. اقتصادآنلاین - مهدی بیک؛ نماینده آستارا در مجلس با اشاره به اینکه ضرورت مقابله با هر نوع انحصار در خصوص رمزارزها گفت: یکی از مشکلات اساسی اقتصاد ایران، مساله انحصار است. دلیل اصلی بروز...

کد خبر: 797644
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۵/۰۳-۱۰:۲۴
ارسال توسط :
بازدید: 11
بررسی طرح «مدیریت بازار رمزارزها» در کمیسیون اقتصادی / برخی به دنبال ایجاد انحصار در بازار رمزارزها می باشند

اقتصادآنلاین - مهدی بیک؛ نماینده آستارا در مجلس با اشاره به اینکه ضرورت مقابله با هر نوع انحصار در خصوص رمزارزها گفت: یکی از مشکلات اساسی اقتصاد ایران، مساله انحصار است. دلیل اصلی بروز مناسبات انحصاری و رانتی در اقتصاد نیز اغلب ناشی از تاخیر در قانونگذاری و فقدان شناخت علمی پدیده‌های نوین است. چنانچه اقتصاد ایران (IRAN) بتواند در زمان مناسب نسبت به پدیده‌های اقتصادی واکنش نشان دهد، زمینه بروز انحصار و رانت تا حد زیادی در اقتصاد کاهش پیدا می‌کند.

مرحبا گفت: موضوع رمزارزها واقعیتی است که امروز در پهنه اقتصاد جهانی ظهور کرده و کشورهای مختلف تلاش کنند تا راهکارهای مناسبی برای مواجهه با این پدیده ایجاد کنند. اساسا یکی از ویژگی‌های کلیدی کارآمدی ساختارهای مدیریتی، توانایی هایی است که در مواجهه با پدیده‌های نوظهور از خود نشان می‌دهند.

او با اشاره به اینکه مجلس یازدهم مدتهاست از دولت درخواست کرده تا لایحه‌ای در خصوص رمزارزها ارائه کند گفت: علی رغم این خواسته و در شرایطی که سرعت تحولات در حوزه رمزارزها بسیار بالاست و هر روز دامنه وسیع تری از سرمایه‌گذاران ایرانی جذب این بازار می‌شوند، هنوز قانون، آیین نامه و بخشنامه قابل اتکایی در خصوص رمزارزها ارائه نشده است.

رییس کمیته ارزی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بر همین اساس، طرحی در کمیسیون اقتصادی با عنوان «مدیریت بازار رمزارزها»در دست بررسی است تا مجموعه مسائل مرتبط با فعالیت‌های این حوزه در قالب ۱ بسته تقنینی دیده شود. در این طرح تکالیف وزارتخانه‌های نیرو، ارتباطات، اقتصاد، اطلاعات، بانک مرکزی و سایر بخش‌های مربوطه گنجانده شده و با استفاده از دیدگاه‌های کارشناسی و دید فعالان بازار رمزارزها تلاش می شود بهترین تصمیم اخذ شود.

ظرفیت رمزارزها برای مقابله با تحریم‌ها

مرحبا با اشاره به اینکه اهمیت شناخت زوایای گوناگون فناوری بلاک چین و رمزارزها یادآور شد: معتقدم با توجه به اینکه ایالات متحده با تکیه بر توانایی‌های دلار، تلاش می‌کند کشورهای مستقلی مانند ایران (IRAN) را از طریق تحریم‌های ارزی و بانکی تحت فشار قرار دهد، فناوری رمزارزها، فرصتی برای پایان دادن به هِژِمونی دلار آمریکا است. در واقع رمزارز پدیده‌ای است که می‌تواند این هژمونی پولی و مالی را تا حد زیادی خدشه دار کند.

نماینده مردم آستارا اظهارکرد: به جای برخوردهای سلبی با مساله رمزارزها باید با این پدیده به عنوان ۱ فرصت اقتصادی روبه رو شد. رمزارزها به این دلیل که از ۱ طرف ماهیتی مجازی می دارند و از سوی دیگر مبتنی بر توانایی‌های نرم افزاری و ظرفیت‌های انرژی ایجاد می‌شوند، با فضای اقتصادی و شرایط تحریمی کشورمان کاملا همخوان می باشند. ایران (IRAN) می‌تواند از ظرفیت رمزارزها برای دور زدن تحریم‌ها و سرمایه‌گذاری برای توسعه زیرساختهای خود بهره‌برداری کند.

او اضافه کرد: در شرایط فعلی بسیاری از ماینرها به صورت غیر قانونی فعالیت کنند. بر اساس برخی روایت ها، حدود ۴درصد مصرف انرژی کشور صرف ماینرها برای استخراج رمزارزها می‌شود که رقم بالایی است. ضمن اینکه در فعالیت‌های اقتصادی از این دست باید در خصوص موضوعاتی چون چگونگی دریافت مالیات، نظارت‌های سیستمی، نحوه محاسبه قیمت انرژی و سایر موضوعات مرتبط با استخراج رمزارزها تصمیم گیری شود.

مرحبا گفت: درحال‌حاضر در ۱ حالت بلاتکلیف قرار گرفته ایم، نه این پدیده کاملا ممنوع شده و نه قانونی برای فعالیت‌های معمول در آن تعریف شده است. تجربه فعالیت‌های اقتصادی ایران (IRAN) طی دهه‌های گذشته ثابت کرده، قرار دادن موضوعات اقتصادی و راهبردی در ۱ فضای معلق تنها به زیرزمینی شدن اقتصاد رمزارزها، ایجاد انحصارات و توسعه مناسبات رانتی در این صنعت نوین منجر خواهد شد.

رییس کمیته ارزی کمیسیون اقتصادی با اشاره به اینکه تجربه سال‌های گذشته در خصوص رها شدگی موسسات اعتباری گفت: این فقدان برنامه‌ریزی‌های کاربردی باعث شد تا در ادامه این موسسات به ۱ مشکل جدی در اقتصاد کشور بدل شوند و بخش قابل توجهی از ظرفیت‌های بودجه‌ای کشور در ۱ برهه خاص صرف رفع و رجوع مشکلات برآمده از آنها شود. این تجربه نباید دوباره در خصوص رمزارزها و هر پدیده پولی و مالی دیگری تکرار شود.

مرحبا در پایان اضافه کرد: بر همین اساس کمیسیون اقتصادی مجلس به دنبال تصویب طرح مدیریت بر بازار رمزارزها است تا ابعاد مختلف موضوع مبتنی بر ۱ نقشه راه قانونی مشخص شود. در این طرح موضوعاتی همچون شفاف‌سازی حوزه فعالیت رمزارز‌ها از صدور مجوز تا تولید و نظارت مورد توجه قرار خواهند گرفت. چگونگی استفاده و محاسبه قیمت انرژی، نحوه تبدیل رمزارزها به ارزهای معمولی و سایر ضرورت هایی که در این خصوص باید به آن توجه شود در کمیسیون اقتصادی مجلس مورد بحث و تبادل دید قرار خواهد گرفت.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=797644
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : اقتصادی
بازگشایی خط‌آهن جلفا-روسیه-اروپا مستلزم دیپلماسی منطقه‌ای در قفقاز جنوبی/دولتِ بعد راه‌اندازی خط را دنبال کند
۱۴۰۰/۰۴/۰۷-۰۹:۴۷

به گزارش شفاف، علی ضیائی اظهار داشت: اتصال ترانزیتی ایران (IRAN) به روسیه از جمله مسائل مطرح در فضای حمل و نقل و سیاست خارجی کشور است، از بدو فروپاشی شوروی اتصال زمینی ایران (IRAN) به روسیه وابسته...

ارسال توسط : شفاف
اکسپوی ۲۰۲۰ دبی فرصتی برای تقویت تجارت بین‌المللی ایران
۱۴۰۰/۰۴/۰۷-۰۹:۴۵

. نمایشگاه اکسپوی 2020 دبی 9 مهر سال جاری شروع شده و تا 11 فروردین 1401 دایر خواهد بود. رئیس اتاق مشترک ایران (IRAN) و امارات، برگزاری این نمایشگاه را فرصتی برای تقویت توان صادراتی ایران (IRAN)...

ارسال توسط : تابناک
شهید بهشتی روز شهادتش به همسرش چه گفت؟
۱۴۰۰/۰۴/۰۷-۰۹:۴۵

. . . . . . . . سایت خوان روز نامه (newspaper) دنیای اقتصاد. . . . . . تاریخ انتشار :...

ارسال توسط : دنیای اقتصاد
گران ترین . ارزان ترین شهرها برای مهاجران خارجی
۱۴۰۰/۰۴/۰۷-۰۹:۴۵

نکته جالب توجه در این رتبه بندی، حضور پایتخت شهر ترکمنستان به عنوان یکی از گران قیمت ترین شهرهای جهان برای مهاجرین خارجی است! به گفته مرکر، دلیل این مساله درآمد بسیار پایین اتباع خارجی در این شهر...

ارسال توسط : دنیای اقتصاد
گرانی عجیب؛ هندوانه به قیمت امارات!
۱۴۰۰/۰۴/۰۷-۰۹:۴۵

میوه های فصل مثل هندوانه از ابتدا چقدر صادر شده اند و در کشورهای حاشیه خلیج فارس با چه قیمتی به فروش می رسند؟  به گزارش صبحانه،این روزها اگر به میوه فروشی رفته باشید، حتما از قیمت بالای میوه ها...

ارسال توسط : صبحانه آنلاین