. به گزارش خبرنگار ایکنا، جلسه فراکسیون قرآن، عترت و نماز مجلس شورای اسلامی صبح امروز، 23 شهریورماه به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین نصرالله پژمانفر در محل کمیسیون اصل نود مجلس برگزار شد.. در ابتدای...

کد خبر: 827832
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۷/۰۵-۰۱:۳۰
ارسال توسط :
بازدید: 9
مطالبه برنامه‌های قرآنی از وزیر آموزش و پرورش پیش از معرفی / نقد عملکرد شورای توسعه فرهنگ قرآنی

مطالبه برنامه‌های قرآنی از وزیر آموزش و پرورش پیش از معرفی / نقد عملکرد شورای توسعه فرهنگ قرآنی

به گزارش خبرنگار ایکنا، جلسه فراکسیون قرآن، عترت و نماز مجلس شورای اسلامی صبح امروز، 23 شهریورماه به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین نصرالله پژمانفر در محل کمیسیون اصل نود مجلس برگزار شد.

در ابتدای این جلسه موسوی، نماینده مردم تهران به تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید پرداخت و پس از آن رئیس فراکسیون طی سخنانی گفت: با توجه به شرایط کشور راهی جز تمسک به قرآن و عترت نداریم و هر چه می‌توانیم باید زمینه ارتقای ارتباط مردم با قرآن در نظام هستی را فراهم نماییم.

وی با بیان اینکه حاکمیت در زمینه قرآن دچار کم‌کاری شده است و آنگونه که باید و شاید به این موضوع نپرداخته است، اضافه کرد: به عنوان مثال در حوزه آموزش و پرورش وظیفه داریم، فضا را برای دانش‌آموزان جهت آشنایی با قرآن کریم مهیا نماییم. با اینکه دانش‌آموزان در طول تحصیلی باید 720 ساعت تحت آموزش درس قرآن باشند، اما متأسفانه طبق آمار رسمی، 60 درصد از دانش‌آموزان حتی بر روخوانی مسلط نیستند.

رئیس فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در مجلس نهم و دهم تلاش زیادی شد تا کارهایی را از طریق فراکسیون دنبال نماییم، اما حاکمیت نتوانست به وظایف خود در این بخش به خوبی عمل کند، هدف ما این بود که سرانه تلاوت روزانه مردم بالا برود.

پژمانفر به موضوع رابطان استانی فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی اشاره و اظهار کرد: به زودی با رؤسای مجامع استان‌ها نامه‌نگاری می شود تا رابط قرآنی استان خودشان را به فراکسیون معرفی کنند. این افراد، اعضای اصلی فراکسیون قرآن را تشکیل خواهند داد.

وی در ادامه نقدی به عملکرد شورای توسعه فرهنگ قرآنی داشت و اضافه کرد: متأسفانه، شورا که زیر دید شورای عالی انقلاب فرهنگی است، عملکرد خوبی نداشته اس. در سطح استان‌ها به غیر از استان خراسان‌ رضوی که ۲ بار جلسات شورای توسعه خود را برگزار کرده است، هیچ استان دیگری،‌ اقدام به برگزاری جلسات نکرده است. تلاش می شود تا نماینده هر استان، گزارشی از وضعیت قرآنی استان خود ارائه دهند تا در چه زمینه‌هایی باید حمایت دریافت کنند.

مطالبه برنامه‌های قرآنی از وزیر آموزش و پرورش پیش از معرفی / نقد عملکرد شورای توسعه فرهنگ قرآنی

نماینده مردم مشهد در مجلس یازدهم به وضعیت موسسات در دوران کرونا اشاره کرد و گفت:‌ موسسات در این دوره آسیب بسیار زیادی دیدند. حمایت‌های خوبی از فعالیت‌ها در اصناف دیگر به عمل آمده است، اما در بخش موسسات قرآنی این حمایت را شاهد نبوده‌ایم. در حال حاضر موسساتی می باشند که با هزینه‌هایی بسیار ناچیز امورات خود را می‌گذرانند. اگر این حمایت نکردن‌ها ادامه پیدا کند، مطمئناً مؤسسات انگیزه‌های خود را از دست می‌دهند.

رئیس فراکسیون قرآن و عترت مجلس به وضعیت اعتبارات قرآنی اشاره کرد و اضافه کرد: با وجود اینکه بودجه قرآنی امسال از سوی مجلس انقلابی تصویب شد، اما تا کنون هیچ رقمی از آن تخصیص نیافته است. ضمن اینکه کل عدد این بودجه نیز در برابر فعالیت‌ها قابل بیان نیست.

پژمانفر به شروع مراحل تدوین برنامه هفتم توسعه اشاره و اظهار کرد: در برنامه ششم تلاش زیادی صورت گرفت تا موضوعات قرآنی وارد برنامه شود، اما این امر میسر نشد، لذا از تمام نماینده‌ها می‌خواهیم در برنامه هفتم به فرایندهای قرآنی و بحث‌هایی همچون معافیت مالیاتی، هزینه آب، برق، حق انشعاب و ... توجه شود تا در این برنامه گنجانده شود.

در ادامه این جلسه حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی، نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون فرهنگی با بیان اینکه بخشی از مسائلی که مطرح شد به ضعف مجلس باز می‌گردد، گفت: نام فراکسیونی که در آن قرار داریم، ‌فراکسیون قرآن و عترت است، لذا باید به بحث عترت نیز توجه داشته باشیم، واقعا چرا که از طریق عترت سریعتر می‌توانیم به اصل قرآن برسیم و عترت است که ما را به سمت قرآن هدایت می‌کند.

وی در مورد راه‌های حمایتی از فعالیت‌های قرآنی و لزوم شناسایی این راه‌ها، اشاره کرد و گفت: باید به دنبال راه‌هایی باشیم که از طریق آنها بتوانیم در طرح‌ها و لوایح به فعالیت‌های قرآنی نیز توجه نماییم تا بتوانیم این مسیر را دنبال نماییم.

تقوی بیان کرد: قبل از اینکه وزیر آموزش و پرورش برای رأی اعتماد به مجلس معرفی شود، باید به فراکسیون دعوت شود و از ایشان بخواهیم برای مباحث قرآنی نیز برنامه داشته باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بر لزوم شناسایی بخش‌های مردمی حامی فعالیت‌های قرآنی تأکید و اظهار کرد: اخیراً اختتامیه مسابقات مردمی ـ قرآنی با عنوان مشکات در پارک ارم برگزار شد. در برپایی این مراسم تنها برای اجاره مکان، 250 میلیون تومان هزینه پرداخت شده بود. این نشان می‌دهد بخش مردمی تمایل به هزینه کردن برای قرآن دارد، منتها باید این افراد شناسایی شوند.

در بخش دیگری از این جلسه حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی باقری، نماینده زنجان با اشاره به اینکه مطالبه مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت 10 میلیون حافظ قرآن گفت: از طرف مجلس ظرفیت‌هایی برای کمک به فعالیت‌های قرآنی دیده شده است که باید مورد استفاده قرار گیرد. در حال حاضر طرحی برقرار است که موسسات می‌توانند با هماهنگی وزارت مسکن و شهرسازی، زمین رایگان در اختیار بگیرند. باید هماهنگی‌هایی صورت گیرد تا این کار انجام شود.

در ادامه سیدکاظم موسوی، نماینده اردبیل در مجلس شورای اسلامی نیز طی سخنانی، بی‌توجهی به قرآن کریم را گناهی نابخشودنی بیان کرد و گفت: همواره تفسیر قرآن در جلسات از سوی علما گفته شده است، این قشر در دوران کرونایی مظلوم واقع شدند که باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرند و حمایت‌هایی از آنها صورت گیرد.

در ادامه فاطمه محمدبیگی، نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی با تشریح بخشی از سابقه خود در عرصه فعالیت‌های قرآنی، گفت: باید به هر نحوی برای فعالیت‌های قرآنی و موسسات حمایت جذب نماییم. به عنوان نمونه خود من در بازدید از حوزه‌های انتخابی، بودجه‌ در اختیارم را به دارالقرآن‌ها و موسسات، برای تهیه زیرساخت‌ها تقدیم می‌کنم. پیشنهاد می‌دهم نامه‌ای به نمایندگان نویسندگی شود و در آن از تمام نمایندگان خواسته شود، چنین کاری انجام داده و در انتها گزارشی به مجلس ارائه دهند.

وی به مباحث دیگری همچون ایجاد زیرساخت، توجه وزارت راه برای حوزه شهرسازی در برنامه‌های قرآنی، توجه به مضامین و المان‌های قرآنی در شهرسازی، حمایت از برنامه‌های قرآنی سازمان تبلیغات اسلامی، استفاده از ظرفیت بقاع متبرکه و حمایت از پلتفرم‌های فعال در حوزه قرآنی اشاره کرد.

بر اساس گزارش ایکنا این جلسه حجت‌الاسلام والمسلمین حسین میرزایی، نماینده اصفهان با اشاره به اینکه آیه 195 سوره مبارکه بقره گفت: اگر ما برای دین و قرآن تلاش و هزینه نکنیم، ایمان‌مان هلاک می‌شود.

وی اضافه کرد: در بند اول سیاست‌های قانونگذاری که رهبر معظم انقلاب ابلاغ کردند، تاکید بر رعایت موازین اسلامی داشتند و این سخن فراتر از آن چیزی است که شورای نگهبان در حال حاضر به آن عمل می‌کند.

میرزایی اظهار کرد: اگر اعتبارات را به جای ساخت و ساز، صرف ساخت انسان‌های قرآنی کریم، بهره‌برداری بیشتری خواهیم کرد. در حال حاضر پایگاه‌های قرآنی داریم که می‌تواند برای تربیت این قبیل انسان‌ها به کار گرفته شود.

در ادامه این جلسه سیدمرتضی خاتمی، نماینده ابهر گفت: اگر به دنبال گسترش مضامین قرآنی در جامعه می باشیم، باید تلاش نماییم معاونت قرآنی در وزارت ارشاد کم‌اثر نباشد و در این دوره حتماً اثرگذاری بیشتری داشته باشد.

در پایان این جلسه حجت‌الاسلام پژمانفر، بار دیگر به بحث رابطان استانی فراکسیون قرآن و عترت تأکید کرد و گفت: در راستای معرفی این رابطان با استاندار و مدیران وزارت ارشاد هر استان، مکاتبه خواهیم کرد تا این رابطان به آنها معرفی شود و بتوانیم ۱ شبکه ارتباطی قرآنی بین مجلس و مردم شکل گیرد.

پژمانفر اضافه کرد: وزیر کشور در دولت قبل به تمام استان‌ها نامه زده بود که در شوراهای برنامه‌ریزی استانی باید رابطان قرآنی فراکسیون حضور داشته باشند تا بتوانند از برنامه‌های قرآنی نهادها و دستگاه‌های مختلف مطالبه‌گری داشته باشند.

وی به آموزش و پرورش اشاره کرد و اضافه کرد: آموزش و پرورش در بحث آموزش می‌تواند به برون‌سپاری نیز فکر کند، حتی زمانی پیشنهاد این کار به آنها داده شد. در حال حاضر مؤسسات معتبری فعالیت دارد که طی 10 جلسه، آموزش روخوانی و روانخوانی را کامل می‌کند.

انتهای پیام
منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=827832
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : مذهبی
ماجرای شهیدی که خواب شهادتش را دیده بود/ در حسرت 8 ثانیه از آن 8 سال
۱۴۰۰/۰۷/۰۵-۰۰:۴۰

. به گزارش ایکنا، محمد بنیادی، خادم، حافظ، مدرس و پیشکسوت قرآنی کشورمان است که در دوران جنگ تحمیلی در دفاع از کیان کشور همراه با برادران خود حضور داشت و از ایثارگران و جانبازان آن دوران است. در این...

ارسال توسط : ایکنا
تلاوت محسن یاراحمدی به یاد سالار شهیدان + فیلم
۱۴۰۰/۰۷/۰۵-۰۰:۴۰

به گزارش ایکنا، همزمان با اربعین سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، محسن یاراحمدی، مدرس، قاری و داور مسابقات قرآن به دعوت ایکنا به تلاوت آیاتی پرداخت. . وی آیات 102 تا 110 سوره مبارکه صافات، با...

ارسال توسط : ایکنا
برپایی محافل قرآنی در مسیر پیاده‌روی نجف به کربلا + فیلم و عکس
۱۴۰۰/۰۷/۰۴-۱۴:۲۸

قاریان بین‌المللی کشورمان، در مسیر پیاده‌روی اربعین، با حضور در موکب‌های مختلف، به اجرای برنامه‌های قرآنی پرداختند. . . به گزارش ایکنا، شبکه قرآن و معارف سیما با همراهی شورای معارف...

ارسال توسط : ایکنا
اعلام آمادگی مؤسسات به منظور اجرای طرح‌های قرآنی در بقاع متبرکه یزد
۱۴۰۰/۰۷/۰۴-۱۴:۰۴

. محمد شایق، قائم‌مقام اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی ـ مردمی قرآن و عترت استان یزد، در گفت‌وگو با ایکنا ضمن بیان این مطلب گفت: تفاهم‌‌نامه اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان با اتحادیه درباره...

ارسال توسط : ایکنا
موکب خادمیاران رضوی تهران؛ میزبان جاماندگان اربعین
۱۴۰۰/۰۷/۰۴-۱۴:۰۴

. به گزارش خبرنگار افتخاری ایکنا، سبک زندگی سیدالشهدا(ع) زیباترین و الهی‌ترین سبک زندگی جهادی است و هر کدام از ما که به این چراغ پرفروغ هدایت و کشتی امن نجات، خالصانه تأسی نماییم بی‌تردید، سعادت...

ارسال توسط : ایکنا