گروه بین الملل-رجانیوز: «ند پرایس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پنجشنبه شب گفت، لغو تحریم‌ها علیه ۳ مقام سابق و ۲ شرکت ایرانی ارتباطی با برجام و مذاکرات وین ندارد.به نویسندگی پایگاه اینترنتی...

کد خبر: 774238
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۳/۲۵-۱۲:۰۷
ارسال توسط :
بازدید: 2
چالش‌ها در مذاکرات وین پابرجاست/ مسائل عمده همچنان طرف‌ها را درگیر اختلاف نگه‌داشته است

گروه بین الملل-رجانیوز: «ند پرایس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پنجشنبه شب گفت، لغو تحریم‌ها علیه ۳ مقام سابق و ۲ شرکت ایرانی ارتباطی با برجام و مذاکرات وین ندارد.

به نویسندگی پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، پرایس با توجه به سوال سوالی درباره احتمال ورود ناوهای ایرانی به اقیانوس اطلس گفت: «گزارش‌هایی در این زمینه در رسانه‌ها دیده‌ایم. آمادگی داریم از اختیارات اجرایی نظیر اعمال تحریم‌، در برابر هر عاملی که ایران (IRAN) را قادر می‌سازد به شرکا یا گروه‌های نیابتی خشونت‌طلب تسلیحات برساند، استفاده نماییم».

پرایس اضافه کرد: «این نگرانی در خصوص مسائل مربوط به ایران (IRAN) وجود دارد و حتی در همکاری با متحدان و شرکایمان در بستر گروه ۱+۵ برای محدود کرده برنامه هسته‌ای ایران (IRAN) نیز آن را مطرح می‌کنیم. درصورتی که ایران (IRAN) به شرکا و گروه‌های نیابتی خشونت‌طلب خود سلاح ارسال کند، به افزایش فشار علیه ایران (IRAN) ادامه می‌دهیم».

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با توجه به سوال سوالی درباره ماهیت این تحرکات دریایی ایران (IRAN) و نحوه واکنش آمریکا مدعی شد:‌ «عبور و مرور دریایی و آزادی ناوبری چیزی است که خود و متحدانمان را ملزم به اجرای آن می‌دانیم اما تأکید می‌کنم اگر ایران (IRAN) به‌دنبال ارسال تسلیحات یا دیگر موارد غیرقانونی باشد، آماده می باشیم که ایران (IRAN) را پاسخگو قرار دهیم و پیش از آن نیز آمادگی داریم آنچه می‌توانیم در راستای از بین بردن چنین فعالیتی انجام دهیم».

در ادامه از پرایس پرسیده شد آیا اگر ایران (IRAN) از قوانین آزادی ناوبری در آب‌های بین‌المللی پیروی کند، آمریکا مشکلی بابت ورود کشتی‌ها یا ناوهای ایرانی به اقیانوس اطلس نخواهد داشت؟ آیا قوانین تجارت دریایی برای آن‌ها صدق می‌کند؟

او در پاسخ مدعی شد: «هنوز نمی‌دانیم آن‌ها در آنجا (اقیانوس اطلس) می باشند... نمی‌خواهم در این‌باره صحبت کنم که مقصد احتمالی آن‌ها کجا خواهد بود یا نیت آن‌ها چه می باشد و چه قصدی می دارند. اما اصول جامع‌تر این است که آزادی ناوبری ۱ اصل است که خود ما از آن دفاع می‌کنیم. این یکی از عناصر جامع‌تر نظم جهانی قانون محور است که نه تنها برای ما بلکه برای باقی کشورهای جهان صدق می‌کند».

پرایس با توجه به سوال سوالی درباره علت رفع تحریم‌ها علیه برخی مقامات سابق و شرکت‌های ایرانی که سال ۲۰۱۳ مورد تحریم قرار گرفته بودند مدعی شد: «ما به استفاده از تمام ابزارهای قابل دسترس برای محدود کردن حمایت ایران (IRAN) از گروه‌های نیابتی، گروه‌های تروریستی و عاملان مخرب در منطقه و به‌طور بالقوه فراتر از آن، ادامه خواهیم داد. این اقدامات ارجاع به خروج [افراد و نهادها] از لیست [تحریمی] را شامل می‌شود. این خروج از لیست تحریمی در نتیجه تأیید تغییر در رفتار یا وضعیت طرف‌های مورد تحریم انجام شده است».

او در ادامه گفت: «خارج کردن افراد و نهادها از لیست تحریم‌ها امری متداول است و اقدامی در مطابقت با رویه‌های دولت است و جهت شفاف‌سازی اعلام می‌کنم که برداشتن این تحریم‌ها، با برجام یا مذاکراتی که در وین در جریان است هیچ ارتباطی ندارد».

پرایس با توجه به سوال این سوال که این مقام‌های آمریکایی به چه دلیل تحریم شده بودند و چه تغییر رفتار و وضعیتی باعث لغو این تحریم‌ها شده است توضیح داد، لغو این تحریم‌ها از طریق توصیه کارشناسان به وزارت خزانه‌داری صورت می‌گیرد و وزارت امور خارجه از جزئیات آن مطلع نیست.

وی به این سوال که اگر این لغو تحریم‌ها امری متداول است آیا در آینده نیز تداوم خواهد داشت، پاسخ داد، ممکن است ظرف ماه‌ها یا سال‌های آینده رفع تحریم‌های بیشتری انجام شود.

در ادمه خبرنگاری از پرایس پرسید آیا ممکن است مذاکرات احیای برجام تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران (IRAN) به سرانجام برسد؟

او در پاسخ گفت: «در ۵ دور قبلی مذاکرات پیشرفت‌هایی حاصل شد. فکر می‌کنم در مورد ایرانی‌ها، این فرصتی برای آن‌ها است تا گام‌هایی که نیاز است برای پایبندی به برجام بردارند مورد شفاف‌سازی قرار داده و به پیروی از قدرتمندترین راستی‌آزمایی‌ها و رژیم‌های پایشی که تاکنون مورد مذاکره قرار گرفته است، بازگردند».

پرایس اضافه کرد: «از طرف ما، [مذاکرات وین] کمک کرد تصمیمات و گام‌هایی که لازم است برای ادامه دادن به پایبندی نسبت به برجام برداریم شفاف‌سازی نماییم. این اقدام، تحریم‌هایی که لازم است برداریم و تحریم‌هایی که با برجام سازگار نیستند را مشخص می‌کند».

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با اشاره به اینکه فنی بودن مذاکرات وین و غیرمستقیم بودن آن گفت: «به همین دلیل نمی‌خواهیم برای آن زمان‌بندی تعریف نماییم. اینکه ایران (IRAN) بخواهد به این جمع‌بندی برسد که می‌خواهند به پایبندی ادامه دهند یا خیر، چیزی نیست که ما بخواهیم اعلام نماییم. قطعاً این چیزی است که امیدواریم به آن دست یابیم اما در حال حاضر پاسخ این سوال را نمی‌دانیم».

در ادامه از پرایس پرسیده شد اگر ۲ طرف واقعاً خواستار بازگشت به پایبندی نسبت به برجام باشند، آیا ۱ هفته برای رسیدن به نتیجه کافی خواهد بود؟

او در پاسخ گفت: «نمی‌خواهیم دید قطعی در این‌باره بدهیم. آنچه می‌خواهم بگویم این است که پیشرفت‌هایی حاصل شده است. اما همانطور که شنیده‌اید چالش‌ها پابرجا می باشند و مسائل عمده همچنان طرف‌ها را درگیر اختلاف نگه‌داشته‌اند. ما در حال تعلل نیستیم بلکه با سرعتی اصولی پیش می‌رویم. با سرعتی پیش می‌رویم که برای میل ما جهت محدود کردن دوباره برنامه هسته‌ای ایران (IRAN) و ممنوعیت قابل راستی‌آزمایی دستیابی ایران (IRAN) به سلاح هسته‌ای، مطلوب است».

خبرنگار دیگری از پرایس پرسید آیا دولت فعلی آمریکا برخلاف دولت قبلی، برداشته شدن محدودیت‌های تسلیحاتی ایران (IRAN) در سازمان ملل را به رسمیت می‌شناسد؟

پرایس پاسخ داد: «معتقدم که این [محدودیت‌ها] اکتبر سال گذشته منقضی شده است. با این حال از بسیاری جنبه‌ها مایه شرم است که چنین ابزاری دیگر در دسترس نیست. آنچه متوجه شده‌ایم و تلاش کرده‌ایم آن را اصلاح نماییم این است که درباره مسائل مربوط به ایران، ظرف چند سال گذشته در موارد مختلفی در موضع مقابل نزدیک‌ترین متحدان خود قرار گرفته‌ایم. هنگامی که وارد [دولت] شدیم فهمیدیم که باید درمورد مسائل ایران، متحدان را با خود همسو نماییم. به همین دلیل با متحدان اروپایی و دیگر شرکایمان در غالب ۱+۵ به همراه روسیه و چین در تلاش می باشیم احتمال بازگشت به پایبندی به برجام را بررسی نماییم».

در ادامه از پرایس پرسیده شد اگر محدودیت های تسلیحاتی علیه ایران (IRAN) منقضی شده است و اگر ایران (IRAN) از قوانین بین‌المللی دریایی تخطی نکند چه توجیهی برای مقابله با تحرکات این کشور وجود دارد؟

پرایس پاسخ داد: «ما اختیاراتی از جمله اعمال تحریم داریم که ما را قادر می‌سازد اهرمی را علیه ایران (IRAN) در دست داشته باشیم. این تحریم‌ها به ما اجازه می‌دهند هر عاملی که ایران (IRAN) را قادر سازد به شرکا یا گروه‌های نیابتی خشونت‌طلب سلاح ارسال کند، پاسخگو قرار دهیم. این چیزی است که پای آن ایستاده‌ایم».

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=774238
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : تازه ها
تاکید ما بر انتخابات قانونی، سالم و با رعایت نکات بهداشتی است/ هیچ مشکل امنیتی نداریم
۱۴۰۰/۰۳/۲۵-۱۲:۰۲

به گزارش خبرنگار دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تاکید ما به استانداران این است همان طوری که گزارش دادند، به تمامی اقدامات برای...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
کمیسیون آموزش مجلس می‌خواهد معلمان سال ۹۱ تا ۹۹ را تعیین تکلیف کند/ حدود ۲۵۳ نفر از معلمان تا پایان سال ۹۱ از تعیین تکلیف جامانده‌اند
۱۴۰۰/۰۳/۲۵-۱۲:۰۲

۱۱:۵۱ - ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ ۷۷۸۹۵۷۹...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
عارف: برای آینده ایران (IRAN) رأی می دهم
۱۴۰۰/۰۳/۲۵-۱۲:۰۱

. به گزارش تابناک، متن این نامه به شرح زیر است:. مردم بزرگوار ایران:. سرزمین پهناور و تاریخی ایران (IRAN) با پیشینه تمدن و فرهنگ باستانی در صحنه امروز جهان باید جایگاه و شأن و منزلتی ممتاز و شایسته و...

ارسال توسط : تابناک
کرونا روی کدام گروه از افراد اثری ندارد؟
۱۴۰۰/۰۳/۲۵-۱۲:۰۱

به گزارش تابناک، ایرنا با نقل قول از پایگاه خبری ساینس، نوشت: در این تحقیقات واکنش ایمنی ۴ نوزاد نسبت به ویروس کرونا با واکنش ایمنی والدین آن‌ها و چندین شخص بزرگسال نسبت به این ویروس مقایسه شد....

ارسال توسط : تابناک
طرز تهیه کیک قهوه و گردو خانگی
۱۴۰۰/۰۳/۲۵-۱۱:۵۴

در مطلب زیر طرز تهیه کیک قهوه و گردو خانگی را در اختیارتان قرار دادیم.  . مواد لازم برای تهیه کیک قهوه و گردو . کره پاستوریزه (نرم شده) ۳۵۰ گرم . شکر ۴۰۰ گرم . تخم مرغ ۴...

ارسال توسط : پارسینه