز‌های سال ۲۰۲۰، در اقدامی تروریستی به دستور مستقیم رئیس جمهور این کشور، قهرمانان منطقه‌ای ضدتروریست، شامل سردار سلیمانی را به شهادت رساند و چند روز بعد از آن نیز رئیس جمهور آمریکا تهدید به حمله به ۵۲ نقطه از جمله مکان‌های فرهنگی مهم ایران (IRAN) نمود، شورای امنیت سکوت مرگباری اختیار کرد.

وی اضافه کرد: البته در همان سال، وقتی آمریکا پیش نویس قطعنامه‌ای را برای اعمال تحریم تسلیحاتی علیه ایران (IRAN) ارائه کرد، ۱۳ عضو شورای امنیت آن را قاطعانه رد کردند و متعاقباً وقتی آن کشور تلاش کرد سازوکار ماشه را علیه ایران (IRAN) فعال کند، همان ۱۳ عضو شورا این اقدام آمریکا را رد کرده و اعلام داشتند با خروج از برجام، آمریکا هر گونه حق استفاده از سازوکار ماشه را از دست داده و ادعای آن در این زمینه غیرمشروع بوده و فاقد هرگونه اثر قانونی، سیاسی یا عملی است.

سفیر کشورمان در ادامه اعلام کرد ادعای دولت کنونی آمریکا درباره تغییر سیاست آن کشور در مورد برجام تنها در حد حرف است و در عمل سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران (IRAN) همچنان ادامه دارد و از جمله باعث می‌شود ایران (IRAN) با استفاده از منابع مالی خود در خارج حتی قادر به واردات دارو نیز نباشد.

وی اضافه کرد: اگر چه مذاکرات هسته‌ای جاری در وین اولین گام برای ارزیابی درستی اراده سیاسی واقعی آمریکا در بازگشت به برجام است، ولی خوب آزمایش اصلی و واقعی زمانی خواهد بود که بعد از راستی آزمایی ثابت شود آمریکا مسیر خود را تغییر داده، سیاست شکست خوردهِ فشار حداکثری‌اش را کنار گذاشته و تروریسم اقتصادی خود علیه ایران (IRAN) را متوقف کرده است.

سفیر کشورمان ضمن اشاره به تداوم اشغال فلسطین و محاصره غیرانسانی غزه و نیز جنایات رژیم اسرائیل در کشتار غیرنظامیان و تخریب مدارس، منازل و بیمارستان‌ها در غزه در جنگ ۱۱ روزه اخیر، اعلام کرد متأسفانه شورای امنیت تنها نظاره‌گر این وضعیت است.

وی از بی تفاوتی شورای امنیت در قبال اشغال بخش‌هایی از سوریه بوسیله آمریکا و عدم اقدام این نهاد در جلوگیری از کشتار و تخریب در یمن بوسیله اشغالگران انتقاد کرد.