آفتاب‌‌نیوز : بررسی‌ها نشان می‌داد ارشیا در درگیری با یکی از هم‌کلاسی‌هایش به نام سامیار ۱۶‌ساله کشته شده است. تلاش برای ردیابی پسر نوجوان شروع شده بود که صبح روز بعد او به پلیس (police) آگاهی رفت،...

کد خبر: 797617
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۶/۲۵-۱۹:۵۳
ارسال توسط :
بازدید: 26
مجازات قتل کودکانه به‌ خاطر استوری اینستاگرام/ از ترسم چاقو برداشتم
آفتاب‌‌نیوز :

بررسی‌ها نشان می‌داد ارشیا در درگیری با یکی از هم‌کلاسی‌هایش به نام سامیار ۱۶‌ساله کشته شده است. تلاش برای ردیابی پسر نوجوان شروع شده بود که صبح روز بعد او به پلیس (police) آگاهی رفت، تسلیم پلیس (police) شد و به قتل هم‌کلاسی‌اش اعتراف کرد.

متهم گفت: من و ارشیا باهم در کلاس دهم هم‌کلاسی بودیم اما او و دوستش، مانی، رفتارهایی داشتند که خانواده‌ام اجازه نمی‌دادند با آنها رفت‌وآمد داشته باشم. من ارتباطم را با آنها کم کردم و همین موضوع باعث دلخوری آن ۲ شده بود. آنها چند بار در اینستاگرام کری‌خوانی کردند و آخرین‌بار از من خواستند تا برای تسویه‌حساب به پارک بروم. من از ترسم چاقو همراه برده بودم که در آن درگیری ناخواسته ارشیا کشته شد.

این پسر نوجوان ادامه داد: من بعد از قتل خیلی ترسیده بودم و حتی از خانه فرار کردم. تمام مدت گریه می‌کردم، عابری دلش برایم سوخت و به سمت من آمد، او دید گرسنه و درمانده هستم و به من کمک کرد و اعلام کرد خودت را تسلیم پلیس (police) کن و من هم کمکت می‌کنم. بعد هم با پدر و مادرم تماس گرفت. آن مرد من را تا دم ایستگاه پلیس (police) برد و بعد تحویل مأموران داد و پلیس (police) هم به پدر و مادرم خبر داد.

به‌دنبال اعتراف‌های پسر نوجوان ۴ دوست او نیز به اتهام شرکت در نزاع منجر به قتل بازداشت شدند و همگی در شعبه هفتم دادگاه کیفری ۱ استان تهران پای میز محاکمه ایستادند.

در ابتدای جلسه پدر و مادر ارشیا برای سامیار حکم‌ قصاص خواستند. سپس نماینده کانون اصلاح و تربیت که در دادگاه حضور داشت، گفت: کمیسیون ۳ و ۵ نفره پزشکی قانونی در گزارشی اعلام کرده است سامیار هنگام ارتکاب جرم از رشد و کمال عقلی برخوردار نبوده است. از این‌رو تقاضا دارم طبق ماده 91 قانون مجازات اسلامی با او برخورد شود.

سپس سامیار به تشریح جزئیات ماجرا پرداخت و گفت: من و ارشیا با هم دوستان صمیمی بودیم، اما از وقتی رفت‌وآمدهایم را با او کم کرده بودم با هم کل‌کل داشتیم. شب یلدا بود و من عکس سفره یلدا را در اینستاگرام استوری کرده بودم؛ اما دوست مشترک من و سامیار به نام مانی برایم پیغام فرستاد و من را مسخره کرد. او می‌گفت تو به درد این کارها نمی‌خوری. من می‌دانستم او به هواخواهی سامیار با من درگیر شده است. جوابش را ندادم اما اعلام کرد اگر راست می‌گویی و نمی‌ترسی به پارک بیا. او با من قرار ملاقات گذاشت. من که می‌دانستم مانی همراه دوستانش به محل قرار می‌آید، از ترسم چاقو برداشتم. وقتی به پارک رسیدم مانی به همراه سامیار و سهیل و دوستان دیگرش به آنجا آمده بودند. آنها به سمتم حمله کردند و من برای ترساندن‌شان چاقو کشیدم. چاقو را در هوا می‌چرخاندم که ناخواسته به صورت ارشیا برخورد کرد. دوستانش همگی به من حمله کردند و من را از پشت‌سر گرفتند. من تلاش می‌کردم تا خودم را از دست آنها نجات دهم که ناخواسته چاقو به گردن ارشیا برخورد کرد و من که ترسیده بودم، فرار کردم.

متهم ادامه داد: با ارشیا دوست بودم و نمی‌خواستم او را بکشم. ضربه اتفاقی و در درگیری با گردن او برخورد کرد. من از ترسم شب را پارک ماندم. حتی با خانواده‌ام هم تماس نگرفتم. گرسنه بودم و در پارک گریه می‌کردم که ۱ رهگذر سر صحبت را با من باز کرد و برایم ساندویچ خرید. وقتی واقعیت را به او گفتم، مرا تشویق کرد تا به پلیس (police) آگاهی بروم و خودم را تسلیم کنم. من از آنچه اتفاق افتاده بود، به‌شدت ترسیده بودم و حتی نمی‌دانستم کشتن ۱ آدم چه شکلی است. من حتی نمی‌دانستم ارشیا را کشته‌ام و فکر می‌کردم او تنها زخمی شده است؛ اما همین فکر که با چاقوی من زخمی شده بود، حالم را خیلی بد می‌کرد. من فکر می‌کردم آدمکش‌ها آدم‌های عجیبی می باشند و ممکن نیست من آدم بکشم. بعد هم فکر کردم کسی با من کاری ندارد. من واقعیت کاری را که کرده بودم، اصلا نمی‌دانستم.

سپس ۴ متهم دیگر که همگی زیر ۱۸ سال بودند، اتهام شرکت در درگیری منجر به قتل را پذیرفتند. آنها گفتند: ما فکر نمی‌کردیم کار به اینجا بکشد و فکر می‌کردیم مثل همیشه که در مدرسه جروبحث می‌کنیم، تمام چیز خیلی زود و بدون مشکلی تمام می‌شود. اصلا نمی‌دانیم چطور شد که ارشیا و سامیار آن‌طور به جان هم افتادند.
چهار پسربچه در ادامه از دادگاه درخواست بخشش کردند.
در پایان جلسه قضات دادگاه با توجه به دید پزشکی قانونی و ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی سامیار را از قصاص معاف کرده و او را به پرداخت دیه و ۵ سال نگهداری در کانون اصلاح و تربیت محکوم کردند. مانی نیز به ۱ سال نگهداری در کانون اصلاح و تربیت محکوم شد.

قضات دادگاه برای سایر متهمان نوجوان جزای نقدی در دید گرفتند.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=797617
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : حوادث
نحوه بازنشستگی زنان شاغل
۱۴۰۰/۰۶/۲۵-۱۵:۲۸

امیری گنجه مدیرکل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ که در نشست با کارکنان اداره مستمری های غرب تهران بزرگ سخن می اعلام کرد اضافه کرد: زنان بیمه شده‌ای که درآستانه بازنشستگی به بیماری کرونا مبتلا شدند...

ارسال توسط : آفتاب
سارق مسلح شهرهای مرکزی و شمالی کشور در اسلام آبادغرب دستگیر شد
۱۴۰۰/۰۶/۲۵-۱۵:۰۰

فرمانده انتظامی اسلام آبادغرب از بازداشت (دستگیری) مجرمی خبر داد که در استان های تهران، گیلان و زنجان اقدام به سرقت های مسلحانه متعددی کرده بود.. سرهنگ «محمدرضا یاری» گفت: پس از اطلاع ماموران پلیس...

ارسال توسط : انتخاب
سد اکباتان همدان همچنان قربانی می‌گیرد
۱۴۰۰/۰۶/۲۵-۱۴:۳۶

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان با بیان اینکه سد اکباتان همدان همچنان قربانی می گیرد گفت: با وجود هشدارهای لازم در رابطه با ممنوعیت شنا در آب بندها، ۱ نوجوان دیگر روز گذشته در این سد غرق شد....

ارسال توسط : انتخاب
سرعت در معابر پایتخت زیر ذره‌بین پلیس/احضار رانندگان متخلف و ثبت شکایت پلاک در صورت تکرار تخلف
۱۴۰۰/۰۶/۲۵-۱۴:۳۶

معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس (police) راهور تهران بزرگ از رصد ۲۴ ساعته سرعت غیرمجاز در معابر پایتخت خبر داد و اعلام کرد که رانندگان متخلف از طریق پیامک و تماس تلفنی برای اخذ تعهد به پلیس...

ارسال توسط : انتخاب
سامانه ثبت‌نام اربعین دوباره باز شد
۱۴۰۰/۰۶/۲۵-۱۴:۲۰

شرط نخست سفر اربعین، تزریق ۲ دز واکسن کرونا است که بنا بر اعلام وزارت بهداشت، از بین متقاضیانی که ثبت‌نام اولیه را انجام داده‌اند، تا کنون اطلاعات واکسیناسیون ۴۹ هزار و ۳۷۶ هزار زائر اربعین ثبت و...

ارسال توسط : آفتاب