در حالی که در ماه‌های اخير و به خصوص روزهای گذشته موضوع طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» سروصدای زيادي در جامعه ايجاد كرد ديروز برخي از خبرگزاری‌ها از...

کد خبر: 797601
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۵/۰۳-۱۰:۴۱
ارسال توسط :
بازدید: 11
چند نکته درباره طرح تازه مجلس برای فضای مجازی

در حالی که در ماه‌های اخير و به خصوص روزهای گذشته موضوع طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» سروصدای زيادي در جامعه ايجاد كرد ديروز برخي از خبرگزاری‌ها از ارائه پیش‌نویس طرح دیگری با عنوان «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» بوسیله کمیسیون فرهنگی مجلس به‌جای اين طرح خبر دادند.

طرح صیانت از فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی در جلسه علنی روز 26 مردادماه 1399 مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد و از همان زمان واکنش‌های متعدد و گسترده‌ای را در پی داشت. اين طرح به شماره ثبت 171 و با امضاي 40 نماينده به مجلس ارائه‌شده است.

حجت‌الاسلام مجید نصیرایی، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی روز يكشنبه 6 تيرماه ( دیروز)  درباره طرح تازه مجلس اعلام کرد «مطالبی که درباره طرح کمیسیون فرهنگی مجلس در فضای مجازی و برخی از رسانه‌ها مطرح می‌شود، هیچ نسبتی با واقعیت طرح این کمیسیون ندارد».

حجت‌الاسلام نصیرایی تصریح کرد رویکرد اصلی طرح، تقویت شبکه‌های اجتماعی بومی است و هیچ بحثی درباره مسدودسازی شبکه‌های اجتماعی خارجی در آن مطرح نیست.

مطابق دستور كار مجلس شوراي اسلامي در هفته جاري، تعدادي از نمایندگان به دنبال بررسی این طرح بر اساس اصل هشتاد و پنجم قانون اساسی می باشند. مطابق اصل 85 قانون اساسي «مجلس نمی‌تواند اختیار قانون‌گذاری را به شخص یا هیئتی واگذار کند ولی خوب در موارد ضروری می‌تواند اختیار وضع بعضی از قوانین را با رعایت اصل هفتاد و دوم به کمیسیون‌های داخلی خود تفویض کند، در این صورت این قوانین در مدتی که مجلس تعیین می‌نماید به‌صورت آزمایشی اجرا می‌شود و تصویب نهایی آن‌ها با مجلس خواهد بود».

ارجاع احتمالي طرح به كميسيون به‌احتمال قریب‌به‌یقین نه‌تنها موجب كاهش حساسيت افكار عمومي نخواهد شد بلكه موجب حرف‌وحدیث‌های بيشتري خواهد شد. بررسی طرح در کمیسیون و سپس در صحن علنی می‌تواند منجر به شکل‌گیری طرح قوی‌تری شود. پیش‌ازاین طرح تعالي جمعيت نيز مشمول اصل 85 قانون اساسي شده بود كه با حاشیه‌های فراوان و با ايرادات شوراي نگهبان مواجه شده بود.

اما مسئله مهمي كه بايد در بررسي این‌گونه طرح‌ها موردتوجه قرار داد اين است كه کسب‌وکار بسياري از مردم به اينترنت و فضاي مجازي وابسته است و مطرح‌شدن چنين مسائلي می‌تواند موجب نگراني جامعه و افكار عمومي را به همراه داشته باشد. به‌طریق‌اولی هرگونه قانون‌گذاری دراین‌باره می‌تواند اشتغال بخش‌هایی از جامعه را تحت‌الشعاع قرار دهد و ضرورت دارد پيش از هر تصميمي درباره چنين مسائلي نيز انديشيده شود.

مسئله ديگر آن است كه در حال حاضر بسياري از خود مسئولان و شخصیت‌های سياسي نیز در شبکه‌های اجتماعي فعاليت گسترده و وسيعي می دارند و هر تصميمي كه قرار است دراین‌باره بوسیله نمايندگان اخذ شود بدون در دید گرفتن چنين موضوعي با پذیرش اجتماعی مواجه نخواهد شد. از سوي ديگر تجربه ثابت كرده تصميمات دفعي و یک‌باره درباره اينترنت و فضاي مجازي نه‌تنها با موفقيت همراه نبوده بلكه بعد از مدتي شرايط را پیچیده‌تر خواهد كرد.

بررسي طرح در كميسيون فرهنگي و تصويب آزمايشي آن نيز با انتقاداتي مواجه شده است. درواقع يكي از موضوعات مورد تأکید نمايندگان كه در وعده‌ها و تبليغات انتخاباتي آن‌ها نيز نمود بارزي داشت توجه به حاكم شدن شفافيت بر مجلس شوراي اسلامي بوده است. اما در ارجاع طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» يا طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» دقيقاً مشخص نيست كه تكليف افكار عمومي و پاسخگویی به آن‌ها چه جایگاهی دارد. از سوي ديگر بررسي اين طرح در كميسيون و نه صحن علني خود به فضاي ابهام دامن خواهد زد. بنابراين ضرورت دارد به جهت توجه و اهميت وجهه افكار عمومي رويكرد شفاف و اقناعي در قبال مردم در پیش‌گرفته شود.

البته تصويب چنين طرح مهمي به‌صورت آزمايشي مطابق اصل 85 قانون اساسی نیز اگرچه ممكن است در صورت به نتيجه رسيدن مزايايي داشته باشد اما بيانگر نوعي ناپايداري بر فضاي مجازي كشور خواهد بود كه ضرورت دارد نمايندگان از آن اجتناب نمايند.

درنهایت نيز ضرورت دارد براي تصمیم‌گیری در حوزه فضاي مجازي از كارشناسان مختلف در اين حوزه بهره گيرد و نوعي مشاركت و تصميم اجماعي اخذ شود تا انعکاس اجتماعي مطلوبی داشته و اجراي آن نيز ساده‌تر باشد.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=797601
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : سیاسی
قالیباف: خون شهید بهشتی ریشه منافقین را خشکاند/ در ۱ برنامه ۵ ساله می‌توان ثبات را به اقتصاد کشور بازگرداند
۱۴۰۰/۰۴/۰۷-۰۹:۴۵

خبرگزاری میزان - بنا بر اعلام خانه ملت، «محمدباقر قالیباف» شامگاه یکشنبه در مراسم سالگرد شهدای هفتم تیر که در محل مسجد جامع تاریخی اردستان برگزار شد، گفت: به تعبیر مقام معظم رهبری ارزش مجالس شهدا...

ارسال توسط : میزان آنلاین
شهادت مظلومانه بهشتی به روایت ۱ شاهد عینی/ لحظات انفجار بمب در سرچشمه چگونه گذشت؟
۱۴۰۰/۰۴/۰۷-۰۹:۳۹

آفتاب‌‌نیوز : شهادت مظلومانه دکتربهشتی و 72 تن از یاران او دردفتر حزب جمهوری اسلامی، واقع در منطقه سرچشمه تهران، برای انقلاب اسلامی، آن هم در شرایطی که خطرها از هرسو احاطه‌اش کرده‌بود، مصیبتی بزرگ...

ارسال توسط : آفتاب
طرح مسدودسازی فضای مجازی را حتی از نمایندگان مجلس پنهان می کنند؟
۱۴۰۰/۰۴/۰۷-۰۹:۳۹

آفتاب‌‌نیوز : آن بخشی از متن «طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» که در روزهای پیشین منتشر شد، با دسترسی ۱ رسانه به محتوای این طرح محرمانه اتفاق افتاده است....

ارسال توسط : آفتاب
کیهان: سینه‌خیز عجیب جبهه اصلاحات پس از شکست انتخاباتی بی‌سابقه
۱۴۰۰/۰۴/۰۷-۰۹:۳۹

آفتاب‌‌نیوز : در حالی که خاتمی و 16 حزب اصلاح‌طلب در انتخابات اخیر ریاست جمهوری از عبدالناصر همتی حمایت کردند و «ائتلاف جمهور» نیز در انتخابات شورای شهر مورد حمایت آنها بود، همتی بیش از 2/4 میلیون...

ارسال توسط : آفتاب
ظریف: دولت تازه آمریکا هم مانع دسترسی جانبازان شیمیایی به دارو و تجهیزات پزشکی می‌شود
۱۴۰۰/۰۴/۰۷-۰۹:۳۹

به گزارش خبرآنلاین، محمد جواد ظریف به مناسبت گرامیداشت سالگرد بمباران شیمیایی شهر سردشت و روز ملی مبارزه (fight) با سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیک پیامی منتشر کرد که متن آن بدین شرح می باشد: . بسم الله...

ارسال توسط : خبر آنلاین