به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، ۱ سال و نیم اخیر با تلخی‌های زیادی همراه بود؛ واقعا چرا که خیلی از خانواده‌ها به دلیل شیوع کرونا عزیزان خود را از دست داده و...

کد خبر: 797513
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۶/۲۵-۱۹:۳۹
بازدید: 43
ویروس ناخوانده‌ای که دانشگاه‌ها را به تعطیلی کشاند/ دانشجویان از مهر منتظر بازگشایی حضوری دانشگاه‌ها باشند؟

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، ۱ سال و نیم اخیر با تلخی‌های زیادی همراه بود؛ واقعا چرا که خیلی از خانواده‌ها به دلیل شیوع کرونا عزیزان خود را از دست داده و داغدار شدند و به همین دلیل فضای شادی از جامعه روز به روز کمرنگ‌تر شد و بیشتر مردم در انزوا فرو رفتند و به همین علت این بیماری مشکلات زیادی به وجود آورد.

یکی از مهم‌ترین معضلات شیوع این ویروس در جامعه تغییر شیوه آموزش‌های حضوری به مجازی بود که همین فضای الکترونیکی توانست جایگزین خوبی در دوران کرونا برای پیشبرد اهداف دانشگاهی و جلوگیری از عقب ماندن دانشجویان از درس و کتاب شود.

هم اکنون با گذشت ۳ ترم از آموزش‌های مجازی این ویروس همچنان با موج‌های جدیدی خود را در جامعه نمایان می‌سازد و همین عامل باعث شده تا دانشگاه‌ها نتوانند هیچ تصمیم اساسی و کاربردی برای بازگشایی حضوری دانشگاه‌ها بگیرند و به همین ترتیب دانشجویان را مجدد در فضای کلاس دور هم جمع کنند.

یکی از مهم‌ترین شرط و شروط‌هایی که باعث می‌شود تا جامعه دانشگاهی دوباره به صورت چهره به چهره با ۱ دیر تبادل کنند و از نظرات ۱ دیگر استفاده کنند این است که حتما واکسیناسیون شوند، اما تا کنون هیچ کدام از دانشجویان وزارت علوم برای تزریق واکسن پیامکی دریافت نکرده اند و تنها شمار محدودی از دانشجویان وزارت بهداشت واکسینه شده اند، اما وزارت بهداشت و وزارت علوم با همکاری ۱ دیگر و به صورت مداوم در تلاش می باشند تا با ارائه سیاست‌های راهگشا به بازگشایی دانشگاه‌ها از مهر ۱۴۰۰ اقدام کنند.

طی مصاحبه اخیر باشگاه خبرنگاران جوان با مسئولان وزارت بهداشت، حریرچی معاون وزیر بهداشت معتقد است که ابتدا معلمان و استادان و بیماران خاص واکسینه می‌شوند و سپس نوبت به دانشجویان می‌رسد و در ادامه زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونای استان تهران هم گفته است که دانشجویان تحصیلات تکمیلی یعنی ارشد و دکتری در اولویت واکسیناسیون کرونا می باشند و سپس نوبت به دانشجویان کارشناسی و کاردانی می‌رسد، درضمن ترم‌های بالاتر مقاطع کارشناسی نسبت به سایر دانشجویان این دوره در اولویت واکسیناسیون قرار خواهند گرفت.

طبق بررسی‌های وزارت علوم و گزارش‌هایی که از دانشگاه‌ها دریافت کرده اند به این نتیجه رسیده اند که بیشتر دانشجویان و استادان از آموزش‌های مجازی راضی بوده اند و در مقابل برخی هم به علت مواجه شدن با مشکلاتی مانند: اختلال در اینترنت، قطعی برق و ... رضایت چندانی از این فضا نداشته اند و کلاس‌های حضوری را برای ادامه آموزش‌ها ترجیح داده اند و دانشگاه‌هایی هم بوده اند که برای حضوری شدن آموزش‌ها اعلام آمادگی کرده اند.

به همین علت باشگاه خبرنگاران جوان در این گزارش با چند تن از مسئولان دانشگاهی مصاحبه‌ای انجام داده تا از آمادگی آن‌ها برای حضوری شدن آموزش‌ها از مهر ۱۴۰۰ آگاه شود.

دانشجویان نو ورود ۱۴۰۰ در مهر مجازی آموزش می‌بینند

علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در اعلام کرد وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی، درباره استفاده مجدد از آموزش‌های مجازی در زمان حضوری شدن دانشگاه‌ها اظهار کرد: برنامه وزارت علوم این است که در صورت حضوری شدن دانشگاه‌ها حتما از آموزش‌های مجازی استفاده شود.

او اضافه کرد: با توجه به کسب تجربه پرهزینه آموزش عالی از کلاس‌های مجازی، حتی اگر به شرایط کاملا سفید بازگردیم و هیچ تهدیدی در خصوص ویروس کرونا وجود نداشته باشد، مجدد آموزش‌های آنلاین را استفاده خواهیم کرد و این کار در دستورالعمل وزارت علوم حتما نویسندگی می‌شود.

خاکی صدیق تصریح کرد: اولویت ما آموزش حضوری و ترکیبی است، به این معنا که حتما باید آموزش الکترونیکی جزو برنامه‌های اصلی دانشگاه‌های کشور قرار بگیرد و از پتانسیل‌های آن استفاده شود و در ۱ نظام نامه تصویب شده اصول این کار تدوین شده و به دانشگاه‌ها ارسال کرده ایم.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: در نظام نامه آموزش الکترونیکی دانشگاه‌های کشور را بر اساس رتبه بندی تقسیم بندی کرده ایم. دانشگاه‌های رتبه ۱ تا ۲۰ و ۲۱ تا ۵۰ که ۵۰ دانشگاه اول کشور می باشند که بر اساس رتبه بندی ۱۴۰۰ اختیاراتی را به دانشگاه‌ها در میزان استفاده از آموزش الکترونیکی خواهیم داد، یعنی تمام دانشگاه‌ها می‌توانند استفاده کنند، اما میزان و کاربرد استفاده از آن‌ها در آموزش بستگی به جایگاه دانشگاه در سطح کشور دارد.

خاکی صدیق با بیان اینکه در حال انجام رتبه بندی به صورت جداگانه برای هر کدام از دانشگاه‌های کشور می باشیم، تاکید کرد: این موضوع تعیین می‌کند که هر دانشگاه برای استفاده از آموزش مجازی تا چه اندازه سرمایه گذاری کرده است و تا چه میزان توانسته دید مخاطبان خود را جلب کند؛ واقعا چرا که وزارت علوم در این زمینه از دانشگاه‌ها دید سنجی کرده و به این ترتیب بعد از گذشت ۱ سال از آموزش‌های آنلاین دانشجویان و استادان دانشگاه‌های برتر از کلاس‌های مجازی با درصد‌های متفاوت اظهار رضایت کرده اند.

دانشجویان از مهر منتظر بازگشایی حضوری دانشگاه‌ها باشند؟/ ویروس ناخوانده ای که فضای دانشگاهی را به تعطیلی کشاند

نارضایتی برخی دانشجویان در استفاده از کلاس‌های مجازی

او گفت: برخی از دانشجویان هم به شدت در استفاده از کلاس‌های مجازی معترض می باشند و فکر کنند که امکانات کافی در اختیارشان قرار نگرفته است که این موضوع قطعا در ارزیابی دانشگاه‌ها خود را نشان می‌دهد تا آن‌ها میزان استفاده از آموزش‌های آنلاین را دریابند.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای حضور در دانشگاه‌ها در اولویت ما می باشند و دانشجویان کارشناسی که در سال‌های اخیر می باشند باید نسبت به سایر دانشجویان کارشناسی به صورت حضوری آموزش ببینند.

او با بیان اینکه دانشجویان کارشناسی که برای گذراندن دروس عملی نیاز به حضور در دانشگاه می دارند، باید به دانشگاه بیایند، تاکید کرد: ممکن است شرایط پاندمی کرونا و واکسیناسیون دانشجویان تا مهر تغییر یابد، اما بر اساس اطلاعات کنونی که در دست داریم، باید اعلام کرد که به احتمال زیاد دانشجویان نو ورودی ۱۴۰۰ در ترم اول مجازی آموزش می‌بینند و شاید نتوانند به صورت حضوری در دانشگاه حاضر شوند و به این ترتیب وزارت علوم از ترم دوم ۱۴۰۰ برای حضور آن‌ها در دانشگاه تصمیم گیری خواهد کرد.

خاکی صدیق بیان کرد: اگر شرایط کشور از دید ویروس کرونا بهبود یابد و به تولید انبوه واکسن کرونا دست پیدا نماییم حتما دانشجویان ورودی ۱۴۰۰ را به صورت حضوری آموزش خواهیم داد. باید تلاش نماییم که در ترم آتی امتحانات پایان ترم را حضوری برگزار نماییم.

دانشجویان از مهر منتظر بازگشایی حضوری دانشگاه‌ها باشند؟/ ویروس ناخوانده ای که فضای دانشگاهی را به تعطیلی کشاند

ادامه داشتن رعایت شیوه نامه های بهداشتی با واکسینه شدن تمامی دانشجویان

فرهاد یزدان دوست رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در اعلام کرد و گو با خبرنگار حوزه دانشگاهی، درباره حضوری شدن آموزش‌ها از مهر اظهار کرد: از منظر علمی روی پدیده تمام گیری ویروس کرونا تحقیقات زیادی صورت گرفته است.

او اضافه کرد: دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در زمینه مدیریت منابع آبی و منابع طبیعی سرآمد بوده و فعالیت‌های زیادی انجام داده است.

یزدان دوست تصریح کرد: در بحث تاب آوری که به صورت جهانی زیاد استفاده می‌شود باید اعلام کرد که معمولا هنگام دریافت خسارت یا بحران، انتظار این نیست که بشود به گونه‌ای با آن برخورد کرد تا تمام چیز را به شرایط اولیه برگرداند، بلکه آن چیزی که تاب آوری نام گذاری شده خیلی اطلاق به وجه مقاومت ندارد، بلکه اطلاق به وجه سازگاری دارد.

رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی ادامه داد: تاب آوری به گونه‌ای تعریف می‌شود که در نتیجه بتوانیم به سطحی از کارآیی بعدی برگردیم که قابل قبول باشد و توانمندی‌های افراد و جامعه و محیط را معرفی کند.

او گفت: وقتی در مباحث اقتصادی با بحران مالی رو به رو می‌شویم فضای تاب آوری ما فضایی است که سیستم به کارایی بر می‌گردد، ولی خوب دقیقا سیستم قبلی نیست، در شرایط بحران‌های طبیعی مانند سیلاب و خشکسالی هم شرایط همین است؛ بنابراین ویروس کرونا از دید علمی ۱ موضوع تاب آوری است و به عبارتی باید از شوک‌های اولیه ویروس کرونا که زندگی خیلی از افراد را تباه کرد تا نگرانی‌های بعدی ناشی از این بیماری، به سمت فضای تاب آوری در حرکت باشیم.

یزدان دوست با بیان اینکه فضای تاب آور برای دانشگاه‌ها در محیط علمی ۱ تعریف مسجل کار شده و عملیاتی نیست، تاکید کرد: مراکز آموزشی، مدارس و خیلی از مکان‌های علمی دیگر که فضای اینگونه می دارند با تولید واکسیناسیون امید بیشتری به بازگشایی حضوری دانشگاه‌ها می دارند.

رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی تاکید کرد: اگر فرض نماییم که بعد از پدیده کرونا تمامی آموزش‌ها یا شرایط همانند قبل از این پدیده خواهد شد، باید بگویم در اینصورت همان نگاه اشتباهی است که در نگاه مقاومتی خواهیم داشت. در ۱ سیستم تاب آور که باید تنظیم و طراحی شود تمام پارامتر‌ها مانند: فضای واکسیناسیون، میزان کارایی، مدتی که برای ما اطمینان حداکثری می‌آورد و در نتیجه ظرفیت‌های ساخته شده از بعد کرونا مانند: روی آوردن به فضای مجازی به علت شوک اولیه با ۱ دیگر به صورت بهم پیوسته در دید گرفته می‌شود.

یزدان دوست گفت: در صورتی که ۵۰ درصد آموزش‌ها حضوری شوند یا مجازی در این اینصورت میزان آن‌ها مشخص نیست که دارای کدام شرایط وزنی، قامتی، طولی، موضوعی و محتوایی باشد؛ بنابراین تصمیم گیری روی این موضوع قطعا جای کار دارد و در دانشگاه بر اساس تجربه‌های کسب شده فکر می‌کنیم که ۱ پارامتر اصلی برای حضور دانشجویان در دانشگاه‌ها بحث واکسن است.

دانشجویان از مهر منتظر بازگشایی حضوری دانشگاه‌ها باشند؟/ ویروس ناخوانده ای که فضای دانشگاهی را به تعطیلی کشاند

شاید نتوانیم تمامی دانشجویان را واکسینه نماییم

رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی ادامه داد: وزارت بهداشت برای واکسیناسیون دانشجویان حتی در رشته‌های متناظر غیر بالینی ۱ قدم رو به جلو است و اگر بتوانیم امکانات اختصاص داده شده از سوی دولت را در فضای دانشگاهی بکار بگیریم، طبیعتا تمامی قشر دانشجویی در سطح کشور را شاید نتوانیم برای دریافت واکسن پوشش دهیم؛ بنابراین باید با گامی این موضوع را شروع نماییم تا تاب آوری ملحوظ شود.

یزدان دوست گفت: گفتنی می باشد که بعد از شوک اولیه ویروس کرونا به سمت تاب آوری ورود پیدا کرده ایم، برای مثال در این زمینه حضور دانشجویان دکتری را در دانشگاه‌ها به خصوص خوابگاه‌ها و کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها فراهم کرده ایم تا به اینصورت از آموزش‌های خود عقب نمانند و در ادامه از تابستان ۹۹ به حضور دانشجویان ارشد برای انجام فعالیت‌های خود اقدام کردیم.

رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی تاکید کرد: هم اکنون بسیاری از دانشجویان در خوابگاه‌های دانشگاه مستقر می باشند و دانشکده‌ها با رعایت تمامی شیوه نامه‌های بهداشتی به پذیرش حضوری دانشجویان اقدام کرده اند و از آن جایی که هنوز توفیق زیارت دانشجویان ورودی ۹۹ را نداشته ایم؛ بنابراین در گام بعدی برای حضور این دانشجویان در دانشگاه برنامه ریزی خواهیم کرد.

او اضافه کرد: خیلی از دانشجویان کارشناسی به خصوص ترم بالایی‌ها در دوران تمام گیری کرونا به ما کمک کردند و دانشجویان ورودی امسال هم از طریق بستر مجازی آموزش می‌بینند و در زمان مناسب‌تر واکسینه می‌شوند تا بتوانیم به شرایط مطلوبی در این زمینه دست یابیم.

رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی تاکید کرد: حتی اگر واکسیناسیون تمامی دانشجویان هم به صورت کامل انجام نشود، باید اعلام کرد که فضای فعلی با حضور دانشجویان در دانشگاه می‌تواند مشکلات ما را تا حدودی مرتفع خواهد کرد.

یزدان دوست گفت: بازگشایی دانشگاه‌ها اعتبار مفهومی صحیحی ندارد؛ واقعا چرا که دانشگاه‌ها تعطیل نشده بودند، بلکه تنها نوع آموزش‌های خود را تغییر داده بودند؛ بنابراین برای آموزش‌های حضوری از مهر ماه آمادگی کامل داریم.

رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی بیان کرد: حتی بعد از واکسیناسیون تمامی دانشجویان باز هم شیوه نامه‌های بهداشتی را در خوابگاه‌ها و فضای کلاس و آزمایشگاه و ... رعایت خواهیم کرد.

حال که دانشگاه‌ها آمادگی خود را از حضوری شدن آموزش‌ها اعلام کرده اند و مشتاقانه چشم به راه قدم زدن دانشجویان در فضای دانشگاهی می باشند تا دوباره کلاس‌های دانشجویی با حضور شاگردان پر جنب و جوش جان بگیرد، باید ببینیم که مهر ۱۴۰۰ دوباره دانشگاه و دانشجو را به ۱ دیگر می‌رساند و کلاس‌ها حضوری می‌شود، یا خیر.

انتهای پیام/

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=797513
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : علمی پزشکی
از واکسیناسیون معلمان و دانش آموزان در آستانه بازگشایی مدارس تا پیش بینی بازگشایی درب ورزشگاه‌ها از اوایل آبان
۱۴۰۰/۰۶/۲۵-۱۹:۰۴

اگر امروز موفق به رصد اخبار علمی و پزشکی نشده‌اید، در این بسته برترین اخبار پزشکی از نگاه کاربران را دنبال کنید. . به گزارش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، در این بسته...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
مهلت دفاع از پایان نامه در دانشگاه خوارزمی تا آخر مهر تمدید شد
۱۴۰۰/۰۶/۲۵-۱۸:۴۰

۱۸:۱۶ - ۲۵ شهريور ۱۴۰۰ ۷۸۹۶۱۵۳...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
کمتر بودن احتمال انتقال ویروس از طریق سطوح آلوده
۱۴۰۰/۰۶/۲۵-۱۸:۴۰

به گزارش خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، آزاده اکبری متخصص زنان و زایمان با حضور در برنامه ضربان شبکه سلامت با اشاره به اینکه  بحث کرونا در بانوان در حوزه...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
وزیر علوم درگشت پدر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی را تسلیت گفت
۱۴۰۰/۰۶/۲۵-۱۸:۱۶

۱۷:۵۸ - ۲۵ شهريور ۱۴۰۰ ۷۸۹۶۱۳۲...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
دانشجویان اتباع خارجی دانشگاه تهران واکسینه می شوند
۱۴۰۰/۰۶/۲۵-۱۸:۱۶

۱۸:۰۹ - ۲۵ شهريور ۱۴۰۰ ۷۸۹۶۱۴۶...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان