یک مقام مسئول گفت: تا پایان سال کسی مجوز صدور صورتحساب غیر الکترونیکی را نخواهد داشت و تمام کشور زیر چتر قانون پایانه‌های فروشگاهی قرار می‌گیرند. به گزارش صبحانه،کورش محمدی رئیس مرکز تنظیم مقررات...

کد خبر: 797621
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۵/۰۳-۱۱:۵۸
ارسال توسط :
بازدید: 13
صدور صورت حساب الکترونیکی الزامی می‌شود

یک مقام مسئول گفت: تا پایان سال کسی مجوز صدور صورتحساب غیر الکترونیکی را نخواهد داشت و تمام کشور زیر چتر قانون پایانه‌های فروشگاهی قرار می‌گیرند.

صدور صورت حساب الکترونیکی الزامی می‌شود
به گزارش صبحانه،کورش محمدی رئیس مرکز تنظیم مقررات پایانه فروشگاهی و سیستم مودیان مالیاتی در توضیح اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی اظهار کرد: قانون پایانه‌های فروشگاهی سابقه چند ساله در ایران (IRAN) دارد. اما به دلایل مختلف در چند سال گذشته اجرا نشد. با اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی ما ۵ اصل را در دید می‌گیریم؛ یک، کمترین دخالت در کسب و کار مودیان را داشته باشیم. دو، حداکثر اطلاعات مورد نیاز نظام را جمع آوری می‌کنیم. سه، ۱ فضای رقابتی آزاد و شفاف را ایجاد نماییم. چهار، حریم شخصی و در نهایت محرمانگی را رعایت نماییم.

او اضافه کرد: بنابراین هدف قانون پایانه‌های فروشگاهی، شفافیت اقتصادی و عدالت مالیاتی است و عملا شفافیتی برای تمام فعالان اقتصادی ایجاد می‌کند تا بتوانند از اطلاعات خود در راستای انجام تکالیف و قوانین مالیات‌های مستقیم و مالیات بر ارزش اضافه کرده استفاده کنند.

او در ادامه بیان کرد: با اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی اطلاعات براساس استانداردهای ما تولید و ارسال می‌شود. در گذشته هر چه که سازمان مالیاتی می‌گفت صحیح بود و اگر مودی مالیاتی مخالفتی با آن داشت باید خودش خلاف آن را اثبات می‌کرد. اما اکنون با قانون پایانه‌های فروشگاهی، اصل بر صحت اطلاعات ثبت شده مودی در سیستم مودیان است.

محمدی تصریح کرد: بنابراین به دنبال آن، رسیدگی به حداقل لازم و تمکین مودی به حداکثر می‌رسد. رسیدگی‌ها دیگر انسانی نیست بلکه سیستم به پرونده‌ها رسیدگی می‌کند. در این راستا ما نظارت خود را به لبه رویداد مالی انتقال داده ایم. اگر اطلاعات معامله طبق استانداردهای ما ثبت شد، تائیده سازمان را دارد و تمام می‌توانند به آن استناد کنند.

تخصیص ۲۵میلیون تومانی اعتبار سالانه به مشمولان مالیات بر ارزش اضافه کرده

او با اشاره به اینکه مزایای این قانون تاکید کرد: یکی از مزایای قانون پایانه‌های فروشگاهی انگیزشی و تشویقی است. یعنی کسانی که در مسیر قانون پایانه‌های فروشگاهی قرار گیرند و صورت حساب‌های خود را صادر کنند، طبق ماده (ب) قانون از تسهیلات زیادی استفاده کنند. کسانی که مشمول مالیات بر ارزش اضافه کرده می باشند و کالا یا خدمت مشمول می‌فروشند، هر ۳ ماه حداکثر به میزان ۲۰ درصد مالیات بر ارزش اضافه کرده‌ای که دریافت و به سازمان پرداخت کنند، می‌توانند از اعتبار استفاده کنند و این مبلغ در ۳ ماه ۶ میلیون تومان است. یعنی در یکسال ۲۴ میلیون تومان از طریق مالیات به مودیان کمک می‌کنیم.

او اضافه کرد: کسانی که مشمول کالا یا خدمت معاف از مالیات بر ارزش اضافه کرده می باشند، تا مبلغ ۵۰ درصد مالیات ابرازی خود را به آن‌ها بر می‌گردانیم که تسهیلات بسیار زیادی است که تا ۵ سال برای آن‌ها مقرر شده است.

او ادامه داد: در خصوص مصرف کنندگان نهایی اگر خرید خود را از واحدهای کسب و کاری که از پایانه‌های فروشگاهی استفاده کنند انجام دهند و از طریق شبکه پرداخت بانکی نیز پرداخت آن‌ها صورت بگیرد، از هر ۱۰ صورتحساب ۱ صورت حساب به صورت تصادفی انتخاب و ۲ برابر مالیات بر ارزش اضافه کرده پرداختی آن‌ها را به مصرف کننده نهایی می‌دهیم.

هدف پایانه های فروشگاهی افزایش مالیات ستانی نیست

محمدی اظهار کرد: با شفافیت اقتصادی، عدالت و در پی آن رونق اقتصادی ایجاد و اقتصاد زیرزمینی کم می‌شود. ما امید داریم که با این رونق اقتصادی درآمدهای مالیاتی نیز افزایش پیدا کند؛ بنابراین اصل این قانون بر افزایش درآمد مالیاتی نیست، بلکه هدف اصلی آن شفافیت اقتصادی است. این قانون تنها برای مالیات نیست و ذینفعان زیادی دارد. تمام دستگاه‌های نظارتی و سیاستگذاری می‌توانند از اطلاعات زی قیمتی که در این نظام تولید می‌شود، استفاده کنند.

این مقام مسئول بیان کرد: این قانون سال ۹۸ بوسیله مجلس و شورای نگهبان به دولت و از طرف دولت نیز به وزارت اقتصاد و سازمان امور مالیاتی ابلاغ شد. در قانون تا ۱۵ ماه اجازه برای زیرساخت‌ها و سیستم مودیان را آماده و در حد ثبت نام مودیان و امکان صدور صورت حساب مالیاتی را فراهم می‌کند.

او در ادامه تصریح کرد: این فرآیندها اتفاق افتاد، اما شرایط کشور از دید بلوغ اجرایی و فرهنگی برای اجرای چنین قانونی به این مهمی و گستردگی مهیا نبود. به دلیل اینکه کرونا پیش آمد و برخی از کسب و کارها تعطیل شدند، از دید روانی نیز جامعه آماده پذیرش آن را نداشت و تحریم‌ها نیز شرایط کشور را نامساعدتر کرد و در آخر نیز شرایط انتخاباتی بود که از آن فضا فعلا خارج شدیم. سازمان مالیاتی از سال گذشته کار خود را با چند صنف، فروشگاه زنجیره‌ای و واحدهای مختلفی که داوطلب بودند، شروع کرد. تا علاوه بر فرهنگ سازی، بازخوردهای آن را نیز دریافت کند.

۴۰۰ هزار شغل صورت حساب الکترونیکی صادر می کنند

محمدی ادامه داد: اکنون حدود ۴۰۰ هزار واحد شغلی صورت حساب الکترونیکی را صادر کنند و ما روزانه ۴ تا ۵ میلیون صورتحساب دریافت می‌کنیم. هیچ قانونی به این گستردگی نمی‌تواند به صورت ناگهانی انجام شود. زیرا نیاز به فرهنگ سازی و آموزش در سطوح مختلف دارد. تصمیم بر این است که به صورت تدریجی گروه به گروه فراخوان داده و اجرا شود تا انتهای سال ما بستر را برای تمام اقشار آماده نماییم و از ابتدای سال ۱۴۰۱ تمام صورتحساب‌ها باید به شکل الکترونیکی صادر شود. دیگر کسی مجوز صدور صورتحساب غیر الکترونیکی را نیز نخواهد داشت و تمام کشور زیر چتر قانون پایانه‌های فروشگاهی قرار می‌گیرند.

او با توجه به سوال چگونگی آموزش‌های لازم بیان کرد: ۲ قشر مختلف با این سیستم و قانون درگیر می باشند؛ خود مودیان مالیاتی و مابقی آحاد مردم به عنوان مصرف کننده نهایی می باشند. در قانون برای آموزش مودیان مالیاتی شرکت‌هایی دیده و تعبیه شده است به نام شرکت‌های معمتد ارائه کننده خدمات مالیاتی. این شرکت‌ها بازوی اجرایی سازمان مالیاتی در اجرای نظام یکپارچه و فراگیری پایانه‌های فروشگاهی می باشند.

او اضافه کرد: وظیفه این شرکت‌ها آموزش و توانمند سازی مودیان است و در این آموزش‌ها مودیان با تکالیف و حقوق خود آشنا می‌شوند. ما با متولیان امر مانند اصناف، اتاق ایران (IRAN) و اصناف‌های استان‌ها هماهنگ کردیم و خود اتحادیه‌ها و اصناف در تمام نقاط کشور، مدرسان خود را آموزش می‌دهند، تا بتوانند با فرهنگ خودشان آموزش‌های لازم را به مودیان بدهند. برای آحاد مردم نیز سعی کردیم آموزش‌های رسانه‌ای داشته باشیم.

محمدی در پایان تاکید کرد: هدف قانون پایانه‌های فروشگاهی، کم کردن تخلف است. اما این ادعا را نداریم که تخلف را صفر می‌کنیم. بلکه هزینه تخلف را برای متخلف از ۲ جنبه آنقدر بالا می‌بریم که برای او صرفه اقتصادی نداشته باشد. منظور ۱ هزینه از دید مالی و ۱ هزینه روانی است. یعنی فرد می‌داند که همواره تحت نظارت است و احتمال زیاد برای شناسایی وجود دارد. در نهایت اینکه در این قانون شفافیت اقتصادی برای ما مهم است نه وصول مالیات.باشگاه خبرنگاران

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=797621
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : اقتصادی
بازگشایی خط‌آهن جلفا-روسیه-اروپا مستلزم دیپلماسی منطقه‌ای در قفقاز جنوبی/دولتِ بعد راه‌اندازی خط را دنبال کند
۱۴۰۰/۰۴/۰۷-۰۹:۴۷

به گزارش شفاف، علی ضیائی اظهار داشت: اتصال ترانزیتی ایران (IRAN) به روسیه از جمله مسائل مطرح در فضای حمل و نقل و سیاست خارجی کشور است، از بدو فروپاشی شوروی اتصال زمینی ایران (IRAN) به روسیه وابسته...

ارسال توسط : شفاف
اکسپوی ۲۰۲۰ دبی فرصتی برای تقویت تجارت بین‌المللی ایران
۱۴۰۰/۰۴/۰۷-۰۹:۴۵

. نمایشگاه اکسپوی 2020 دبی 9 مهر سال جاری شروع شده و تا 11 فروردین 1401 دایر خواهد بود. رئیس اتاق مشترک ایران (IRAN) و امارات، برگزاری این نمایشگاه را فرصتی برای تقویت توان صادراتی ایران (IRAN)...

ارسال توسط : تابناک
شهید بهشتی روز شهادتش به همسرش چه گفت؟
۱۴۰۰/۰۴/۰۷-۰۹:۴۵

. . . . . . . . سایت خوان روز نامه (newspaper) دنیای اقتصاد. . . . . . تاریخ انتشار :...

ارسال توسط : دنیای اقتصاد
گران ترین . ارزان ترین شهرها برای مهاجران خارجی
۱۴۰۰/۰۴/۰۷-۰۹:۴۵

نکته جالب توجه در این رتبه بندی، حضور پایتخت شهر ترکمنستان به عنوان یکی از گران قیمت ترین شهرهای جهان برای مهاجرین خارجی است! به گفته مرکر، دلیل این مساله درآمد بسیار پایین اتباع خارجی در این شهر...

ارسال توسط : دنیای اقتصاد
گرانی عجیب؛ هندوانه به قیمت امارات!
۱۴۰۰/۰۴/۰۷-۰۹:۴۵

میوه های فصل مثل هندوانه از ابتدا چقدر صادر شده اند و در کشورهای حاشیه خلیج فارس با چه قیمتی به فروش می رسند؟  به گزارش صبحانه،این روزها اگر به میوه فروشی رفته باشید، حتما از قیمت بالای میوه ها...

ارسال توسط : صبحانه آنلاین