به گزارش خبرنگار حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اشتغال‌زایی برای زندانیان یکی از مهم‌ترین بخش‌های سند تحول محترم قضایی است که قوه قضائیه با اهتمام هر چه بیشتر به دنبال تحقق...

کد خبر: 797532
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۵/۰۳-۱۲:۰۶
بازدید: 46
نانی که از پشت میله‌های زندان بر سر سفره می‌رود/ اشتغال ۵۰ درصدی زندانیان با اجرای سند تحول قضائی

به گزارش خبرنگار حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اشتغال‌زایی برای زندانیان یکی از مهم‌ترین بخش‌های سند تحول محترم قضایی است که قوه قضائیه با اهتمام هر چه بیشتر به دنبال تحقق این امر مهم است؛ طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده میزان اشتغال‌زایی برای زندانیان در سال ۱۴۰۰ قرار است به ۸۰ درصد برسد و  قوه قضائیه درصدد است تا به وسیله برنامه‌های اصلاحی و اشتغال زایی برای زندانیان، لوازم اصلاح زندانیان را فراهم کرده و از بازگشت مجدد آن‌ها به زندان جلوگیری کند.

معضل بیکاری زندانیان چه می باشد؟

یکی از مهمترین آسیب‌هایی که باعث می‌شود مجرمان به سمت جرم کشیده شوند، نبود شغل مناسب است؛ فضای بیکاری باعث می‌شود تا افراد به سمت برخی از آسیب‌های اجتماعی و متعاقب آن به سمت جرم کشیده شوند یکی از مهمترین عوامل بیکاری افراد نیز نداشتن تخصص مناسب برای حضور در فضای کسب و کار است و در صورتی که افراد دارای تخصص مناسبی برای اشتغال باشند، می‌توانند از آسیب‌ها و جرایم فاصله بگیرند.

بیکاری به عنوان یکی از عوامل بروز جرایم محسوب می‌شود، بنابراین لازم است تا مجرمان زندانی آموزش‌های تخصصی را در زندان فراگیرند تا زمینه اشتغال آن‌ها بعد از دوران آزادی فراهم شود. نیروی انسانی موجود در زندان‌ها غالبا در سن کار می باشند و مشکلات اقتصادی که در پی زندانی شدن اکثر مجرمان برای خود مجرم و خانواده‌اش ایجاد می‌شود شامل قطع شدن یا تقلیل منابع درآمدی خانوار، فقدان یا محدودیت فرصت‌های شغلی برای همسر و فرزندان و از بین رفتن پس انداز‌های خانواده است که با ایجاد اشتغال می‌توان از اکثر این پیامد‌های منفی جلوگیری کرد.

نانی که از پشت میله‌های زندان بر سر سفره می‌رود/ اشتغال ۵۰ درصدی زندانیان با اجرای سند تحول قضائی

برنامه سند تحول برای اشتغال زندانیان

سازمان زندان‌ها در جهت رفع مشکلات ناشی از بیکاری زندانیان، برای اشتغال و حرفه‌آموزی زندانیان اهدافی را دنبال می‌کند که یکی از این اهداف، کاهش آسیب رفتار‌های پرخطر در زندان‌ها است؛ هدف دیگر، توانمندسازی شغلی و افزایش اعتماد به نفس زندانیان است. کاهش آمار جرم و بزهکاری و نرخ بیکاری در جامعه، یکی دیگر از اهداف اشتغال‌زایی برای زندانیان است. سازمان زندان‌ها برای تحقق این اهداف، برنامه حرفه آموزی ۷۸ هزار و ۲۷۸ نفر زندانی را در سال گذشته محقق کرده و قصد دارد که این برنامه در سال جاری هم ادامه دهد.

یکی از چالش‌های قوه قضائیه که در سند تحول قضائی به آن اشاره شده، اثربخشی اقدامات اصلاحی در زندان است. یکی از عوامل این چالش، نامتناسب بودن برخی برنامه‌های اصلاح و تربیت در زندان با فرآیند اصلاح مجرمان است؛ برای حل این چالش بر اساس سند تحول قضائی و مبتنی بر ماموریت ششم، راهبردی تحت عنوان استقرار نظام‌های تازه تربیتی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی برای زندانیان پیش‌بینی شده است.

براساس این راهبرد چند راهکار در حوزه اشتغال زندانیان ارائه شده که اولین آن‌ها ایجاد منبع درآمد تازه برای زندانیان در زندان است که مبتنی بر مولفه‌هایی همچون محدود کردن سقف دریافتی پول از خارج زندان، ﮐﺴﺐ درآﻣﺪ زﻧﺪاﻧﯿﺎن از ﮐﺴﺐ و ﮐﺎر و ﺧﻠﻖ ارزش اﻓﺰوده در زﻧﺪان و اﻣﮑﺎن اﻧﺘﻘﺎل آن به خانواده‌های خود است.

دومین مورد اصلاح ﻧﻈﺎم ﺣﺮﻓﻪآﻣﻮزی و اﺷﺘﻐﺎل زﻧﺪاﻧﯿﺎن ﺑﺎ ﻣﺤﻮرﯾﺖ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﮐﺴﺐ و ﮐﺎرﻫﺎی ﺧﺮد و ﺧﺎﻧﮕﯽ ﻣﺒﺘﻨﯽ ﺑﺮ ﻗﺎﺑﻠﯿﺖﻫﺎی ﻓﺮدی زندانیان و ﺑﺮﻗﺮاری ارﺗﺒﺎط ﺣﺪاﮐﺜﺮی ﻣﯿﺎن ﺣﺮﻓﻪ ﻓﻌﺎﻟﯿﺖ آنﻫﺎ ﺑﺎ ﺗﻘﺎﺿﺎی ﺑﺎزار ﮐﺎر ﺧﺎرج از زﻧﺪان است؛ ﻓﺮاﻫﻢﺳﺎزی اﻣﮑﺎن ﻓﻌﺎﻟﯿﺖ ﻧﻬﺎدﻫﺎی ﻣﺮدﻣﯽ و ﮐﺎرآﻓﺮﯾﻨﺎن اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ در اﯾﺠﺎد ﻣﺆﺳﺴﺎت ﺗﻮﻟﯿﺪی در داخل و خارج از زندان، یکی دیگر از راهکارهاست که در سند تحول بیان شده است.

نانی که از پشت میله‌های زندان بر سر سفره می‌رود/ اشتغال ۵۰ درصدی زندانیان با اجرای سند تحول قضائی

حاج محمدی رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور درباره آثار اقدامات قوه قضاییه در حوزه اشتغال زندانیان گفت: آمار اشتغال محکومان واجد شرایط در زندان‌ها را که در ۴۰ سال گذشته حداکثر ۲۰ درصد بود را در سال ۹۹ با کمک و عنایت خداوند به بالای ۵۰ درصد رساندیم.

وی اعلام کرد: برای اولین بار سازمان زندان‌ها موفق شد آمار ۵۴ درصدی اشتغال زندانیان در زندان‌ها را محقق کند که بر این اساس افراد در ازای فعالیت خود در زندان‌ها مزد دریافت کرده و ارزش اضافه کرده ایجاد کنند.

لزوم تداوم اجرای سند تحول در حوزه اشتغال زندانیان

نداشتن شغل و درآمد یکی از دلایل گرایش به بزه است، نداشتن مهارت نیز زمینه‌های بیکاری و باز هم بزه را فراهم می‌کند به همین دلیل است که مساله حرفه‌آموزی در سایه سند تحول قضائی به جد مورد توجه مسئولان قوه قضائیه قرار گرفته و مسئولان ارشد دستگاه قضا تلاش خود را کنند تا هر روز بر تعداد کسانی که جذب کارگاه‌های داخل زندان می‌شوند و کاری را فرا می‌گیرند بیشتر شود.

اشتغال‌زایی مددجویان در زندان ‎می‌تواند علاوه بر ایجاد امنیت روانی برای فرد و جامعه، در کاهش آمار بازگشت مجدد به زندان نیز تاثیر داشته باشد و البته احساس مفید بودن که در پی شاغل شدن افراد زندانی ایجاد می‌شود نیز از منظر روانی بار مثبتی را در جلوگیری از ارتکاب جرم به وجود می‌آورد؛ بنابراین در جهت تثبیت این اقدامات و فراگیر شدن آن لازم است اجرای سند تحول در سال‌های آینده حتی با تغییر رئیس قوه قضائیه تداوم داشته باشد تا اثرات سند تحول در حوزه اشتغال‌زایی چند برابر شود.


بیشتر بخوانید


انتهای پیام/

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=797532
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : اجتماعی
ارزهای دیجیتالی بالاخره اوج گرفت
۱۴۰۰/۰۴/۰۷-۰۹:۴۰

به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، با وجود ریزش های سنگین ارزهای دیجیتالی در روزهای اخیر، برخی از فعالان این حوزه معتقدند که روزهای خوب در انتظار بازار می باشند. الکس ماشینسکی- بنیانگذار پلتفرم ارزهای دیجیتالی...

ارسال توسط : خبر آنلاین
سخنگوی منتخبین شورای ششم تهران تعیین شد/ برنامه ریزی برای حضور مستمر در محلات شهر
۱۴۰۰/۰۴/۰۷-۰۹:۳۷

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، مهدی اقراریان منتخب ششمین دوره شورای شهر تهران با با اشاره به اینکه جلسه‌ای که عصر دیروز بین منتخبین شورای ششم برگزار شد گفت: در این جلسه قرار شد...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
چرا حذف سهمیه‌ها به کنکور ۱۴۰۰ نرسید؟
۱۴۰۰/۰۴/۰۷-۰۹:۳۰

شاید بتوان تدوین لایحه "ساماندهی سهمیه‌های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی" از سوی دولت و تقدیم آن به مجلس را نشانه عزم جدی دولت و مسئولان برای تعیین تکلیف همیشگی انواع سهمیه‌هایی دانست که نیم قرن...

ارسال توسط : عصرایران
بيانيه تشكل هاي رسانه اي براي پيگيري حادثه واژگوني اتوبوس خبرنگاران
۱۴۰۰/۰۴/۰۷-۰۹:۱۸

تا زماني كه سازمان حفاظت محيط زيست نسبت به رسيدگي و برخورد با مسببين اين حادثه اقدام ننمايد و گزارش آن را همراه با عذرخواهي از خانواده هاي داغديدگان و جامعه رسانه اي منتشر نكند، انعكاس اخبار...

ارسال توسط : عصرایران
بازتاب درگذشت ۲ خبرنگار ایرانی در انجمن روز نامه (newspaper) نگاران آسیا/ خبرنگاران ایرانی در انتظار استعفاء
۱۴۰۰/۰۴/۰۷-۰۹:۱۸

مرگ ۲ خبرنگار ایرانی حوزه محیط زیست در سانحه واژگونی اتوبوس، در پایگاه خبری انجمن روز نامه (newspaper) نگاران آسیا بازتاب یافت. در مطلبی که در سایت «آسیا ان» در این باره انتشار یافته، آمده است که...

ارسال توسط : عصرایران