آفتاب‌‌نیوز : شهرام احمدی روز یکشنبه در اعلام کرد و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: ماموران در جریان شناسایی و برخورد با ۳ متخلف شکار غیرمجاز در پارک ملی و منطقه حفاظت‌شده تنگ صیاد مواجه شدند .. به...

کد خبر: 796934
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۵/۰۳-۱۱:۴۱
ارسال توسط :
بازدید: 26
ضارب محیط‌بان تنگ صیاد به ۳ سال حبس محکوم شد
آفتاب‌‌نیوز :

شهرام احمدی روز یکشنبه در اعلام کرد و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: ماموران در جریان شناسایی و برخورد با ۳ متخلف شکار غیرمجاز در پارک ملی و منطقه حفاظت‌شده تنگ صیاد مواجه شدند .

به گفته وی، ماموران یگان حفاظت محیط‌زیست در این منطقه، موفق به بازداشت (دستگیری) ۱ نفر از این متخلفان شدند که در پی این اقدام، یکی از متخلفان متواری شده، به سمت ماموران تیراندازی می‌کند که در این هنگام یکی از محیط‌بانان از ناحیه پا مورد اصابت گلوله متخلفان قرار می‌گیرد و هر ۳ متخلف متواری شدند.

وی با اشاره به اینکه اداره کل حفاظت محیط زیست استان با دستور مقامات محترم قضایی و همکاری نیروی انتظامی و پلیس (police) آگاهی موفق به شناسایی ضارب و دیگر متخلفان شد، گفت: پس از انجام مراحل قانونی، ضارب محیط‌بان به ۳ سال حبس و پرداخت دیه و ۲ متخلف دیگر به ۱ سال حبس محکوم شدند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اظهار داشت: ۲ نفر از این متخلفان از استان همجوار و دارای سابقه کیفری شکار غیرمجاز بودند.

احمدی با اشاره به اینکه اهمیت برخورد قاطع با متخلفان برای ایجاد بازدارندگی اضافه کرد: محیط‌بانان استان برای حفاظت از سرمایه‌های ملی و انفال الهی با جدیت انجام وظیفه کنند.

به گفته وی، از پارسال تاکنون ۵ درگیری بین محیط‌بانان و متخلفان زیست محیطی انجام شد که برای ۲متخلف رای (vote) محکومیت صادر شد و پرونده شکایت از تخلف مابقی متخلفان در مراجع محترم قضایی در دست بررسی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: امسال نیز ۱ درگیری بین محیط‌‍‌بانان و متخلفان رخ داد که هیچ کدام از درگیری‌های سال‌گذشته و امسال منجر به استفاده از سلاح و یا مصدومیت هیچ ۱ از محیط‌بانان و یا متخلفان نشده است.

احمدی به ارائه آموزش به محیط‌بانان برای استفاده نکردن و اجتناب از استفاده از سلاح در درگیری‌ها برای حفاظت از جان خود و متخلفان اشاره کرد و گفت: به منظور حمایت محترم قضایی و بیمه‌ای از ماموران یگان حفاظت در اجرای اصل ۱۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی، قانون حمایت محترم قضایی بیمه‌ای از ماموران یگان حفاظت محیط‌زیست و جنگلبانی در جلسه علنی ۲۳ اردیبهشت‌ماه سال گذشته مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ هفتم خردادماه پارسال به تایید شورای نگهبان رسیده است.

وی اظهار داشت: در این قانون ،براساس ماده ۱ ماموران یگان حفاظت محیط‌زیست و جنگلبانی در قالب دستورالعمل تشکیل یگان حفاظت در دستگاه‌های اجرای ،تسلیح و ضابط خاص محترم قضایی محسوب می‌شوند و صرفا در خصوص بندهای ۱، ۲ و ۳ ماده ۳ قانون به کارگیری سلاح بوسیله ماموران نیروهای مسلح در موراد ضروری مصوبه تاریخ ۱۸ دی ماه سال ۷۳ حق به گارگیری سلاح در انجام وظایف و ماموریت سازمانی را می دارند.

به گفته وی،هم‌اکنون ۱۰۰ محیط‌بان در مناطق حفاظت شده استان فعالیت می دارند در صورتی که نیاز استان بیش از ۲ برابر این تعداد است.

به گزارش ایرنا، مناطق زیرپوشش هر محیط‌بان در استان چهارمحال و بختیاری ۲.۵ تا ۳ هزار هکتار است در حالی که این میزان باید در مناطق کوهستانی ۱ هزار هکتار باشد اما در ایران (IRAN) در هر ۱۲ هزار هکتار ۱ محیط‌بان وجود دارد.

پارسال ماموران محیط‌زیست استان ۴۱۸ مورد تخلف زیست‌محیطی را شناسایی و ۵۱۰ متخلف زیست محیطی حوزه شکار و صید غیرمجاز، تصرف اراضی ملی و زمین‌خواری، قاچاق چوب و بوته‌کنی محصولات شناسایی و دستگیر شدند.

۱۵ درصد مساحت چهارمحال و بختیاری جز مناطق چهارگانه و شکار ممنوع زیر مدیریت حفاظت محیط زیست قرار دارد و علاوه بر آن ذخیره‌گاه جهانی زیست‌کره تنگ صیاد سبزکوه با داشتن ۱ سوم مساحت استان نیز در استان واقع شده است.

در استان ۸ منطقه چهارگانه فعال است که شامل ۵ منطقه حفاظت شده، ۱ اثر طبیعی ملی، ۱ پناهگاه حیات وحش و ۱ پارک ملی است

منطقه حفاظت شده شیدا، هلن، قیصری، سبزکوه و پارک ملی و منطقه حفاظت شده تنگ صیاد، منطقه شکار ممنوع خدا آفرید، و پناهگاه حیات وحش شیرستان بازفت و اثر طبیعی ملی لاله واژگون و تالاب‌ها، از جمله مناطق تحت مدیریت اداره کل محیط زیست چهارمحال و بختیاری است.

پارک ملی و منطقه حفاظت شده تنگ صیاد با ۲ هزار و ۷۰۰ هکتار یکی از بهترین مناطق تحت حفاظت کشور و زیستگاه گونه‌های قوچ و میش وحشی، کل و بز وحشی و پلنگ است.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=796934
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : حوادث
آنچه باید در مورد نوع دلتا پلاس ویروس کرونا بدانید
۱۴۰۰/۰۴/۰۷-۰۹:۴۵

آفتاب‌‌نیوز :  دکتر ان کا آرورا گفت: «دلتا پلاس در مقایسه با سایر انواع آن تمایل بیشتری به پوشش مخاط در ریه‌ها دارد اما به این معنی نیست که باعث بیماری شدیدتر و یا قابلیت انتقال بیشتر می‌شود. البته...

ارسال توسط : آفتاب
مجازات قتل کودکانه به‌ خاطر استوری اینستاگرام/ از ترسم چاقو برداشتم
۱۴۰۰/۰۴/۰۷-۰۹:۳۲

آفتاب‌‌نیوز : بررسی‌ها نشان می‌داد ارشیا در درگیری با یکی از هم‌کلاسی‌هایش به نام سامیار ۱۶‌ساله کشته شده است. تلاش برای ردیابی پسر نوجوان شروع شده بود که صبح روز بعد او به پلیس (police) آگاهی رفت،...

ارسال توسط : آفتاب
وضعیت خشکسالی مشهد بسیار بحرانی است
۱۴۰۰/۰۴/۰۶-۱۹:۰۶

آفتاب‌‌نیوز : طی سال آبی گذشته تا کنون آمار بارش‌ها در کل استان ۱۱۸ میلی‌متر بوده که از این مقدار تنها ۹۳ میلی‌متر بارندگی متعلق به مشهد است. در خراسان رضوی متوسط خشکسالی حدودا ۸۱ درصد است اما در...

ارسال توسط : آفتاب
ضارب محیط‌بان تنگ صیاد به ۳ سال حبس محکوم شد
۱۴۰۰/۰۴/۰۶-۱۷:۵۱

آفتاب‌‌نیوز : شهرام احمدی روز یکشنبه در اعلام کرد و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: ماموران در جریان شناسایی و برخورد با ۳ متخلف شکار غیرمجاز در پارک ملی و منطقه حفاظت‌شده تنگ صیاد مواجه شدند .. به...

ارسال توسط : آفتاب
کندی واکسیناسیون، سرعت مرگ
۱۴۰۰/۰۴/۰۶-۱۶:۱۰

آفتاب‌‌نیوز : «روزانه بیش از ۱۰۰ نفر در کشور جانشان را در اثر کرونا از دست می‌دهند و بالای ۱۰ هزار مورد رسمی ابتلا ثبت می‌شود؛ روندی که حالا صعودی شده و با قرمزشدن وضعیت ۵ استان جنوبی در حال پیشروی...

ارسال توسط : آفتاب