یکی از اهداف اولیه درمان دیابت، کاهش سطح گلوکز خون است؛ زیرا به دید می‌آید که بهبود یافتن و کنترل قند خون می‌تواند باعث تاخیر در شروع و پیشرفت عوارض مختلف دیابت شود. به همین دلیل شناسایی عواملی که...

کد خبر: 797584
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۵/۰۳-۱۱:۰۲
ارسال توسط :
بازدید: 12
چه افرادی کنترل قند خون بهتری می دارند؟

یکی از اهداف اولیه درمان دیابت، کاهش سطح گلوکز خون است؛ زیرا به دید می‌آید که بهبود یافتن و کنترل قند خون می‌تواند باعث تاخیر در شروع و پیشرفت عوارض مختلف دیابت شود. به همین دلیل شناسایی عواملی که با کنترل قند خون مرتبط می باشند، برای درمان موثرتر و شناخت نیازهای بیماران دیابتی ضروری است.

با توجه به اهمیت این موضوع و تناقضاتی که در مطالعات گذشته در این زمینه وجود داشت، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی سمنان با انجام ۱ مطالعه فاکتورهای موثر در بهبود کنترل قند خون بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ را مورد بررسی قرار دادند.

برای انجام این تحقیق ۳۸۸ بیمار مبتلا به دیابت با سن بالای ۳۰ سال که از شروع بیماری آن‌ها حداقل ۱ سال گذشته بود، مورد بررسی قرار گرفتند. اندازه‌گیری قد، وزن و دور کمر بیماران انجام شد و شاخص توده بدنی نیز محاسبه شد.

اطلاعات دیگر نظیر سن، جنس، سطح تحصیلات، مصرف سیگار، تعداد سال‌های ابتلا به دیابت، نوع درمان، میزان فعالیت بدنی و... از طریق پرسش‌نامه جمع‌آوری شد. جهت تعیین شاخص کنترل قندخون، میانگین ۳ ماهه قند خون (HbA1C) اندازه‌گیری شد و پژوهشگران میزان HbA1C کم‌تر از ۷ درصد را به عنوان کنترل ضعیف قند خون تعریف کردند.

در این مطالعه مشخص شد که بین کنترل ضعیف خون با جنسیت، نوع درمان و طول مدت دیابت، رابطه معنی‌دار وجود دارد.

در این مطالعه میانگین HbA1C شرکت‌کنندگان در مطالعه ۸.۰۴۴ درصد اندازه‌گیری شد و ۷۴ درصد از بیماران کنترل ضعیف قند خون داشتند. ۴۴ درصد از شرکت‌کنندگان توده بدنی بالای ۳۰ و ۸۹ درصد چاقی شکمی داشتند.

نتایج به دست آمده حاکی از آن است که زنان، افراد تحت درمان با انسولین تزریقی و یا طول مدت دیابت کم‌تر از ۵ سال کنترل مطلوب‌تری داشتند.

به گفته محققان این مطالعه؛ به طور قطع نیاز به مطالعات طولی آینده‌نگر جهت بررسی دقیق‌تر فاکتورهای موثر بر شاخص کنترل قند خون در آینده هست تا با شناسایی و اصلاح فاکتورهای قابل تغییر به کنترل بهتر قند خون و پیشگیری از بسیاری از عوارض دیابت کمک کرد.

در انجام این تحقیق ثریا دوست‌محمدیان، نعیم‌السادات کیا و سپیده فتاحی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی سمنان، مشارکت داشتند.

یافته‌های این مطالعه خرداد ماه سال جاری به صورت مقاله علمی با عنوان «فاکتورهای موثر بر کنترل ضعیف قند خون در بیماران دیابتی ایرانی» در فصل‌نامه کومش زیر دید دانشگاه علوم پزشکی سمنان، منتشر شده است.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=797584
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : اقتصادی
بازگشایی خط‌آهن جلفا-روسیه-اروپا مستلزم دیپلماسی منطقه‌ای در قفقاز جنوبی/دولتِ بعد راه‌اندازی خط را دنبال کند
۱۴۰۰/۰۴/۰۷-۰۹:۴۷

به گزارش شفاف، علی ضیائی اظهار داشت: اتصال ترانزیتی ایران (IRAN) به روسیه از جمله مسائل مطرح در فضای حمل و نقل و سیاست خارجی کشور است، از بدو فروپاشی شوروی اتصال زمینی ایران (IRAN) به روسیه وابسته...

ارسال توسط : شفاف
اکسپوی ۲۰۲۰ دبی فرصتی برای تقویت تجارت بین‌المللی ایران
۱۴۰۰/۰۴/۰۷-۰۹:۴۵

. نمایشگاه اکسپوی 2020 دبی 9 مهر سال جاری شروع شده و تا 11 فروردین 1401 دایر خواهد بود. رئیس اتاق مشترک ایران (IRAN) و امارات، برگزاری این نمایشگاه را فرصتی برای تقویت توان صادراتی ایران (IRAN)...

ارسال توسط : تابناک
شهید بهشتی روز شهادتش به همسرش چه گفت؟
۱۴۰۰/۰۴/۰۷-۰۹:۴۵

. . . . . . . . سایت خوان روز نامه (newspaper) دنیای اقتصاد. . . . . . تاریخ انتشار :...

ارسال توسط : دنیای اقتصاد
گران ترین . ارزان ترین شهرها برای مهاجران خارجی
۱۴۰۰/۰۴/۰۷-۰۹:۴۵

نکته جالب توجه در این رتبه بندی، حضور پایتخت شهر ترکمنستان به عنوان یکی از گران قیمت ترین شهرهای جهان برای مهاجرین خارجی است! به گفته مرکر، دلیل این مساله درآمد بسیار پایین اتباع خارجی در این شهر...

ارسال توسط : دنیای اقتصاد
گرانی عجیب؛ هندوانه به قیمت امارات!
۱۴۰۰/۰۴/۰۷-۰۹:۴۵

میوه های فصل مثل هندوانه از ابتدا چقدر صادر شده اند و در کشورهای حاشیه خلیج فارس با چه قیمتی به فروش می رسند؟  به گزارش صبحانه،این روزها اگر به میوه فروشی رفته باشید، حتما از قیمت بالای میوه ها...

ارسال توسط : صبحانه آنلاین