آفتاب‌‌نیوز : طی سال آبی گذشته تا کنون آمار بارش‌ها در کل استان ۱۱۸ میلی‌متر بوده که از این مقدار تنها ۹۳ میلی‌متر بارندگی متعلق به مشهد است. در خراسان رضوی متوسط خشکسالی حدودا ۸۱ درصد است اما در...

کد خبر: 797035
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۶/۲۵-۱۸:۴۰
ارسال توسط :
بازدید: 33
وضعیت خشکسالی مشهد بسیار بحرانی است
آفتاب‌‌نیوز :

طی سال آبی گذشته تا کنون آمار بارش‌ها در کل استان ۱۱۸ میلی‌متر بوده که از این مقدار تنها ۹۳ میلی‌متر بارندگی متعلق به مشهد است. در خراسان رضوی متوسط خشکسالی حدودا ۸۱ درصد است اما در مشهد ۹۹ درصد خشکسالی حاکم است.

حسین اسماعیلیان امروز، ۶ تیر ماه، در نشست خبری که به مناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب در تصفیه خانه شماره ۱ برگزار شد، اظهار کرد: میزان مصرف آب مردم مشهد نسبت به میزان متوسط مصرف آب در کل کشور و سایر کلان‌ شهرها کم‌تر است.‌ الگوی مصرف آب در مشهد بر مبنای ۱۵ متر مکعب تعریف شده است که بر اساس این الگو ۷۵ درصد از مشترکین شرکت آب و فاضلاب زیر ۱۱ مترمکعب آب مصرف کنند. لذا درصد افرادی که در مشهد بالاتر از حد مجاز آب مصرف کنند، رقم کمی است.

وی با اشاره به اینکه مقدار آب اختصاص داده شده به آبیاری فضای سبز اضافه کرد: حدودا بین ۷ تا ۱۰ درصد آب مصرفی شهرها به آب‌رسانی فضای سبز اختصاص می‌یابد. یکی از رویکردهای اصلی که باید پیاده شود، مربوط به جداسازی آب اختصاص داده شده به فضای سبز و آب شرب شهری است. در مشهد با همکاری شهرداری در این زمینه اقدامات خوبی صورت گرفته، به گونه‌ای که سالانه آمار رقم اختصاص بخشی از آب شرب شهری به فضای سبز روند کاهشی را طی می‌کند. از ۲۶۰ میلیون متر مکعب آبی که سالانه در مشهد تصفیه می‌شود، مصرف فضای سبز شهرداری حدودا ۳ میلیون متر مکعب است که این نشان‌دهنده درصد بسیار پایینی از مصرف آب شرب شهری در فضای سبز است. البته ما به دنبال اعمال سیاست‌هایی می باشیم که این آمار را به صفر برسانیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد اضافه کرد: خوشبختانه یکی از اقدامات شهرداری، جدا سازی آب فضای سبز و آب شرب شهری است. بیش از ۲۰۰ کیلومتر شبکه مستقل آبیاری در فضای سبز مشهد ایجاد شده که این آمار معادل شبکه آب‌رسانی ۱ شهر بزرگ است. از دیگر اقداماتی که با همکاری مسئولان آب منطقه‌ای پیاده‌سازی شده، انعقاد ۱ تفاهم نامه میان شرکت آب و فاضلاب، شهرداری مشهد و شرکت آب منطقه‌ای است که بر اساس آن، شهرداری تامین آب فضای سبز را از طریق تصفیه‌ آب و فاضلاب شهر مشهد و با ایجاد ۵ تصفیه خانه انجام می‌دهد. با پیش‌بینی‌های صورت گرفته در سال ۱۴۲۰، تخصیص ۳۷ هزار مترمکعب آب در شبانه روز برای آبیاری فضای سبز در دید گرفته شده است. از طرف دیگر، شهرداری تعدادی از چاه‌هایی را که کیفیت خوبی می دارند را جهت تامین آب شرب شهروندان در اختیار شرکت آب و فاضلاب قرار خواهد داد.

اسماعیلیان بیان کرد: طی سال آبی گذشته تا کنون آمار بارش‌ها در کل استان ۱۱۸ میلی‌متر بوده که از این آمار تنها ۹۳ میلی‌متر متعلق به مشهد است. در خراسان رضوی متوسط خشکسالی حدودا ۸۱ درصد است اما در مشهد ۹۹ درصد مواقع خشکسالی حاکم است. میانگین دما در ابتدای سال آبی تا کنون در کل استان تنها ۰.۵ درجه سانتی‌گراد افزایش پیدا کرده ولی خوب در مشهد ۱.۱ درجه سانتی‌گراد افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: اگر در استان نسبت به سال‌ گذشته ۶۰ درصد کاهش بارندگی رخ داده باشد، در مشهد این آمار به ۶۷ درصد می‌رسد. آورد قنات‌های قاسم‌آباد و امامیه در مشهد ۷۰ درصد کاهش پیدا کرده‌اند و این نشان از حاد بودن شرایط این شهر دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد درباره موضوع جیره‌بندی کردن آب گفت: آب با برق فرق دارد و وضعیت آن به گونه‌ای نیست که اگر ۱۰ درصد نیاز آبی ایجاد شود، با قطعی آب و یا جیره‌بندی کردن آن مقدار لازم دوباره تامین شود. ما باید تمام تلاشمان را بکنیم که کار به جیره بندی نرسد. در سال ۹۷ وضعیت ذخیره سدها بسیار وخیم بود و در آن زمان شرکت آب و فاضلاب با شرکت آب منطقه‌ای جلساتی را برگزار کرد که طی آن جلسات برنامه‌های حمایتی تدوین شد و ما توانستیم بیش از ۸۷ حلقه چاه تازه حفر نماییم و حدود ۱.۵ متر مکعب به قابلیت تامین آب مشهد اضافه شده نماییم. همین برنامه‌ها را امسال نیز ادامه خواهیم داد و امیدواریم به شرایطی برسیم که از شدت بحران کاسته شود. امسال در نتیجه پیگیری‌های صورت گرفته اعتبارات خوبی برای فصل آب در دید گرفته شد و اعتبارات مصوب شرکت آب و فاضلاب مشهد در پیوست قانون بودجه نسبت به سال گذشته ۷‌.۵ برابر بیشتر شد.

اسماعیلیان در خصوص بررسی‌های صورت گرفته نسبت به حمایت و تامین آب روستاییان بیان کرد: یکی از اقدامات خیلی خوبی که سال گذشته انجام شد، هدف‌گذاری برای رسیدگی به روستاهایی بود که تحت حمایت و پوشش شرکت آب و فاضلاب نبود. پس از پیگیری‌های صورت گرفته، از ۱۳۱ روستا ۸۰ روستا تحت بررسی قرار گرفتند و از این تعداد ۳۰ روستا تحت پوشش و تحویل‌دهی قرار گرفته شد. البته شرکت آب و فاضلاب تمایل داشت تمام این روستاها را تحت پوشش قرار دهد اما سایر روستاها از مواردی می باشند که احتمالا خود متولیان روستا راغب به تحویل‌دهی نبودند و یا این که منابع تامین آب در آن روستاها وجود داشته و مشکلی در این زمینه نداشتند. برای ۱۴۰ روستایی که در مشهد در تنش آبی بودند برنامه‌های معینی صورت گرفت و روستاهایی که وضعیت وخیمی داشتند تحت اجرای برنامه‌های اضطراری قرار گرفتند و در سال گذشته عملکرد بسیار خوبی در این زمینه داشته‌ایم.

وی اضافه کرد: امسال اقدامات بزرگ‌تری در دست اقدام بوده و قرار است برای بهبود وضع روستاها ۱۹ حلقه چاه را حفر نماییم که از این تعداد، ۱۳ حلقه چاه تا کنون حفر شده است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب مشهد گفت: حدود هفت‌هزار باغ‌ویلا در حاشیه مشهد انشعابات غیرمجاز می دارند و مصرف آب هر ۱ از این باغ ویلاها به طور میانگین برابر با مصرف ۷ مشترک شرکت آب و فاضلاب است.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=797035
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : حوادث
نحوه بازنشستگی زنان شاغل
۱۴۰۰/۰۶/۲۵-۱۵:۲۸

امیری گنجه مدیرکل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ که در نشست با کارکنان اداره مستمری های غرب تهران بزرگ سخن می اعلام کرد اضافه کرد: زنان بیمه شده‌ای که درآستانه بازنشستگی به بیماری کرونا مبتلا شدند...

ارسال توسط : آفتاب
سارق مسلح شهرهای مرکزی و شمالی کشور در اسلام آبادغرب دستگیر شد
۱۴۰۰/۰۶/۲۵-۱۵:۰۰

فرمانده انتظامی اسلام آبادغرب از بازداشت (دستگیری) مجرمی خبر داد که در استان های تهران، گیلان و زنجان اقدام به سرقت های مسلحانه متعددی کرده بود.. سرهنگ «محمدرضا یاری» گفت: پس از اطلاع ماموران پلیس...

ارسال توسط : انتخاب
سد اکباتان همدان همچنان قربانی می‌گیرد
۱۴۰۰/۰۶/۲۵-۱۴:۳۶

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان با بیان اینکه سد اکباتان همدان همچنان قربانی می گیرد گفت: با وجود هشدارهای لازم در رابطه با ممنوعیت شنا در آب بندها، ۱ نوجوان دیگر روز گذشته در این سد غرق شد....

ارسال توسط : انتخاب
سرعت در معابر پایتخت زیر ذره‌بین پلیس/احضار رانندگان متخلف و ثبت شکایت پلاک در صورت تکرار تخلف
۱۴۰۰/۰۶/۲۵-۱۴:۳۶

معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس (police) راهور تهران بزرگ از رصد ۲۴ ساعته سرعت غیرمجاز در معابر پایتخت خبر داد و اعلام کرد که رانندگان متخلف از طریق پیامک و تماس تلفنی برای اخذ تعهد به پلیس...

ارسال توسط : انتخاب
سامانه ثبت‌نام اربعین دوباره باز شد
۱۴۰۰/۰۶/۲۵-۱۴:۲۰

شرط نخست سفر اربعین، تزریق ۲ دز واکسن کرونا است که بنا بر اعلام وزارت بهداشت، از بین متقاضیانی که ثبت‌نام اولیه را انجام داده‌اند، تا کنون اطلاعات واکسیناسیون ۴۹ هزار و ۳۷۶ هزار زائر اربعین ثبت و...

ارسال توسط : آفتاب