به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم خوزستان که امروز (۲۱ خردادماه) انجام شد، اظهار کرد: مردم خوزستان در اوج دارایی‌ها، در سختی به سر...

کد خبر: 774236
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۳/۲۵-۱۰:۳۶
ارسال توسط :
بازدید: 0
قاضی‌زاده هاشمی: می‌ خواهیم با ۱ روش نو کشور را اداره نماییم

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم خوزستان که امروز (۲۱ خردادماه) انجام شد، اظهار کرد: مردم خوزستان در اوج دارایی‌ها، در سختی به سر می‌برند. خانه‌های این مردم در جنگ تحمیلی خراب شد و پس از آن به درستی ساخته نشد. ثروت‌های عظیم ملت ایران (IRAN) در خوزستان است اما متاسفانه مردم خوزستان از این ثروت‌ها برخورداری کافی ندارند.

 وی اضافه کرد: خوزستان جای خاطره‌برانگیزی برای تمام هم‌نسل‌های من است. من مدت‌ها در زمان جنگ و زمانی که ۱۵ ساله بودم در خوزستان در شلمچه، ۳ راه حسینیه، خرمشهر و ... حضور داشتم و چند روزی مانده به عملیات کربلای ۸ در خوزستان توفیق جانبازی یافتم.

این نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری گفت: تمام ما از اهواز، دزفول، اندیمشک، حمیدیه و هورالعظیم خاطره داریم. من و دوستانم ۴۵ روز در هورالعظیم و لابه‌لای نیزارها زندگی کردیم. ۱ گردان کامل رفته بودیم و تنها نیمی از گردان بازگشت و باقی بچه‌ها مظلومانه میان نیزارها در هورالعظیم به شهادت رسیدند.

قاضی‌زاده هاشمی عنوان کرد: خوزستان، خانه تمام ما است زیرا هر کدام از ما تکه‌ای جان یا بخشی از وجودمان را در آن به جای گذاشته‌ایم. امیدوارم خوزستان همچنان که در جنگ سرفراز بود، همچنان مقتدر و سرفراز باشد.

وی با بیان اینکه خوزستان ۱ استان ثروتمند است، ادامه داد: من ۱ سیاستمدار جوان و جوان‌ترین کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری آن هم نه به عنوان ۱ نفر، بلکه به عنوان ۱ نهضت جوانانه گام دومی هستم. ۲ سال پس از صدور بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری با دوستان خود کار کرده‌ایم تا به مسائل اصلی و اساسی پاسخ دهیم.

این نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری گفت: یکی از مسائل اصلی و اساسی این است که مشکلات به صورت اساسی حل نمی‌شوند و معضلات مزمن شده‌اند. به جای اینکه معضلات مزمن حل شوند، به صورت پروژه‌ای کار می‌کنیم. غیزانیه در خوزستان زیاد داریم؛ تمام حتما باید دچار بحران شوند تا مشکلات‌شان حل شود؟

قاضی‌زاده هاشمی ادامه داد: ۱ دولت خوب، دولتی است که توسعه و آبادانی سرزمینی ایجاد کند و اجازه ندهد تبعیض اتفاق بیافتد. آنچه که مزمن شده است، بی‌عدالتی ساختاری و استضعاف‌گری ساختاری است. نحوه توزیع بودجه، منابع درآمدی و منابع بانکی باعث شده در رشد کشور اختلاف رخ دهد. این کارها هدفمند، برنامه‌ریزی شده و بر اساس مزیت‌های منطقه‌ای نبوده است.

وی اضافه کرد: سرزمینی مثل خوزستان آب فراوان و خاک حاصلخیز دارد و عمده منابع انرژی کشور در آن است و می‌توان در دشت بیش از ۲ میلیون هکتاری آن، غذای تمام ملت ایران (IRAN) را تهیه کرد. اکنون ما واردکننده دانه‌های روغنی، ذرت و بسیاری از نهاده‌های کشاورزی می باشیم و در حالی که می‌توانیم برای این موارد در خوزستان سرمایه گذاری نماییم، تصویب کرده‌ایم که بعد از جنگ سرمایه‌گذاری بزرگ در خوزستان انجام نشود به خاطر اینکه در خوزستان احساس ناامنی می‌شود.

این نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری بیان کرد: چند سالی پس از جنگ شاید، اما اکنون ۳۰ سال از جنگ گذشته است و مهد صنعت، انرژی و کشاورزی کشور بالاترین نرخ بیکاری دارد و این مساله واقعا نشانه درد و رنج است. این وضعیت در خوزستان نشان‌دهنده دولتمردی بد و نشان‌دهنده عدم سرمایه‌گذاری مناسب در اداره کشور است.

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به اینکه برنامه‌ریزی خود برای اداره استان‌ها اضافه کرد: مساله امروز دولت‌ها، اجرای چند پروژه نیست بلکه مساله اصلاح رویکردی و نظام اداری است. ما تصمیم گرفته‌ایم این بحث را تغییر جدی دهیم. یکی از کارهای جدی این است که ما تنها ۱ پایتخت نداشته باشیم و تمام چیز در تهران متمرکز باشد، بلکه تمام اختیارات دولت را طبق اصل ۱۲۷ قانون اساسی به تک تک مدیران شهرستانی خواهیم داد.

وی گفت: هر شهرستان، هر فرمانداری و هر شورای برنامه‌ریزی که در خوزستان است اختیاراتی خواهد داشت که هیات وزیران خواهد داشت. معنی ندارد که برای ۱ امر عادی، در تهران تصمیم‌گیری شود. به همین دلیل است که استان‌های ما عقب مانده‌اند. به همین دلیل است که ۵۵ درصد از درآمد کشور در تهران حاصل می‌شود، در حالی که اصل آن منابع در خوزستان است.

این نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری با بیان اینکه بی‌معنی است که منبع درآمد در خوزستان باشد، اما درآمد آن در تهران باشد، گفت: اینکه ما کلی نیروی دفتری و اداری درست نماییم و دولت را بزرگ نماییم تا مردم را از ثروت خودشان محروم نماییم و اختیارات را از آن‌ها بگیریم، اصلا درست نیست. ما آمده‌ایم اختیارات را به خود مردم دهیم.

قاضی‌زاده هاشمی ادامه داد: بر این اساس هر شهرستان ۱ ماموریت ملی پیدا می‌کند و ۱ پایتخت می‌شود. اگر تهران پایتخت سیاسی است، ۱ شهر به پایتخت انرژی تبدیل می‌شود و شهری دیگر به پایتخت کشاورزی در حوزه‌ای خاص تبدیل می‌شود. بر اساس مزیت‌های هر شهری، آن شهر پایتخت ویژه آن مزیت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مردم بر مسائل نظارت خواهند کرد، گفت: اگر یک‌سوم مردم هر شهرستان از عملکرد مدیران خود ناراضی باشند، آن مدیر (manager) عزل خواهد شد. وظیفه هر مدیر، کسب و حفظ رضایت مردم است. ما دنبال اعمال حاکمیت مردم می باشیم زیرا قانون اساسی این مساله را گفته است.

این نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ادامه داد: دولت باید پاسخگو باشد. اولین وظیفه دولت پاسخگویی است و پاسخگویی باید عملی باشد. زمانی این پاسخگویی عملی می‌شود که مردمی که از مدیرشان ناراضی می باشند، بتوانند او را عزل کنند. این اختیارات را دولت سلام و جوانان گام دومی به مردم خواهند داد.

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه با ۱ روش نو می‌خواهیم کشور را اداره نماییم، گفت: به جای اینکه تمام به تهران بیایند، تهران به اقصی نقاط کشور سفر خواهد کرد. ما تهران را به تمام جا خواهیم برد نه اینکه از تمام جا به تهران بیایند.

وی اضافه کرد: خوزستان غنی‌ترین استان کشور است. سختی خوزستانی‌ها این است که ثروتمند بوده‌اند و زندگی خوبی داشته‌اند اما جنگ، وضعیت را به هم ریخت و سپس وضعیت خوزستان به جایگاه قبلی خود باز نگشت. استان خوزستان ۵ میلیون نفر جمعیت دارد اما معادل ۲۰ میلیون نفر مالیات می‌دهد. بیشترین مالیات کشور را به نسبت جمعیت، خوزستان می‌دهد اما رتبه دوم بیکاری در کشور از آن خوزستان است.

این نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری گفت: حجم زیادی حاشیه‌نشین در اهواز و خوزستان وجود دارد و تعداد زیادی از بومیان این استان به همین دلایل از خوزستان در حال مهاجرت می باشند. دعوایی بر سر آب به دلیل کم آبی وجود دارد و هر زمان نیز که باران می‌آید در خوزستان سیل می‌شود.

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به اینکه بزرگترین ظلم را دولت‌ها با انتصاب مدیرانی که در خوزستان داشتند به این استان کردند، ادامه داد: من به بسیاری از شهرهای خوزستان سفر کرده‌ام و از وضعیت این شهرها شرمنده شده‌ام.

وی اضافه کرد: در دولت سلام، خوزستان ۱ استان پیشرو خواهد بود. ۲ منطقه در کشور به عنوان مناطق پیشرو برنامه‌ریزی شده‌اند که باقی کشور را به جلو خواهند راند که یکی از این مناطق، استان خوزستان و دیگری سواحل زرخیز مکران است که آن هم در جنوب و در یکی از محروم‌ترین استان‌های کشور قرار دارد. این ۲ منطقه، اصل اقتصاد آینده ایران (IRAN) می باشند و به جایگاه متعالی خود بازخواهند گشت.

این نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری بیان کرد: ما برای تک تک شهرستان‌های خوزستان برنامه داریم. در ایذه بسیاری از واحدهای صنعتی تعطیل می باشند و بسیاری از جونان مجبور می باشند از این منطقه مهاجرت کنند. ما باید در این منطقه، بی‌عدالتی آموزشی و وضعیت تحصیل فرزندان ایذه‌ای را درست نماییم و سپس وضعیت بنگاه‌های اقتصادی دچار مشکل را اصلاح نماییم. باید وضعیت بد جاده اصفهان به خوزستان که از ایذه عبور می‌کند را اصلاح کرد.

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به اینکه مشکلات شهرستان باغملک در خوزستان گفت: در باغملک ۴ رودخانه دائمی وجود دارد اما برای کشاورزی منطقه هیچ بندی دیده نشده است و با وجود این حجم از منابع آبی، کشاورزی باغملک دچار مشکل است.

وی اضافه کرد: در شهرستان اندیمشک پروژه‌های نیمه تمامی وجود دارد که باید به نتیجه رسانده شود. جوانان اندیمشکی نباید بیکار باشند. نرخ بیکاری در اندیمشک ۲۸ درصد است که بسیار بالا است و بیش از ۲ برابر میانگین کشور است. با توجه به این وضعیت باید برای اشتغال جوانان اندیمشکی کار جدی شود و حتما بر اساس ظرفیت‌های آن شهر برنامه‌ریزی خواهد شد.

این نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری تصریح کرد: شهرستان شوشتر مقام اول تولید گندم را در خوزستان دارد و دایره المعارفی از اقوام ایرانی در این شهر در کنار یکدیگر زندگی کنند. ظرفیت‌های فوق‌العاده گردشگری در شوشتر وجود دارد که باید در این بخش سرمایه‌گذاری کرد.

قاضی‌زاده هاشمی ادامه داد: شهرستان گتوند نیز اقوام بسیاری در کنار یکدیگر زندگی کنند. مساله شوری آب پشت سد گتوند حتما باید حل و فصل شود تا بتوانیم از آب برای کشاورزی به صورت گسترده در منطقه استفاده نماییم. ما نباید اجازه دهیم مردم در گتوند تنها نقش کارگری در سد را داشته باشند بلکه باید اجازه دهیم مردم کارآفرین باشند تا خودشان دارای سرمایه شوند. در گتوند امکانات رفاهی بسیار کم است و باید نسبت به توسعه این مسائل در گتوند اقدام شود.

وی با اشاره به اینکه حل مشکلات شهرستان مسجدسلیمان ادامه داد: شهرستانی که رودخانه و نفت دارد اما بسیاری از پروژه‌ها در این شهرستان نیمه تمام مانده‌اند. پروژه پتروشیمی که اخیرا در این شهرستان افتتاح شد، بیش از ۱۵ سال طول کشید. ما دنبال خواهیم کرد که فاز دوم این پتروشیمی به سرعت اجرایی شود. مسجدسلیمان طولانی‌ترین شهر خطی ایران (IRAN) است که بخشی از آن در مناطقی که نشت نفت و گاز وجود دارد، قرار دارد و باید تلاش شود این بافت فرسوده اصلاح شود.

این نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ادامه داد: در مسجدسلیمان برخی از خدمات ویژه مثل ارتباط با ریل و فرودگاه در گذشته وجود داشته اما اکنون از بین رفته است و باید نسبت به احیای این مسائل اقدام شود.

قاضی‌زاده هاشمی ادامه داد: در بحث مسائل شهرستان خرمشهر باید اعلام کرد که شوری آب کارون و مشکلات کشاورزی وجود دارد و باید کار جدی برای احیای خرمشهر، بندر خرمشهر، کشاورزی و آب این منطقه انجام شود.

وی تصریح کرد: برای شهرستان ماهشهر نیز که جمعیت بالایی دارد، اما امکانات مناسبی در خدمات درمانی ندارد باید نسبت به ارائه خدمات تخصصی و فوق تخصصی اقدام کرد. بحث اشتغال نیز در ماهشهر مثل سایر شهرستان‌های خوزستان ۱ مساله جدی است.

وی با بیان اینکه باید برای بحث بیکاری در خوزستان ۱ کار جدی کرد، گفت: امیدیه ۱ شهر صنعتی و قطب نفتی است. ۵۰ درصد مردم این شهرستان به شکلی با نفت و پتروشیمی‌ها سر و کار می دارند اما متاسفانه حاشیه‌نشینی بالا است. برای مسائل اجتماعی و اشتغال امیدیه باید فکری جدی کرد.

این نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ادامه داد: شهرستان هندیجان ۱ شهرستان کشاورزی و دامپروری است و تبادلات ته لنجی نیز یکی دیگر از مسائل رایج این شهرستان است. خاک این منطقه بسیار حاصلخیز است و اگر سرمایه‌گذاری مناسب در این منطقه شود، می‌توانیم تنها از هندیجان حجم زیادی از غذای ایران (IRAN) را تهیه نماییم.

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به اینکه مسائل شهرستان آبادان گفت: آبادان بزرگترین بندر نفتی ایران (IRAN) پیش از انقلاب بود. اکنون پالایشگاه آبادان باقی مانده و از رونق گذشته افتاده است. باید صنایع حاشیه‌ای در حوزه نفت، بندر، گاز و پتروشیمی را در آبادان توسعه دهیم. باید خدمات عمومی در آبادان توسعه داده شود تا آبادان به جایگاه پیش از انقلاب خود برسد زیرا این شهرستان پیش از انقلاب جزو ۵ شهر اصلی ایران (IRAN) بود.

وی اضافه کرد: نرخ بالای بیکاری، مشکلات آب آشامیدنی و بحث ریزگردها در آبادان از دیگر مسائل و مشکلات این شهرستان است.

وی گفت: در شهرستان شادگان نیز متاسفانه کمبود آب برای کشاورزی وجود دارد. این شهرستان میان چند شهرستان صنعتی خوزستان قرار گرفته و از این رو نه به لحاظ صنعتی و نه به لحاظ کشاورزی پیشرفت نکرده است و باید برای این شهر حتما ۱ فکر جدی کرد. در شادگان به حوزه درمان باید توجه بیشتری شود و در بحث آب و مدیریت آب در این شهرستان نیز اقدامات جدی انجام شود.

این نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری بیان کرد: در شهرستان شوش عمده کار مردم کشاورزی است و باید در حوزه کشاورزی شوش برنامه‌ریزی‌های جدی انجام شود. از گذشته پرورش گوسفند، گاو و شتر در شوش وجود داشته و در ۲۰ سال اخیر پرورش اسب نیز رایج شده است که باید به آن توجه جدی شود. بحث شرکت ۷ تپه که ۱ مساله بغرنج ملی شده است باید فیصله پیدا کند و به ثبات برسد تا به کارآمدی گذشته برسد و این مساله ۱ امر کاملا حاکمیتی و مدیریتی است.

قاضی‌زاده هاشمی عنوان کرد: شهرستان رامهرمز ۱ شهرستان کشاورزی است اما بخش کشاورزی در این شهرستان از رونق افتاده و باید رونق گذشته را به این شهرستان بازگرداند. باید برای حل مشکلات آب شرب رامهرمز فکری جدی کرد. در شهرستان رامشیر نیز باید سرمایه‌گذاری‌هایی در صنایع فرآوری بخش کشاورزی انجام داد.

وی با اشاره به اینکه مشکلات شهرستان اهواز گفت: اهواز مرکز استان خوزستان و ۱ شهر بین‌المللی است و پس از تهران دارای بیشترین تولید ناخالص داخلی است. حاشیه‌نشینی و فقر در اهواز زیاد است و بد بودن کیفیت آب نیز در اهواز جدی است. به دلیل ناکارآمدی مسئولان، این مشکلات برای اهواز به وجود آمده است و باید اعلام کرد بزرگترین مساله اهواز و خوزستان، بحث مدیریت است.

این نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ادامه داد: در دزفول کشاورزی و دامپروری رونق دارد و باید توسعه صنعتی در این شهرستان ایجاد شود. کارخانه فولادی که به تازگی در این شهرستان راه‌اندازی شده باید پیگیری شود تا به نتیجه برسد. بازار دزفول که ۱ مرکزیت در شمال خوزستان دارد را باید توسعه دهیم. مسکن در دزفول اندکی دچار گرانی است که در طرح ویژه مسکن دولت سلام آن را مورد توجه قرار خواهیم داد.

قاضی‌زاده هاشمی عنوان کرد: در بهبهان کشاورزی و دامداری رواج دارد. باید به صادرات گوشت از بهبهان کمک نماییم تا شاهد ایجاد درآمدهای ارزی باشیم. باید از طریق الگوی کشت مناسب به توسعه کشت محصولات کشاورزی بهبهان کمک نماییم و توسعه صنایع وابسته به بخش کشاورزی را نیز در دستور کار داشته باشیم.

وی اضافه کرد: مدیریت شهری در شهرستان آغاجاری در خوزستان نیازمند اصلاح جدی است. شهرستان دشت آزادگان نیز دارای مسائل زیست محیطی است که باید به آن توجه جدی کرد. بیمارستان مناسب در دشت آزادگان وجود ندارد و باید در این شهرستان به سمت اصلاحات کالبدی برویم و آسیب‌های اجتماعی این منطقه را مرتفع نماییم.

این نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری اضافه کرد: بیشتر مردم شهرستان هویزه در خوزستان، کارگران شرکت‌های نفتی می باشند و بیشتر به تجارت می‌پردازند. باید برای اقتصاد تالاب هورالعظیم که در هویزه است و کشاورزی این منطقه برنامه جدی داشته باشیم. متاسفانه بخش عمده‌ای از تالاب هورالعظیم به دلیل مسائل نفتی خشک شده است که مشکلات جدی زیست محیطی ایجاد کرده است. ما باید نسبت به احیای این تالاب اقدام نماییم.

قاضی‌زاده هاشمی در پایان گفت: مشکل اصلی خوزستان بحث مدیریت است؛ امروز ما به مدیرانی مثل حاج قاسم سلیمانی نیاز داریم. به مردم خوزستان قول می‌دهم که خوزستان یکی از ۲ مرکز جدی مورد توجه دولت سلام باشد.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=774236
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : اقتصادی
مخاط دهانه رحم چه می باشد؟
۱۴۰۰/۰۳/۲۵-۱۰:۳۳

به گزارش اقتصادآنلاین، مخاط دهانه رحم نوعی ترشحات واژن است که بوسیله دهانه رحم تولید می‌شود و بوسیله هورمون‌های استروژن و پروژسترون تنظیم می‌شود. مواد تشکیل‌دهنده مخاط عبارتند از: سلول‌های چربی آب...

ارسال توسط : اقتصاد آنلاین
یک ادعا درباره نفوذ اصلاح طلبان در ستادهای انتخاباتی اصولگرایان
۱۴۰۰/۰۳/۲۵-۱۰:۲۵

. . . . . . . . سایت خوان روز نامه (newspaper) دنیای اقتصاد. . . . . . تاریخ انتشار :...

ارسال توسط : دنیای اقتصاد
هشدار تازه به معامله گران بازار ارز
۱۴۰۰/۰۳/۲۵-۱۰:۲۵

. . نوسانات محدود دلار در هفته های اخیر موجب شده است که توجه سفته بازان تا حد زیادی از بازار ارز منحرف شود. در چنین شرایطی، برخی تحلیل گران به سفته بازان هشدار می دهند که ممکن است بازار...

ارسال توسط : دنیای اقتصاد
دلیل هجوم نقدینگی ها به سمت بازار ارز و طلا
۱۴۰۰/۰۳/۲۵-۱۰:۲۵

رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با بیان اینکه سیاستگذاری های کشور باید به سمت ایجاد اشتغال پایدار و تشویق کارآفرینان و سرمایه گذاران به سمت تولید برود، گفت: متاسفانه نقدینگی های کشور به جای...

ارسال توسط : صبحانه آنلاین
هدایت نقدینگی سرگردان به تولید مسکن از مسیر بورس کالا
۱۴۰۰/۰۳/۲۵-۱۰:۲۲

عرضه مسکن در بورس کالا با هدف تامین پایدار بخش مسکن از مدت‌ها پیش مطرح بود تا درنهایت در ۲۹ مرداد ۹۹ این عرضه در تابلوی املاک و مستغلات بورس کالای ایران (IRAN) شروع شد. کاربرد اصلی این بازار به...

ارسال توسط : اقتصاد آنلاین