به گزارش  خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، درچند هفته آینده اعضای مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی کل کشور گرد هم می‌آیند تا با رای (vote) خود ریاست تازه سازمان نظام پزشکی کل کشور یا به...

کد خبر: 824491
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۷/۰۵-۰۱:۳۷
بازدید: 12
 انتخابات ریاست تازه سازمان نظام پزشکی کشور، چالشی مهم پیش روی جامعه پزشکی

به گزارش  خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، درچند هفته آینده اعضای مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی کل کشور گرد هم می‌آیند تا با رای (vote) خود ریاست تازه سازمان نظام پزشکی کل کشور یا به عبارتی رئیس کل و اعضای شورای عالی نظام پزشکی را انتخاب کنند.

به این عذر مصاحبه‌ای داشتیم با دکتر پوریا عادلی استراتژیست حوزه سلامت و عضو هیات مدیره سازمان نظام پزشکی اصفهان.

برخی معتقدند این دوره مهمترین دوره در تعیین ریاست سازمان نظام پزشکی و شورای عالی نظام پزشکی است اما من  معتقدم این دوره حساسترین دوره برا تعیین رئیس کل و شورای عالی سازمان تا امروز هست و به طور قطع مانند هر سازمان پویایی دوره‌های آتی از این دوره مهمتر، حساستر و چالش بر انگیزتر خواهند بود.

 وی ادامه داد: رئیس کل سازمان نظام پزشکی با رای (vote) مجمع عمومی تاکید می‌کنم با رای (vote) مستقیم اعضا مجمع عمومی نه رای (vote) منتخبین شورای عالی انتخاب می‌شود یعنی مقبولیت خود را از بدنه نخبه جامعه پزشکی دریافت می‌کند و از سوی دیگر با حکم مستقیم رئیس جمهور یعنی دومین شخص نظام دارای مشروعیت حاکمیتی می شود، شما چنین چیزی را در مورد هیچکدام از سازمان‌های غیر دولتی و دولتی در عرصه سلامت نمی‌بینید بنابراین تشریفاتی خواندن این سمت را اصلا قبول ندارم، اگرچه گوشه‌ای از اختیارات سازمان در سال‌های قبل از سازمان گرفته شده، ولی خوب امیدوارم در این دوره شاهد بازگشت این اختیارات از سوی مجلس شورای اسلامی به این سازمان باشیم.

دکتر عادلی ادامه داد: در مورد شورای عالی سازمان هم ما در کنار منتخبین مجمع عمومی در این شورا شاهد حضور نماینده وزیر و نمایندگان مجلس شورا اسلامی در این ترکیب می باشیم.  

  وی در مورد اینکه این  در این دوره چه کسانی داوطلب مقام رئیس کل خواهند بود؟ ادامه داد:  دوره من قصد ندارم به این سوال شما پاسخ بدهم، طبق قانون تمام اعضا هیات مدیره‌های کشور می‌توانند کاندید این سمت باشند. ولی خوب من قصد دارم از دیدگاهی دیگر به این موضوع نگاه کنم و بیان نمایم که نه تنها رئیس کل و اعضا شورا عالی بلکه تمامی اعضای هیات مدیره هر انجمن یا سازمانی از خرد و کلان علاوه بر مزین بودن به خصوصیات نیک فردی و اجتماعی باید دارای تفکر استراتژیک یا راهبردی باشند.

 دکتر عادلی در مورد  اینکه یک  مدیر (manager) با تفکر راهبردی باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟  تاکید کرد: او باید در گام اول رسالت سازمان خود را بشناسد و در کنار باورمندی عمیق به آن افتخار کند واز این دیدگاه افرادی که ممکن هست در معادلات سیاسی و اجتماعی، از دفاع از مصالح و منافع جامعه پزشکی و پاسداشت حقوق صنفی آن‌ها احساس شرمندگی نمایند، گزینه مناسبی برای این جایگاه نیستند.

وی گفت: ۱ مدیر (manager) با تفکر استراتژیک باید توانایی تعیین اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت سازمان متبوعش را داشته باشد و سپس بتواند برای رسیدن به این اهداف برنامه ریزی کند .

دکتر عادلی ادامه داد: توانایی که باعث می‌شود تا مدیر (manager) یا رئیس منتخب یا هر فعال صنفی یا اجتماعی به جای حرکات عوام گرایانه و خلق الساعه که شاید موردپسند برخی از اعضای هر سازمان یا جامعه‌ای باشد بر روی نیل به اهداف سازمانی تمرکز کند و با سعه صدر قضاوت را به حافظه طولانی مدت جامعه و اعضای سازمان متبوعش واگذار کند ؛ و در نهایت ۱ مدیر (manager) با تفکر راهبردی باید بتواند امکانات و منابع سازمان خود را که در مورد سازمان نظام پزشکی چیزی جز اعتماد و همراهی اعضای سازمان نیست در جهت رسیدن به اهداف تعیین شده مدیریت کرده و به کارگیرد.

دکتر عادلی بیان کرد: همان طور که دیده می‌شود در این بند از خصوصیات ریاست سازمان مقبولیت عمومی او در جامعه پزشکی خود نمایی می‌کند که رئیس کل باید بتواند هرگاه که ضرورتی ایجاب کرد از آن استفاده کند و آن را به عنوان ابزاری برای پیشبرد اهداف سازمان بنگرد و نه سرمایه شخصی که به دنبال حفظ و حراست از آن باشد، که اگر چنین کرد بی شک حافظه طولانی مدت جامعه و سازمان متبوعش او را تحسین خواهند کرد.

 دکتر عادلی در مورد  مهمترین رسالت شورا عالی نظام پزشکی در این دوره  اذعان داشت: تعیین استراتژی سازمانی سازمان نظام پزشکی و تعیین چشم انداز و اهداف سازمان باید یکی از اولین کار‌هایی باشد که در برنامه شورای عالی قرار بگیرد، باز گرداندن اختیارات از دست رفته سازمان در تعامل صحیح با مجلس شورای اسلامی باید مورد توجه قرار گرفته و نباید از آن غافل شد و در کنار آن تقویت کمسیون تخصصی اخلاق پزشکی در سطح کشوری و استان‌ها بسیار حائز اهمیت است.

وی گفت: شورای عالی در ساختار سازمان در نقش نهاد قانونگذار پیش بینی شده که وظیفه دارد با پایش رئیس کل و پیگیری مصوبات خود رئیس کل سازمان را در ریل خدمتگزاری به جامعه نظام پزشکی و پیگیری وعده‌ها و اهداف اولیه خود نگه داشته و مانع از خروج او از این ریل بر اثر فشار‌های خارجی و یا خستگی و روزمرگی شود. 


 دکتر عدلی در مورد قانونی بودن رابطه سازمان نظام پزشکی و مجلس ادامه داد: دقیقا ما نه تنها در ترکیب شورا عالی شاهد حضور نمایندگان مجلس می باشیم، بلکه در ساختار سازمان معاونت اجتماعی و پارلمانی در دید گرفته شده که تقویت آن و انتخاب فرد مناسب برای این جایگاه می‌تواند با تقویت سرمایه اجتماعی جامعه پزشکی و روابط صحیح با نمایندگان مجلس نقش، مهمی را در حل مشکلات پیشرو ایفا کند، که صد البته لازمه آن وجود توانمندی و پارامتر وقت گذاری در فردی است که برای این جایگاه در دید گرفته می‌شود.

 دکتر عادلی در مورد اینکه برخی معتقدند که ریاست سازمان باید از اساتید برجسته پزشکی و دارای شخصیت کاریزماتیک و سن بالا باشد اضافه کرد:   رئیس سازمان باید دارای سرمایه اجتماعی باشد اینکه این سرمایه اجتماعی خود را از چه مسیری و یا در چه زمانی بدست آورده اهمیت چندانی ندارد.

وی ادامه داد:  در قانون اساسی  رئیس سازمان باید از رجل سیاسی و مذهبی شناخته شده باشد من دوست دارم این چنین بگویم رئیس سازمان نظام پزشکی باید از مردان یا زنان شناخته شده جامعه پزشکی در سطح جامعه، مردم و حاکمیت باشد که الیته آمادگی هزینه کرد این داشته‌های اجتماعی خود را برای جامعه پزشکی داشته باشد.

دکتر عادلی گفت:  رئیس کل باید واجد شخصیت کاریزماتیک باشد بله درست است، ولی خوب ما گاهی در تعریف کاریزما و معیار‌های آن دچار اشتباه می‌شویم کاریزما از مولفه‌ها تمرکز بر مشکلات اطرافیان به جای توجه به منافع خود، مهربانی و اقتدار حاصل می‌شود، بنابراین هر فردی که ضمن داشتن توانمندی‌های لازم و سرمایه اجتماعی بالا در سابقه کاری خود ترجیح منافع جمعی به مصالح شخصی را داشته باشد می‌تواند از کاریزما مناسب این سمت برخوردار باشد.

انتهای پیام/س

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=824491
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : استان ها
آخرین جزییات از مرزهای کشور/مرگ در سایه خاموشی و پیچ‌های پرخطر/جولان موتور سیکلت ها به جای فرود هواپیما!
۱۴۰۰/۰۷/۰۴-۱۸:۰۴

۱۸:۰۰ - ۰۴ مهر ۱۴۰۰ ۷۹۰۷۳۲۸...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
حرکت به سوی آموزش حضوری/ کاهش مرگ های کرونایی در واکسن زده ها/ ترجیح بیکاری به مزد اندک
۱۴۰۰/۰۷/۰۴-۰۷:۲۸

۰۷:۲۲ - ۰۴ مهر ۱۴۰۰ ۷۹۰۷۳۲۴...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
ماسه به جای کرونا در ساداتشهر رامسر جان انسان‌ها را تهدید می‌کند!
۱۴۰۰/۰۷/۰۳-۱۹:۴۸

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ،این روز‌ها به لطف کرونا ماسک‌ها باعث شده‌اند شهروندان و مسافران هم از کرونا و هم از گرد و غبار ناشی از ذرات ماسه معلق در هوای ساداتشهر رامسر...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
ردپای قاچاقچیان در آتش سوزی مهیب درازنو/دلِ پُر خون «سرخون» از آلودگی نفتی/مایه حیات، خواسته لبان تشنه کویرنشینان
۱۴۰۰/۰۷/۰۳-۱۸:۴۰

جذابترین و پربازدیدترین اخبار منتشر شده در گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان مورخ شنبه سوم ماه مهر را مشاهده می کنید. . به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
پرواز تا بهشت/آغاز مهر در سرزمین خیال/بازسازی ویرانگر/ناجی مناطق آزاد آمد!
۱۴۰۰/۰۷/۰۳-۰۷:۴۸

۰۷:۳۰ - ۰۳ مهر ۱۴۰۰ ۷۹۰۶۰۱۷...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان